Kulturë, Lifestyle

Atletet e Michael Jordan shiten për 8 milionë dollarë në ankand

Seti përbëhej nga atletet Air Jordan VI (1991), Air Jordan VII (1992), Air Jordan VIII (1993), Air Jordan XI (1996), Air Jordan XII (1997) dhe Air Jordan XIV (1998).

Publikuar

Legjenda e basketbollit, Michael Jordan fitoi gjashtë kampionate NBA gjatë karrierës së tij të suksesshme sportive dhe një set prej gjashtë palë atleteve të yllit, të cilat i kishte mbathur gjatë atyre kampionateve, janë shitur në ankand me një çmim prej 8 milionë dollarësh. Sipas shtëpisë së ankandit Sotheby’s, kjo shitje shënoi rekord të ri global për atlete.

Seti përbëhej nga atletet Air Jordan VI (1991), Air Jordan VII (1992), Air Jordan VIII (1993), Air Jordan XI (1996), Air Jordan XII (1997) dhe Air Jordan XIV (1998).

“Ky set përfaqëson koleksionin më të vlefshëm dhe më domethënës të atleteve Air Jordan të sjellë ndonjëherë në treg”, njoftoi Sotheby’s./UBTNews/

Kulturë, Lifestyle

Rrugëtimi kulturor në Përmet: Festivali ‘Nona’ dhe historitë e gjysheve shqiptare

Publikuar

nga

Festivali “Nona” në Përmet, një ngjarje e shumëpritur që rrëfen kulturën dhe trashëgiminë e gjysheve shqiptare, do të zhvillohet nga 9 deri më 11 gusht në këtë qytet të bukur të jugut të Shqipërisë. Kryeministri Edi Rama shpalli sot lajmin për këtë festë të veçantë, duke theksuar rëndësinë e saj në promovimin e traditave dhe kulturës shqiptare.

“Festivali ‘Nona’ në Përmet është një festë e gjysheve shqiptare, ku do të mblidhen gjyshet e ëmbla nga e gjithë vendi”, tha Rama në një video shpërndarë për mediat. Ky festival synon të promovojë kulturën artizane dhe gatimet tradicionale të pasura që karakterizojnë aftësitë e pasuruar nga gjyshet shqiptare.

Qyteti i Përmetit, i njohur si “qyteti i luleve”, do të jetë vendi ku do të zhvillohet kjo festë e veçantë. Panairi i kulinarisë do të ofrojë shije autentike të gatimeve tradicionale, ndërsa muzika me DJ në mbrëmje do të mbushë sheshin kryesor të qytetit me atmosferën e festës dhe këngët tradicionale.

Festivali “Nona” është një rast i shkëlqyer për të promovuar turizmin kulturor dhe për të rikthyer vëmendjen te traditat dhe artizanatet e trashëguara, që e bëjnë Shqipërinë një destinacion tërheqës për turistët vendas dhe të huaj. Me shpresën për një sukses të madh, organizatorët presin një numër të madh vizitorësh të interesuar për të eksploruar dhe përjetuar pasurinë e kulturës popullore shqiptare në këtë festival të veçantë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Origjina e lahutës dhe artizanati: Ekspozita në Muzeun Kombëtar të Artit Mesjetar

Publikuar

nga

Në një demonstrim të pasurisë së trashëgimisë kulturore shqiptare, Muzeu Kombëtar i Artit Mesjetar shfaqet me një perlë të rrallë nga artizanati vendas: lahuta e gdhendur, e cila mbetet dëshmi e mjeshtërisë së gdhendjes prej drurit.

Kjo lahutë, e ruajtur me kujdes në sallat e MKAM, shënon një epokë të lashtë ku mjeshtëria e gdhendjes drurit kishte një rëndësi të jashtëzakonshme në kulturën dhe jetën e përditshme të popullit shqiptar. Gdhendja e drurit ka qenë një traditë e vjetër që ka lënë gjurmë të thella në identitetin kombëtar, duke përfaqësuar shprehjen më të lartë të aftësive artizanale.

Lahuta e shfaqur në MKAM është e pasuruar me motive lineare të përsëritura që rrethojnë sipërfaqen e saj, duke treguar një harmoni të vërtetë mes teknikës së gdhendjes dhe estetikës së thjeshtë dhe elegante. Me anë të kësaj vegle muzikore, malësorët e lashtë këndonin për ngjarje historike dhe për heronjtë që iu shërbenin si inspirim për brezat e ardhshëm.

“Origjina dhe artizanati”, cikli i ri në MKAM, dedikohet eksplorimit të trashëgimisë kulturore të artizanatit shqiptar, duke treguar se si teknikat e lashta si gdhendja e drurit janë transmetuar përmes shekujve dhe kanë mbijetuar deri në ditët e sotme si një pasuri e çmuar kombëtare.

Muzeu shfaqet si një qendër e pasurisë së artit mesjetar, duke eksponuar dhe mbrojtur jo vetëm objekte të pashlyera, por edhe historinë që ato përcjellin. Përmes koleksionit të tij të pasur, MKAM ndihmon në rikthimin e ndriçimit të trashëgimisë kulturore, duke e bërë atë të qasshme dhe të dashur për publikun e gjerë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Ritmi i historisë: 306 vjetori i operës ‘Scanderbeg’ nga Vivaldi në udhëheqje

Publikuar

nga

Më 22 korrik të vitit 1718, në skenën e teatrit “Teatro di via della Pergola” në Firence, u shfaq për herë të parë opera “Skënderbeu” e kompozuar nga Antonio Vivaldi, një vepër e rrallë në repertorin e tij. Opera ishte një nderim ndaj heroit kombëtar shqiptar Gjergj Kastrioti Skënderbeu.

Teatri “Teatro di via della Pergola” ishte një institucion i rëndësishëm në kulturën italiane, i themeluar që nga viti 1657 me emrin “Teatro dell’Accademia degli Immobili”. Ai ishte një nga qendrat e inovacionit në operën italiane, duke marrë frymë nga propozimet artistike venedikase që kishin dominuar në fillim të shekullit XVII.

Libretisti i operës “Skënderbeu” ishte Antonio Salvi da Lucignano, ndërsa pjesët e mbetura të partiturave ruhen sot në Bibliotekën Kombëtare në Torino. Megjithëse mungon partitura e plotë, autografi i Vivaldit për këtë operë gjendet në vëllimin e dytë të koleksionit, duke përfshirë gjashtë kapituj të plotë të muzikës.

Kronikat e kohës tregojnë se opera u shfaq rreth 18 herë rresht, duke mbledhur sukses në çdo paraqitje. Studiuesit besojnë se faktori kryesor i suksesit të kësaj opere në atë periudhë ishte konteksti politik i kohës. Pas fitoreve të mëdha të Skënderbeut kundër Perandorisë Osmane, figura e tij ishte e rëndësishme në shpirtin e kohës në Venedik dhe shtetet italiane të tjera. Interesi për të ishte gjithashtu i lartë për shkak të rrezikut të ekspansionit otoman në Evropë.

“Skënderbeu” shënon një pikë kryesore në karrierën e Vivaldit si kompozitor operistik, duke i hapur atij rrugën për të fituar njohje të mëtejshme në skenën e operasë evropiane. Përkundër faktit që protagonisti i operës nuk i përket mitologjisë, por një figurë historike të afërt për kohën, figura e Skënderbeut mbeti e rëndësishme për kujtesën italiane dhe evropiane si udhëheqës i pavarur që rezistoi me sukses kundër forcave otomane.

Opera “Skënderbeu” tregon aftësitë kompozitore të Vivaldit për të trajtuar temat e historisë dhe heroizmit me një stil të jashtëzakonshëm muzikor, duke e bërë atë një kontribut të rëndësishëm në repertorin e operasë italiane të shekullit XVIII./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Eurovizioni i vitit të ardhshëm do të mbahet në Bazel ose Gjenevë

Publikuar

nga

Transmetuesi publik zviceran SRG SSR njoftoi se Eurovizioni i vitit të ardhshëm do të mbahet në Bazel ose Gjenevë. Vendimi përfundimtar për qytetin që do të presë muzikantët evropianë do të merret në fund të gushtit.

Lista e qyteteve të mundshme pritëse për Eurovision Song Contest është ngushtuar në dy, konkursi do të mbahet në Bazel ose Gjenevë, njoftoi shërbimi publik zviceran SRG SSR.

Përveç këtyre dy qyteteve, Cyrihu ka shprehur interesim për organizimin e garës më të madhe muzikore në botë, si dhe është dorëzuar një ofertë e përbashkët nga Berna dhe Bill.

Qyteteve të interesuara iu dha një afat deri në fund të qershorit për të dërguar ofertat dhe atyre iu kërkua të dërgonin informacione për sallën, planin e transportit publik, qëndrueshmërinë e konkursit, objektet hoteliere në dispozicion, sigurinë, çështjen e depozitimit të mbetjeve, si dhe ide se si vizitorët do ta përjetonin konkurrencën në qytetin e tyre.

Vendimi përfundimtar për qytetin pritës do të merret në fund të gushtit.

Zvicra fitoi fitoren e tretë në konkursin e këtij viti në Malmö falë Nemo dhe këngës The Code./KultPlus

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara