Kuriozitete

“I heart NY”, letra më e madhe e dashurisë

Publikuar

“I heart NY” e Milton Glaser, 1977, është ndoshta letra më e madhe e dashurisë e të gjitha kohërave, sidomos pasi historia pas saj mban ende disa sekrete.

Së pari, simboli thotë “NY”, dhe jo “NYC”. Edhe pse slogani është identifikuar më ngushtë me qytetin, ai në fakt është bërë për një fushatë reklamuese për të festuar shtetin e New York.

Dhe ndërsa 100% e meritave të dizajnit shkojnë për Glaser, fraza shumë e thjeshtë u krijua nga Mary Wells Lawrence dhe Charlie Moss, drejtori kryesor dhe ai kreativ në firmën reklamuese “Wells, Rich, Greene”, në Madison Avenue.

Logoja u shfaq për herë të parë në një reklamë televizive më 1977, dhe tregonte një këngë me të njëjtin emër, të shkruar nga Steve Karmen, që u miratua si kënga zyrtare e shtetit të New Yorkut më 1980.

Vetëm atëherë William S. Doyle, zëvendëskomisioner i New Yorkut, punësoi Glaser për të hartuar një logo për të mbështetur fushatën reklamuese të shtetit.

Glaser skicoi logon në pjesën e pasme të një zarfi gjatë rrugës për në takimin me agjencinë, dhe madje dhuroi përpjekjet e tij “pro bono” duke menduar se puna do të zgjaste dy javë.

Mbase kjo tregon se ndonjëherë ideja e parë është më e mira. Gjatë 34 viteve të fundit, logoja është miratuar në çdo kontinent e çdo qytet të madh, nga “I heart Chihuahuas” deri në pothuajse çdo gjë tjetër që dikush mund të dojë, veçanërisht si një ode për qytetin që nuk fle kurrë.

Disa dekada më vonë, megjithatë, Glaser mori një letër pushimi dhe heqje dorë nga administrata e atëhershme e Guvernatorit Pataki, në një përpjekje të kotë për të rimarrë logon për shtetin.

Logoja origjinale nuk është në Arkivat e Projektimit AIGA, por ri-shpikja dhe riafirmimi i saj pas 11 shtatorit. Në këtë version të ri, zemra përfaqëson Manhattanin dhe shenjën e zezë, zonën e sulmit. Ajo u shfaq në kopertinën e Daily News më 19 shtator 2001.

Për qytetarët e New York, “I heart NY” është një nga lidhjet më të mëdha emocionale me vendin e tyre. / cbc.al

Vazhdo të lexosh

Kuriozitete

Syzet që do të shiten miliona dollarë

Publikuar

nga

Dy palë syze të shekullit të 17-të pritet të shiten miliona dollarë në ankand muajin e ardhshëm. Syzet e veshura me xhevahire, dhe lente prej diamanti dhe smeraldi, besohet se fillimisht i përkisnin mbretërve në Perandorinë Mughal, e cila dikur sundonte mbi nënkontinentin Indian.

Sipas kryetarit të shtëpisë së ankandeve Sotheby’s në Lindjen e Mesme dhe Indi, Edward Gibbs, syzet janë një shembull jashtëzakonisht i rrallë i mjeshtërisë së bizhuterive Mughal.

Me sa dimë ne, nuk ka të tjera si ato”, thotë ai.

Lentet e të ashtuquajturave syze “Halo of Light”, besohet se janë marrë nga një diamant i vetëm 200 karatësh i gjetur në Golconda, një rajon në shtetet e sotme indiane të Andhra Pradesh dhe Telangana. Sotheby’s vlerëson se diamanti origjinal ishte ndoshta më i madhi i gjetur ndonjëherë.

Syzet që do të shfaqen në publik për herë të parë, janë të dizajnuara për të ndihmuar personin që i mban “të arrijë dritën” dhe “të shmangë të keqen”.

Gurët e çmuar ishin shumë të vlerësuar në traditat islame dhe indike, ku kishin lidhje të forta me spiritualitetin. Sipas Gibbs, diamantet lidheshin me “dritën qiellore” dhe “ndriçimin” në shoqëritë indike. E gjelbra është gjithashtu një ngjyrë e lidhur ngushtë me parajsën, shpëtimin dhe jetën e përjetshme në Islam, feja e praktikuar nga sundimtarët Mughal.

Perandoria Mughal ishte e njohur për mjeshtrinë e bizhuterive në të gjithë Azinë Jugore. Në shekullin e 17 -të, nënkontinenti Indian ishte “burimi i vetëm i diamanteve në botë”, sipas Gibbs. Rajoni ishte, pra, shtëpia e disa prej teknikave më të përparuara të epokës.

Sotheby’s vlerëson se të dy palët e syzeve do të shiten për nga 2.1 milion dollarë deri në 3.5 milion dollarë secila. Dhe megjithëse mund të jenë shekullorë, ato duken jashtëzakonisht të kohës dhe trendi.

Vazhdo të lexosh

Kuriozitete

Restaurohet varri i mbretit të lashtë egjiptian Djoser

Publikuar

nga

Varri i mbretit të lashtë egjiptian Djoser, një faraon që ka jetuar para 4 mijë e 500 vjetësh në Egjiptin antik, u hap për vizitorët pas 15 vitesh restaurime.

Struktura – e njohur si varri i jugut – është kryesisht nëntokësore dhe përfshin një labirint korridorësh, të zbukuruar me gdhendje dhe pllaka hieroglifike.

Sidoqoftë, faraoni nuk u varros në këtë varr, por u vendos në piramidën aty pranë, që ishte ndërtur nga arkitekti i tij personal, Imhotep.

Besohet që ky varr që u ndërtua mes viteve 2667-2648 para Krishtit, u ndërtua për arsye simbolike, ose ndoshta për të mbajtur organet e brendshme të Djoser, tha Mostafa Waziri, sekretar i përgjithshëm i Këshillit Suprem të Antikiteteve të Egjiptit.

Ministria e Antikiteteve dhe Turizmit e Egjiptit tha se hapja e “varrit të jugut” shënoi përfundimin e punës së restaurimit që filloi në vitin 2006. Gjatë restaurimit u përforcuan korridoret nëntokësore, u rinovuan, si dhe u instaluan drita në tunelet dikur të errëta.

Egjipti është i prirur për të ringjallur turizmin pas pandemisë dhe kanë bërë një seri zbulimesh të reja dhe një muze të ri muajt e fundit./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Kuriozitete

Maska e arit rreth 3 mijë vjet e vjetër zbulohet në Kinë

Publikuar

nga

Një maskë ari që daton mbi 3 mijë vjet është në mesin e qindra relikëve që u zbuluan së fundi në Kinën jugperëndimore.

Gjetjet u bënë në Sanxingdui, një vend arkeologjik 4.6 kilometra jashtë Chengdu që ka prodhuar mijëra objekte të lashta.

Maska e artë, e cila u zbulua në qershor, por u shfaq publikisht për herë të parë në këtë muaj, peshon rreth 100 gram. Mendohet se kjo maskë vjen nga dinastia e vonë Shang, e cila përfundoi në vitin 1046 para Krishtit.

Ky artefakt është një nga rreth 500 artikujt e zbuluar nga gropa muajt e fundit, sipas mediave shtetërore kineze. Reliket e Fildishtë ishin gjithashtu mes zbulimeve, siç ishte një thikë, një anije “zun” dhe disa figura prej bronzi./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Kuriozitete

Dy vjet nga vjedhja e tualetit të arit, asnjë i akuzuar

Publikuar

nga

Ende nuk dihet asgjë për tualetin 18-karatësh të arit dhe askush s’është akuzuar për vjedhjen që ndodhi dy vite më parë.

Tualeti i titulluar Amerika, u vodh nga një ekspozitë arti në Pallatin Blenheim në Oxfordshire, në orët e para të 14 shtatorit të vitit 2019. Në atë kohë kishte vlerën 6 milionë dollarë. Shtatë persona të dyshuar janë arrestuar lidhur me rastin, por asnjëri nga ta s’u akuzua.

Një bandë theu shtëpinë e shekullit të 18-të dhe shkaktoi dëme të konsiderueshme meqë tualeti ishte i ngjitur në ndërtesë.

Ishte në pronësi të një personi dhe ishte pjesë e një ekspozite të artistit Italian, Maurizio Cattelan për dy ditë, para se ta vidhnin.

Policia e Thames Valley tha se të gjithë të arrestuarit ishin liruar, ndërsa hetimet rreth rastit po vazhdojnë dhe asnjë akuzë nuk u ngrit./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara