Lajmet

Pse nuk i funksionoi Putinit plani në Ukrainë?

Rusia nuk priste një përgjigje të bashkuar nga Perëndimi.

Publikuar

Lufta brutale në Ukrainë shpërtheu më shumë se një vit pasi Presidenti Vladimir Putin shtjelloi pohimin e tij të shpeshtë se rusët dhe ukrainasit janë “një popull”.

Në esenë e tij të çuditshme të vitit 2021, të titulluar “Mbi unitetin historik të rusëve dhe ukrainasve”, kreu i Kremlinit mohoi historinë e pavarur të Ukrainës dhe tha se kombi mund të jetë sovran vetëm në partneritet me Rusinë.

Eseja e publikuar në faqen e internetit të Kremlinit përsëriti zhgënjimin e Putinit me rënien e perandorisë sovjetike dhe ngriti shqetësime për atë që ai kishte planifikuar.

Por kur Rusia pushtoi fqinjin e saj më 24 shkurt – në një lëvizje që shkaktoi valë tronditëse në të gjithë botën – trupat ukrainase ishin në gjendje të përballonin dhe zmbrapsnin ushtrinë e fuqishme ruse.

Por si e ka llogaritur gabim situatën lideri rus?

Duke mohuar pavarësinë e Ukrainës

Në një artikull për London School of Economics, Oleg Chupryna, një kandidate për doktoraturë në Qendrën për Studime Evropiane dhe Euroaziatike në Universitetin Maynooth, përshkruan se si Putin bëri një “gabim kritik pasi besonte se Ukraina e pavarur ishte një trillim historik, i krijuar artificialisht nga Perëndimi për të dobësuar dhe ndarë Rusinë”.

Chupryna thotë se mohimi i identitetit kombëtar të Ukrainës e bëri atë të besonte se ukrainasit nuk do të bënin një mbrojtje serioze dhe ndoshta do të mirëprisnin trupat ruse.

Duke besuar se ushtria e Ukrainës ishte e dobët

Kremlini “besonte me arrogancë se ushtria ukrainase ishte e dobët” dhe se rezistenca që do të takonte ushtria ruse do të zgjaste vetëm disa ditë – ose ndoshta edhe orë, shkruan Chupryna.

Por ajo që ndodhi në vend ishte se burrat ukrainas u vunë në radhë për orë të tëra në qendrat e rekrutimit ushtarak për t’u bashkuar me ushtrinë dhe për të mbrojtur vendin e tyre, duke penguar kështu trupat ruse të orkestronin kapjen e shpejtë që kishin synuar.

Ushtria ruse ishte e papërgatitur për betejë

Kur trupat ruse hynë në Ukrainë nëpërmjet Bjellorusisë vitin e kaluar, ata nuk ishin të përgatitur për luftën që i priste.

Chupryna vëren se në gjashtë muajt e parë të luftës, Rusia humbi të paktën gjysmën e ushtrisë së saj profesionale dhe sulmet e saj në infrastrukturën civile “dështuan” për të arritur objektivat e Kremlinit.

Uniteti i aleatëve perëndimorë

Rusia nuk priste një përgjigje të bashkuar nga Perëndimi dhe kjo ishte një tjetër pengesë për planin e saj të marrjes së pushtetit.

Chupryna shpjegon se mbështetja ekonomike, politike dhe diplomatike nga Perëndimi ka qenë “e paprecedentë”, veçanërisht kur bëhet fjalë për furnizimin me armë dhe municione.

“E rëndësishmja, ukrainasit janë shumë të motivuar pasi nuk kanë zgjidhje tjetër veçse të luftojnë deri në fitore. Ata e kuptojnë qartë se masakra e Buçës mund të presë të gjithë vendin nëse Ukraina humbet luftën”, shton ai.

Duke parë pikat e z. Chupryna, mund të shihet se Kremlini e ka llogaritur gabim pushtimin e Ukrainës në shumë mënyra.

Por pa asnjë shenjë të një armëpushimi ose një plani paqeje të rënë dakord, nuk duket të ketë ndonjë shenjë se ushtria ruse do të tërhiqet nga Ukraina në të ardhmen e afërt./UBTNews/

Lajmet

OKB-ja e alarmuar për rritjen e dhunës në Kongo

Rreth 700 njerëz kanë vdekur si pasojë e dhunës nga luftëtarët e milicisë.

Publikuar

nga

Një rritje e sulmeve në lindje të Republikës Demokratike të Kongos ka marrë më shumë se 700 jetë në duart e luftëtarëve të milicisë që nga dhjetori, thanë Kombet e Bashkuara të hënën.

“Situata e sigurisë u përkeqësua më tej në tre provincat lindore të Republikës Demokratike të Kongos me një rritje të madhe të dhunës”, tha Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres.

Ai tha se dhuna ishte kryer kryesisht nga Forcat Demokratike Aleate, një grup i lidhur me islamistët; një milici famëkeqe e quajtur CODECO; dhe kryengritësit M23.

Nuk ishte menjëherë e qartë se sa nga këto vdekje ishin përfshirë në mbi 700 vdekjet e raportuara në ato provinca./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Gjermania dërgon tanke Leopard në Ukrainë

18 tanke luftarake kryesore të fundit janë dorëzuar.

Publikuar

nga

Ngarkesa e parë e tankeve Leopard 2 nga Gjermania është dërguar në Ukrainë, tha Ministria gjermane e Mbrojtjes.

18 tanke luftarake kryesore të fundit u dorëzuan pasi ekuipazhet ukrainase u trajnuan për t’i përdorur ato, shkruan BBC.

Ministri i Mbrojtjes, Boris Pistorius tha se ishte i sigurt se tanket mund të “bënin një kontribut vendimtar” në vijën e parë të luftës.

Sipas raporteve nga Ukraina, kanë mbërritur edhe tanket Challenger 2 nga Britania e Madhe.

Ukraina ka kërkuar prej muajsh për më shumë automjete dhe sisteme armësh për të ndihmuar në luftimin e pushtimit rus.

Qeveria ukrainase nuk ka komentuar ende për mbërritjen e Leopard 2, por ata kanë konfirmuar mbërritjen e tankeve të parë Challenger 2 të prodhuara në Mbretërinë e Bashkuar.

Rreth 2000 Leopard 2, të konsideruar gjerësisht si ndër tanket më të mirë të betejës kryesore, të prodhuara nga vendet e NATO-s, janë në përdorim nga vendet evropiane.

Gjermania ra dakord ta furnizonte Ukrainën me tanke në janar, pasi fillimisht hezitoi ta bënte këtë – apo edhe t’i lejonte vendet e tjera të dërgonin të tyret.

Sipas ligjit gjerman, Berlini duhet të miratojë që Leopard 2 të rieksportohet nga çdo vend.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

OKB thotë se themeluesi i projektit për edukimin e vajzave afgane është arrestuar në Kabul

Matiullah Wesa, kreu i PenPath dhe avokat për arsimimin e vajzave u arrestua në Kabul.

Publikuar

nga

Themeluesi i një projekti që bëri fushatë për arsimimin e vajzave në Afganistan është arrestuar nga autoritetet talibane në Kabul, thanë sot vëllai i tij dhe OKB.

Qeveria talibane vitin e kaluar ndaloi vajzat të ndiqnin shkollën e mesme, duke e bërë Afganistanin të vetmin vend në botë ku ka një ndalim të arsimit.

“Matiullah Wesa, kreu i PenPath dhe avokat për arsimimin e vajzave, u arrestua në Kabul të hënën”, shkroi në Twitter misioni i OKB-së në Afganistan.

Vëllai i Wesa-s konfirmoi arrestimin e tij, duke thënë se ai u kap jashtë një xhamie pas lutjeve të hënën në mbrëmje.

Që nga ndalimi i shkollave të mesme për vajza, Wesa ka vazhduar të vizitojë zonat e largëta për të mbledhur mbështetjen nga vendasit.

Talibanët kanë imponuar një interpretim të ashpër të Islamit që kur u kthyen në pushtet./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Ushtria ukrainase: Mbi 171 mijë trupa ruse kanë humbur jetën që nga fillimi i luftës

Ky numër përfshin 610 viktima që dyshohet se kanë pësuar forcat ruse në 24 orët e fundit.

Publikuar

nga

Forcat e Armatosura të Ukrainës kanë pohuar se Rusia ka humbur 171,160 trupa në Ukrainë që nga fillimi i luftës.

Ky numër përfshin 610 viktima që dyshohet se kanë pësuar forcat ruse në 24 orët e fundit.

Sipas raportit të lëshuar nga Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës, Rusia ka humbur gjithashtu 3,595 tanke, 6,953 automjete luftarake të blinduara, 5,493 automjete dhe tanke karburanti, 2,638 sisteme artilerie, 523 sisteme raketash të shumëfishta, 277 sisteme të mbrojtjes ajrore, 305 aeroplanë, 291 helikopterë, 2216 dronë dhe 18 varka./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara