Lajmet

​OpenAI tani do t’ju lejojë të krijoni video nga sinjalet verbale

Publikuar

Udhëheqësi i inteligjencës artificiale OpenAI prezantoi një model të ri të inteligjencës artificiale të quajtur Sora, i cili pretendon se mund të krijojë video “realiste” dhe “imagjinative” 60 sekondash nga kërkesat e tekstit.

Në një postim në blog të mërkurën, kompania tha se Sora është në gjendje të gjenerojë video me gjatësi deri në 60 sekonda nga udhëzimet e tekstit, me aftësinë për të shfaqur skena me karaktere të shumta, lloje specifike të lëvizjes dhe detaje të hollësishme të sfondit.

“Modeli e kupton jo vetëm atë që përdoruesi ka kërkuar në kërkesë, por edhe se si ato gjëra ekzistojnë në botën fizike”, thuhej në postimin në blog.

Hayden tha se këto lloje të modeleve të AI mund të kenë një ndikim të madh në tregjet e argëtimit dixhital me përmbajtje të re të personalizuar që transmetohet nëpër kanale.

“Një rast i dukshëm përdorimi është brenda TV; duke krijuar skena të shkurtra për të mbështetur narrativat”, tha Hayden. “Modeli është ende i kufizuar, por tregon drejtimin e tregut”.

Për momentin, mesazhet e OpenAI mbeten të përqendruara te siguria. Kompania tha se planifikon të punojë me një ekip ekspertësh për të testuar modelin më të fundit dhe për të parë nga afër fusha të ndryshme duke përfshirë dezinformimin, përmbajtjen me urrejtje, dhe paragjykimet. Kompania tha se po ndërton gjithashtu mjete për të ndihmuar në zbulimin e informacionit mashtrues.

Sora fillimisht do të vihet në dispozicion të profesorëve të sigurisë kibernetike, të quajtur “ekipet e kuqe”, të cilët mund të vlerësojnë produktin për dëmet ose rreziqet. Po ashtu u jep qasje një numri artistësh vizualë, stilistësh dhe kineastësh për të mbledhur komente se si profesionistët krijues mund ta përdorin atë.

Përditësimi më i fundit vjen ndërsa OpenAI vazhdon të avancojë ChatGPT.

Në fillim të kësaj jave, kompania tha se po teston një veçori në të cilën përdoruesit mund të kontrollojnë kujtesën e ChatGPT, duke i lejuar ata të kërkojnë që platforma të kujtojë bisedat për t’i bërë bisedat e ardhshme më të personalizuara ose t’i thotë të harrojë atë që u diskutua më parë.

Lajmet

​BE mban trendin e rënies së emetimeve të gazrave serrë

Publikuar

nga

Trendi në rënie në emetimet e gazrave serrë të BE-së vazhdoi gjatë gjithë vitit 2023 me një rënie prej pak më shumë se 5%, sipas të dhënave të Eurostat të publikuara këtë javë.

Shtetet anëtare të BE-së lëshuan më shumë se 3.4 miliardë ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit të gazeve serrë në vitin 2023. Kjo është 5.1% më pak se në vitin 2022, kur u lëshuan rreth 3.6 miliardë ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit.

Bullgaria emetoi 47.5 milion ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit ose rreth 1.4% të emetimeve të gazit serrë të BE, sipas llogaritjeve të BTA bazuar në të dhënat e Eurostat.

Vendi uli emetimet e gazeve serrë me pothuajse një të pestën (-19.6%) në 2023, duke regjistruar rënien e dytë më të madhe pas Estonisë (-27%).

Në tremujorin e katërt të vitit të kaluar, Bullgaria u rendit e dyta në mesin e vendeve anëtare të BE-së me uljen më të madhe të emetimeve të gazrave serrë. Pas Estonisë (-23%), ky vend regjistroi një rënie prej afro 17% nga viti në vit.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Edhe Spanja do ta njohë shtetin palestinez bashkë me vendet tjera

Publikuar

nga

Kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez njoftoi të premten se vendi i tij do ta njohë shtetin palestinez bashkë me vendet tjera.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

IBM ka në plan të krijojë 800 vende të reja pune

Publikuar

nga

IBM-ja njoftoi se planifikon të punësojë deri në 800 persona në Irlandë për të ndërtuar një sistem softueri të avancuar sipas teknologjisë së Inteligjencës Artificiale.

Kjo shënon numrin më të madh të vendeve të punës në sektorin shumëkombësh të vendit. IBM është tashmë një nga punëdhënësit më të mëdhenj shumëkombësh në Irlandë me 3 mijë persona staf.

Përmes posteve të reja do t’u kërkohet punonjësve të krijojnë softuer të avancuar bazuar në inteligjencë artificiale gjeneruese në fushat sikurse siguria, automatizimi, etj./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Art

Gruaja më e pasur e Australisë kërkon që të largohet portreti i saj nga një ekspozitë

Publikuar

nga

Arti është subjektiv. Dhe përderisa shumica e artistëve dëshirojnë të ndajnë punën e tyre me botën, nuk ka garanci se publiku do ta kuptojë apo pëlqej punën e tyre artistike.

Kështu duket të jetë edhe rasti i një pikture nga artisti vendas, Vincent Namatjira, që përfshin një portret të gruas më të pasur në Australi, manjates së minierave Gina Rinehart.

Rinehart i ka kërkuar Galerisë Kombëtare të Australisë (NGA) të largojë portretin e saj, një prej 21 veprave të tij individuale që përbëjnë një pjesë të vetme në ekspozitën e Namatjiras, “Australia in Color”.

Kjo ekspozitë po shfaqet në galerinë e kryeqytetit australian, Kanberra, që nga muaji mars.

Subjekte të tjera të kësaj ekspozite janë edhe Mbretëresha Elizabetë II, muzikanti amerikan, Jimi Hendrix, aktivisti australian për të drejtat e aborigjenëve Vincent Lingiari, si dhe ish-kryeministri australian, Scott Morrison./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara