Lajmet

Hulumtues të shumtë Shkencave të Ushqimit dhe Agrikulturës prezantojnë punimet e tyre në Konferencën Ndërkombëtare Shkencore të UBT-së

Studiues të shumtë prezantuan dhjetëra punime me tema tejet interesante.

Publikuar

Edicioni i sivjetmë i Konferencës Ndërkombëtare për Shkencë, Teknologji, Biznes dhe Inovacion, është pasuruar me punimet e hulumtueseve dhe profesorëve të fushës së Shkencave të Ushqimit dhe Agrikulturës.

Në sesionet kësaj konference, studiues të shumtë nga vendi dhe më gjerë, prezantuan dhjetëra punime me tema tejet interesante.

Punimet që janë dorëzuar dhe prezantuar në konferencën e kësaj fushe janë:

Sesioni i parë

Chair: Kastriot Pehlivani

Co – Chair: Violeta Lajqi Makolli

 • “Renewable energy profit from some bio-sources deriving from the industrial system”, Ilir Malollari, S. Makolli, R. Buzo, L. Liçi .
 • “Antioxidants and antimicrobial capacity of Albanian natural plum and cherry juice”, Jonilda Llupa, Sussana Gorrasi, Violeta Lajqi, Panagiotis G. Demertzis.
 • “The extractives content soluble in ethanol-benzene of turkey oak (Quercus cerris L.) and Hungarian Oak (Quercus Frainetto Ten)”,Merita Stafasani, Ariola Devolli;  Edlira Shahinasi;  Mariola Kodra .
 • “Detection of Lysteria monocytogenes Bacteria in Raw Milk Samples in the Prizren Region According to the “Hytech Slide” Method.”, Cengiz Cesko, Vlera Dorambari, Mergim Mestani, Fisnik Laha, Valon Durguti.
 • “Determination the Dynamics of Occurrence of Scolytus Rugulosus on Fruit Orchards in Junik Region _ Kosovo”, Maxhun Shehaj, Shehaj Erzen; Pepshi Bekë; Mazrrekaj Jeton; Çekaj Elbasan.
 • “ Optimizing farm management through the application of smart agriculture and the impact on sustainable development”, Emine Daci Zejnullahu.
 • “The impact of GLOBAL GAP implementation and relation to Kosovo farms”, Lumta Dida, Ben Dida.
 • “Nutrient Management and Rate of Biostimulant on Hybrid Glutinous Corn”, Arnold N. Arevalo.

Sesioni i dytë

Chair: Maxhun Shehaj

Co – Chair: Lorike Salihu

 • “Distribution and bio-morphological diversity of oregano plant in some ecological zones in Kosovo”,Muzafer Luma.
 • “The effects of growing technologies on plant growth and yield of cucumber (Cucumis sativum L.) under common open field conditions”, Ismet Babaj, Naim Krasniqi, Berat Durmishi.
 • “Analysis of Anthocyanins in cornelian cherry (Cornus mas L.)”,Hyrije Koraqi, Lorikë Salihu.
 • “Determination of Nitrogen in potato products and its role in the food quality of cips Vipa products”, Suzana Aliu, Fidan Feka, Agran Halimi, Arbër Ponosheci.
 • “Active food packaging as innovation, review”, Violeta Lajqi Makolli, I. Malollari, H. Koraqi, J. Llupa.
 • “Evaluation of some chemical, physical, microbiological and antibiotic residues parameters of goat milk as a raw material for the production of goat cheese”,  Xhavit Bytyçi, Armir Kryeziu.
 • “Consumer awareness about food packaging elements, with focus on labeling”, Saimir Dinaj, Violeta Lajqi.
 • “A study on environmental problems and solutions of Kosovo from past to present”, Dijar Latifi, Fidan Feka Cengiz Çesko.

Sesioni i tretë

Chair: Fisnik Laha

Co – Chair: Lumta Dida

 • “Effect and of the Cera Carnaubae and Euphorbia Cerifera Cera waxes in the Synthesization of Lipsticks Natural”, Denisa Sadiku, Arleta Rifati-Nixha.
 • “The impact of industries and gastronomy on quality parameters of river Lumbardhi i Pejës”, Saimir Dinaj, Rinor Krasniqi.
 • “The role of temperature in the sustainability of packaged potato products”, Fidan Feka, Smajl Rizani, Agran Halimi Suzana Aliu, Pajtim Bytyçi.
 •  “Determination of the Drinking Water Quality Based on Diatoms”, Luljeta Ajdini, Valon Durguti , Emine Daci,  Fjolla Vllasaliu.
 • “Determination of phisycal – chemical parameters and control pollution in the water of Kamenica”, Gani Kastrati, Suzana Aliu, Fatmir Veseli.
 • “Quality assessment and testing for antibiotic residues in milk in Sharr municipality”, Alban Halimi, Medin Zeqiri, Mergim Mestani.
 • “Assessment of Microbiological Quality of Minced Meat Product in Prizren Region”, Arianeta Nura, Veton Haziri, Dielleza Elshani.
 • “Calculation of measurement uncertainty”, Ibush Luzha, Fidan Feka, Berat Durmishi, Burim Morina.

Sesioni i katërt

Chair: Fidan Feka

Co – Chair: Smajl Rizani

 •  “Determination of the amount of vitamin C and Vitamin A in the crop of pepper in physiological and technical ripening”, Mufail Salihaj, Diellon Salihaj, Albion Salihaj.
 • “Brewing with Unmalted Cereals: impact on the physical and chemical properties of Wort and Beer”, Xhemë Lajçi.
 • “Microbiological analysis in waters of river Mirusha (Kosovo) during spring season of 2015 year”, Ilmije  Vllasaku, Kemajl Kurteshi.
 • “Decorative effects of annual plants (Petunia hybrida L.and Begonia semperflorens L.) in urban environments”, Nexhat Balaj.
 • “Comparison of physic-chemical parameters of urban and industrial water discharges in the Lumbardh River”, Sami Gashi, Vehebi Sofiu; Shkumbin Shala, Riad Morina.
 • “Fattening of Sharr x Wyrtemberg lambs F2 generate after suckling period (3-6 months)”, Valon Ismajli.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Mijëra persona janë evakuuar pranë Bordeaux pasi zjarret kanë shkatërruar fshatrat franceze

Ministri i Brendshëm francez tha se kishte “dyshime të mëdha” se zjarri “është vepër e zjarrvënësve”.

Publikuar

nga

Mijëra njerëz u evakuuan nga shtëpitë e tyre në Francën jugperëndimore këtë javë, në një rajon të njohur për pyjet e tij, pishat e të cilit u shkatërruan nga flakët muajin e kaluar.

Zjarri pranë qytetit të Bordeaux detyroi evakuimin e rreth 6,000 njerëzve dhe shkatërroi të paktën gjashtëmbëdhjetë shtëpi. Një autostradë kryesore u mbyll pasditen e së mërkurës për shkak të afërsisë së zjarrit.

Ministri i Brendshëm francez, Gerald Darmanin, njoftoi se më shumë zjarrfikës janë dërguar në vend në përpjekje për të frenuar zjarrin. Në total, më shumë se 1000 zjarrfikës, nëntë avionë dhe dy helikopterë janë mobilizuar, tha ai.

Darmanin tha se kishte “dyshime të mëdha” se zjarri “është vepër e zjarrvënësve”.

Rajoni i Gironde u godit muajin e kaluar nga zjarre të mëdha që detyruan evakuimin e më shumë se 39,000 njerëzve, përfshirë banorët dhe turistët./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Snapchat do të pushojë disa nga punonjësit e tij për shkak të performancës së tyre

Aktualisht është e paqartë se sa nga më shumë se 6,000 punonjësit e firmës do të pushohen.

Publikuar

nga

Kompania kohët e fundit tha se “nuk ishte e kënaqur” me performancën e saj të biznesit.

Snapchat është në fazat e hershme të planifikimit të pushimeve nga puna, sipas dy personave të njohur me këto plane.

Shkurtimet e planifikuara vijnë pasi kompania kohët e fundit dha rezultate zhgënjyese të të ardhurave dhe nuk parashikoi të ardhura për tremujorin e tretë – lajm që çoi në një rënie të çmimit të aksioneve në nivelet më të ulëta të të gjitha kohërave.

Aktualisht është e paqartë se sa nga më shumë se 6,000 punonjësit e Snapchat do të pushohen nga puna.

Biznesi i Snapchat është dëmtuar kohët e fundit nga dy faktorë: i pari është prezantimi i kërkesës “Ask App Not to Track” nga Apple. Faktori i dytë është rënia më e gjerë ekonomike që ka ndëshkuar veçanërisht çmimet e aksioneve të Snapchat.

Hera e fundit që Snap bëri pushime nga puna ishte në vitin 2018. Që atëherë, baza e përdoruesve të saj është rritur në 347 milionë përdorues të përditshëm, duke tejkaluar edhe Twitter./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Studimi: Thatësira në Evropë mund të jetë më e keqja në 500 vitet e fundit

Parashikimet u njoftuan nga studiuesi i lartë, Andrea Toreti.

Publikuar

nga

Qendra e Përbashkët Kërkimore e Komisionit Evropian (KE-JRC) ka paralajmëruar se thatësira aktuale mund të jetë më e keqja në 500 vitet e fundit.

Dhe ka parashikuar që thatësira e madhe do të përkeqësohet në Evropë, duke arritur potencialisht 47% të kontinentit.

“Nuk e kemi analizuar plotësisht ngjarjen (thatësirën e këtij viti), sepse është ende në vazhdim, por në bazë të përvojës time mendoj se kjo është ndoshta edhe më ekstreme se viti 2018”, tha ai.

“Thjesht për t’ju dhënë një ide, thatësira e vitit 2018 ishte aq ekstreme sa duke parë të paktën 500 vitet e fundit, nuk kishte ngjarje të tjera të ngjashme me thatësirën e 2018, por këtë vit mendoj se është vërtet më keq se 2018”.

Sipas Toretit, është shqetësuese pasi“duke parë tre muajt e ardhshëm, ne shohim ende një rrezik shumë të lartë të kushteve të thata në Evropën Perëndimore dhe Qendrore, si dhe në Mbretërinë e Bashkuar”.

Ai tha se zonat e prekura nga thatësira dhe mungesa e ujit do të shtohen dhe nëse nuk merren masa“ky intensitet dhe frekuencë do të rritet në mënyrë dramatike në Evropë, si në veri ashtu edhe në jug”.

Italia, veçanërisht lumi Po, është ndër më të prekurit, si dhe Franca jugore dhe zona të mëdha të Spanjës dhe Portugalisë.

“Lumi Rhine, për shembull, po shkakton telashe të mëdha në Holandë”, tha ai.

Franca është në mes të valës së saj të katërt të të nxehtit të vitit: qeveria thotë se temperaturat në rritje dhe mungesa e shiut po shkaktojnë thatësirën e saj më të keqe në histori. Meteo France thotë se vala e të nxehtit që filloi në jug pritet të përhapet në të gjithë vendin dhe të zgjasë deri në fundjavë.

Edhe në Britaninë e Madhe, e cila nuk njihet për verat e saj të nxehta, një paralajmërim katërditor i nxehtësisë ekstreme prej më shumë se 35 gradë Celsius është lëshuar edhe një herë për Anglinë jugore dhe qendrore./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Kriza e pronave në Kinë: Pse pronarët e shtëpive ndaluan së paguari për to?

Kreditë e bojkotuara mund të arrijnë në 145 miliardë dollarë.

Publikuar

nga

Qindra prej blerësve të pakënaqur në Kinë ndaluan së paguari kreditë – një hap radikal për Kinën, ku mospajtimet nuk tolerohen.

Një çift i ri që u shpërngul në Zhengzhou i tha BBC-së se pasi mori paradhënien vitin e kaluar, zhvilluesi u tërhoq nga projekti dhe ndërtimi ngeci.

“Kam imagjinuar pafundësisht gëzimin e të jetuarit në një shtëpi të re, por tani gjithçka duket qesharake”, tha gruaja, e cila foli në kushte anonimiteti.

Një grua në fund të të 20-ave, e cila gjithashtu bleu një shtëpi në Zhengzhou, i tha BBC-së se edhe ajo është gati të ndalojë së paguari kredinë e saj: “Pasi projekti të rifillojë plotësisht, unë do të vazhdoj të paguaj”.

Shumë prej tyre mund të paguajnë, por po zgjedhin të mos paguajnë.

Kreditë e bojkotuara mund të arrijnë në 145 miliardë dollarë, sipas vlerësimeve të S&P Global. Analistë të tjerë thonë se shifra mund të jetë edhe më e lartë.

Revolta ka tronditur autoritetet, duke e përqendruar vëmendjen në një treg tashmë nën presionin e një ekonomie të ngadalësuar dhe një krizë serioze të parave.

Më alarmante, kjo ka sinjalizuar mungesë besimi në një nga shtyllat kryesore të ekonomisë së dytë më të madhe në botë.

“Bojkotet e hipotekave janë një kërcënim shumë serioz për pozicionin financiar të sektorit”, tha në një shënim të fundit Oxford Economics.

Kriza e pronave në Kinë ka rëndësi pasiqë sektori i pronave në Kinë përbën një të tretën e prodhimit të saj ekonomik. Kjo përfshin shtëpi, qira dhe shërbime ndërmjetësimi; industritë që prodhojnë mallra të bardha që shkojnë në apartamente; dhe materialet e ndërtimit./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara