Lajmet

​Vullkani i Islandës shpërthen për herë të gjashtë që nga viti 2021

Imazhet e para sugjerojnë se shpërthimi ndodhi në një vend të ngjashëm me atë të 18 dhjetorit 2023.

Publikuar

Një vullkan shpërtheu të enjten në gadishullin Reykjanes në Islandën jugperëndimore për herë të dytë këtë vit, duke e bërë atë shpërthimin e gjashtë që nga viti 2021.

Rajoni verilindor i Sylingarfell u trondit nga prerëse me intensitet të ulët 30 minuta përpara se vullkani të fillonte të nxirrte tym të dendur dhe lavë në orën 5:30 të mëngjesit me orën lokale, tha në një deklaratë Zyra Meteorologjike Islandeze (IMO).

Imazhet e para sugjerojnë se shpërthimi ndodhi në një vend të ngjashëm me atë të 18 dhjetorit 2023, me “rrjedhën (lavë) duket të jetë pak më e vogël se në fillim të shpërthimit të 18 dhjetorit”.

Si masë paraprake, banja gjeotermale Blue Lagoon, një destinacion popullor turistik, u mbyll të enjten, tha Zyra Met.

Qyteti i Grindavik nuk është në rrezik të menjëhershëm, tha transmetuesi publik RUV.

Autoritetet islandeze filluan ndërtimin e digave nëntorin e kaluar për të devijuar llavën që rrjedh larg nga banesat dhe infrastruktura kritike.

Shpërthimet e ardhshme mbeten një mundësi për shkak të rritjes së vazhdueshme të lartësisë së tokës të shkaktuar nga akumulimi i magmës nën sipërfaqe.

Me mbi 30 sisteme vullkanike aktive, Islanda ka përqendrimin më të lartë në Evropë.

E ulur përtej kreshtës së Atlantikut të Mesëm, një çarje gjigante në fundin e oqeanit të Tokës që ndan pllakat tektonike Euroaziatike dhe Amerikës së Veriut, Islanda ka qenë gjithmonë një pikë e nxehtë për aktivitetin gjeologjik.

Megjithatë, gadishulli Reykjanes mbeti jashtëzakonisht i qetë për 800 vjet mbresëlënës, deri në mars të vitit 2021. Pikërisht atëherë toka u kthye në jetë, duke nxjerrë gurë të shkrirë në një shpërthim dramatik.

Shpërthime të reja ndodhën në gusht 2022, si dhe në korrik dhe dhjetor 2023.

Vullkanologët besojnë se shpërthimi vullkanik në Gadishullin Reykjanes paralajmëron një epokë të re të aktivitetit vullkanik në Islandë./AA

Lajmet

Pendarovski: Bullgaria mund ta përsëris veton për integrim

Ai tha se nuk beson që vendi do të mund të anëtarësohet në BE deri në vitin 2023.

Publikuar

nga

Kandidati për president të Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, i cili mbështetet nga Lidhja Sociale-Demokrate, nuk beson se vendi do të mund të anëtarësohet në Bashkimin Evropian deri në vitin 2023, njësoj siç deklaruan shumë përfaqësues të partive tjera politike në Maqedoni.

Pendarovski më tutje tha se “Me bllokadën bullgare dhe për fat të keq me konsensusin e plotë që është ende i vlefshëm dhe me shumë gjasa nuk do të ndryshojë në kuadër të BE-së për pranimin e anëtarëve të rinj me konsensus, kam frikë se nesër Bullgaria sërish mund të përsëris veton ndaj Maqedonisë së Veriut”.

Si problem shqetësues për Maqedoninë e Veriut e thekson humbjen e besimit të qytetarëve në pushtetin gjyqësor dhe vjetërsimin e shumë lëndëve gjyqësore që lanë të lirë mbi 200 ish-zyrtarë të lartë të dyshuar për vepra të ndryshme penale.

Megjithatë duke folur mbi ndikimin rus në vend, Pendarovski thotë se nuk është ai në nivelin që ishte në vitin 2008 kur u mbajt referendumi për çështjen e emrit.

Pendarovski në zgjedhjet presidenciale që do të mbahen më 24 prill, e në veçanti në raundin e dytë të 8 majit, pret votat e të gjithë bashkësive etnike që jetojnë në Maqedoninë e Veriut.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​EULEX: Bashkë me Policinë dhe KFOR-in po monitorojmë situatën e sigurisë në vendvotimet në veri

Kështu ka shkruar Barbano në “X”.

Publikuar

nga

Shefi i EULEX-it në Kosovë, Pietro Barbano, ka deklaruar se Policia e Kosovës së bashku me KFOR-in si dhe EULEX-in janë duke monitoruar situatën e përgjithshme të sigurisë në katër komunat veriore, në qendrat e votimit ku po mbahen zgjedhjet për votim ndaj kryetarëve.

“Në koordinim me Policinë e Kosovës dhe KFOR-in, EULEX-i është duke monitoruar situatën e përgjithshme të sigurisë rreth vendvotimeve në 4 komunat ku po zhvillohet votimi për tërheqjen e kryetarëve”, ka shkruar Barbano në X.

Në referendumin për shkarkimin e kryetarëve shqiptarë në katër komunat të banuara me shumicë serbe deri në ora 15:00 kanë votuar 203 qytetarë “për ose kundër”.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Ministri i Jashtëm turk i bën thirrje komunitetit ndërkombëtar ta njohë Palestinën

Kështu deklaroi ai në konferencë për media.

Publikuar

nga

Ministri i Jashtëm turk, Hakan Fidan i ka bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar që të kundërshtojë veton e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ndaj ofertës së Palestinës në OKB dhe të njohë shtetin e Palestinës.

“Është e padrejtë që Palestinës nuk i lejohet të bëhet anëtare e OKB-së. Ne i bëjmë thirrje komunitetit ndërkombëtar që të kundërshtojë këtë padrejtësi dhe të njohë shtetin e Palestinës”, tha Fidan në një konferencë për media./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​Votimi në veri pa incidente, kallashnikovët e kapur s’kanë të bëjnë me procesin

Ai duke folur para gazetarëve e ka përshkruar situatën e sigurisë të qetë, stabile, por edhe delikate.

Publikuar

nga

Ushtruesi i detyrës së drejtorit të Policisë së Kosovës për rajonin e veriut, Veton Elshani, ka thënë se asnjë incident deri tani nuk është shënuar sa i përket procesit të votimit. Ai duke folur para gazetarëve e ka përshkruar situatën e sigurisë të qetë, stabile, por edhe delikate, duke marrë parasysh zhvillimet që kanë ndodhur në veri gjatë viteve të fundit.

Sipas tij, policia sot ka gjetur dy kallashnikovë, disa fishekë dhe karikatorë në një shtëpi të pabanuar, por që siç tha ai, nuk ndërlidhen me procesin e votimit. Elshani ka bërë të ditur se ka një të dyshuar në lidhje me rastin, por nuk ka dhënë detaje.

“Situata e sigurisë në veri të vendit është e qetë, stabile, është delikate duke marrë parasysh zhvillimet që kanë ndodhur këtu që nga viti 2022 deri tani, mirëpo sa i përket procesit të votimit çdo gjë është në rregull dhe nuk kemi pasur asnjë incident… Ne kemi pranuar informacione që në një shtëpi që për momentin është e pabanuar mund të ketë armë, policia ka reaguar, ka gjetur dy kallashnikovë, disa fishekë, karikatorë… por nuk ka lidhje absolutisht me rastin e votimit… E kemi një të dyshuar, sepse shtëpia është në emrin e tij, mirëpo nuk kishim dashur të flasim për identitetin e tij”, ka thënë Elshani.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara