Sport

Hummels po e mendon pensionimin

Është raportuar nga njerëzit që rrethojnë mbrojtësin se ky sezon ka të ngjarë të jetë i fundit i tij.

Publikuar

Mats Hummels mund të jetë duke luajtur sezonin e tij të fundit në futbollin profesionist dhe mund të pensionohet pas përfundimit të këtij edicioni.

Është raportuar nga njerëzit që rrethojnë mbrojtësin se ky sezon ka të ngjarë të jetë i fundit i tij me kontratën e tij që skadon gjithashtu verën e ardhshme.

Pavarësisht se nuk është më kapiten në Dortmund, Hummels është ende një element kyç në dhomën e zhveshjes pasi jo vetëm që sjell përvojë, ai është gjithashtu një nga lojtarët e vetëm që ka fituar disa trofe, kështu që sjell një mentalitet fitues që aktualisht nuk është i pranishëm te Dortmundi.

Një largim i mundshëm i Hummels do të linte një boshllëk brenda Dortmundit që do të jetë e vështirë për ta mbushur veçanërisht me Marco Reus që gjithashtu ka një rol më të vogël në ekip këtë sezon.

34-vjeçari gjithashtu vazhdon të jetë i rëndësishëm në fushë edhe për Dortmundin. Dy golat e tij në fundjavë e ndihmuan Dortmundin të mposhtte Freiburgun 4-2.

Sport

Italia me pesë skuadra në Champions, mjafton vetëm një kombinim për t’u zyrtarizuar

Madje javën e ardhshme në ndeshjet e kthimit të Champions League, Europa League dhe Conference League mund të zyrtarizohet edhe pjesëmarrja e pesë skuadrave italiane në Champions Leaguen e sezonit të ardhshëm.

Publikuar

nga

Italia vazhdon të kryesojë renditjen e kampionateve elitare të Evropës dhe mesjava në kompeticionet evropiane, thelloi edhe më shumë diferencën me Gjermaninë ndjekëse. Madje javën e ardhshme në ndeshjet e kthimit të Champions League, Europa League dhe Conference League mund të zyrtarizohet edhe pjesëmarrja e pesë skuadrave italiane në Champions Leaguen e sezonit të ardhshëm.

Për këtë mjafton një kombinim nga i cili Atalanta të eliminojë Liverpoolin në Europa League (bergamasit janë në rrugën e duhur pas fitores 3-0 në Anfield) si dhe Fiorentina të kalojë Plzen në Conference League.

Ndeshja e parë e vjollcëve në transfertë përfundoi me shifrat 0-0 dhe në Firence italianët do të jenë favoritët kryesorë për të kaluar më tej. Kështu me kualifikimin e Atalantës dhe Fiorentinës, Italia do të kishte zyrtarisht pesë skuadra në Champions Leaguen e sezonit të ardhshëm.

Ndërkaq ka edhe një tjetër kombinim që Italia të marrë pjesë me pesë skuadra në Champions League sezonin e ardhshëm dhe që lidhet me rezultatin e skuadrave angleze dhe gjermane në çerekfinalen e Champions League./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Sport

Formacioni i javës në Europa League, dy yjet shqiptarë pjesë e më të mirëve

“Sofa Score” ka publikuar 11-shen më të mirë të Europa League, ku nuk mungon Gjimshiti dhe Xhaka.

Publikuar

nga

Mbrëmë u luajtën katër sfidat e para çerekfinale të Europa League, ku nuk mungoi spektakli.

Padyshim që surpriza ishte përballja e Atalantës ndaj Liverpoolit, ku këta të fundit pësuan plot tri gola në “Anfield”. Në ndeshjen tjetër, Leverkuseni i Granit Xhakës mposhti West Hamin me rezultatin 2-0.

Gjithashtu festoi Roma në “San Siro” kundër Milanit, por edhe Benfica ndaj Marseille.

Ndërkohë “Sofa Score” ka publikuar 11-shen më të mirë të Europa League, ku nuk mungon Gjimshiti dhe Xhaka./UBTNews/

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sofascore (@sofascore_official)

Vazhdo të lexosh

Sport

PSG ofron 80 milionë për Thuram, Inter ka gati zëvëndësuesin e tij

Skuadra parisiene e sheh Thuramin si futbollistin e duhur për të zëvendësuar Kylian Mbappen.

Publikuar

nga

Marcus Thuram mund të largohet nga Interi në fund të sezonit. Aventura e sulmuesit francez me klubin zikaltër mund të përfundojë pas vetëm një sezoni, pasi 26-vjeçari ka përfunduar në shënjestrën e Paris Saint-Germainit.

Skuadra parisiene e sheh Thuramin si futbollistin e duhur për të zëvendësuar Kylian Mbappen, i cili do të largohet me parametra zero në fund të sezonit dhe skuadra është e gatshme të paguajë deri në 80 milionë euro për kartonin e tij.

Natyrisht kjo shifër josh Interin, që mori Thuramin me parametra zero verën e kaluar dhe nëse arrin ta shesë për 80 milionë, atëherë mund të rregullojë kushtet financiare.

Në të njëjtën kohë, Marotta dhe Ausilio kanë nisur të bëjnë edhe llogaritë, pasi me 80 milionë euro mund të afrojnë dy futbollistë me peshë, sulmuesin islandez Gudmundsson nga Genoa dhe mbrojtësin italian Buongiorno nga Torino.

Në këtë mënyrë, jo vetëm që reparti i sulmit do të mbetej i kompletuar, por do të vinte edhe një mbrojtës i të tashmes dhe të ardhmes, teksa të dy bashkë mund të marrin një pagë aq sa merr aktualisht Thuram te Interi./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Sport

Leverkuseni nuk zhgënjen, “Aspirinat” vazhdojnë ecurinë e fitoreve

Golat e fitores u shënuan krejt në fund edhe pse skuadra e Xabi Alonsos dominoi ndeshjen me raste nga fillimi deri në fund.

Publikuar

nga

Bayer Leverkuseni ka fituar ndeshjen e parë çerekfinale të Europa League ndaj West Ham me rezultat 2-0, për të kaluar me një këmbë në raundin tjetër.

Golat e fitores u shënuan krejt në fund edhe pse skuadra e Xabi Alonsos dominoi ndeshjen me raste nga fillimi deri në fund.

Shtatë minuta para përfundimit të ndeshjes ishte Jonas Hoffman ai i cili shënoi për 1-0, duke i dhënë epersinë Leverkusenit.

Teksa në minutat shtesë Victor Boniface arriti ta dërgoj topin në rrjetë sërish duke e dyfishuar rezultatin dhe duke ia bërë më të lehtë ndeshjen kthyese “Aspirinave”, e cila do të zhvillohet në javën tjetër./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara