Sport

Klubet ruse apelojnë vendimin e UEFA-s për t’i ndaluar ato nga garat evropiane

Gjykata me bazë në Lozanë nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës për koment.

Publikuar

Katër klube të Premierligës ruse, përfshirë kampionin Zenit të Shën Petersburgut, thanë të premten se kanë apeluar kundër vendimit të UEFA-s për të ndaluar klubet ruse nga garat evropiane sezonin e ardhshëm.

UEFA, organi qeverisës i futbollit evropian, vendosi se Rusia nuk do të kishte asnjë ekip të lidhur që do të marrë pjesë në garat e saj të klubeve në sezonin 2022-23 për shkak të fushatës ushtarake të Moskës në Ukrainë.

“Klubi i Futbollit Zenit mbështetet në këtë veprim nga FC Dynamo Moskë, FC Sochi dhe PFC CSKA Moskë në apelimin kundër vendimit të UEFA-s dhe me respekt kërkojnë që kjo ankesë në CAS (Gjykata e Arbitrazhit Sportiv) të trajtohet në mënyrë të shpejtë”, thuhet në një deklaratë të klubit.

Gjykata me bazë në Lozanë nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës për koment. Vendimi i UEFA-s gjithashtu bëri që Nike të ndërpresë sponsorizimin e fanellave me Spartak Moskën.

Rusia dërgoi dhjetëra mijëra trupa në Ukrainë më 24 shkurt, në atë që ajo e quajti një operacion special i krijuar për të degraduar aftësitë ushtarake të fqinjit të saj dhe për të çrrënjosur njerëzit që i quajti nacionalistë të rrezikshëm.

Perëndimi ka vendosur sanksione ndaj Rusisë dhe i ka dhënë Ukrainës mbështetje ushtarake në përgjigje./UBTNews/

Sport

Liverpool e dërgon në fund garën për titull me fitoren ndaj Southampton

Kampioni i Premier Ligës do të vendoset në xhiron e fundit

Publikuar

nga

Goditja e topit me kokë e Joel Matip i dha Liverpoolit një fitore 2-1 ndaj Southampton të martën për të mbajtur gjallë garën për titull në Premier League deri në ditën e fundit të sezonit.

Rezultati e lë Liverpoolin një pikë prapa liderit Manchester City përpara raundit të fundit të ndeshjeve të së dielës, kur City do të jetë në shtëpi me Aston Villa dhe Liverpool pret Wolverhampton Wanderers në Anfield.

City ka 90 pikë kurse Liverpool në 89, që do të thotë se fitorja për skuadrën e Pep Guardiolës kundër Villas, e menaxhuar nga ish-kapiteni i Reds, Steven Gerrard, do të siguronte titullin e tyre të katërt në ligë në pesë sezone. /UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

Donjeta Sadiku lufton sot për finale në Botërorin e boksit “Stamboll 2022”

Donjeta Sadiku, sot përsëri në ring për të arritur finalen e Kampionatit Botëror të boksit për femra “Stamboll 2022”.

Publikuar

nga

Boksierja nga Kosova, Donjeta Sadiku, sot me fillim nga ora 18:00 do t’i rikthehet ringut, e cila do të përballet me synimin e vetëm për të arritur në finale të Kampionatit Botëror të boksit për femra “Stamboll 2022”.

Në kuadër të kategorisë deri në 60 kilogramë, Sadiku në gjysmëfinale të këtij Botërori do të përballet me boksieren amerikane, Shakiyla Rashida Ellis.

Shakiyla Rashida Ellis fitoi medaljen e bronztë në Kampionatin Botëror të boksit në vitin 2019.

Deri tani, Donjeta e ka siguruar medaljen e bronztë në këtë Botëror sepse ka fituar tri meçet e kaluara duke mposhtur bindshëm 5:0 kundërshtaret boksiere nga Japonia, Kongo dhe Tajpei.

Sadiku është në formën e saj të mirë dhe e vërtetoi se është e gatshme që t’i sjellë Kosovës edhe medaljen e artë nga kjo garë. /UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Sport

Ish-mbrojtësi i Liverpool-it dhe Fenerbahçes, Skrtel, ka njoftuar pensionimin

Martin Skrtel u pensionua nga futbolli në moshën 37 vjeçare

Publikuar

nga

Mbrojtësi sllovak Martin Skrtel njoftoi pensionimin e tij nga futbolli të martën përmes një postimi në Instagram.

Pas 20 viteve të karrierës sime, vendosa që ndeshja me FC DAC (Dunajská Streda) të jetë ndeshja ime e fundit dhe karriera ime të përfundojë”, ka shkruar ai.

37-vjeçari ka luajtur për disa klube, duke përfshirë Liverpool, Zenit St. Petersburg, Atalanta, Fenerbahce dhe Basaksehir.

Ai fitoi një Kupë UEFA, më vonë u riemërua si UEFA Europa League, me Zenit në 2008 dhe ka një titull të Super Ligës Turke me Basaksehir.

Skrtel shënoi gjashtë gola në 104 paraqitje për Slloveninë. /UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Sport

Abramovich dhe Qeveria e Britanisë së Madhe arrijnë akord për shitjen e Chelseat

Avokatët e Abramovich dhe Qeverisë në fjalë thuhet se kanë gjetur gjuhë të përbashkët.

Publikuar

nga

Roman Abramovich dhe Qeveria e Britanisë së Madhe kanë gjetur një rezolutë ligjore që tani duhet të çojë në shitjen e klubit të Chelseat, raporton agjencia e lajmeve “PA”.

Avokatët e Abramovich dhe Qeverisë në fjalë thuhet se kanë gjetur gjuhë të përbashkët se si të trajtojnë borxhin prej 1.8 miliard eurosh të klubit londinez ndaj pronarit të tij.

Abramovich ka dashur ta shlyejë atë borxh që kur e nxori Chelsean në shitje më 2 mars, por sanksionet e qeverisë britaneze e bllokuan atë proces, duke ngirë llogaritë e biznesmenit rus.

Shefat e qeverisë mendohet se ishin të brengosur se Abramovich do të refuzonte premtimin e tij për të hequr dorë nga këto kredi, pavarësisht garancive dhe planifikimeve të detajuara nga pronari i Chelseat.

Sidoqoftë, biznesmeni rus dhe avokatët e tij tani janë optimistë që oferta e tyre do të pranohet nga “Downing Street”.

Miratimi i Qeverisë së Britanisë së Madhe për shitje duhet të japë gjithashtu dritën e gjelbër për planin e Abramovich që të ardhurat nga shitja e klubit ti dhurohen një fondacioni të ri bamirësie për viktimat e luftës së Ukrainës ndaj agresorit rus.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara