Lajmet

Sa është afër marrëveshja përfundimtare mes Kosovës e Serbisë, shpjegon politologu Dritëro Arifi

Në një prononcim për UBTnews, politologu Dritëro Arifi thotë se në bazë të rrethanave aktuale, marrëveshje përfundimtare me Serbinë nuk mund të ketë.

Publikuar

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga Unioni Evropian, për herë të fundit u takuan në shtator të vitit të kaluar. Prej atëherë, takime kishte vetëm në nivel të kryenegociatorëve.

Tani kur procesin e dialogut duket se e ka rënduar edhe më shumë çështja e përdorimit të dinarit serb, fundi i këtij procesi nuk po shihet afër.

Në një prononcim për UBTNews, politologu Dritëro Arifi thotë se në bazë të rrethanave aktuale, marrëveshje përfundimtare me Serbinë nuk mund të ketë.

“Po duke parë gjithë rrethanat si ka shkuar sidomos në pjesa e dialogut të këtij trevjeçari me qeverinë Kurti2 me ndërmjetësuesin Bashkimin Evropian mund të themi se marrëveshje finale nuk kemi dhe nuk do të ketë në këtë periudhë që ka mbetur sepse edhe vetë marrëveshja që është arritur në Bruksel dhe në Ohër është marrëveshje për normalizimin është marrëveshja bazë në normalizimin e raporteve që për të ecur tutje për një marrëveshje eventuale finale në të ardhme të afërme”, deklaroi Arifi.

Sipas tij, zgjidhja për një marrëveshje përfundimtare të palëkundur, mbetet vetëm te presioni ndërkombëtar.

“Vetëm një presion i fuqishëm ndërkombëtar, sepse Kosova në sipërfaqe po duket që mund të jetë vend problematik, por në fakt nuk është nëse Serbia do ishte e gatshme të njihte Kosovën atëherë Kosova besoj që do t’i zbatonte të gjitha marrëveshjet për të cilat i ka nënshkruar dhe zbatuar sepse nuk ka sens, Serbia e njeh Kosovën në mënyrën  juridike ligjore, njohja reciproke çdo zbatim i marrëveshjes nuk do ta kishte në një kontinacion tjetër negative, kështu që do ishte një fitore për të gjithë por kjo varet në rrethanat që krijohen në Bashkësinë Perëndimore”, deklaroi ai.

Arifi thotë se gjatë tri viteve të qeverisjes aktuale, është vërejtuar se dialogu ka qenë top prioritet.

“Është e vërtet që dialogu ka qenë pengesë për zhvillimin e Kosovës por po vërehet që dialogu nuk ka qenë projekt i 4-të por ka qenë apo është super prioritet i qeverisë sepse realisht që tre vite vetëm me dialog është marrë qeveria e Kosovës dhe për fat të keq edhe qytetarëve të Kosovës ne nuk kemi reforma serioze as në ekonomi as në drejtësi as në punësim sepse ato nifar forme janë të ndërlidhura me njëra tjetrën por po mendoj se qeveria e Kosovës nuk e ka kuptuar që nuk dialogon me Serbinë sepse ne me Serbinë realisht prandaj dhe kemi fasilitu sepse ne me Serbinë shumë pak apo fare mund të merremi vesh”, tha Arifi.

Udhëheqësit shtetërorë të Kosovës i janë zotuar raportueses për Kosovën në Këshillin e Evropës, Dora Bakoyannis se do ta themelojnë Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe, pas anëtarësimit të Kosovës si shtet anëtar në këtë Këshill.

Së fundmi, BE ka kërkuar edhe njëherë themelimin e Asociacionit, në të kundërten vendi ynë do të përballet me pasoja në rrugën drejt BE-së./UBTNews/

Realizoi: Dea Berisha

Lajmet

​BE mban trendin e rënies së emetimeve të gazrave serrë

Publikuar

nga

Trendi në rënie në emetimet e gazrave serrë të BE-së vazhdoi gjatë gjithë vitit 2023 me një rënie prej pak më shumë se 5%, sipas të dhënave të Eurostat të publikuara këtë javë.

Shtetet anëtare të BE-së lëshuan më shumë se 3.4 miliardë ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit të gazeve serrë në vitin 2023. Kjo është 5.1% më pak se në vitin 2022, kur u lëshuan rreth 3.6 miliardë ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit.

Bullgaria emetoi 47.5 milion ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit ose rreth 1.4% të emetimeve të gazit serrë të BE, sipas llogaritjeve të BTA bazuar në të dhënat e Eurostat.

Vendi uli emetimet e gazeve serrë me pothuajse një të pestën (-19.6%) në 2023, duke regjistruar rënien e dytë më të madhe pas Estonisë (-27%).

Në tremujorin e katërt të vitit të kaluar, Bullgaria u rendit e dyta në mesin e vendeve anëtare të BE-së me uljen më të madhe të emetimeve të gazrave serrë. Pas Estonisë (-23%), ky vend regjistroi një rënie prej afro 17% nga viti në vit.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Edhe Spanja do ta njohë shtetin palestinez bashkë me vendet tjera

Publikuar

nga

Kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez njoftoi të premten se vendi i tij do ta njohë shtetin palestinez bashkë me vendet tjera.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

IBM ka në plan të krijojë 800 vende të reja pune

Publikuar

nga

IBM-ja njoftoi se planifikon të punësojë deri në 800 persona në Irlandë për të ndërtuar një sistem softueri të avancuar sipas teknologjisë së Inteligjencës Artificiale.

Kjo shënon numrin më të madh të vendeve të punës në sektorin shumëkombësh të vendit. IBM është tashmë një nga punëdhënësit më të mëdhenj shumëkombësh në Irlandë me 3 mijë persona staf.

Përmes posteve të reja do t’u kërkohet punonjësve të krijojnë softuer të avancuar bazuar në inteligjencë artificiale gjeneruese në fushat sikurse siguria, automatizimi, etj./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Art

Gruaja më e pasur e Australisë kërkon që të largohet portreti i saj nga një ekspozitë

Publikuar

nga

Arti është subjektiv. Dhe përderisa shumica e artistëve dëshirojnë të ndajnë punën e tyre me botën, nuk ka garanci se publiku do ta kuptojë apo pëlqej punën e tyre artistike.

Kështu duket të jetë edhe rasti i një pikture nga artisti vendas, Vincent Namatjira, që përfshin një portret të gruas më të pasur në Australi, manjates së minierave Gina Rinehart.

Rinehart i ka kërkuar Galerisë Kombëtare të Australisë (NGA) të largojë portretin e saj, një prej 21 veprave të tij individuale që përbëjnë një pjesë të vetme në ekspozitën e Namatjiras, “Australia in Color”.

Kjo ekspozitë po shfaqet në galerinë e kryeqytetit australian, Kanberra, që nga muaji mars.

Subjekte të tjera të kësaj ekspozite janë edhe Mbretëresha Elizabetë II, muzikanti amerikan, Jimi Hendrix, aktivisti australian për të drejtat e aborigjenëve Vincent Lingiari, si dhe ish-kryeministri australian, Scott Morrison./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara