Kronika e zezë

Vidhen stoli me vlerë mbi 12 mijë euro dhe 1 mijë euro para të gatshme, arrestohet një 49 vjeçar

Hetimet në lidhje me këtë rast do të vazhdojnë.

Publikuar

Një 49 vjeçar u arrestua dje në Mitrovicë për veprën penale “Blerja, pranimi ose fshehja e sendeve te përfituara me kryerjen e veprës penale’’.

Policia sot informoi se më 3 nëntor në Stacionin Policor Jugu Mitrovicë ishte raportuar një rast i vjedhjes, ku në një fshat të Mitrovicës persona të panjohur kishin hyrë në një shtëpi, duke shfrytëzuar rastin kur në shtëpi nuk kishte qenë asnjë person dhe kishin vjedhur stoli ari me vlerë rreh 12 mijë e 100 € dhe para të gatshme prej 1 mijë e 100 €.

Lidhur me këtë u arrestua i dyshuari N.H, 49 vjeçar, me ç’rast, me urdhër të gjyqtarit të procedurës paraprake, u kontrollua një lokal argjendarie në Mitrovicë, ndërsa pas kontrollit u sekuestruan stolitë e arit, të cilat dyshohen se ishin vjedhur me datën 03.11.2022 dhe ishin blerë nga i dyshuari.

“I njëjti është intervistuar nga ana e hetuesve në prezencën e avokatit mbrojtës ndërsa pas procedurës së intervsitimit me urdhër të prokurorit të dyshuarit i është caktuar masa e ndalimit policor prej 48 orësh.”, bëri të ditur Policia.

Hetimet në lidhje me këtë rast do të vazhdojnë.

Kronika e zezë

Vritet një grua në Ferizaj

Lajmin e ka konfirmuar për UBTNews zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Ferizajt, Kanun Veseli.

Publikuar

nga

Një grua ka mbetur e vrarë si pasojë e të shtënave me armë zjarri dhe një burrë ka mbetur i plagosur sot në Ferizaj. Lajmin e ka konfirmuar për UBTNews zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Ferizajt, Kanun Veseli.

“Për pasojë nga të shtënat e armës sê zjarrit një person e gjinisë femrore ka ndërruar jetë në vendin e ngjarjes, kjo është konfirmuar nga mjekët kujdestar, ndërsa êshtë plagosur një person mashkull, i cili êshtë dërguar nē Qendren Emergjente në Ferizaj”, thuhet në njoftimin e PK-së.

Policia e Kosovës ka njoftuar se i dyshuari është larguar në drejtim të panjohur, porse policia ka arritur ta arrestojë të dyshuarin./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

Shpërthim në Prishtinë, dëmtohen gjashtë vetura

Policia ka thënë se bëhet fjalë për një granatë dore, nga shpërthimi i së cilës janë dëmtuar gjashtë vetura.

Publikuar

nga

Një shpërthim ka ndodhur mëngjesin e së premten në rrugën “Zekirija Cana” në kryeqytet. Policia ka thënë se bëhet fjalë për një granatë dore, nga shpërthimi i së cilës janë dëmtuar gjashtë vetura.

“Policia menjëherë ka dalë në vendin e ngjarjes dhe nga informacionet e para bëhet e ditur se si pasojë e shpërthimit nga fragmentet e mjetit shpërthyes gjashtë vetura janë dëmtuar përderisa nuk raportohet për pasoja në njerëz”, ka thënë Policia.

Policia ka bllokuar rrugën për lëvizje dhe njësia për menaxhimin e mjeteve shpërthyese e ka pastruar terrenin.

“Rezultatet e para sugjerojnë që mjeti shpërthyes të ketë qenë granatë dore, ndërkohë që policia po vijon me ndërmarrjen e veprimeve të tjera për ndriçimin e rrethanave që karakterizojnë ngjarjen”, ka shtuar Policia.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

Kontrabandë me mish në Leposaviq, shoferi ik nga vendi i ngjarjes

Policia bën të ditur se i dyshuari ka ikur nga vendi i ngjarjes.

Publikuar

nga

Një rast i kontrabandimit me mallra, produkte të mishit, ka ndodhur të enjten në komunën e Leposaviqit, njofton policia.

Sipas policisë një kamion me targa të Serbisë, i ngarkuar me rreth 4 ton mish pule, ka devijuar rrugën dhe ka hyrë rënë në një përrua. Policia bën të ditur se i dyshuari ka ikur nga vendi i ngjarjes.

“Leposaviç 11.04.2024-19:40. Raportohet se një kamion me targa te shtetit serb me drejtues NN ka devijuar rrugën dhe ka hyrë në një prrua. Në kamion kishte të ngarkuara rreth 4 tonë mish të bardhë, kurse personi i dyshimtë është larguar në drejtim të panjohur. Lidhur me rastin është njoftuar prokurori dhe rasti cilësohet si me lart. Njësitet policore relevante ne bashkëpunim me Doganën e Kosovës, janë duke u marrur me rastin”, thuhet në raportin e policisë.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

Policia i konfiskon tri vetura dhe i gjobit shoferët

Të njëjtëve iu është shqiptuar gjoba në vlerë prej 500 eurosh.

Publikuar

nga

Policia e Kosovës në Gjilan gjatë një kontrolli rutinë bazuar në ligjin e ri të trafikut kanë ndalur në tri raste të veçanta automjete me targa vendore dhe gjatë kontrollit është vërtetuar se vozitësit drejtonin mjetet e tyre edhe pse kishin ndalesë të drejtimit të mjetit si masë mbrojtëse dhe afat të skaduar të regjistrimit.

Të njëjtëve iu është shqiptuar gjoba në vlerë prej 500 eurosh, pesë pikë negative dhe vazhdim i masën së përkohshme të ndalim vozitjes së mjeteve motorike në afat edhe për gjashtë muaj, si dhe konfiskim i mjetit, respektivisht për dy kundërvajtje të mjetit të paregjistruar nga 200 euro.

Drejtoria rajonale e Policisë në Gjilan inkurajon qytetarët që për të gjitha kundërvajtjet në komunikacion të njoftojnë stacionin më të afërm të policisë apo përmes aplikacionit “Lajmëro Policinë”, e-mail: [email protected] dhe numrat 192, 0385045047001. Të dhënat do të ruhen në konfidencialitet të plotë.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara