Kulturë, Lifestyle

Ambasadorja Dua Lipa – rrugëtimi i saj nga Kosova drejt botës

Në moshën 15-vjeçare u kthye në Londër për të bërë atë shtëpinë e saj të dytë dhe të vazhdojë rrugëtimin në industrinë muzikore.

Publikuar

Profil për yllin Dua Lipa

E lindur me 22 gusht të vitit 1995 në Londër. Rrugëtimi i yllit ndërkombëtar nisi që nga ëndrra e saj në Kosovë. Në një moshë mjaft të hershme u transferua në Londër sërish pasi një pjesë të fëmijërisë së saj e kaloi në Kosovë. Në moshën 15-vjeçare u kthye në Londër për të bërë atë shtëpinë e saj të dytë dhe të vazhdojë rrugëtimin në industrinë muzikore.

Që nga vegjëlia, Dua Lipa ishte mjaft shumë e ekspozuar ndaj një game shumëngjyrëshe zhanresh muzikore. Ekspozimi ndaj ndikimeve të ndryshme muzikore dhe vendosmëria e saj e shtyu atë për të ndjekur një karrierë muzikore pavarësisht përballjes me sfidat fillestare. Dukagjin Lipa (babai i Dua Lipës) ka qenë dhe mbetet ende mbështetësi më i madh i karrierës së vajzës së tij dhe trashëgimia e tyre shqiptare është një pjesë thelbësore e identitetit të Dua Lipës.

Dukagjin Lipa ndryshe njihet dhe si një nga muzikantët më të njohur rock dhe dashuria e saj për muzikën u nxit duke dëgjuar artistë të ndryshëm. Por lidhja me familjen dhe rrënjet e saj ka qenë një pjesë integrale e rrëfimit të Dua Lipës, duke ndikuar si në muzikën e saj, ashtu edhe në ndjenjën e saj të identitetit. Kjo falë ndoshta dhe ndikimit të babait të Dua Lipës i cili luajti një rol në formimin e ekspozimit të hershëm të Dua Lipës ndaj muzikës dhe nxitjen e interesit të saj në industri.

Pas kthimit nga Kosova në Angli, Lipa shpreh se u përball me sfida të shumta për të depërtuar në industrinë e muzikës, duke punuar në moshë shumë të hershme me të vetmën arsye që të ndjekë pasionin e saj për të kënduar.

Kur zëri i saj filloi të godas çdo derë, që nga albumi i saj debutues i vetëtitulluar i vitit 2017, që mes tjerash përfshinë dhe hitin e saj të njohur “Be The One” dhe “IDGAF”, duke e bërë amasadoren e vendit tonë të krijojë fuqi si pop artiste.

Albumi i dytë i Dua Lipës emërtohet “Future Nostalgia”, duke marrë vlerësime të kritikëve dhe çmime të shumta, dhe kënga më e njohur nga ky album pa dyshim është “Don’t Start Now”, ku u krijua një hit i top-listave, duke e përforcuar pozicionin e saj edhe më shumë në skenën muzikore.

Përtej muzikës dhe artit, ajo ka depërtuar edhe në botën e modelingut, duke arritur të bashkëpunojë me marka shumë të njohura të modës. Ndryshe ajo ka qenë një zë i fuqishëm i ndërgjegjësimit ndaj shëndetit mendor dhe të drejtave të LGBTQ+, duke arritur të shfrytëzoj ndikimin e saj për të promovuar gjithëpërfshirje, barazi në botë dhe pozitivitet.

Ajo ndryshe është mjaft aktive në platformën e saj për mbeshtetjen e kauzave të ndryshme sociale dhe për të mbrojtur ndryshime pozitive dhe më posht mundë të shihni disa nga këto.

Lipa ndihmoi në një masë të madhe për COVID-19. Gjatë vitit 2020 ajo dhuroi 20 mijë euro për UNICEF-in dhe ngriti zërin duke iu kërkuar fansave të saj të kontribuojnë për të ndihmuar fëmijët e cënueshëm që u prekën nga pandemia.

Nuk kishte si të mungonte nga ylli i pop muzikës mbështetja për feminizimin dhe barazinë e tyre, ndryshe Dua Lipa është një mbështetëse e barazisë gjinore dhe ka folur për rëndësinë e fuqizimit të grave në industrinë muzikore.

Ndikimi global, angazhimi i saj për kauzat sociale shtrihet përtej muzikës së saj, duke demonstruar një shqetësim të vërtetë për çështjet që shqetësojnë njerëzit në mbarë botën. Nëpërmjet veprimeve dhe zërit të saj, ajo vazhdon të frymëzojë ndryshime pozitive dhe të inkurajojë fansat e saj që të përfshihen në ndryshim.

Ndërsa Dua Lipa nuk është e përfshirë gjerësisht në tokën kosovare dhe aktivitetet e saj, lidhja e saj me vendin është mjaft domethënëse. Ajo ndryshe njihet dhe si themeluesja e festivalit më të madhë në Kosovë, “Sunny Hill Festival”. Edicioni i parë i këtij festivali u mbajt në vitin 2018 dhe korri një sukses të lartë, ku dhe kështu ajo filloi që të mbahet çdo vitë, duke arritur të vendos Kosovën në harta të botës për kulturën e saj.

Dua Lipa, me prejardhje shqiptare, shpeshherë është shprehur krenare për rrënjët e saj kosovare. Ajo gjithashtu ka pranuar trashëgiminë e saj në intervista dhe rrjete sociale, duke rritur nivelin e ndërgjegjësimit për Kosovën dhe kulturën e saj.

Për më teper suksesi i Dua Lipës në skenën muzikore botërore ka shërbyer si burim i frymëzimit për shumë në Kosovë.

Arritjet e saj festohen si simbol i krenarisë për vendin dhe popullin tonë, duke arritur përmes artit të saj dhe njohjes ndërkombëtare të tërheq vëmendjen për pasurinë kulturore që posedon Kosova.

Ndikimi kulturor dhe krenaria që ajo rrënjos te populli i Kosovës, kontribuon në një narrativë pozitive për rajonin në skenën globale.

Dua Lipa ndryshe është në përfundimin e albumit të saj të tretë, i cili pritet të publikohet në vitin 2024. Çfarë u bë e ditur deri më tani është se rekordi i radhës do jetë ende pop, por megjithëse po zhvillon një tingull të ri që mund të informohet më pak nga ritmet e shtëpisë dhe disko nën këngë siç janë “Physical” dhe “Halucinate”./UBTNews/

Realizoi Dea Berisha, studente e vitit të tretë në Fakultetin për Shkenca Politike

Art

Gruaja më e pasur e Australisë kërkon që të largohet portreti i saj nga një ekspozitë

Publikuar

nga

Arti është subjektiv. Dhe përderisa shumica e artistëve dëshirojnë të ndajnë punën e tyre me botën, nuk ka garanci se publiku do ta kuptojë apo pëlqej punën e tyre artistike.

Kështu duket të jetë edhe rasti i një pikture nga artisti vendas, Vincent Namatjira, që përfshin një portret të gruas më të pasur në Australi, manjates së minierave Gina Rinehart.

Rinehart i ka kërkuar Galerisë Kombëtare të Australisë (NGA) të largojë portretin e saj, një prej 21 veprave të tij individuale që përbëjnë një pjesë të vetme në ekspozitën e Namatjiras, “Australia in Color”.

Kjo ekspozitë po shfaqet në galerinë e kryeqytetit australian, Kanberra, që nga muaji mars.

Subjekte të tjera të kësaj ekspozite janë edhe Mbretëresha Elizabetë II, muzikanti amerikan, Jimi Hendrix, aktivisti australian për të drejtat e aborigjenëve Vincent Lingiari, si dhe ish-kryeministri australian, Scott Morrison./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Filmi “Back to Black” e rikthen Amy Winehouse në ekranin e madh

Publikuar

nga

Regjisorja Sam Taylor-Johnson nuk deshi që drama e saj biografike për këngëtaren dhe tekstshkruesen e ndjerë, Amy Winehouse, të jetë e ngjashme sikurse dokumentari fitues i Oscarit që u realizua nga Asif Kapadia.

“Ndjeva se duhet të realizoja diçka ndryshe nga ai dokumentar. Doja ta realizoja nga një këndvështrim tjetër dhe këndvështrimi më i mirë ishte që ta realizoja rrëfimin përmes muzikës së saj”, deklaroi regjisorja për filmin “Back to Black”.

Filmi i shpërndarë nga Focus Features, flet për edukimin e Winehouse në një familje hebreje, karrierën e saj, romancat – dhe varësinë që do të çonte në vdekjen e saj.

Derisa kritikat e filmit kanë qenë jashtëzakonisht negative në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë deri më tani, shumë besojnë se aktorja kryesore Marisa Abela, e cila portretizon Winehouse, dha një performancë të suksesshme.

“Ka momente kur Abela zhduket dhe Winehouse shpërthen në ekran, si një pamje magjike e syrit që vezullohet kalimthi në fokus”, shkroi kritikja Wendy Ide e The Guardian.

“Por filmi është jashtëzakonisht i pabarabartë dhe i prirur për gjykime të gabuara katastrofike”, shtoi ajo.

Aktorja kryesore kaloi 12 muaj duke tentuar të kapte çdo aspekt të Winehouse.

“Ka kaq shumë versione të ndryshme të Amyt, dhe kjo është pothuajse sikur, sa më shumë të dini, aq më pak dini, sepse ajo është artiste aq e madhe dhe gjithëpërfshirëse”, tha Abela./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Gjysmëshekulli i përplasjes së fjalëve: Marrëveshje letrare mes Shqipërisë dhe Serbisë

Publikuar

nga

Në datën 17 maj 2024, Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit në Shqipëri dhe Shoqata e Shkrimtarëve të Serbisë u bashkuan nën një marrëveshje bashkëpunimi. Ky akord është i përqendruar në shkëmbimin e të dhënave në fushën e letërsisë dhe kulturës, përkthimin dhe botimin e veprave letrare në të dyja gjuhët, si dhe në festimin e përvjetorëve të rëndësishëm të historisë letrare të të dy vendeve.

Nënshkrimi i kësaj marrëveshjeje u bë nga Presidenti i Shoqatës së Shkrimtarëve të Serbisë, Milos Iankovic, dhe drejtoresha e Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit, Alda Bardhyli. Në kuadër të kësaj marrëveshje, do të nxitet përkthimi dhe botimi i veprave letrare në të dy gjuhët.

Në përputhje me këtë marrëveshje, të dyja palët do të koordinojnë aktivitetet e tyre me shtëpitë botuese, revistat letrare dhe organizatat tjera eksperte në fushën e letërsisë dhe kulturës. Ata gjithashtu angazhohen për të zgjeruar bashkëpunimin kulturor në fusha të ndryshme, duke përfshirë projekte, ekspozita, dhe vizita të mundshme të delegacioneve.

Në fund të ceremonisë së nënshkrimit të marrëveshjes, Presidenti i Shoqatës së Shkrimtarëve të Serbisë, Milos Iankovic, dhuroi drejtoreshës së Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit një fjalor dygjuhësh shqip-serbisht, i hartuar në vitin 1935 nga Luk Lukaj, një personalitet shqiptar.

Fjalori përmban fjalë të vjetra shqipe nga viti 1935, duke përfshirë termat si “farëshkrim”, “baltovicë”, “çpërthye”, “çpesh”, “gumsoj”, dhe të tjera./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Një portret i sfidave sociale të atdheut: Filmi i Kosovës “Rrugës” në Festivalin e Kanës

Publikuar

nga

Më datë 24 maj në ora 11:00 në Teatrin Debussy do të shfaqet premiera e filmit të shkurtër, “Rrugës”, i cili përfaqëson Kosovën në konkurrencën kryesore të Festivalit të Kanës.

Filmi i ri nga regjisori Samir Karahoda është përzgjedhur zyrtarisht për garën e filmave të shkurtër në edicionin e 77-të të Festivalit të Kanës. Kjo është hera e dytë që një film në regji të Karahodës përzgjedhet për garën zyrtare të Festivalit më prestigjioz në botë, pas suksesit të filmit “Pa Vend” në vitin 2021. Nga një pool prej 4,420 filmave, “Rruga” është përzgjedhur mes 11 filmave të shkurtër nga 11 shtete që do të konkurojnë këtë vit.

Rishfaqja e këtij filmi do të mbahet më 25 maj në Teatrin Bunuel, fillimisht në ora 14:00.

“Rrugës”, përshkruan udhëtimin e një babai dhe djali të tij në rrugën drejt aeroportit për të marrë një dhuratë të dërguar nga jashtë nga kumbari i djalit. Në këtë rrugë, ata ballafaqohen me pengesa burokratike dhe një perspektivë të pakëndshme për ndryshime reale politike dhe sociale në vendin e tyre, por gjejnë ngushëllim dhe forcë në optimizmin e tyre për të ardhmen.

Skripti i “Rrugës” është shkruar nga vetë Samir Karahoda dhe djali i tij, Mironi, duke integruar tregime personale dhe elemente autobiografike, që reflektojnë shqetësimet e tyre për të ardhmen e vendit. Nëpërmjet këtij udhëtimi të shkurtër, ata eksplorojnë lidhjen e tyre mes sfidave shoqërore dhe pasigurisë që përjetojnë në atdheun e tyre.

“Rrugës”, është mbështetur nga Qendra Kinematografike e Kosovës, Televizioni Kulturor Europian ‘ARTE’, dhe Televizioni Finlandez ‘Yle’./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara