Sport

10 vite më parë Aguero shënon golin e titullit për Cityn në Premier Ligë, reagimi i tifozëve të United ishte epik

Në ndeshjen e fundit të sezonit, goli i fundit i Sergio Agueros shkatërroi shanset e United për titull.

Publikuar

Në këtë ditë, 10 vite më parë, Manchester City shënoi dy gola në minutat shtesë për të fituar titullin e Premier Ligës për herë të parë pas 44 vitesh.

“AGGUUEEERROOOO! Ju betohem se nuk do të shihni më kurrë diçka të tillë!”, të gjithë tifozët e Manchester United nuk mund ta besonin kur komentatori Martin Tyler i tha këto fjalë të famshme.

Trajneri i Cityt asokohe, Roberto Mancini, nga gëzimi kërceu te asistenti i tij, Brian Kidd, ndërsa mijëra tifozë u vërsulën brenda stadiumit “Etihad” për të festuar momentin më të madh në historinë e tyre.

Ndërkaq, në stadiumin “Light”, vetëm pak çaste pasi skuadra e Sir Alex Ferguson siguroi një fitore 1:0 kundër Sunderland falë një goli të Wayne Rooney, lajmet filluan të përhapeshin se City kishte shënuar golin e fitores në minutat shtesë për të fituar titullin përmes gol-dallimit.

Në ndeshjen e fundit të sezonit, goli i fundit i Sergio Agueros shkatërroi shanset e United për titull në rrethanat më dramatike, dhe kjo shihej në të gjitha fytyrat e “Djajve të Kuq”.

Më poshtë mund ta gjeni videon e reagimit të Manchester United e tifozëve të tyre kur e kuptojnë se City ka shënuar golin e fitores së titullit, dhe sekuencat nga ndeshja mes Cityt e QPR ku Aguera shënon golin e tij që shkatërroi ëndrrat e “Djajve të Kuq”.

Sport

Tjetër arritje historike për “BNE”, zë vendin e parë në Ballkan në CS:GO

Bad News Eagle me tjetër arritje historike

Publikuar

nga

Pas suksesit që e arritën në turneun e PGL Major Antwerp në CS:GO, skuadra kosovare “Bad News Eagle” ka arritur një tjetër sukses historik.

Me rezultatet ndaj skuadrave më të mira botërore të CS:GO, “BNE” tani zë vendin e parë në renditjen e skuadrave Ballkanike.

“BNE” zë vendin e parë në Ballkan, ku në ranglistën botërore të “HLTV” renditet e 20, 10 vende më lartë se skuadra bullgare “SKADE” që në renditjen ballkanike zë vendin e dytë.

Vazhdo të lexosh

Sport

Liverpool e dërgon në fund garën për titull me fitoren ndaj Southampton

Kampioni i Premier Ligës do të vendoset në xhiron e fundit

Publikuar

nga

Goditja e topit me kokë e Joel Matip i dha Liverpoolit një fitore 2-1 ndaj Southampton të martën për të mbajtur gjallë garën për titull në Premier League deri në ditën e fundit të sezonit.

Rezultati e lë Liverpoolin një pikë prapa liderit Manchester City përpara raundit të fundit të ndeshjeve të së dielës, kur City do të jetë në shtëpi me Aston Villa dhe Liverpool pret Wolverhampton Wanderers në Anfield.

City ka 90 pikë kurse Liverpool në 89, që do të thotë se fitorja për skuadrën e Pep Guardiolës kundër Villas, e menaxhuar nga ish-kapiteni i Reds, Steven Gerrard, do të siguronte titullin e tyre të katërt në ligë në pesë sezone. /UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

Donjeta Sadiku lufton sot për finale në Botërorin e boksit “Stamboll 2022”

Donjeta Sadiku, sot përsëri në ring për të arritur finalen e Kampionatit Botëror të boksit për femra “Stamboll 2022”.

Publikuar

nga

Boksierja nga Kosova, Donjeta Sadiku, sot me fillim nga ora 18:00 do t’i rikthehet ringut, e cila do të përballet me synimin e vetëm për të arritur në finale të Kampionatit Botëror të boksit për femra “Stamboll 2022”.

Në kuadër të kategorisë deri në 60 kilogramë, Sadiku në gjysmëfinale të këtij Botërori do të përballet me boksieren amerikane, Shakiyla Rashida Ellis.

Shakiyla Rashida Ellis fitoi medaljen e bronztë në Kampionatin Botëror të boksit në vitin 2019.

Deri tani, Donjeta e ka siguruar medaljen e bronztë në këtë Botëror sepse ka fituar tri meçet e kaluara duke mposhtur bindshëm 5:0 kundërshtaret boksiere nga Japonia, Kongo dhe Tajpei.

Sadiku është në formën e saj të mirë dhe e vërtetoi se është e gatshme që t’i sjellë Kosovës edhe medaljen e artë nga kjo garë. /UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Sport

Ish-mbrojtësi i Liverpool-it dhe Fenerbahçes, Skrtel, ka njoftuar pensionimin

Martin Skrtel u pensionua nga futbolli në moshën 37 vjeçare

Publikuar

nga

Mbrojtësi sllovak Martin Skrtel njoftoi pensionimin e tij nga futbolli të martën përmes një postimi në Instagram.

Pas 20 viteve të karrierës sime, vendosa që ndeshja me FC DAC (Dunajská Streda) të jetë ndeshja ime e fundit dhe karriera ime të përfundojë”, ka shkruar ai.

37-vjeçari ka luajtur për disa klube, duke përfshirë Liverpool, Zenit St. Petersburg, Atalanta, Fenerbahce dhe Basaksehir.

Ai fitoi një Kupë UEFA, më vonë u riemërua si UEFA Europa League, me Zenit në 2008 dhe ka një titull të Super Ligës Turke me Basaksehir.

Skrtel shënoi gjashtë gola në 104 paraqitje për Slloveninë. /UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara