Sport

Kupa e Kosovës në hendboll, këto janë skuadrat që po luftojnë për finale

Të gjitha këto skuadra janë të vetëdijshme për historinë që qëndron prapa Kupës së Kosovës.

Publikuar

Besa Famgas, Prishtina, Kastrioti dhe Deçani janë katër skuadrat të cilat do ta vazhdojnë garën drejt finales së Kupës së Kosovës në hendboll në kategorinë e meshkujve.

Në kuadër të fazës gjysmëfinale, të dy takimet do të zhvillohen nesër në palestrën “Bill Clinton” në Ferizaj, ku Deçani përballet me Kastriotin kurse Prishtina zhvillon ndeshje kundër Besa Famgas.

Të gjitha këto skuadra janë të vetëdijshme për historinë që qëndron prapa Kupës së Kosovës, e cila është garë me traditë që zhvillohet që nga fillimi i viteve të 70-ta.

DY vitet e kaluara, respektivisht 2020 dhe 2021, Besa Famgas ishte kampione, kurse në vitin 2019 triumfuese ishte Kastrioti i Ferizajit.

Në vitin 2013 fituese e Kupës ishte Prishtina, ndërsa në vitet 2010, 2011 e 2012 Kupës iu gëzua Besa Famiglia.

Ndërkaq, më poshtë mund të gjeni skuadrat fituese të Kupës së Kosovës që nga pavarësimi i sportit kosovar.

2020/21 Besa Famgas

2019/20 Besa Famgas

2018/19 Kastrioti

2017/18 Besa Famgas

2016/17 Besa Famiglia

2015/16 Besa Famiglia

2014/15 Besa Famiglia

2013/14 Besa Famiglia

2012/13 Prishtina

2011/12 Besa Famiglia

2010/11 Besa Famiglia

2009/10 Besa Famiglia

2008/09 Kastrioti

2007/08 Prishtina

2006/07 Kastrioti

2005/06 KastriotI

2004/05 BESA

2003/04 Kastrioti

2002/03 BESA

2001/02 Trepça

2000/01 Prishtina

1999/00 Prizreni

1998/99 (Kupa nuk u zhvillua për shkak të luftës)

1997/98 (Kupa nuk u zhvillua për shkak të luftës)

1996/97 Vëllaznimi

1995/96 BESA

1994/95 Llapi

1993/94 Trepça

1992/93 Prishtina

1991/92 Kastrioti

Sport

Liverpool e dërgon në fund garën për titull me fitoren ndaj Southampton

Kampioni i Premier Ligës do të vendoset në xhiron e fundit

Publikuar

nga

Goditja e topit me kokë e Joel Matip i dha Liverpoolit një fitore 2-1 ndaj Southampton të martën për të mbajtur gjallë garën për titull në Premier League deri në ditën e fundit të sezonit.

Rezultati e lë Liverpoolin një pikë prapa liderit Manchester City përpara raundit të fundit të ndeshjeve të së dielës, kur City do të jetë në shtëpi me Aston Villa dhe Liverpool pret Wolverhampton Wanderers në Anfield.

City ka 90 pikë kurse Liverpool në 89, që do të thotë se fitorja për skuadrën e Pep Guardiolës kundër Villas, e menaxhuar nga ish-kapiteni i Reds, Steven Gerrard, do të siguronte titullin e tyre të katërt në ligë në pesë sezone. /UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

Donjeta Sadiku lufton sot për finale në Botërorin e boksit “Stamboll 2022”

Donjeta Sadiku, sot përsëri në ring për të arritur finalen e Kampionatit Botëror të boksit për femra “Stamboll 2022”.

Publikuar

nga

Boksierja nga Kosova, Donjeta Sadiku, sot me fillim nga ora 18:00 do t’i rikthehet ringut, e cila do të përballet me synimin e vetëm për të arritur në finale të Kampionatit Botëror të boksit për femra “Stamboll 2022”.

Në kuadër të kategorisë deri në 60 kilogramë, Sadiku në gjysmëfinale të këtij Botërori do të përballet me boksieren amerikane, Shakiyla Rashida Ellis.

Shakiyla Rashida Ellis fitoi medaljen e bronztë në Kampionatin Botëror të boksit në vitin 2019.

Deri tani, Donjeta e ka siguruar medaljen e bronztë në këtë Botëror sepse ka fituar tri meçet e kaluara duke mposhtur bindshëm 5:0 kundërshtaret boksiere nga Japonia, Kongo dhe Tajpei.

Sadiku është në formën e saj të mirë dhe e vërtetoi se është e gatshme që t’i sjellë Kosovës edhe medaljen e artë nga kjo garë. /UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Sport

Ish-mbrojtësi i Liverpool-it dhe Fenerbahçes, Skrtel, ka njoftuar pensionimin

Martin Skrtel u pensionua nga futbolli në moshën 37 vjeçare

Publikuar

nga

Mbrojtësi sllovak Martin Skrtel njoftoi pensionimin e tij nga futbolli të martën përmes një postimi në Instagram.

Pas 20 viteve të karrierës sime, vendosa që ndeshja me FC DAC (Dunajská Streda) të jetë ndeshja ime e fundit dhe karriera ime të përfundojë”, ka shkruar ai.

37-vjeçari ka luajtur për disa klube, duke përfshirë Liverpool, Zenit St. Petersburg, Atalanta, Fenerbahce dhe Basaksehir.

Ai fitoi një Kupë UEFA, më vonë u riemërua si UEFA Europa League, me Zenit në 2008 dhe ka një titull të Super Ligës Turke me Basaksehir.

Skrtel shënoi gjashtë gola në 104 paraqitje për Slloveninë. /UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Sport

Abramovich dhe Qeveria e Britanisë së Madhe arrijnë akord për shitjen e Chelseat

Avokatët e Abramovich dhe Qeverisë në fjalë thuhet se kanë gjetur gjuhë të përbashkët.

Publikuar

nga

Roman Abramovich dhe Qeveria e Britanisë së Madhe kanë gjetur një rezolutë ligjore që tani duhet të çojë në shitjen e klubit të Chelseat, raporton agjencia e lajmeve “PA”.

Avokatët e Abramovich dhe Qeverisë në fjalë thuhet se kanë gjetur gjuhë të përbashkët se si të trajtojnë borxhin prej 1.8 miliard eurosh të klubit londinez ndaj pronarit të tij.

Abramovich ka dashur ta shlyejë atë borxh që kur e nxori Chelsean në shitje më 2 mars, por sanksionet e qeverisë britaneze e bllokuan atë proces, duke ngirë llogaritë e biznesmenit rus.

Shefat e qeverisë mendohet se ishin të brengosur se Abramovich do të refuzonte premtimin e tij për të hequr dorë nga këto kredi, pavarësisht garancive dhe planifikimeve të detajuara nga pronari i Chelseat.

Sidoqoftë, biznesmeni rus dhe avokatët e tij tani janë optimistë që oferta e tyre do të pranohet nga “Downing Street”.

Miratimi i Qeverisë së Britanisë së Madhe për shitje duhet të japë gjithashtu dritën e gjelbër për planin e Abramovich që të ardhurat nga shitja e klubit ti dhurohen një fondacioni të ri bamirësie për viktimat e luftës së Ukrainës ndaj agresorit rus.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara