Kuriozitete

Ishujt artificial në Skoci, antikë dhe misteriozë!

Publikuar

Ndërsa askush nuk është i sigurt saktësisht pse u ndërtuan këta ishuj, ata ofrojnë një dritare unike në jetën njerëzore deri në kohën e Neolitit në Britani.

Ishte një kuriozitet i thjeshtë që e shtyu ish-zhytësinë e Marinës Mbretërore, Chris Murray, një dekadë më parë të zhytej në ujërat e akullta rreth një ishulli misterioz në një liqen të vogël në ishullin e tij të lindjes Lewis në Hebridet Skoceze. Por kur qeramika jashtëzakonisht e ruajtur mirë, që ai gjeti në rrethinën me baltë të ishullit ishte radiokarboni i datuar në vitin 3600 para Krishtit, kjo shtyu ndërgjegjësimin tonë për civilizimin në Ishujt Britanikë në një kohë para Stonehenge dhe piramidave të para në Egjipt.

Pjesa e tokës që del nga liqeni Hebridean është një shembull i një forme të shquar të një ishulli të bërë nga njeriu e që njihet si ‘crannog’. Pothuajse 600 nga këto ishuj artificialë janë regjistruar deri më tani nëpër Skocinë kontinentale dhe ishujt e saj.

Fjala crannog përkthehet nga Galishtja si “bir i pemës” ose “pemë e re”, duke iu referuar faktit se themelet e tyre ishin ndërtuar nga shtylla të gjata druri në shtratin e një liqeni përpara se të mbushnin brendësinë me gurë ose materiale të tjera natyrore për të krijuar një themel të fortë.

Thjesht mbledhja e shkëmbinjve për të formuar mbushjen për ishujt e rinj do të përfshinte pastrim dhe mbledhje të gjerë të materialit, pastaj gjithashtu vendosjen e flotillave të anijeve për të transportuar materialin nga bregu – është një detyrë mjaft e vështirë duke shtuar edhe sfidat e motit skocez!

Për ta vënë në dukje punën e vështirë, kur arkeologët u nisën për të rindërtuar një nga shumë crannogët e zbuluar në Loch Tay në Perthshire në vitet 1990 – duke përdorur mjete moderne – koha e ndërtimit zgjati tre vjet.

“Ne e dimë që crannogs ishin banesa, njerëzit jetonin në këto ishuj. Por për çfarë arsye mbetet e paqartë”, tha arkeologia nënujore Barrie Andrian. “Crannogs mund të kenë qenë banesa me status të lartë të liderëve lokalë. Ndoshta ato ishin tregti tregtare të vendosura në rrugët ujore që njerëzit lëviznin nëpër peizazh. Ose ndoshta jetesa në ujë mbante ndonjë rëndësi shpirtërore ose kozmologjike”.

“Ambienti nën ujë i crannogs ngadalëson proceset e prishjes”, tha Andrian. “Ruajtja është aq e mirë sa mjetet prej druri ruhen në mënyrë të përsosur. Dhe nuk janë vetëm artefakte. Ruajtja e madhe e materialeve të mbushura me ujë përfshijnë mbetje makro bimësh dhe poleni që na japin detaje rreth dietës, mjedisit dhe mënyrës së jetesës.”

“Crannogs janë kënaqësia e dendrokronologëve sepse druri përdoret me aq bujari në ndërtimin e tyre dhe sepse druri mbijeton aq mirë në kushtet anaerobe brenda crannog,” tha ajo. “Dendrokronologjia është në gjendje të datojë prerjen e drurit në vitin kalendarik, dhe për pasojë ne mund të zhvillojmë kronologji shumë të sakta për ndërtimin e një crannog”.

Pas eksplorimeve, arkeologët po zbulojnë gjetje unike në të gjithë Skocinë. “Shpesh gjejmë objekte që nuk i gjejmë kurrë në vendet arkeologjike të tokës së thatë, si lëkura, artefakte prej druri dhe tekstilet,” tha ajo.

Pas zbulimit të qeramikës së Murray, Google Earth ndihmoi në identifikimin e vendeve të tjera të mundshme Hebridean crannog, duke përfshirë Loch Arnish, Loch Langabhat dhe Loch Borgastail; ndërsa Andrian përdor dronin, aeroplanë për ti vëzhguar këto vende.

Ndërsa Skocia ka kaq shumë liqene që presin të hulumtohen, ekziston një mundësi e veçantë që të zbulohen më shumë crannogs./UBTNews

Kuriozitete

Syzet që do të shiten miliona dollarë

Publikuar

nga

Dy palë syze të shekullit të 17-të pritet të shiten miliona dollarë në ankand muajin e ardhshëm. Syzet e veshura me xhevahire, dhe lente prej diamanti dhe smeraldi, besohet se fillimisht i përkisnin mbretërve në Perandorinë Mughal, e cila dikur sundonte mbi nënkontinentin Indian.

Sipas kryetarit të shtëpisë së ankandeve Sotheby’s në Lindjen e Mesme dhe Indi, Edward Gibbs, syzet janë një shembull jashtëzakonisht i rrallë i mjeshtërisë së bizhuterive Mughal.

Me sa dimë ne, nuk ka të tjera si ato”, thotë ai.

Lentet e të ashtuquajturave syze “Halo of Light”, besohet se janë marrë nga një diamant i vetëm 200 karatësh i gjetur në Golconda, një rajon në shtetet e sotme indiane të Andhra Pradesh dhe Telangana. Sotheby’s vlerëson se diamanti origjinal ishte ndoshta më i madhi i gjetur ndonjëherë.

Syzet që do të shfaqen në publik për herë të parë, janë të dizajnuara për të ndihmuar personin që i mban “të arrijë dritën” dhe “të shmangë të keqen”.

Gurët e çmuar ishin shumë të vlerësuar në traditat islame dhe indike, ku kishin lidhje të forta me spiritualitetin. Sipas Gibbs, diamantet lidheshin me “dritën qiellore” dhe “ndriçimin” në shoqëritë indike. E gjelbra është gjithashtu një ngjyrë e lidhur ngushtë me parajsën, shpëtimin dhe jetën e përjetshme në Islam, feja e praktikuar nga sundimtarët Mughal.

Perandoria Mughal ishte e njohur për mjeshtrinë e bizhuterive në të gjithë Azinë Jugore. Në shekullin e 17 -të, nënkontinenti Indian ishte “burimi i vetëm i diamanteve në botë”, sipas Gibbs. Rajoni ishte, pra, shtëpia e disa prej teknikave më të përparuara të epokës.

Sotheby’s vlerëson se të dy palët e syzeve do të shiten për nga 2.1 milion dollarë deri në 3.5 milion dollarë secila. Dhe megjithëse mund të jenë shekullorë, ato duken jashtëzakonisht të kohës dhe trendi.

Vazhdo të lexosh

Kuriozitete

Restaurohet varri i mbretit të lashtë egjiptian Djoser

Publikuar

nga

Varri i mbretit të lashtë egjiptian Djoser, një faraon që ka jetuar para 4 mijë e 500 vjetësh në Egjiptin antik, u hap për vizitorët pas 15 vitesh restaurime.

Struktura – e njohur si varri i jugut – është kryesisht nëntokësore dhe përfshin një labirint korridorësh, të zbukuruar me gdhendje dhe pllaka hieroglifike.

Sidoqoftë, faraoni nuk u varros në këtë varr, por u vendos në piramidën aty pranë, që ishte ndërtur nga arkitekti i tij personal, Imhotep.

Besohet që ky varr që u ndërtua mes viteve 2667-2648 para Krishtit, u ndërtua për arsye simbolike, ose ndoshta për të mbajtur organet e brendshme të Djoser, tha Mostafa Waziri, sekretar i përgjithshëm i Këshillit Suprem të Antikiteteve të Egjiptit.

Ministria e Antikiteteve dhe Turizmit e Egjiptit tha se hapja e “varrit të jugut” shënoi përfundimin e punës së restaurimit që filloi në vitin 2006. Gjatë restaurimit u përforcuan korridoret nëntokësore, u rinovuan, si dhe u instaluan drita në tunelet dikur të errëta.

Egjipti është i prirur për të ringjallur turizmin pas pandemisë dhe kanë bërë një seri zbulimesh të reja dhe një muze të ri muajt e fundit./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Kuriozitete

Maska e arit rreth 3 mijë vjet e vjetër zbulohet në Kinë

Publikuar

nga

Një maskë ari që daton mbi 3 mijë vjet është në mesin e qindra relikëve që u zbuluan së fundi në Kinën jugperëndimore.

Gjetjet u bënë në Sanxingdui, një vend arkeologjik 4.6 kilometra jashtë Chengdu që ka prodhuar mijëra objekte të lashta.

Maska e artë, e cila u zbulua në qershor, por u shfaq publikisht për herë të parë në këtë muaj, peshon rreth 100 gram. Mendohet se kjo maskë vjen nga dinastia e vonë Shang, e cila përfundoi në vitin 1046 para Krishtit.

Ky artefakt është një nga rreth 500 artikujt e zbuluar nga gropa muajt e fundit, sipas mediave shtetërore kineze. Reliket e Fildishtë ishin gjithashtu mes zbulimeve, siç ishte një thikë, një anije “zun” dhe disa figura prej bronzi./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Kuriozitete

Dy vjet nga vjedhja e tualetit të arit, asnjë i akuzuar

Publikuar

nga

Ende nuk dihet asgjë për tualetin 18-karatësh të arit dhe askush s’është akuzuar për vjedhjen që ndodhi dy vite më parë.

Tualeti i titulluar Amerika, u vodh nga një ekspozitë arti në Pallatin Blenheim në Oxfordshire, në orët e para të 14 shtatorit të vitit 2019. Në atë kohë kishte vlerën 6 milionë dollarë. Shtatë persona të dyshuar janë arrestuar lidhur me rastin, por asnjëri nga ta s’u akuzua.

Një bandë theu shtëpinë e shekullit të 18-të dhe shkaktoi dëme të konsiderueshme meqë tualeti ishte i ngjitur në ndërtesë.

Ishte në pronësi të një personi dhe ishte pjesë e një ekspozite të artistit Italian, Maurizio Cattelan për dy ditë, para se ta vidhnin.

Policia e Thames Valley tha se të gjithë të arrestuarit ishin liruar, ndërsa hetimet rreth rastit po vazhdojnë dhe asnjë akuzë nuk u ngrit./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara