Lajmet

Sa janë gjasat e Kosovës për anëtarësim në KE dhe a do të ndikojnë deklaratat e Vuçiqit?

Në një prononcim për UBTNews, analisti Visar Xani e konsideron se Bashkimi Evropian duhet të reagojë me patjetër.

Publikuar

Derisa Kosova së shpejti pret vendimin përfundimtar për anëtarësimin e vendit në Këshill të Evropës, nuk po mungojnë dhe fushatat nga Serbia kundër këtij anëtarësimi.

Në një prononcim për UBTNews, analisti Visar Xani e konsideron se Bashkimi Evropian duhet të reagojë me patjetër.

“Në një farë mënyre do duhej të trajtohet nga vetë Bashkimi Evropian si një shkelje flagrante e zotimeve për marrëveshjen e Brukselit dhe nuk do të duhej të merrej fare parasysh dhe konsideroj që nësa ka një koordinim të plotë mes Kosovës dhe aleatëve një letër e tillë mund të jetë pra vetëm letër pa efekt në votim”, deklaroi ai.

Më tutje Xani e sheh këtë si një shkelje të marrëveshjes së Ohrit.

“Edhe vetëm Bashkimi Evropian nuk do duhej të kishte pa denoncime të tilla, do të duhej të merrte masa ma rigoroze për shkak se nëse vazhdon të tolerohej Serbia edhe më tutje atëherë ju hup rëndësia edhe vetë marrëveshjes së Ohrit, për shkak se palët e shofin që kur do herë do mund të zbatohet kur do herë jo kjo marrëveshje prandaj çka është rëndësia e kësaj marrëveshje nëse edhe lehtësuesit dhe garantuesit e kësaj marrëveshje nuk arritin të shtojnë edhe ma shumë presionin”, deklaroi ai.

Pavarësisht fushatës serbe, cilat janë gjasat që Kosovë të anëtarësohet në Këshillin e Evropës?

“Mund të jenë gjasat, nëse e them çdo herë përshkak se ne si Kosovë e kemi të pamundur për të shtyer agjendën dhe antëarësimin tutje, nëse këtë rast që është një lobues i mirë janë SHBA, vetë anëtarët e BE-së, kanë seriozitet dhe janë të vendosura për të çuar agjendën përpara të Kosovës për t’u anëtarësuar mund të ketë sukses”, tha ai.

Anëtarësimin në Këshillin e Evropës, Kosova synon që nga shpallja e pavarësisë, organizatë kjo që është lidere në Evropë në aspektin e të drejtave të njeriut, pjesë e së cilës janë gjithsej 46 shtete./UBTNews/

Realizoi: Dea Berisha

Lajmet

​BE mban trendin e rënies së emetimeve të gazrave serrë

Publikuar

nga

Trendi në rënie në emetimet e gazrave serrë të BE-së vazhdoi gjatë gjithë vitit 2023 me një rënie prej pak më shumë se 5%, sipas të dhënave të Eurostat të publikuara këtë javë.

Shtetet anëtare të BE-së lëshuan më shumë se 3.4 miliardë ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit të gazeve serrë në vitin 2023. Kjo është 5.1% më pak se në vitin 2022, kur u lëshuan rreth 3.6 miliardë ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit.

Bullgaria emetoi 47.5 milion ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit ose rreth 1.4% të emetimeve të gazit serrë të BE, sipas llogaritjeve të BTA bazuar në të dhënat e Eurostat.

Vendi uli emetimet e gazeve serrë me pothuajse një të pestën (-19.6%) në 2023, duke regjistruar rënien e dytë më të madhe pas Estonisë (-27%).

Në tremujorin e katërt të vitit të kaluar, Bullgaria u rendit e dyta në mesin e vendeve anëtare të BE-së me uljen më të madhe të emetimeve të gazrave serrë. Pas Estonisë (-23%), ky vend regjistroi një rënie prej afro 17% nga viti në vit.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Edhe Spanja do ta njohë shtetin palestinez bashkë me vendet tjera

Publikuar

nga

Kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez njoftoi të premten se vendi i tij do ta njohë shtetin palestinez bashkë me vendet tjera.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

IBM ka në plan të krijojë 800 vende të reja pune

Publikuar

nga

IBM-ja njoftoi se planifikon të punësojë deri në 800 persona në Irlandë për të ndërtuar një sistem softueri të avancuar sipas teknologjisë së Inteligjencës Artificiale.

Kjo shënon numrin më të madh të vendeve të punës në sektorin shumëkombësh të vendit. IBM është tashmë një nga punëdhënësit më të mëdhenj shumëkombësh në Irlandë me 3 mijë persona staf.

Përmes posteve të reja do t’u kërkohet punonjësve të krijojnë softuer të avancuar bazuar në inteligjencë artificiale gjeneruese në fushat sikurse siguria, automatizimi, etj./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Art

Gruaja më e pasur e Australisë kërkon që të largohet portreti i saj nga një ekspozitë

Publikuar

nga

Arti është subjektiv. Dhe përderisa shumica e artistëve dëshirojnë të ndajnë punën e tyre me botën, nuk ka garanci se publiku do ta kuptojë apo pëlqej punën e tyre artistike.

Kështu duket të jetë edhe rasti i një pikture nga artisti vendas, Vincent Namatjira, që përfshin një portret të gruas më të pasur në Australi, manjates së minierave Gina Rinehart.

Rinehart i ka kërkuar Galerisë Kombëtare të Australisë (NGA) të largojë portretin e saj, një prej 21 veprave të tij individuale që përbëjnë një pjesë të vetme në ekspozitën e Namatjiras, “Australia in Color”.

Kjo ekspozitë po shfaqet në galerinë e kryeqytetit australian, Kanberra, që nga muaji mars.

Subjekte të tjera të kësaj ekspozite janë edhe Mbretëresha Elizabetë II, muzikanti amerikan, Jimi Hendrix, aktivisti australian për të drejtat e aborigjenëve Vincent Lingiari, si dhe ish-kryeministri australian, Scott Morrison./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara