Fotografi & Dizajnë

Efektet e ndryshimeve klimatike përmes fotografive!

Me samitin e COP26, bisedat në lidhje me ndryshimet klimatike po rriten në mediat sociale,

Publikuar

Mund të jetë dërrmuese kur lexoni statistikat e pafundme që ekspozojnë shtrirjen e vërtetë të kaosit klimatik me të cilin po përballemi të gjithë!

Tani është e vështirë të vizualizohet se si gjëra të tilla si nivelet e CO2 po ndikojnë në peizazhet përreth nesh. Të kuptoni dëmin që po i bëhet planetit tonë është e pamundur pa qenë në gjendje të shihni efektet vizuale të krizave mjedisore.

Për dekada të tëra, fotografia ka qenë një medium i rëndësishëm dhe i fuqishëm për të treguar të pathyeshmen, duke zbuluar histori përmes një lente. Fraza “një foto tregon një mijë fjalë”, mund të jetë një klishe por në rastin e fotografisë së klimës, kjo deklaratë është shumë e vërtetë./UBTNews/

Këtu janë disa nga fotografitë që dëshmojnë efektet e ndryshimeve klimatike në vende të ndryshme të botës:

ALEXANDER NEMENOV /AFP/ GETTY IMAGES
COREY ACCARDO / NOAA / AP
DAVID MCNEW / GETTY IMAGES
DAVID MCNEW / GETTY IMAGES
DIEGO CUEVAS / GETTY IMAGES
DIEU NALIO CHERY / AP
DIMAS NAUFAL / SIJORI IMAGES / BARCROFT MEDIA / GETTY IMAGES
EFREM LUKATSKY / AP
ETHAN MILLER / GETTY IMAGES
GABRIEL BOUYS / AFP / GETTY IMAGES
GETTY IMAGES
GETTY IMAGES
IFOCUS / DREAMSTIME
JUSTIN SULLIVAN / GETTY IMAGES
ORLANDO SIERRA / AFP / GETTY IMAGES
PEDRO PORTAL / MIAMI HERALD / TRIBUNE NEWS SERVICE / GETTY IMAGES
SAMRAT35 / DREAMSTIME
THOMAS MUKOYA / REUTERS
TSVANGIRAYI MUKWAZHI / AP
XY52NEMO / DREAMSTIME
GILLES BIZET / DREAMSTIME
MASUTI / DREAMSTIME
MICHAEL KAPPELLER / AFP / GETTY IMAGES
STEFANO GERVASIO / DREAMSTIME

Fotografi & Dizajnë

Vullnetarët i bashkohen kërkimit nën rrënojat e Gazës

Publikuar

nga

Shoqëria Palestineze e Gjysmëhënës së Kuqe (PRCS) tregon vullnetarët e saj që i bashkohen një kërkimi për të mbijetuar në mes të skenave të shkatërrimit brenda enklavës.

“Ky është mëngjesi i Gazës”, thuhet në një deklaratë të PRCS. “Bombardim shtëpish, më shumë viktima dhe shkatërrime”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Fotografi & Dizajnë

Përmes fotografive: Sulmet izrealite ndaj Gazës vazhduan edhe sot

Publikuar

nga

Janë shkrepur shumë fotografi ku shihet tymi që ngrihet nga Gaza ndërsa aksioni izraelit vazhdon brenda enklavës.

Izraeli ka kryer rreth 300 sulme në të gjithë territorin vetëm në 24 orët e fundit. Këto foto janë bërë përtej kufirit, nga Izraeli jugor./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Fotografi & Dizajnë

Gjendja në Khan Younis, përmes fotografive

Publikuar

nga

Sulmet izraelite po vazhdojnë të bombardojnë qytetin jugor të Khan Younis ndërsa ushtria izrealite kryen fazën e dytë të ofensivës së saj.

Në fotot e mëposhtme, palestinezët shqyrtojnë shkatërrimin pasi shtëpitë janë lënë në gërmadha, me gjëra të shpërndara nëpër rrugë:

 

Vazhdo të lexosh

Fotografi & Dizajnë

Vritet një fotoreporter palestinez nga sulmet ajrore izraelite

Publikuar

nga

Sulmet ajrore izraelite kanë vrarë fotoreporterin Mohammad Moin Ayyash së bashku me një numër anëtarësh të familjes së tij.

Avionët izraelitë bombarduan shtëpinë e tij në kampin e refugjatëve Nuseirat të enjten, njoftoi agjencia palestineze e lajmeve Wafa.

Sipas Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve, të paktën 53 gazetarë dhe punonjës të medias janë vrarë që nga fillimi i luftës më 7 tetor./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara