Kulturë, Lifestyle

‘Rrnojmë me e kujtue’ At Zef Pllumin në konkursin e letërsisë shqiptare

Autoritetet lokale dhe personalitetet e artit dhe letërsisë u bashkuan për të nderuar kujtimin e një figurë kaq të rëndësishme si “At Zef Pllumi”.

Publikuar

Në një ngjarje plot emocion dhe krenari, konkursi i njohur i letërsisë shqiptare, “At Zef Pllumi”, ka arritur në edicionin e tij të tetë, duke rikthyer njëherit magjinë dhe frymën e shkëlqimit të letërsisë shqiptare. Lezha, qyteti i mikpritjes dhe historisë, ka qenë si gjithmonë ambienti i përkryer për këtë ceremoni të rëndësishme. Mjeshtri i penës, Preç Zogaj, dhe maestri i publicistikës, Bashkim Shehu, u ngjitën në skenë për të marrë çmimin mbarëkombëtar “At Zef Pllumi” për vitin 2024. Bashkë me ta, Shaban Murati u shpall si një prej triumfuesve të këtij konkursi, shkruan RTSH.

Organizimi i këtij konkursi u kthye në një reflektim të frymës së artit dhe letërsisë shqiptare, duke sjellë përpara personalitete të shquara të kësaj fushe. Autoritetet lokale dhe personalitetet e artit dhe letërsisë u bashkuan për të nderuar kujtimin e një figurë kaq të rëndësishme si “At Zef Pllumi”. Në këtë atmosferë të mbushur me krenari kombëtare, fituesit e çmimit ndjenë se vlerësimi i tyre ishte një nder i madh dhe një kujtesë që do të qëndronte në historinë e kulturës së tyre.

Juria, e përbërë nga emra të njohur të letërsisë shqipe si Behar Gjoka, Marash Mirashi dhe Agim Xhafka me këmbëngulje vlerësuan kontributin e autorëve në fushën e letërsisë.

Kryetari i bashkisë së Lezhës, Pjerin Ndreu, shprehu respektin dhe nderin për të qenë pjesë e këtij konkursi të rëndësishëm, duke vlerësuar lart figurën e ndritshme të historisë sonë, At Zef Pllumin.

“Kemi nderin të jemi pjesë e këtij konkursi që nderon një nga figurat më të ndritshme të historisë sonë, At Zef Pllumi. Kjo ngjarje është një përkushtim ndaj trashëgimisë së tij, ndaj gjithçkaje që ai përfaqësonte dhe shpirtit të tij të pamposhtur”, deklaroi kryetari i bashkisë së Lezhës, Pjerin Ndreu.

Duke shprehur respektin dhe admirimin për trashëgiminë kulturore të kombit shqiptar, shkrimtari Shaban Murati në postimin e tij në rrjetin social Facebook shpreh ndjenjat e tij të nderimit pas fitimit të çmimit të ndritur “At Zef Pllumi”.

“Ndihem i nderuar që mora një çmim, që mban emrin e madh të një publicisti të shquar, të një mendimtari të madh, të një iluministi të madh si At Zef Pllumi. Ndihem i nderuar që ky çmim vjen nga qyteti i Besëlidhjes së Lezhës, nga qyteti i pan-shqiptarizmit, që duhet të jetë flamur jo vetëm i besëlidhjes së vjetër, por edhe i besëlidhjeve të reja që ka nevojë kombi shqiptar”, shprehet shkrimtari Shaban Murati.

Ndër ta, edhe shkrimtari Namik Dokle u nderua me “Çmimin Nderi në Prozë” për kontributin e tij të jashtëzakonshëm në botimin e ciklit të romaneve, veçanërisht për veprën “Dhjetë gramë nder”. “Dje në Lezhë, juria e konkursit letrar “At Zef Pllumi” shpalli fituesit e edicionit të vitit 2024. Bashkë me disa kolegë të tjerë, u vlerësova edhe unë me “ÇMIM NDERI NË PROZË” për ciklin e romaneve të botuar vitet e fundit, veçmas për “Dhjetë gramë nder”, shkroi Namik Dokle në rrjetin e tij social Facebook.

Në këtë ceremoni çmimi “In memoriam” është ndarë për at Donat Kurtin, frat françeskan, mësues, mbledhës folklori, publicist. Çmimet për karrierën janë ndarë me kujdes dhe respekt, ndërsa emrat si Namik Dokle, Frano Kulli, Thanas Medi, Pashk Përvathi dhe Ahmet Prençi janë nderuar për kontributin e tyre të pamohueshëm në fushën e letërsisë dhe kulturës shqiptare.

Guximi në fjalë: Zef Pllumi si arkitekt i Rilindjes Kombëtare

At Zef Pllumi ishte një figurë e rëndësishme në historinë e Kombit Shqiptar. Ai ishte një nga personalitetet kryesore të Rilindjes Kombëtare Shqiptare dhe një ndër udhëheqësit e shquar të lëvizjes për pavarësi të Shqipërisë në shekullin XIX. Zef Pllumi ishte një figurë që luajti një rol të rëndësishëm në organizimin dhe udhëheqjen e përpjekjeve për liri dhe pavarësi kombëtare kundër pushtuesve të huaj, duke përfshirë edhe angazhimin e tij në Lidhjen e Prizrenit shkruan Gazeta Dielli.

Përveç angazhimit politik dhe luftës për pavarësi, At Zef Pllumi ishte gjithashtu një njeri i shquar i fjalës dhe i kulturës. Kontributi i tij në kulturën dhe historinë e Shqipërisë është thelbësor për kuptimin e identitetit kombëtar shqiptar. Për këtë arsye, ai është nderuar dhe respektuar si një nga figurat më të rëndësishme të historisë së kombit shqiptar.

Në kohën e turbullt të Rilindjes Kombëtare Shqiptare, At Zef Pllumi nuk u përul fare para sfidave. Ai shpalli zërin e tij kundër pushtuesve të huaj dhe u ngrit në krye të lëvizjes për pavarësi. Lidhja e Prizrenit u bë një prej platformave ku ai shpalosi me guxim dëshirën për një Shqipëri të lirë dhe të pavarur. Por në krah të angazhimeve politike, Zef Pllumi kishte një armë tjetër: fjalën dhe kulturën. Kontributi i tij në krijimin e një kulture të fortë kombëtare dhe interpretimin e historisë së kombit shqiptar do të qëndrojë gjithmonë si një testim i dashurisë dhe përkushtimit të tij ndaj atdheut.

Frank Shkreli, dikur gazetar dhe redaktor në “Zërin e Amerikës” At Zef Pllumin, e përshkruan si një figurë e rëndësishme e klerit katolik shqiptar, si simbol i sakrificës dhe rezistencës ndaj diktaturës komuniste. Sipas tij, urdhër i rendësishëm për Zef Pllumin ishin këshillat e tij për popullin shqiptar ‘të ruanin fenë, shpresën, dhe dashurinë për njëri-tjetrin, si një urdhër i rëndësishëm për të gjithë’. Në kohën kur konfliktet dhe grindjet po pengojnë progresin e vendit, mesazhi i At Zef Pllumit për të bashkëpunuar për një të ardhme më të mirë për të gjithë shqiptarët është më aktual se kurrë. Ai bën thirrje për një politikë dhe shoqëri më të pajtueshme dhe të përkushtuar në përhapjen e paqes dhe progresit./UBTNews/

© Dionesa Ebibi

Art

Gruaja më e pasur e Australisë kërkon që të largohet portreti i saj nga një ekspozitë

Publikuar

nga

Arti është subjektiv. Dhe përderisa shumica e artistëve dëshirojnë të ndajnë punën e tyre me botën, nuk ka garanci se publiku do ta kuptojë apo pëlqej punën e tyre artistike.

Kështu duket të jetë edhe rasti i një pikture nga artisti vendas, Vincent Namatjira, që përfshin një portret të gruas më të pasur në Australi, manjates së minierave Gina Rinehart.

Rinehart i ka kërkuar Galerisë Kombëtare të Australisë (NGA) të largojë portretin e saj, një prej 21 veprave të tij individuale që përbëjnë një pjesë të vetme në ekspozitën e Namatjiras, “Australia in Color”.

Kjo ekspozitë po shfaqet në galerinë e kryeqytetit australian, Kanberra, që nga muaji mars.

Subjekte të tjera të kësaj ekspozite janë edhe Mbretëresha Elizabetë II, muzikanti amerikan, Jimi Hendrix, aktivisti australian për të drejtat e aborigjenëve Vincent Lingiari, si dhe ish-kryeministri australian, Scott Morrison./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Filmi “Back to Black” e rikthen Amy Winehouse në ekranin e madh

Publikuar

nga

Regjisorja Sam Taylor-Johnson nuk deshi që drama e saj biografike për këngëtaren dhe tekstshkruesen e ndjerë, Amy Winehouse, të jetë e ngjashme sikurse dokumentari fitues i Oscarit që u realizua nga Asif Kapadia.

“Ndjeva se duhet të realizoja diçka ndryshe nga ai dokumentar. Doja ta realizoja nga një këndvështrim tjetër dhe këndvështrimi më i mirë ishte që ta realizoja rrëfimin përmes muzikës së saj”, deklaroi regjisorja për filmin “Back to Black”.

Filmi i shpërndarë nga Focus Features, flet për edukimin e Winehouse në një familje hebreje, karrierën e saj, romancat – dhe varësinë që do të çonte në vdekjen e saj.

Derisa kritikat e filmit kanë qenë jashtëzakonisht negative në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë deri më tani, shumë besojnë se aktorja kryesore Marisa Abela, e cila portretizon Winehouse, dha një performancë të suksesshme.

“Ka momente kur Abela zhduket dhe Winehouse shpërthen në ekran, si një pamje magjike e syrit që vezullohet kalimthi në fokus”, shkroi kritikja Wendy Ide e The Guardian.

“Por filmi është jashtëzakonisht i pabarabartë dhe i prirur për gjykime të gabuara katastrofike”, shtoi ajo.

Aktorja kryesore kaloi 12 muaj duke tentuar të kapte çdo aspekt të Winehouse.

“Ka kaq shumë versione të ndryshme të Amyt, dhe kjo është pothuajse sikur, sa më shumë të dini, aq më pak dini, sepse ajo është artiste aq e madhe dhe gjithëpërfshirëse”, tha Abela./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Gjysmëshekulli i përplasjes së fjalëve: Marrëveshje letrare mes Shqipërisë dhe Serbisë

Publikuar

nga

Në datën 17 maj 2024, Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit në Shqipëri dhe Shoqata e Shkrimtarëve të Serbisë u bashkuan nën një marrëveshje bashkëpunimi. Ky akord është i përqendruar në shkëmbimin e të dhënave në fushën e letërsisë dhe kulturës, përkthimin dhe botimin e veprave letrare në të dyja gjuhët, si dhe në festimin e përvjetorëve të rëndësishëm të historisë letrare të të dy vendeve.

Nënshkrimi i kësaj marrëveshjeje u bë nga Presidenti i Shoqatës së Shkrimtarëve të Serbisë, Milos Iankovic, dhe drejtoresha e Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit, Alda Bardhyli. Në kuadër të kësaj marrëveshje, do të nxitet përkthimi dhe botimi i veprave letrare në të dy gjuhët.

Në përputhje me këtë marrëveshje, të dyja palët do të koordinojnë aktivitetet e tyre me shtëpitë botuese, revistat letrare dhe organizatat tjera eksperte në fushën e letërsisë dhe kulturës. Ata gjithashtu angazhohen për të zgjeruar bashkëpunimin kulturor në fusha të ndryshme, duke përfshirë projekte, ekspozita, dhe vizita të mundshme të delegacioneve.

Në fund të ceremonisë së nënshkrimit të marrëveshjes, Presidenti i Shoqatës së Shkrimtarëve të Serbisë, Milos Iankovic, dhuroi drejtoreshës së Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit një fjalor dygjuhësh shqip-serbisht, i hartuar në vitin 1935 nga Luk Lukaj, një personalitet shqiptar.

Fjalori përmban fjalë të vjetra shqipe nga viti 1935, duke përfshirë termat si “farëshkrim”, “baltovicë”, “çpërthye”, “çpesh”, “gumsoj”, dhe të tjera./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Një portret i sfidave sociale të atdheut: Filmi i Kosovës “Rrugës” në Festivalin e Kanës

Publikuar

nga

Më datë 24 maj në ora 11:00 në Teatrin Debussy do të shfaqet premiera e filmit të shkurtër, “Rrugës”, i cili përfaqëson Kosovën në konkurrencën kryesore të Festivalit të Kanës.

Filmi i ri nga regjisori Samir Karahoda është përzgjedhur zyrtarisht për garën e filmave të shkurtër në edicionin e 77-të të Festivalit të Kanës. Kjo është hera e dytë që një film në regji të Karahodës përzgjedhet për garën zyrtare të Festivalit më prestigjioz në botë, pas suksesit të filmit “Pa Vend” në vitin 2021. Nga një pool prej 4,420 filmave, “Rruga” është përzgjedhur mes 11 filmave të shkurtër nga 11 shtete që do të konkurojnë këtë vit.

Rishfaqja e këtij filmi do të mbahet më 25 maj në Teatrin Bunuel, fillimisht në ora 14:00.

“Rrugës”, përshkruan udhëtimin e një babai dhe djali të tij në rrugën drejt aeroportit për të marrë një dhuratë të dërguar nga jashtë nga kumbari i djalit. Në këtë rrugë, ata ballafaqohen me pengesa burokratike dhe një perspektivë të pakëndshme për ndryshime reale politike dhe sociale në vendin e tyre, por gjejnë ngushëllim dhe forcë në optimizmin e tyre për të ardhmen.

Skripti i “Rrugës” është shkruar nga vetë Samir Karahoda dhe djali i tij, Mironi, duke integruar tregime personale dhe elemente autobiografike, që reflektojnë shqetësimet e tyre për të ardhmen e vendit. Nëpërmjet këtij udhëtimi të shkurtër, ata eksplorojnë lidhjen e tyre mes sfidave shoqërore dhe pasigurisë që përjetojnë në atdheun e tyre.

“Rrugës”, është mbështetur nga Qendra Kinematografike e Kosovës, Televizioni Kulturor Europian ‘ARTE’, dhe Televizioni Finlandez ‘Yle’./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara