Sport

Dortmundi prezanton fanellat e sezonit 2022/23

Dortmundi do të ketë një kombinim tejet interesant në fanellat e reja.

Publikuar

Skuadra gjermane, Borussia Dortmund ka bërë sot prezantimin e fanellave të reja për sezonin 2022/23.

Kësaj radhe, Dortmundi do të ketë një kombinim tejet interesant në fanellat e reja, ku tradita e klubit takohet me të tashmen.

Ngjyrat në fanellë do të jenë si ato të kaluarat, ku mbretëron ngjyra e verdhë me disa vija të zeza, dizajn ky i bërë nga brendi “Puma”.

Më poshtë e gjeni komunikatën e Dortmundit për fanellat e reja të sezonit 2022/23.

“19 dhjetor 1909: Ne shikojmë përmes dritareve të Sallës së Pasqyrave në restorantin “Wildschütz” dhe shohim se si 18 të rinj themeluan Ballspielverein Borussia në Borsigplatz si produkt i rebelimit. Përkundër të gjitha pengesave, anëtarët themelues nuk e lanë veten të largohen nga qëllimi i tyre dhe kështu hodhën themelet për vlerat e klubit. Më shumë se 100 vite më vonë, ne lëvizim nga vendlindja e BVB në SIGNAL IDUNA PARK. Ne shohim fanellën e re të shtëpisë për sezonin 2022/23 dhe vendin: traditën dhe modernen dhe dritaret e “Wildschütz”. Ato janë të vendosura në fanellë si model dhe lidhin të kaluarën me të tashmen”, shkruante në komunikatën e Dortmundit.

Aktualitet

Donjeta Sadiku lufton sot për finale në Botërorin e boksit “Stamboll 2022”

Donjeta Sadiku, sot përsëri në ring për të arritur finalen e Kampionatit Botëror të boksit për femra “Stamboll 2022”.

Publikuar

nga

Boksierja nga Kosova, Donjeta Sadiku, sot me fillim nga ora 18:00 do t’i rikthehet ringut, e cila do të përballet me synimin e vetëm për të arritur në finale të Kampionatit Botëror të boksit për femra “Stamboll 2022”.

Në kuadër të kategorisë deri në 60 kilogramë, Sadiku në gjysmëfinale të këtij Botërori do të përballet me boksieren amerikane, Shakiyla Rashida Ellis.

Shakiyla Rashida Ellis fitoi medaljen e bronztë në Kampionatin Botëror të boksit në vitin 2019.

Deri tani, Donjeta e ka siguruar medaljen e bronztë në këtë Botëror sepse ka fituar tri meçet e kaluara duke mposhtur bindshëm 5:0 kundërshtaret boksiere nga Japonia, Kongo dhe Tajpei.

Sadiku është në formën e saj të mirë dhe e vërtetoi se është e gatshme që t’i sjellë Kosovës edhe medaljen e artë nga kjo garë. /UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Sport

Ish-mbrojtësi i Liverpool-it dhe Fenerbahçes, Skrtel, ka njoftuar pensionimin

Martin Skrtel u pensionua nga futbolli në moshën 37 vjeçare

Publikuar

nga

Mbrojtësi sllovak Martin Skrtel njoftoi pensionimin e tij nga futbolli të martën përmes një postimi në Instagram.

Pas 20 viteve të karrierës sime, vendosa që ndeshja me FC DAC (Dunajská Streda) të jetë ndeshja ime e fundit dhe karriera ime të përfundojë”, ka shkruar ai.

37-vjeçari ka luajtur për disa klube, duke përfshirë Liverpool, Zenit St. Petersburg, Atalanta, Fenerbahce dhe Basaksehir.

Ai fitoi një Kupë UEFA, më vonë u riemërua si UEFA Europa League, me Zenit në 2008 dhe ka një titull të Super Ligës Turke me Basaksehir.

Skrtel shënoi gjashtë gola në 104 paraqitje për Slloveninë. /UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Sport

Abramovich dhe Qeveria e Britanisë së Madhe arrijnë akord për shitjen e Chelseat

Avokatët e Abramovich dhe Qeverisë në fjalë thuhet se kanë gjetur gjuhë të përbashkët.

Publikuar

nga

Roman Abramovich dhe Qeveria e Britanisë së Madhe kanë gjetur një rezolutë ligjore që tani duhet të çojë në shitjen e klubit të Chelseat, raporton agjencia e lajmeve “PA”.

Avokatët e Abramovich dhe Qeverisë në fjalë thuhet se kanë gjetur gjuhë të përbashkët se si të trajtojnë borxhin prej 1.8 miliard eurosh të klubit londinez ndaj pronarit të tij.

Abramovich ka dashur ta shlyejë atë borxh që kur e nxori Chelsean në shitje më 2 mars, por sanksionet e qeverisë britaneze e bllokuan atë proces, duke ngirë llogaritë e biznesmenit rus.

Shefat e qeverisë mendohet se ishin të brengosur se Abramovich do të refuzonte premtimin e tij për të hequr dorë nga këto kredi, pavarësisht garancive dhe planifikimeve të detajuara nga pronari i Chelseat.

Sidoqoftë, biznesmeni rus dhe avokatët e tij tani janë optimistë që oferta e tyre do të pranohet nga “Downing Street”.

Miratimi i Qeverisë së Britanisë së Madhe për shitje duhet të japë gjithashtu dritën e gjelbër për planin e Abramovich që të ardhurat nga shitja e klubit ti dhurohen një fondacioni të ri bamirësie për viktimat e luftës së Ukrainës ndaj agresorit rus.

Vazhdo të lexosh

Sport

Finalja e Ligës së Evropës zhvillohet sot, ja formacionet e mundshme të Frankfurtit e Rangers

Sot zhvillohet finalja e Ligës së Evropës mes Eintracht Frankfurt dhe Rangers

Publikuar

nga

Sonte me fillim nga ora 21:00 do të zhvillohet finalja e parë evropiane e këtij sezoni, ku dy skuadrat Eintracht Frankfurt dhe Rangers do të përballen në stadiumin “Ramon Sanchez Pizjuan” për trofeun e Ligës së Evropës.

Në rrugëtimin deri në finale, Frankfurti në çerekfinale e mposhti Barcelonën 4:3, kurse në gjysmëfinale e eliminoi West Hamin me rezultat 3:1.

Në anën tjetër, Rangers në çerekfinale e eliminoi Bragan me rezultat 3:2, kurse në gjysmëfinale e mposhti me rezultat të njëjtë, respektivisht 3:2, skuadrën e RB Leipzigut.

Të dy skuadrat nuk janë takuar asnjëherë në të kaluarën, kurse për finalen e sotme raportohet se drejt Sevillas kanë udhëtuar rreth 100,000 tifozë skocezë dhe 50,000 gjermanë.

Sa i përket ndeshjes së sotme, të dy skuadrat do të kenë probleme me mungesa të lojtarëve, ku për Frankfurtin nuk do të paraqiten Hinteregger dhe Ramaj, kurse te Rangers mungojnë Hagi, Helander, Morelos dhe Ofoborh.

Formacionet e mundshme të dy skuadrave i gjeni më poshtë.

Eintracht Frankfurt (3-4-2-1): Trapp; Toure, Ndicka, Tuta; Knauff, Sow, Rode, Kostic; Kamada, Hauge; Borre

Rangers (4-3-3): McGregor; Tavernier, Goldson, Bassey, Barisic; Kamara, Lundstram, Jack; Kent, Aribo, Wright

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara