Kulturë, Lifestyle

Harmoni dhe hije, suksesi i pianistes nga Kosova Adea Badivukut

Pasionin e saj për muzikën klasike ajo thotë se e ka ushqyer që nga fëmijëria.

Publikuar

Adea Badivuku është njëra nga artistet shqiptare që po shkëlqen në botën e muzikës klasike, duke marrë pjesë në konkurse, festivale dhe koncerte të ndryshme. Pasionin e saj për muzikën klasike ajo thotë se e ka ushqyer që nga fëmijëria.

Suksesi më i lartë i saj ka qenë prezantimi në salla të njohura si “Carnegie Hall” në New York, duke e bërë atë pjesë të një karriere të lavdishme që ka shënuar një ndikim të thellë në skenën muzikore ndërkombëtare.

Në një intervistë për UBTNews, pianistja Badivuku foli me ngrohtësi për sfidat që ka përjetuar gjatë periudhës së studimeve në Kosovë.

Ajo u përqëndrua te mungesa e një salle koncertale të përshtatshme, teksa theksoi se kjo pengesë ka ndikuar në aftësinë e pianistëve, për të performuar live, fituar ekspozim dhe lidhur me një audiencë më të gjerë.

Megjithatë shprehet se është e gëzuar për hapat pozitiv që po bëhen në Kosovë në fushën e artit dhe kulturës, siç është rritja e vetëdijes dhe përmirësimi i infrastrukturës kulturore.

Ndërkohë shtoi se artistët e rinj gëzojnë më shumë mbështetje, bursa edukimi dhe mundësi përparaqitjesh skenike.

Sa i përket paraqitjeve të saj, ajo nënvizoj rëndësinë në promovimin e kulturës dhe identitetit kosovar përmes muzikës. Qëllimi i saj thotë se është lidhja e trashëgimisë së pasur kulturore të Kosovës me skenën muzikore bashkëkohore.

Përmes përfshirjes së veprave të kompozitorëve kosovarë në repertorin dhe performancat e saj, Badivuku synon të shpalosë historinë, bukurinë dhe forcat e përkryera të popullit shqiptar.

“Përmes muzikës shqiptare, synoj të tregoj historitë, duke nxjerrë në pah bukurinë, betejat dhe qëndrueshmërinë e popullit tonë. Besoj se është një mënyrë për të ruajtur të kaluarën tonë, për të pasuruar të tashmen dhe për të frymëzuar brezat tanë të ardhshëm”, deklaroi ajo për UBTNews.

Kur shpalosi vizionin dhe përkushtimin për skenën muzikore në Kosovë, pianistja Badivuku mendon se mund të kontribuojë në zhvillimin e saj përmes angazhimit të vazhdueshëm dhe kthimit në vend me projekte inovative.

“Duke sjellë njohuri dhe përvoja të reja nga jashtë, synoj të ndikoj pozitivisht në skenën artistike, duke e pasuruar atë me perspektiva të ndryshme dhe duke ofruar mundësi të reja për muzikantët e rinjë. Tash së fundmi kam realizuar festivalin e artit kontemporan “Hijet” ku kemi ofruar punëtori, ekspozitë pikturash, instalacion audio-vizuale dhe mundësi për të performuar në serinë e koncerteve”, deklaroi ajo tutje.

Kur flet për marrëdhëniet me komunitetin muzikor në Kosovë dhe jashtë saj, Badivuku thotë se marrëdhëniet më këtë komunitet janë thelbësore për zhvillimin si artiste.

“Kam fatin të rrethohem nga profesorë, muzikantë dhe kolegë shumë të mirë. Kjo lidhje ka qenë një burim i vazhdueshëm mbështetjeje dhe inspirimi për mua. Në të gjitha projektet e mia unë vazhdoj të bashkëpunoj ngushtë me komunitetin tonë muzikor, duke ndarë njohuritë, përvojat dhe duke krijuar së bashku vepra të reja që pasurojnë skenën muzikore të vendit tone”, shtoi ajo.

Kur flet për projektet e ardhshme, Badivuku, zbuloi projekte të shumta për të eksploruar dhe promovuar talentin si një pianiste kosovare në skenën ndërkombëtare.

Pas suksesit të festivalit të artit kontemporan “Shadoës” në Reno të Nevadas, ajo ndan me entuziazëm lajmin se ka pranuar një ftesë për të performuar një recital pianistik dhe për të mbajtur ligjeratë dhe masterklase në piano në Las Vegas gjatë kësaj jave.

“Pas këtyre angazhimeve, planifikoj të vazhdoj me disa koncerte pianistike që do të realizoj në muajt prill dhe maj. Për të mos lënë anash aspektin akademik dhe hulumtues, dua të theksoj se do të jem gjithashtu e angazhuar në disa projekte në fushën e hulumtimit shkencor të muzikës dhe trashëgiminë kosovare”, tha ajo.

Përpjekja e pianistes Badivuku synon të japë një kontribut të vlefshëm në rritjen dhe diversifikimin e skenës muzikore./UBTNews/

Realizoi: Dionesa Ebibi

Art

Gruaja më e pasur e Australisë kërkon që të largohet portreti i saj nga një ekspozitë

Publikuar

nga

Arti është subjektiv. Dhe përderisa shumica e artistëve dëshirojnë të ndajnë punën e tyre me botën, nuk ka garanci se publiku do ta kuptojë apo pëlqej punën e tyre artistike.

Kështu duket të jetë edhe rasti i një pikture nga artisti vendas, Vincent Namatjira, që përfshin një portret të gruas më të pasur në Australi, manjates së minierave Gina Rinehart.

Rinehart i ka kërkuar Galerisë Kombëtare të Australisë (NGA) të largojë portretin e saj, një prej 21 veprave të tij individuale që përbëjnë një pjesë të vetme në ekspozitën e Namatjiras, “Australia in Color”.

Kjo ekspozitë po shfaqet në galerinë e kryeqytetit australian, Kanberra, që nga muaji mars.

Subjekte të tjera të kësaj ekspozite janë edhe Mbretëresha Elizabetë II, muzikanti amerikan, Jimi Hendrix, aktivisti australian për të drejtat e aborigjenëve Vincent Lingiari, si dhe ish-kryeministri australian, Scott Morrison./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Filmi “Back to Black” e rikthen Amy Winehouse në ekranin e madh

Publikuar

nga

Regjisorja Sam Taylor-Johnson nuk deshi që drama e saj biografike për këngëtaren dhe tekstshkruesen e ndjerë, Amy Winehouse, të jetë e ngjashme sikurse dokumentari fitues i Oscarit që u realizua nga Asif Kapadia.

“Ndjeva se duhet të realizoja diçka ndryshe nga ai dokumentar. Doja ta realizoja nga një këndvështrim tjetër dhe këndvështrimi më i mirë ishte që ta realizoja rrëfimin përmes muzikës së saj”, deklaroi regjisorja për filmin “Back to Black”.

Filmi i shpërndarë nga Focus Features, flet për edukimin e Winehouse në një familje hebreje, karrierën e saj, romancat – dhe varësinë që do të çonte në vdekjen e saj.

Derisa kritikat e filmit kanë qenë jashtëzakonisht negative në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë deri më tani, shumë besojnë se aktorja kryesore Marisa Abela, e cila portretizon Winehouse, dha një performancë të suksesshme.

“Ka momente kur Abela zhduket dhe Winehouse shpërthen në ekran, si një pamje magjike e syrit që vezullohet kalimthi në fokus”, shkroi kritikja Wendy Ide e The Guardian.

“Por filmi është jashtëzakonisht i pabarabartë dhe i prirur për gjykime të gabuara katastrofike”, shtoi ajo.

Aktorja kryesore kaloi 12 muaj duke tentuar të kapte çdo aspekt të Winehouse.

“Ka kaq shumë versione të ndryshme të Amyt, dhe kjo është pothuajse sikur, sa më shumë të dini, aq më pak dini, sepse ajo është artiste aq e madhe dhe gjithëpërfshirëse”, tha Abela./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Gjysmëshekulli i përplasjes së fjalëve: Marrëveshje letrare mes Shqipërisë dhe Serbisë

Publikuar

nga

Në datën 17 maj 2024, Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit në Shqipëri dhe Shoqata e Shkrimtarëve të Serbisë u bashkuan nën një marrëveshje bashkëpunimi. Ky akord është i përqendruar në shkëmbimin e të dhënave në fushën e letërsisë dhe kulturës, përkthimin dhe botimin e veprave letrare në të dyja gjuhët, si dhe në festimin e përvjetorëve të rëndësishëm të historisë letrare të të dy vendeve.

Nënshkrimi i kësaj marrëveshjeje u bë nga Presidenti i Shoqatës së Shkrimtarëve të Serbisë, Milos Iankovic, dhe drejtoresha e Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit, Alda Bardhyli. Në kuadër të kësaj marrëveshje, do të nxitet përkthimi dhe botimi i veprave letrare në të dy gjuhët.

Në përputhje me këtë marrëveshje, të dyja palët do të koordinojnë aktivitetet e tyre me shtëpitë botuese, revistat letrare dhe organizatat tjera eksperte në fushën e letërsisë dhe kulturës. Ata gjithashtu angazhohen për të zgjeruar bashkëpunimin kulturor në fusha të ndryshme, duke përfshirë projekte, ekspozita, dhe vizita të mundshme të delegacioneve.

Në fund të ceremonisë së nënshkrimit të marrëveshjes, Presidenti i Shoqatës së Shkrimtarëve të Serbisë, Milos Iankovic, dhuroi drejtoreshës së Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit një fjalor dygjuhësh shqip-serbisht, i hartuar në vitin 1935 nga Luk Lukaj, një personalitet shqiptar.

Fjalori përmban fjalë të vjetra shqipe nga viti 1935, duke përfshirë termat si “farëshkrim”, “baltovicë”, “çpërthye”, “çpesh”, “gumsoj”, dhe të tjera./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Një portret i sfidave sociale të atdheut: Filmi i Kosovës “Rrugës” në Festivalin e Kanës

Publikuar

nga

Më datë 24 maj në ora 11:00 në Teatrin Debussy do të shfaqet premiera e filmit të shkurtër, “Rrugës”, i cili përfaqëson Kosovën në konkurrencën kryesore të Festivalit të Kanës.

Filmi i ri nga regjisori Samir Karahoda është përzgjedhur zyrtarisht për garën e filmave të shkurtër në edicionin e 77-të të Festivalit të Kanës. Kjo është hera e dytë që një film në regji të Karahodës përzgjedhet për garën zyrtare të Festivalit më prestigjioz në botë, pas suksesit të filmit “Pa Vend” në vitin 2021. Nga një pool prej 4,420 filmave, “Rruga” është përzgjedhur mes 11 filmave të shkurtër nga 11 shtete që do të konkurojnë këtë vit.

Rishfaqja e këtij filmi do të mbahet më 25 maj në Teatrin Bunuel, fillimisht në ora 14:00.

“Rrugës”, përshkruan udhëtimin e një babai dhe djali të tij në rrugën drejt aeroportit për të marrë një dhuratë të dërguar nga jashtë nga kumbari i djalit. Në këtë rrugë, ata ballafaqohen me pengesa burokratike dhe një perspektivë të pakëndshme për ndryshime reale politike dhe sociale në vendin e tyre, por gjejnë ngushëllim dhe forcë në optimizmin e tyre për të ardhmen.

Skripti i “Rrugës” është shkruar nga vetë Samir Karahoda dhe djali i tij, Mironi, duke integruar tregime personale dhe elemente autobiografike, që reflektojnë shqetësimet e tyre për të ardhmen e vendit. Nëpërmjet këtij udhëtimi të shkurtër, ata eksplorojnë lidhjen e tyre mes sfidave shoqërore dhe pasigurisë që përjetojnë në atdheun e tyre.

“Rrugës”, është mbështetur nga Qendra Kinematografike e Kosovës, Televizioni Kulturor Europian ‘ARTE’, dhe Televizioni Finlandez ‘Yle’./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara