Teknologji

Mira Murati, shqiptarja që u zgjodh kryeshefe ekzekutive e OpenAI

Publikuar

Bordi i drejtorëve të OpenAI rrëzoi themeluesin Sam Altman më 17 nëntor, duke tronditur botën e teknologjisë. Menjëherë pas kësaj, bordi emëroi Mira Muratin si kryeshefe ekzekutive të përkohshme.

Që atëherë, bordi është përballur me kritika të forta nga klientët dhe investitorët e OpenAi. Sipas një raporti të Bloomberg, përpjekjet për të rivendosur Altman si CEO kanë përfshirë tashmë Microsoft, aksionerin më të madh të OpenAI.

Ndërkohë, Murati, e cila është në OpenAI që nga viti 2018, është kryeshefe ekzekutive e përkohshme. Kur ajo u bashkua, kompania operoi si një qendër kërkimore jofitimprurëse, por shpejt u shndërrua në biznesin pas chatbotit popullor ChatGPT.

Para OpenAI, Murati thuhet se kaloi një verë si analiste në Goldman Sachs, e ndjekur nga pozicionet në inxhinieri në Zodiac Aerospace dhe Tesla, siç përshkruhej në profilin e saj në LinkedIn, i cili nuk është më i disponueshëm.

Murati thuhet se u emërua nënkryetare e produktit dhe inxhinierisë në Ultraleap në 2016. Në OpenAI, ajo u bashkua si zëvendëspresidente e AI dhe partneriteteve të aplikuara përpara se të bëhej nënkryetare e lartë e kërkimit, produkteve dhe partneriteteve dhe, më në fund, në rolin e saj si shefe e teknologjisë në vitin 2022.

Ajo ka lindur në Shqipëri dhe ka marrë një diplomë nga Kolegji Ivy League Dartmouth në 2012. Sipas The Wall Street Journal, Murati është një “person produkti” që beson se inteligjenca artificiale (AI) nuk duhet të kufizohet në projekte kërkimore.

“Është e rëndësishme që ne të sjellim zëra të ndryshëm, si filozofë, shkencëtarë socialë, artistë dhe njerëz nga shkencat humane”, tha ajo në një intervistë me revistën Time më parë në 2023. Rregullatorët duhet të përfshihen në këtë grup “zërash të ndryshëm” sipas Muratit.

“Është e rëndësishme që OpenAI dhe kompanitë si e jona ta sjellin këtë në ndërgjegjen e publikut në një mënyrë të kontrolluar dhe të përgjegjshme. Por ne jemi një grup i vogël njerëzish dhe kemi nevojë për një ton më shumë kontribut në këtë sistem dhe shumë më tepër kontribut që shkon përtej teknologjive – padyshim rregullatorët dhe qeveritë dhe të gjithë të tjerët”./UBTNews/

Lajmet

Musk: Është rrezik të vizitohet Gaza tani

Ai u ftua për ta vizituar Rripin e Gazës.

Publikuar

nga

Miliarderi i teknologjisë, Elon Musk ka refuzuar ftesën e një zyrtari të Hamasit për të vizituar Rripin e Gazës dhe për të dëshmuar dhunën dhe shkatërrimin që po kryhet në territor nga Izraeli.

“Aktualisht është rrezik që vizita të realizohet, por besoj se paqja e qëndrueshme në Gaza është e mirë për të gjitha palët”, deklaroi Musk./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Hamasi fton Elon Muskun në Gaza për të dëshmuar rreth masakrave dhe shkatërrimit

Ftesa u bë nga zyrtari i lartë i Hamasit, Osama Hamdan, të martën.

Publikuar

nga

Hamasi e ftoi miliarderin Elon Musk për të dëshmuar rreth dhunës dhe shkatërrimit që po ndodh në Rripin e Gazës nga Izraeli.

Ftesa u bë nga zyrtari i lartë i Hamasit, Osama Hamdan, të martën. Një ditë më parë, miliarderi i cili ka nën pronësi platformën X, ka vizituar një zonë e cila ishte në shënjestër të personave të armatosur të Hamasit gjatë sulmit të 7 tetorit dhe u zotua se do të bëjë gjithçka që është e mundur për të ndalur përhapjen e urrejtjes.

Hamdan i bëri thirrje Muskut, i cili u takua së fundmi me kryeministrin dhe presidentin e Izraelit, të vizitojë Palestinën dhe të ofrojë një këndvështrim të ri mbi situatën.

“Ne e ftojmë atë të vizitojë Gazën për të parë masakrat dhe shkatërrimet e kryera kundër popullit të Gazës, në përputhje me standardet e objektivitetit dhe besueshmërisë”, tha Hamdan në një konferencë për media në Bejrut.

Më parë Musk u përball me kritika që platforma e tij po shpërndan antisemitizmin dhe po e promovon dhunën dhe urrejtjen./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Teknologji

Google publikon flamurin shqiptar, vjen reagimi i Ramës

Publikuar

nga

Me rastin e 111-vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë, Google është zbukuruar me ngjyrat e flamurit kombëtar kuqezi.

Nuk ka vonuar shumë dhe ka ardhur edhe reagimi i kryeministrit shqiptar Edi Rama në Facebook.

“Po, është dita e flamurit më të bukur në botë”, ka shkruar Rama.

Vazhdo të lexosh

AI

Sektori bankar do të përfitonte miliarda dollarë shtesë nga përdorimi i inteligjencës artificiale, thotë raporti

Publikuar

nga

Firmat e shërbimeve financiare kanë filluar të adoptojnë inteligjencën artificiale gjeneruese, por pengesat qëndrojnë në rrugën e tyre drejt gjenerimit të të ardhurave nga teknologjia e re.

Me aplikacione si ChatGPT, DALLE-2 dhe CodeStarter, AI gjeneruese ka rrëmbyer imagjinatën e publikut në vitin 2023. Ndryshe nga teknologjitë e kaluara që kanë ardhur dhe kanë shkuar—si përshembull metaverse—kjo e fundit duket se do të qëndrojë.

Chatbot i OpenAI, ChatGPT, është ndoshta mjeti më i njohur gjenerues i AI. Ai arriti në 100 milionë përdorues aktivë mujorë në vetëm dy muaj pas lansimit, duke tejkaluar TikTok dhe Instagram në shpejtësinë e adoptimit dhe duke u bërë aplikacioni konsumator me rritjen më të shpejtë në histori.

Sipas një raporti të McKinsey, inteligjenca artificiale gjeneruese mund të shtojë 2.6 trilion deri në 4.4 trilion dollarë në vit në ekonominë globale. Industria bankare u theksua si ndër sektorët që mund të shihnin ndikimin më të madh nga inteligjenca artificiale gjeneruese. Teknologjia “mund të japë vlerë të barabartë me 200 miliardë deri në 340 miliardë dollarë shtesë në vit nëse rastet e përdorimit do të zbatoheshin plotësisht”, thotë raporti.

Ky raport i MIT Technology Review Insights shqyrton ndikimin e hershëm të inteligjencës artificiale brenda sektorit financiar, ku po fillon të zbatohet, dhe barrierat që duhen kapërcyer në për vendosjen e tij të suksesshme.

Gjetjet kryesore të këtij raporti janë:

*Zbatimi i gjerë i inteligjencës artificiale të avancuar (AI) në shërbimet financiare nga bizneset është ende në fazat e hershme. Mënyrat kryesore se si kompanitë tani po përdorin këtë teknologji përfshijnë uljen e kostove duke automatizuar detyrat që janë të përsëritura dhe që nuk kërkojnë shumë vendimmarrje njerëzore. Në mënyrë të veçantë, këto mjete të AI po përdoren për të trajtuar punë që kërkojnë kohë dhe janë monotone. Si përmbledhje, bizneset sapo kanë filluar të përdorin AI në financa për t’i bërë disa detyra më efikase dhe për të kursyer para.

*Akademikët dhe bankat po shqyrtojnë se si inteligjenca artificiale gjeneruese mund të ndihmojë në fusha me ndikim, duke përfshirë përzgjedhjen e aseteve, simulimet e përmirësuara dhe kuptimin më të mirë të korrelacionit të aktiveve dhe rrezikut të fundit – probabiliteti që aktivi të performojë shumë më poshtë ose shumë më lart se performanca mesatare e tij e mëparshme. Megjithatë, deri më tani, një sërë sfidash praktike dhe rregullatore po pengojnë përdorimin e tyre komercial.

*Teknologjia e trashëguar dhe mungesa e punëtorëve të duhur mund të ngadalësojnë adoptimin e mjeteve gjeneruese të inteligjencës artificiale, por vetëm përkohësisht. Shumë kompani të shërbimeve financiare, veçanërisht bankat e mëdha dhe kompanitë e sigurimeve, kanë ende teknologji të vjetruara të teknologjisë së informacionit dhe strukturave të të dhënave, të papërshtatshme për përdorimin e aplikacioneve moderne. Megjithatë, vitet e fundit, problemi është zbutur me dixhitalizimin e përhapur dhe kjo shihet se po vazhdon. Tani për tani, kompanitë e shërbimeve financiare duket se po trajnojnë stafin aktual në vend që të bëjnë oferta për të rekrutuar specialistë.

*Vështirë të kapërcyeshme mund të jenë dobësitë në vetë teknologjinë dhe pengesat rregullatore që ajo të realizojë detyra të caktuara. Kompanitë do të duhet të kryejnë shumë trajnime, një proces që do të kërkojë kohë dhe investime të konsiderueshme. Rreziqet e paragjykimit dhe mungesës së llogaridhënies në inteligjencën artificiale janë të njohura. Gjetja e mënyrave për të vërtetuar prodhimin kompleks nga AI gjeneruese nuk ka arritur ende sukses. Autoritetet pranojnë se ata duhet të studiojnë më shumë implikimet e inteligjencës artificiale gjeneruese dhe historikisht ata rrallë kanë miratuar mjete përpara se të lansohen./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara