Fotografi & Dizajnë

Gjendja në Khan Younis, përmes fotografive

Publikuar

Sulmet izraelite po vazhdojnë të bombardojnë qytetin jugor të Khan Younis ndërsa ushtria izrealite kryen fazën e dytë të ofensivës së saj.

Në fotot e mëposhtme, palestinezët shqyrtojnë shkatërrimin pasi shtëpitë janë lënë në gërmadha, me gjëra të shpërndara nëpër rrugë:

 

Fotografi & Dizajnë

Vullnetarët i bashkohen kërkimit nën rrënojat e Gazës

Publikuar

nga

Shoqëria Palestineze e Gjysmëhënës së Kuqe (PRCS) tregon vullnetarët e saj që i bashkohen një kërkimi për të mbijetuar në mes të skenave të shkatërrimit brenda enklavës.

“Ky është mëngjesi i Gazës”, thuhet në një deklaratë të PRCS. “Bombardim shtëpish, më shumë viktima dhe shkatërrime”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Fotografi & Dizajnë

Përmes fotografive: Sulmet izrealite ndaj Gazës vazhduan edhe sot

Publikuar

nga

Janë shkrepur shumë fotografi ku shihet tymi që ngrihet nga Gaza ndërsa aksioni izraelit vazhdon brenda enklavës.

Izraeli ka kryer rreth 300 sulme në të gjithë territorin vetëm në 24 orët e fundit. Këto foto janë bërë përtej kufirit, nga Izraeli jugor./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Fotografi & Dizajnë

Vritet një fotoreporter palestinez nga sulmet ajrore izraelite

Publikuar

nga

Sulmet ajrore izraelite kanë vrarë fotoreporterin Mohammad Moin Ayyash së bashku me një numër anëtarësh të familjes së tij.

Avionët izraelitë bombarduan shtëpinë e tij në kampin e refugjatëve Nuseirat të enjten, njoftoi agjencia palestineze e lajmeve Wafa.

Sipas Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve, të paktën 53 gazetarë dhe punonjës të medias janë vrarë që nga fillimi i luftës më 7 tetor./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Fotografi & Dizajnë

Fituesi i Sony World Photography Award refuzoi çmimin pasi pranoi se imazhi i tij ishte krijuar me AI

Ai se aplikoi për të zbuluar nëse konkurset janë përgatitur për imazhet e AI”.

Publikuar

nga

Fituesi i një çmimi të madh fotografie ka refuzuar çmimin pasi pranoi se imazhi që ai paraqiti ishte krijuar nga inteligjenca artificiale.

Fotografisë së artistit gjerman Boris Eldagsen, “Pseudomnesia: The Electrician”, iu dha një çmim Sony World Photography Award javën e kaluar në kategorinë e hapur krijuese.

Në një deklaratë në faqen e tij të internetit, artisti tha se ai aplikoi në konkurs si një “majmun i pafytyrë, për të zbuluar nëse konkurset janë përgatitur për imazhet e AI”.

“Nuk janë”, përfundoi ai.

Ai gjithashtu pyeti lexuesit: “Sa prej jush e dinit ose dyshonit se ishte krijuar nga AI? Diçka në lidhje me këtë nuk duket mirë, apo jo?

“Imazhet dhe fotografia e AI nuk duhet të konkurrojnë me njëra-tjetrën në një çmim si ky. Ato janë entitete të ndryshme. Inteligjenca artificiale nuk është fotografi. Prandaj nuk do ta pranoj çmimin”.

Eldagsen tha se ai i njoftoi organizatorët se si u krijua imazhi i tij kur i thanë se fitoi, duke pretenduar se ata iu përgjigjën duke i thënë se mund ta mbante çmimin.

Ai ka publikuar një rrëfim të detajuar të bisedave që ka pasur me organizatorët e çmimeve Creo, ku duket se vazhdimisht i shtyn ata se pse ata fillimisht nuk zbuluan se imazhi i tij ishte bërë duke përdorur AI.

Eldagsen gjithashtu theksoi se shprehja “pseudomnesia” do të thotë “kujtime të rreme” në latinisht./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara