Arkitekturë

Zjarri i Notre Dame zbulon një surprizë të madhe të fshehur në arkitekturën e saj

Arkeologët kanë zbuluar mijëra kapëse metalike në pjesë të ndryshme të katedrales.

Publikuar

Me gjithë dëmin që shkaktoi zjarri i Notre Dame në vitin 2019, ai u dha arkeologëve në Paris një mundësi unike për të parë historinë e monumentit.

Pjesë të katedrales së famshme që ishin fshehur për shekuj tani po ndahen dhe bashkohen përsëri, duke ofruar një dritare në risitë arkitekturore që dikur e bënë këtë ndërtesë 32 metra të lartë katedralen më të lartë në epokën e saj.

Kjo lartësi, me sa duket, është kryesisht falë hekurit që kalon nëpër venat e strukturës madhështore.

Arkeologët kanë zbuluar mijëra kapëse metalike në pjesë të ndryshme të katedrales, disa që datojnë në fillim të viteve 1160.

Gjetjet sugjerojnë se përdorimi i gjerë i hekurit në muraturë nuk është aq modern sa supozonin ekspertët dikur. Ndërtuesit mesjetarë që punonin në Notre Dame po përdornin teknikën arkitekturore shumë përpara se të fillonin punimet e restaurimit në shekullin e 19-të.

“Notre Dame tani është padyshim katedralja e parë gotike e njohur ku hekuri u përdor masivisht për të lidhur gurët si një material ndërtimi i duhur”, përfundojnë arkeologët që punojnë në Paris.

Ekipi vlerëson se pajisjet prej hekuri të gjetura në Notre Dame ishin projektuar deri në dy dekada përpara se të ndërtohej katedralja Soisson e Francës dhe katër dekada përpara se të krijohej katedralja Bourges. Deri më tani, të dyja këto ndërtesa gotike konsideroheshin si shembujt e parë të muraturës sistematike të hekurit.

Arkitekti që fillimisht ishte përgjegjës për ndërtimin e Notre Dame ishte dukshëm përpara botës.

Ai duket se ka përdorur me bollëk armaturë hekuri për të lidhur gurët së bashku. Këto kapëse të qëndrueshme janë gjetur në dyshemenë e tribunave të katedrales dhe në kthesat e harqeve të saj të shumta.

“Kjo rrjetë metalike, e instaluar gjatë fazave të para të ndërtimit, duhet të interpretohet si përforcimi inovativ i brinjëve tërthore të majës së jashtme ambulatore në lartësinë pothuajse 11 m, e cila duhej të mirëmbahej pa asnjë mbështetje të brendshme…”, shkruajnë studiuesit. / bota.al

Arkitekturë

Disa nga xhamitë më të bukura në botë për t’u vizituar

Xhamia Hassan II në Marok është njëra ndër to.

Publikuar

nga

Bota është plot me xhami madhështore, të cilat shfaqin vepra të mrekullueshme të arkitekturës duke i bërë këto ndërtesa shumë më tepër se sa vetëm vende të shenjta për adhurim.

Edhe pse shumë njerëz mblidhen në xhami për t’u lutur, ndërtesat janë bërë më shumë se vende të shenjta pasi sjellin vizitorë nga e gjithë bota që kënaqen duke u mrekulluar me bukurinë e tyre arkitekturore.

Le të zbulojmë disa nga xhamitë më të bukura në botë:

Xhamia Hassan II në Marok

Maroku është shtëpia e një prej gjashtë mrekullive; Xhamia Hassan II në Casablanca është më e madhja në Afrikë dhe e shtata më e madhe në botë, me një minare prej 210 metrash. Ka një aspekt unik në dizajn pasi xhamia është ndërtuar pjesërisht në tokë dhe pjesërisht mbi Oqeanin Atlantik, duke mbuluar një sipërfaqe të madhe prej mbi nëntë hektarësh.

Ndërtimi i xhamisë filloi më 9 korrik 1989, nën udhëzimin e mbretit të ndjerë Hassan II, dhe përfundoi më 30 gusht 1993.

Xhamia u ndërtua me furnizime nga e gjithë Maroku, përfshirë granit nga Tafraoute dhe mermer nga Agadir. Aspekti i dizajnit maure është i dukshëm përgjatë arkitekturës historike të xhamisë.

Modelet maure janë një simbol i arkitekturës islame, stili i të cilit u zhvillua në botën perëndimore islame. Disa tipare kryesore të këtij dizajni janë harku klasik me patkua, riad tradicional, katroret dhe modelet gjeometrike, arabeska në dru dhe punime me pllaka.

Mozaikët magjepsës dhe ndikimi historik i xhamisë i lënë vizitorët të habitur, ndërtesa gjithashtu shërben për të ofruar një mësim të thelluar historie mbi arkitekturën dhe artin.

Xhamia Hassan II është e hapur për të gjithë, pasi jomuslimanët lejohen të hyjnë edhe jashtë orarit të namazit, është e vetmja xhami që është e hapur për të gjithë në Marok.

Xhamia ‘Jama’ në Indi

Një tjetër pamje për t’u parë është fasada me mermer dhe gur ranor të kuq të xhamisë indiane. Struktura e bukur nxjerr në pah dizajnin luksoz mugal që u ndërtua midis 1644 dhe 1656 nga perandori Shah Jahan.

Ndërtimi i mrekullueshëm funksionon si një vend i shenjtë paqësor dhe i qetë larg zhurmës së Delhit të vjetër.

Për sa i përket madhësisë, salla e madhe e lutjeve të xhamisë ka dy minare dhe katër kulla vrojtimi, ndërtesa mund të mbajë deri në 25,000 njerëz, duke e bërë atë xhaminë më të madhe në Indi.

Xhamia e Sulltan Ahmedit në Turqi

Një tjetër spektakël për të shtuar në listën tuaj të destinacionit është xhamia e Sulltan Ahmedit, e njohur edhe si “xhamia blu” për shkak të pllakave të saj blu që mbulojnë muret e brendshme të strukturës, natën ngjyra e tyre duket edhe më e gjallë.

Ndërtesa e cila u ndërtua gjatë sundimit të Ahmedit I midis viteve 1609-1616, me detaje kaq të hollësishme, konsiderohet si një nga xhamitë më të mira të epokës osmane.

Xhamia Blu është njohur në një shkallë globale pasi u përfshi në listën e vendeve të trashëgimisë botërore të UNESCO-s në vitin 1985 me emrin “Zonat Historike të Stambollit”.

Xhamia e kristaltë në Malajzi

Xhamia e kristaltë është një alternativë interesante nëse ju pëlqen një pamje moderne. Xhamia ndodhet në Wan Man të Malajzisë, ndërtesa është relativisht e re në krahasim me xhamitë e tjera pasi u ndërtua midis viteve 2006 dhe 2008. Ishte një projekt i madh ndërtimi dhe mund të strehojë mbi 1500 njerëz në të njëjtën kohë.

Xhamia e kristaltë e Malajzisë mori emrin e saj nga pamja e saj prej xhami. Ndërtimi është tërësisht prej çeliku dhe qelqi, me një pamje më bashkëkohore dhe më të efektshme se shumica e xhamive konvencionale në mbarë botën. Në një prekje elegante, ndërtesa reflekton nga lumi që rrethon xhaminë.

Kur sallat e lutjeve dhe dhomat e mbledhjeve ndriçohen nga brenda, kupolat prej xhami të xhamisë duket se janë të përbëra prej ari të pastër.

Xhamia Nasir al-Mulk në Iran

Irani është shtëpia e mrekullisë tjetër në listë, xhamia Nasir al-Mulk njihet edhe si xhamia rozë për shkak të nuancës së saj të jashtme rozë.

Ndryshe nga xhamia e Kristalit, ky vend i shenjtë ndjek një stil më tradicional pasi u ndërtua gjatë sundimit të dinastisë Kajar të Iranit. Në total, ndërtimi mori 12 vjet për të përfunduar, nga 1876 në 1888.

Xhamia Nasir al-Mulk është një nga më të vjetrat në Iran. Një ndërtesë që është bërë e famshme për ngjyrat e saj të ndezura dhe detajet e pazakonta arkitekturore.

Xhamia e Lala Mustafa Pashës në Qipro

Xhamia e Lala Mustafa Pashës besohet se është krijuar në fund të shekullit të 13-të dhe në fillim të shekullit të 14-të nga një francez i quajtur Jean Langlois.

Disa nga arkitekturat më të shquara frankeze mund të gjenden në Lindjen e Mesme në Xhaminë Lala Mustafa Pasha e cila përmban një dizajn të stilit gotik prej fijeve artificiale, për këtë arsye, disa vizitorë e kanë quajtur ndërtesën “histori e gjallë”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Arkitekturë

Arkitekti fitues i çmimit Pritzker, Arata Isozaki, ka vdekur në moshën 91-vjeçare

Karriera e tij e suksesshme zgjati më shumë se gjashtë dekada.

Publikuar

nga

Arkitekti fitues i çmimit Pritzker, Arata Isozaki, ka vdekur në moshën 91-vjeçare, sipas partnerit të tij të gjatë Misa Shin.

Ai ndërroi jetë për shkaqe natyrore të mërkurën në shtëpinë e tij në Naha, në prefekturën Okinawa të Japonisë. Në një deklaratë nga zyra e tij, Arata Isozaki and The Associates, Shin tha se do të ketë një funeral privat, i cili do të mbahet vetëm me të afërmit e afërt, përcjell UBT News.

Si një nga arkitektët e parë japonezë që ka punuar globalisht, karriera e tij e suksesshme zgjati më shumë se gjashtë dekada, me mbi 100 ndërtesa të përfunduara në Azi, Evropë, Amerikën e Veriut, Lindjen e Mesme dhe Australi.

Art Tower Mito në Japoni, Qendra Kombëtare e Konventave të Katarit e frymëzuar nga pema Sidra në Doha dhe arena Palau Saint Jordi, e krijuar për Lojërat Olimpike të vitit 1992 në Barcelonë, janë ndër veprat e tij më të njohura./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Arkitekturë

Uzbekistani përqafon trashëgiminë për të siguruar të ardhmen kulturore

Shumë objekte që pasqyrojnë trashëgiminë kulturore të Uzbekistanit janë të ekspozuara në muzetë jashtë vendit.

Publikuar

nga

Samarkandi është një nga vendet kryesore të Great Silk Road – një xhevahir kurorë i trashëgimisë kulturore të Uzbekistanit.

Këtë verë qyteti priti edicionin e 6-të të kongresit ndërkombëtar, të titulluar “Trashëgimia kulturore e Uzbekistanit: Fondacioni i Rilindjes së Re”, duke mbledhur pjesëmarrës nga 40 vende.

“Për gjashtë vjet tashmë, qëllimi ynë kryesor ka qenë studimi, ruajtja dhe promovimi i trashëgimisë kulturore të Uzbekistanit”, thotë Firdavs Abdukhalikov, kryetar i bordit të studimit të Ruajtjes dhe Popullarizimit të Trashëgimisë Kulturore të Uzbekistanit.

“Për një sërë arsyesh, trashëgimia kulturore e Uzbekistanit përfundoi në vende të ndryshme të botës dhe synimi ynë është ta konsolidojmë atë, në një katalog. Është shumë e rëndësishme që njerëzit të dinë për trashëgiminë tonë kulturore”.

Shumë objekte që pasqyrojnë trashëgiminë kulturore të Uzbekistanit janë të ekspozuara në muzetë jashtë vendit. Por projekti “Trashëgimia kulturore e Uzbekistanit në koleksionet botërore” e mbledh këtë trashëgimi në një koleksion librash të hollë. Deri më tani janë publikuar 60 albume.

Dizajni uzbek

Një nga katalogët e fundit të paraqitur në kongres shfaq Muzeun e Arteve Islame në Malajzi, i cili ka të ekspozuar një fustan të rrallë të shekullit të 8-të.

Ornamentimi është gjithashtu një nga elementët kryesorë të trashëgimisë kulturore të Uzbekistanit. Çdo formë dhe ngjyrë e ndërlikuar ka një kuptim të saktë.

Brezat e kaluar ishin në gjendje t’i lexonin këto shenja dhe simbole me lehtësi. Të harruara në ditët e sotme, stolitë po ringjallen në “Enciklopedinë e Ornamenteve”.

Projekti i trashëgimisë kulturore vazhdon të zgjerohet me botimin e më shumë librave të planifikuar.

“Në të kaluarën, njerëzit vendosnin disa kuptime në këto modele dhe ata jetonin në këtë botë, ku secila formë kishte një lloj kuptimi”, thotë Elmira Gul, koordinatore e kërkimit.

“Ata jetuan në një lloj fushe specifike informacioni. Ata besuan në mbrojtjen e saj dhe se ajo sjell fat. Tani njerëzit e shikojnë atë thjesht si një dekor dhe detyra jonë është të rivendosim të kuptuarit e plotësisë semantike të këtyre formave zbukuruese”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Arkitekturë

Xhamia Shah në Isfahan dëmtohet gjatë restaurimit

Xhamia Shah në Isfahan konsiderohet si më e bukura në Iran.

Publikuar

nga

Një xhami iraniane e shekullit të 17-të, e cila njihet si kryevepër arkitekturore, u dëmtua gjatë restaurimit, thonë zyrtarët iranianë.

Xhamia Shah në Isfahan konsiderohet si më e bukura në Iran dhe është pjesë e Trashëgimisë Botërore të Kombeve të Bashkuara. Por në fotografitë e fundit, njëra anë duket e pabarabartë, ndërsa modelet e saj të dallueshme të luleve nuk përputhen. Zyrtarët e pranuan se ka defekte, por thanë se ato mund të korrigjohen.

Xhamia u ndërtua gjatë asaj që njihet si epoka e artë e Isfahanit, qyteti i tretë më i madh në Iran./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara