Fotografi & Dizajnë

Presidenti i Ukrainës dhe zonja e parë pozojnë për Vogue

Ajo pozoi përpara Antonov An-225 Mriya, avioni që u shkatërrua menjëherë pasi Rusia pushtoi Ukrainën.

Publikuar

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky dhe zonja e parë Olena Zelenska pozuan për një fotosesion të Vogue në fillim të këtij muaji. Çifti u shfaq në llogarinë në Instagram të revistës së modës të mërkurën, më shumë se 150 ditë pasi Rusia pushtoi Ukrainën.

Gjithsej pesë postime me temën e Ukrainës u ngarkuan nga Vogue, në të cilat çifti mund të shihet duke u përqafuar me njëri-tjetrin dhe të ulur përtej tryezës, duke mbajtur duart.

Zonja e parë 44-vjeçare ukrainase u pa e veshur me një pallto blu dhe duke pozuar përpara Antonov An-225 Mriya, një avion që u shkatërrua menjëherë pasi Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt 2022.

Fotot janë shkrepur nga fotografja e njohur Annie Leibovitz.

Në mbishkrimin e postimit thuhej: “Zelenska dhe bashkëshorti i saj, presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy folën për jetën në kohë lufte, martesën e tyre dhe historinë e përbashkët, dhe ëndrrat për të ardhmen e Ukrainës”.

Olena Zelenska udhëtoi për në Shtetet e Bashkuara javën e kaluar, qëndroi në Kapitolin e SHBA-së dhe bëri kërkesë për më shumë sisteme amerikane të mbrojtjes ajrore për të bllokuar raketat ruse.

Megjithatë, fotosesioni i fundit ka shkaktuar edhe zemërim tek një pjesë e gjerë në rrjete sociale. Përdoruesit e mediave sociale kanë akuzuar Volodymyr Zelensky dhe gruan e tij Olena për – sipas tyre – “romantizimin e luftës”./UBTNews/

Fotografi & Dizajnë

Vullnetarët i bashkohen kërkimit nën rrënojat e Gazës

Publikuar

nga

Shoqëria Palestineze e Gjysmëhënës së Kuqe (PRCS) tregon vullnetarët e saj që i bashkohen një kërkimi për të mbijetuar në mes të skenave të shkatërrimit brenda enklavës.

“Ky është mëngjesi i Gazës”, thuhet në një deklaratë të PRCS. “Bombardim shtëpish, më shumë viktima dhe shkatërrime”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Fotografi & Dizajnë

Përmes fotografive: Sulmet izrealite ndaj Gazës vazhduan edhe sot

Publikuar

nga

Janë shkrepur shumë fotografi ku shihet tymi që ngrihet nga Gaza ndërsa aksioni izraelit vazhdon brenda enklavës.

Izraeli ka kryer rreth 300 sulme në të gjithë territorin vetëm në 24 orët e fundit. Këto foto janë bërë përtej kufirit, nga Izraeli jugor./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Fotografi & Dizajnë

Gjendja në Khan Younis, përmes fotografive

Publikuar

nga

Sulmet izraelite po vazhdojnë të bombardojnë qytetin jugor të Khan Younis ndërsa ushtria izrealite kryen fazën e dytë të ofensivës së saj.

Në fotot e mëposhtme, palestinezët shqyrtojnë shkatërrimin pasi shtëpitë janë lënë në gërmadha, me gjëra të shpërndara nëpër rrugë:

 

Vazhdo të lexosh

Fotografi & Dizajnë

Vritet një fotoreporter palestinez nga sulmet ajrore izraelite

Publikuar

nga

Sulmet ajrore izraelite kanë vrarë fotoreporterin Mohammad Moin Ayyash së bashku me një numër anëtarësh të familjes së tij.

Avionët izraelitë bombarduan shtëpinë e tij në kampin e refugjatëve Nuseirat të enjten, njoftoi agjencia palestineze e lajmeve Wafa.

Sipas Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve, të paktën 53 gazetarë dhe punonjës të medias janë vrarë që nga fillimi i luftës më 7 tetor./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara