Lajmet

Szunyog: Nuk ka rrugë të shpejtë drejt BE-së pa reforma në sundimin e ligjit

Ai këtë e tha në tryezën “Raporti i BE-së për Kosovën”.

Publikuar

Shefi i Zyrës së Bashkimit Evropian në Prishtinë, Tomas Szunyog, deklaroi sot se nuk ka rrugë të shpejtë drejt Bashkimit Evropian pa reforma në sundimin e ligjit dhe luftimin e krimit të organizuar dhe korrupsionit.

Ai në tryezën “Raporti i BE-së për Kosovën”, ka thënë se vettingu i paralajmëruar duhet të konsiderohet vetëm si masë e jashtëzakonshme.

“Nuk ka rrugë të shpejta drejt BE-së, duhet të implementohen reformat posaçërisht në sundimin e ligjit dhe luftën kundër krimit dhe krimit të organizuar”, ka thënë ambasadori Szunyog.

Duke folur për raportin e progresit të Komisionit Evropian, Szunyog ka thënë se Kosova nuk ka bërë progres në përmbushjen e rekomandimeve për administrimin publik.

“Kemi vërejtur me shqetësim interaksionin në rivlerësimin e gjyqtarëve. Vettingu, një proces i tillë duhet të konsiderohet vetëm si një mase e jashtëzakonshme”, ka thënë ai, duke shtuar se një proces i tillë duhet të jetë në pajtim me standardet evropiane.

Ndërsa zëvendëskryeministri Besnik Bislimi ka thënë se raporti i progresit përmban pasaktësi.

“Rekomandimet jemi duke i trajtuar me seriozitetin maksimal dhe do të përmbushim pjesën më të madhe të tyre, përfshirë reformën zgjedhore. Raporti nuk ka arritur të ngërthejë zhvillimet deri në momentin e fundit, ndoshta për çështje teknike”, tha Bislimi.

Lajmet

Gjermani: Rrjeti i transportit publik hyn në grevë, punëtorët kërkojnë paga më të larta

Dy nga sindikatat më të mëdha të Gjermanisë po kërkojnë paga më të larta.

Publikuar

nga

Rrjeti i transportit të Gjermanisë është pothuajse në një ndalesë, kjo pasi vendi përjeton një nga grevat më të mëdha në dekada.

Stafi në aeroporte, porte, hekurudha, autobusë dhe metro u largua pak pas mesnate për një ndalim 24-orësh.

Dy nga sindikatat më të mëdha të Gjermanisë po kërkojnë paga më të larta për në koston e jetesës.

Ministrja e Brendshme e vendit Nancy Faeser tha se ishte optimiste se një marrëveshje do të arrihet këtë javë.

“Shumë punonjës të shërbimeve publike po vuajnë çmimet e larta të energjisë dhe inflacionin e lartë” i tha ajo Reuters të hënën. “Kjo është arsyeja pse është detyra jonë të gjejmë një marrëveshje të mirë”.

Kohët e fundit ka pasur largime nga nëpunës të tjerë publikë.

“Megagreva” e së hënës, siç është quajtur në mediat lokale, ka prekur trenat e udhëtarëve dhe rajonalë të operuar nga Deutsche Bahn, operatori hekurudhor kombëtar i Gjermanisë.

Shërbimet e transportit lokal, përfshirë tramvajet dhe autobusët, gjithashtu nuk funksionojnë në shtatë shtete.

“Çmimet e benzinës dhe të ushqimeve janë rritur”, tha një protestues në Berlin për agjencinë e lajmeve AFP. “Po e vërej në portofolin tim”.

Mijëra fluturime janë anuluar, përfshirë dy nga aeroportet më të mëdha të vendit – Mynihut dhe Frankfurtit.

Fluturime të shumta nga aeroporti i Mynihut gjithashtu u ndërprenë të dielën nga aksionet e grevës./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​Suedia ofron mbështetjen për anëtarësimin e Kosovës në Këshill të Evropës

U tha se Suedia po punon edhe për shqyrtimin e aplikacionit të Kosovës për marrjen e statusit vend kandidat për anëtarësim në BE.

Publikuar

nga

Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë priti të hënën në takim ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. Aty u konfirmua mbështetja e Suedisë ndaj Kosovës në proceset euro-integruese, veçmas në anëtarësimin në Këshill të Evropës. Derisa u bë e ditur se kompania suedeze e veturave Volvo pritet të hap së shpejti degën e saj në Kosovë.

Pas takimit me ambasadorin Westerlund, kryetarja e Komisionit për Punë të Jashtme, Arbëreshë Hyseni-Kryeziu, në një konferencë për medie, tha se Suedia e cila udhëheq me Këshillin e Bashkimit Evropian, po punon edhe për shqyrtimin e aplikacionit të Kosovës për marrjen e statusit vend kandidat për anëtarësim në BE.

“Me ambasadorin Westerlund folëm specifikisht për proceset integruese në për të cilat po kalon Kosova dhe atë që Suedia po bën gjatë këtyre muajve kur edhe po udhëheq me presidencën e Bashkimit Evropian. Sigurisht ka mundësi që nga afër të diskutojë qoftë me pesë vendet jonjohëse apo me vendet të tjera që janë të përfshira në proceset integruese, në të cilat është e përfshirë edhe Republika e Kosovës. Këtë po e bën dhe po e mbështetë jashtëzakonisht shumë shtetin tonë. Ne kemi parë se Suedia publikisht dhe hapur e ka ofruar mbështetjen për anëtarësimin e Kosovës në Këshill të Evropës dhe ka pranuar edhe aplikacionin për anëtarësim në Bashkim Evropian. Këtu pozicioni i tyre mbetet pak më i mbyllur për shkak të faktit se ata po udhëheqin me presidencën, jo se ata janë kundër apo kanë vërejtje për këtë çështje”, tha ajo.

Krahas kësaj, Kryeziu-Hyseni bëri të ditur se ambasadori Westerlund iu ka konfirmuar se shumë shpejt kompania Volvo do të hap degën e saj më të re në Kosovë.

“Po punohet jashtëzakonisht shumë që të sjellën investitor të huaj, më specifikisht nga Suedia në Republikën e Kosovës. Me sa duket na u tha se jo shumë larg do të shkojë prej kur Volvo do të hap degën e saj më të re këtu në Kosovë. Jo vetëm Volvo, kemi edhe dy kompani të rëndësishme që tashmë kanë hapur bizneset e tyre”, tha ai.

Në anën tjetër, ambasadori suedez në PrishtinëJonas Westerlund nuk pranoi të prononcohet para mediave në lidhje me këtë takim.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Macron mban një takim për krizën aktuale në vend

Macron tha javën e kaluar se ai pranoi “jopopullaritetin” që erdhi me reformën.

Publikuar

nga

Presidenti Emmanuel Macron thirri ministrat e qeverisë për një takim krize të hënën, ndërsa tensionet u rritën një ditë përpara një dite tjetër të madhe grevash dhe protestash kundër reformave të tij të pensioneve.

Gati dy javë pasi Macron e futi ligjin e ri në parlament duke përdorur një dispozitë të veçantë duke anashkaluar çdo votë, sindikatat janë zotuar të mos pushojnë nga protestat masive për të bërë që qeveria të tërhiqet.

Macron tha javën e kaluar se ai pranoi “jopopullaritetin” që erdhi me reformën.

Kryeministrja e Francës, Elisabeth Borne, ndërkohë tha se ndërsa nuk kishte plan për të hequr legjislacionin, ajo ishte gati për një dialog të ri me sindikatat.

Duke filluar nga e hëna, Borne ka planifikuar bisedime për tre javë, përfshirë anëtarët e parlamentit, partitë politike, autoritetet lokale dhe sindikatat.

Një vizitë shtetërore në Francë nga Mbreti Charles III i Britanisë, e cila duhej të fillonte të dielën, u shty për shkak të trazirave aktuale./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Abazoviq propozon që raundi i ri i bisedimeve Kosovë-Serbi të mbahet në Malin e Zi

“Jemi të përgatitur të mbështesim procesin e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Serbisë dhe Kosovës”, tha ai.

Publikuar

nga

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, ka propozuar që t’u bëjë konak Kosovës dhe Serbisë, në raundin e ri të bisedimeve.

Abazoviq ka thënë se mbështetë procesin e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, transmeton Klankosova.tv.

”Personalisht, do të doja të zgjeroja ofertën time, nëse ka ndonjë raund të ri bisedimesh mes Kosovës dhe Serbisë, për t’i pritur në Mal të Zi”.

“Si një komb që dëshiron të dëshmojë se vendet tona fqinje arrijnë një marrëveshje të kënaqshme, ne jemi të përgatitur të kontribuojmë dhe mbështesim procesin e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Serbisë dhe Kosovës”, tha Abazoviq në një intervistë për The Pavlovic Today, transmeton Klankosova.tv.

“Ne kemi marrëdhënie të shkëlqyera me të gjitha vendet tona fqinje dhe jemi të etur për të ndihmuar në çdo mënyrë që mundemi, duke përfshirë mbështetjen logjistike”, pohoi ai.

Abazoviq theksoi se propozimi evropian paraqitet një zgjidhje të mirë si për Kosovën ashtu edhe Serbinë.

“Ne nuk jemi pjesë e dialogut, por personalisht besoj se propozimi evropian paraqet një zgjidhje të mirë që është fitimprurëse edhe për Serbinë edhe për Kosovën”, ka thënë ai.

“Kjo është rruga që rajoni duhet të ndjekë. Rruga e normalizimit është ajo e duhura për rajonin si hap i parë dhe në fund, pasi të plotësohen të gjitha kriteret, anëtarësimi në Bashkimin Evropian si synimi final për të gjithë rajonin”.

Abazovic beson se “gjëja më e rëndësishme” për Marrëveshjen Serbi-Kosovë është që të zbatohet.

“Por në mënyrë që kjo të ndodhë, ata duhet të shkojnë në të njëjtën faqe dhe t’i përmbahen asaj për të cilën kanë rënë dakord. Unë nuk jam ithtar i një ideje ku palët nënshkruajnë diçka pa e ndjekur zbatimin. Kjo nuk ka funksionuar shumë mirë në të kaluarën. Pjesa më e rëndësishme është të siguroheni që ajo për të cilën ata bien dakord të zbatohet në praktikë”, u shpreh Abazoviq.

Ai theksoi nevojën që Serbia dhe Kosova të respektojnë dispozitat specifike të aneksit të zbatimit, duke përfshirë ato të Serbisë që nuk bllokon pranimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare dhe Kosova të themelon Asociacionin e komunave me shumicë serbe.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara