Lajmet

A ka ndikuar COVID-19 në shfaqjen e diabetit tek ju? Çfarë tregojnë studimet e fundit

Sipas studimit, rreth 3-5 % e rasteve të diabetit mund t’i atribuohen COVID-19.

Publikuar

Një studim i ri i me më shumë se 600,000 pjesëmarrës amerikanë, e lidhi COVID-19 me një rrezik më të lartë për shfaqjen e të diabetit në shumë se 30 ditë pas diagnozës.

Sipas kërkimit të cilit AgroWeb.org i referohet, rreth 3-5 % e rasteve të diabetit mund t’i atribuohen COVID-19.

Këto gjetje sugjerojnë që organizatat e kujdesit shëndetësor dhe profesionistët mjekësorë duhet të jenë të ndërgjegjshëm për pasojat e mundshme afatgjata të virusit.

Duke pasur parasysh këto gjetje, studiuesit thonë se për individët e shëruar nga COVID-19 mund të jetë me rëndësi monitorimi për vlerësuar rrezikun e zhvillimit të diabetit.

E kjo veçanërisht tek ata që ishin sëmurë rëndë gjatë fazës akute të infeksionit, pasi zbulimi dhe trajtimi i hershëm mund të jenë kritike në menaxhimin e diabetit.

Çfarë thonë studimet e mëparshme për këtë lidhje?

Disa studime të kryera në 2022, zbuluan po ashtu se njerëzit që i mbijetuan COVID-19 kishin një rrezik 40% më të lartë për zhvillimin e diabetit.

Megjithatë studime të tjera pretendojnë t’i hedhin poshtë këto gjete. Sipas tyre shumë njerëz që kaluan COVID-19 dhe patën më pas një diagnozë të diabetit, kishte të ngjarë ta kishin pasur më parë këtë gjendje dhe të mos ishin të vetëdijshëm.

Dhe për shkak se shumë studime të mëparshme që pretendonin një lidhje midis Covid-19 dhe diabetit, janë kryer në grupe të vogla ose specifike, gjetjet mund të mos përfaqësojnë popullatën e përgjithshme.

Megjithatë studimet e fundit pohojnë se COVID-19 lidhet me rrezik më të lartë të diabetit pas infeksionit. Studiuesit shqyrtuan gjithashtu pjesëmarrësit në studim për të parë statusin e vaksinimit dhe lidhja midis COVID-19 dhe diabetit u gjet vetëm midis pjesëmarrësve të pavaksinuar.

Si mundet COVID të rrisë mundësinë për diabet të tipit 2?

Përse kjo mund të ndodhë nuk është ende plotësisht e qartë. Disa studime kanë sugjeruar që SARS-CoV-2 mund të infektojë qelizat që prodhojnë insulinë në pankreas, duke çuar në ndryshimin e funksionit të tyre dhe prodhimin e insulinës.

Gjithashtu mendohet se inflamacioni kronik i shkallës së ulët, i zakonshëm tek njerëzit me obezitet, mosfunksionimi autonom, përgjigjia imune e hiperaktivizuar, mund të luajë gjithashtu një rol.

Megjithëse ky studim është më i madh dhe më rigoroz se disa studime të mëparshme, duhet të duhen ende më shumë kërkime për të vërtetuar këtë lidhje.

Rehabilitimi, mënyra e të ushqyerit dhe aktiviteti fizik, mund të luajnë një rol të madh dhe madje mund të ndihmojë në mposhtjen e diabetit të tipit 2 në shumë individë që diagnostikohen pasi kanë pasur COVID-19. /AgroWeb.org

Kulturë, Lifestyle

Arabia Saudite do të organizojë për herë të parë një Javë Mode!

Arabia Saudite do të organizojë Javën e Modës në Riad nga 20 deri më 23 tetor.

Publikuar

nga

Arabia Saudite do të organizojë Javën e Modës në Riad nga 20 deri më 23 tetor me pjesëmarrjen e 30 markash vendase. Krahas ngjarjes inauguruese, e cila po mbahet nga Komisioni i Modës në Arabinë Saudite, do të ketë gjithashtu një hapësirë ekspozite ku produktet e markave vendase do të vendosen dhe do të shfaqen për blerësit ndërkombëtarë dhe vendas.

Arabia Saudite do të organizojë Javën e Modës në Riad nga 20 deri më 23 tetor me pjesëmarrjen e 30 markash vendase. Krahas ngjarjes inauguruese, e cila po mbahet nga Komisioni i Modës në Arabinë Saudite, do të ketë gjithashtu një hapësirë ekspozite ku produktet e markave vendase do të vendosen dhe do të shfaqen për blerësit ndërkombëtarë dhe vendas.

Përveç kësaj, Java e Modës do të nisë me një darkë gala hapëse që do të mirëpresë mbi 250 pjesëmarrës nga komuniteti ndërkombëtar i modës. Në një njoftim, CEO i komisionit, Burak Çakmak, tha: “Për herë të parë, ne po mirëpresim komunitetin global të modës në qendrën e modës në Arabinë Saudite, këtu në Riad.

Ngjarja do të shfaqë më të mirën e talentit tonë krijues, duke i dhënë edhe një mundësi tjetër markave tona për t’u lidhur me botën. Pavarësisht nëse na bashkoheni personalisht ose përmes transmetimit të drejtpërdrejtë, ne mezi presim të nxjerrim në pah atë që ka për të ofruar moda saudite”.

Detajet e Javës së Modës u zbuluan fillimisht gjatë Javës së Modës në Paris, në të cilën Komisioni i Modës në Arabinë Saudite prezantoi një numër stilistësh sauditë për të shfaqur koleksionet e tyre.

Shitjet me pakicë të modës pritet të rriten me 28 për qind, në 32 miliardë dollarë deri në vitin 2025, sipas një raporti nga “Fashion Futures”./syri.net/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

BQE zotohet të ndryshojë kriket pas raportit të barazisë

ICEC publikoi raportin e tij në qershor duke zbuluar diskriminim “të përhapur” në lojë.

Publikuar

nga

Shefat anglezë të kriketit janë zotuar të “ndryshojnë” lojën pasi një raport zbuloi racizëm, seksizëm, klasizëm dhe elitizëm në këtë sport.

Komisioni i Pavarur për Barazi në Kriket (ICEC) publikoi raportin e tij në qershor duke zbuluar diskriminim “të përhapur” në lojë.

Komisioni bëri 44 rekomandime duke përfshirë një thirrje për një “falje publike të pakualifikuar” nga bordi për dështimet e tij, të cilën BQE e bëri menjëherë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Akulli i detit në Antarktidë arrin në nivelin rekord të ulët

“Ky është maksimumi më i ulët i akullit të detit”, sipas NSIDC.

Publikuar

nga

Akulli i detit rreth Antarktidës ka të ngjarë të ketë një sipërfaqe rekord të ulët kur ishte në madhësinë e tij maksimale këtë dimër, tregoi një analizë paraprake amerikane e të dhënave satelitore të hënën.

Ndërsa hemisfera jugore kalon në pranverë, Qendra Kombëtare e të Dhënave për Borë dhe Akull (NSIDC) tha në një deklaratë se akulli i detit Antarktik kishte arritur një madhësi maksimale prej 16.96 milion kilometra katrorë këtë vit, më 10 shtator.

“Ky është maksimumi më i ulët i akullit të detit në rekordin e akullit të detit 1979-2023 me një diferencë të gjerë”, tha NSIDC.

“Është një akull rekord i detit, [rekord] i ulët në Antarktik”, tha shkencëtari i NSIDC, Walt Meier./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Shefi i tregtisë së BE-së paralajmëron se ligjet e Kinës për të dhënat mund të kenë pasoja

Dombrovskis tha në një konferencë shtypi se kishte angazhime “pozitive” me homologët vendas.

Publikuar

nga

Komisioneri i tregtisë së BE-së paralajmëroi sot se ligjet kineze që rregullojnë transferimin e të dhënave jashtë vendit, duke përfshirë një ligj kundër spiunazhit, mund të kenë “pasoja të padëshiruara”.

Valdis Dombrovskis tha në një konferencë shtypi se kishte angazhime “pozitive” me homologët vendas.

I pyetur nga AFP nëse ai kishte diskutuar në mënyrë specifike një ligj që zgjeron në mënyrë dramatike përkufizimin e Kinës për spiunazhin, Dombrovskis tha se ai ishte ngritur në kontekstin e diskutimeve rreth “transferimeve më të gjera të të dhënave dhe vërejtjeve të lidhura me të dhënat”.

“Kjo mund të jetë një çështje e shqetësimit sistemik dhe mund të prekë të gjitha kompanitë aktive ndërkombëtare, jo vetëm kompanitë evropiane por edhe kompanitë kineze”, tha ai.

“Mund të ketë pasoja të padëshiruara”.

“Është pozitive që ne e mbajtëm këtë angazhim tani nga autoritetet kineze”, shtoi ai.

Kina ka zbatuar kohët e fundit rregullore të reja të gjera që mbulojnë sigurinë kibernetike, kundërspiunazhin dhe menaxhimin e të dhënave, duke përmendur nevojën për të mbështetur sigurinë kombëtare./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara