Aktualitet

Verë, diell, pushime pastaj vala e katërt e pandemisë?

Moti i ngrohtë të gënjen. Pandemia nuk ka marrë fund.

Publikuar

Sa i madh është në vjeshtë rreziku i një vale të katërt nga mutacionet e virusit?

Temperatura të larta, lirime kufizimesh, atmosferë relaksuese në Gjermani. Shifrat e COVID-19 po bien ndjeshëm. Në repartet e trajtimit intensiv nuk gjenden më 5000 të sëmurë, por pak më shumë se 1000. Vlera e treguesit të virusit ka rënë afër 10-s. Në të gjithë Gjermaninë janë liruar masat. Blerjet mund të bëhen pa teste, edhe një kafe përjashta në lokal mund ta pish po ashtu, në disa rajone madje edhe janë hapur klubet e kërcimit. Public Viewing në Kampionatin Europiane të Futbollit është i lejuar.

Por pandemia nuk ka kaluar.

Frika nga mutacioni delta

Instituti Robert koch, RKI autoriteti kombëtar shëndetësor gjerman në raportin e tij vjetor mbi përhapjen e mutantëve të virusit shprehet, se varianti delta i virusit, i zbuluar më parë në Indi, po përhapet edhe në Gjermani. Sipas ekspertëve ai konsiderohet më infektues, se variantet e tjerë. Në Britaninë e Madhe aktualisht po rriten shifrat e infektimeve, hapja gati e plotë, siç ishte parashikuar u shty me një muaj.

Varianti delta përbën rreth 6% të infektimeve aktualisht në Gjermani, para katër javësh shifra ishte 2%. RKI thotë, se ka 880 raste të tilla, shumica nën moshën 60 vjeç dhe pret shtimin e infektimeve.

Jens Spahn

Çfarë bën politika?

Edhe nga politika vijnë zëra, se rreziku nuk ka kaluar. Në takimin e ministrave të Shëndetësisë së landeve me ministrin federal, Jens Spahn, kjo temë u diskutua gjerësisht. “Kemi rënë dakord që të krijojmë një koncept gatishmërie për qendrat e vaksinimit, që lejon vazhdimin e punës me ritme të ulta, por që bën të mundur rritjen e menjëhershme të kapaciteteve. Motoja e Jens Spahn: Në rast dyshimi më mirë të bëhet më shumë, se më pak.

Një pikë tjetër, ku politika mund të ndikojë janë rregulloret e udhëtimit sidomos tani kur fillon periudha kryesore e udhëtimeve dhe e verës. Këtu vlen: Kush vjen nga një zonë rreziku duhet të kalojë në karantinë apo të tregojë një test negativ. Nga zonat e ashtuquajtura zona të varianteve të virusit, si India apo Britania e Madhe vlen një karantinë 14 ditorë, e cila nuk shkurtohet as nga një test negativ.

Kush vjen nga jashtë në Gjermani me avion duhet më parë të testohet. Ndryshe nga vera e kaluar, tani ka mjaft teste, tha Spahn. Lista e vendeve të rrezikuara gjendet në faqen e internetit të Institutit Robert Koch.

Lisbona duhet sërish të shtrëngojë masat, sepse ka rritje masive të virusit delta,

Maska dhe shkollat

Shumë gjermanëve u intereson, nëse maskat do të hiqen apo jo. Edhe për këtë janë landet përgjegjëse. Në rrugët e blerjeve në shumë rajone nuk ka nevojë më ta mbash maskën. Në autobusë dhe metro ajo është ende me detyrim. “Maska do ta na shoqërojë edhe një kohë”, tha ministri Spahn. Tani fillon një fazë me “shumë përgjegjësi për njëri-tjetrin”. Sa më shumë njerëz mblidhen në një hapësirë të caktuar, aq më shumë duhet të ketë gatishmëri për të mbajtur maskën. Sepse ende nuk ka për të gjithë një ofertë vaksinimi.

Më shumë debatohet kjo çështje në shkolla. Në Gjermani periudha e pushimeve të verës shtrihet, në varësi të landit, nga korriku në shtator. Për nën 12 vjeçarët, si rregull nuk do të ketë vaksina, sipas Komisionit të Rregullt për Vaksinimin. Për të gjithë nga mosha 12-16 vjeç vendimi merret nga vetë familjet, detyrim vaksinimi nuk ka.h

Sërish mbyllje në vjeshtë?

Pyetja që mbetet: A do të ketë në vjeshtë një mbyllje tjetër? Një valë të katërt pandemie? Eskperti i socialdemokratëve (SPD) për shëndetësinë, Karl Lauterbach ka frikë, se kjo mund të ndodhë. Në një intervistë ai e përshkruan variantin delta si shumë infektues dhe më të rrezikshëm, dhe pjesërisht edhe rezistent ndaj vaksinës, kur ajo është dhënë vetëm njëherë. Lauterbach megjithatë shpreson, se nuk do të ketë më “valë të madhe, sepse shumë vetë janë vaksinuar dy herë.”

Problemi është se aktualisht fushata e vaksinimit duhet të përballet me një vështirësi të re.Vaksina gjermane, aq shpresëdhënëse, Curevac në analizat e para nuk tregohet efektive. Tek prodhuesit e tjerë të vaksinave ka pasiguri, sepse shpesh ka vonesa në furnizim për shkak të problemeve në prodhimin e vaksinës.

Jo pakujdesi

Aktualisht çdo i dyti gjerman e ka marrë vaksinën e parë, çdo i katërti është plotësisht i vaksinuar. Në javët e fundit është rritur ritmi i vaksinimit. Ky temp duhet të mbetet kështu, thotë, Gernot Marx, kreu i Shoqatës Ndërdisiplinore të Mjekësisë Intensive e Emergjente në një intervistë. Por rëndësi ka edhe sjellja e gjithsecilit. “Nëse njerëzit sillen me pakujdesi, atëherë në vjeshtë do të kemi më shumë infektime, e një valë e katërt është e mundur”, thotë Marx. “Rreziku që mund të ketë më shumë të sëmurë rëndë dhe më shumë vdekje është ende real”.

Mes virologëve ekziston mendimi, se pandemia nuk do të zhduket plotësisht. COVID-19 do të bëhet një sëmundje “normale”, si të tjera. Që në vjeshtë nevojiten vaksina të tjera. Kjo është arsyeja, pse politika ka vendosur të mos i mbyllë të gjitha qendrat e vaksinimit.

Bota

Greqi, më shumë zjarre shpërthejnë në ishullin Kos dhe Evia

Publikuar

nga

Dy zjarre të tjerë shpërthyen në Greqi të martën, duke shtrirë aftësinë e shërbimit të zjarrit për t’iu përgjigjur fronteve të ndryshme në pjesë të ndryshme të vendit.

Zjarret e fundit po raportohen nga ishulli Kos i Egjeut lindor dhe nga Evia, pranë kryeqytetit.

Në Kos, zjarri filloi në tokën pyjore në zonën e Agios Vassileios në verilindje të ishullit, duke shkaktuar evakuimin e Tsoukalaria.

Zjarri është afër një vendi të shenjtë të kafshëve të egra, por gjithashtu thuhet se po kërcënon Shenjtëroren e Asclepius, një nga qendrat më të rëndësishme të shërimit në Greqinë e lashtë.

Evakuimet janë urdhëruar edhe në Evia, pasi një zjarr në zonën e Limni kërcënoi shtëpitë në Restinolakkos dhe Kokkini, ku ka disa kampe verore që strehojnë fëmijë.

Banorët vendas dhe zjarrfikësit përpiqen të shpëtojnë Manastirin Galataki ndërsa një zjarr i afrohet zonës pranë fshatit bregdetar Limni në ishullin Evia, rreth 160 kilometra në veri të Athinës.

Gati 200 zjarrfikës, të ndihmuar me avionë që lëshojnë ujë, makina zjarrfikëse dhe vullnetarë, po luftojnë një zjarr të madh pyjor që ka përfshirë në ishullin grek Evia gjatë ditëve të fundit.

Nuk raportohet për të lënduar, por një fshat, një manastir dhe një hotel i vogël u evakuuan, ndërsa zjarri kërcënoi qytetin e vogël bregdetar të Limni gjatë natës. Hoteli u shkatërrua, së bashku me një shtëpi pushimi, një restorant dhe disa shtëpi.

Një anije trageti mbeti në gatishmëri, së bashku me dhjetëra anije argëtimi dhe peshkimi për të evakuuar Limni nëse është e nevojshme, por një ndryshim në drejtimin e erës i ktheu flakët.

Departamenti i zjarrfikësve tha se fronti pranë Limni po shfaqte shenja të zvogëlimit të së hënës vonë, por një tjetër mbeti në zhvillim të plotë diku tjetër.

Pesë aeroplanë dhe pesë helikopterë po merrnin pjesë në përpjekjet, por duhej të tërhiqeshin pas mbrëmjes kur kushtet janë shumë të rrezikshme. Shkaku i zjarrit është ende i paqartë.

Zyrtarët thanë se mbi 5.000 hektarë (2.000 hektarë) pyll pishe janë shkatërruar deri më tani.

Zjarret janë të zakonshme gjatë verës së nxehtë dhe të thatë të Greqisë. Në vitin 2007, zjarret e mëdha vranë rreth 70 njerëz.

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

Shkencëtari kroat shpjegon pse Deti Adriatik po bëhet më i kripur

Publikuar

nga

Ekipi kroat i shkencëtarëve, në bashkëpunim me kolegët nga Italia, njoftuan se kripësia e Detit Adriatik është në një nivel rekord.

Kërkimi u prezantua nga Instituti Ruger Boshkoviq në Zagreb dhe doktori i shkencës Ivica Vilibiq shpjegoi për mediat kroate pse kripësia është rritur kaq shumë.

Ai theksoi se ndryshimi në kripësi nuk është drastik në lidhje me matjet 50 vjet më parë, por edhe kjo rritje “e imët” mund të ketë një efekt të madh në florën dhe faunën.

“Ndryshimet janë shumë të vogla, por ato tregojnë se çfarë po ndodh në sistem. Pak më shumë se 39 promilë tani janë në sipërfaqe, dhe 38 ose 37 promilë ishin 50 vjet më parë,” shpjegoi shkencëtari.

Shkaku është ndryshimi i klimës dhe vera e ngrohtë, të cilat çojnë në avullim më të madh të ujit dhe kripësia e Detit Adriatik ka të ngjarë të vazhdojë të rritet.

“Është e vështirë të ndalet – është pasojë e ndryshimit të klimës. Ashtu si kur gatuani drekën dhe shtoni nxehtësinë, uji do të avullojë më shumë. Kështu është në Mesdhe – uji avullohet më shumë dhe vjen më pak “, tha Vilibiq.

Kjo është arsyeja pse Adriatiku është shumë i pastër këtë vit, pasi uji ka një kripë të tepërt dhe mungesë të ushqyesve. Kjo ka një efekt të dëmshëm në disa specie.

“Ka specie që vijnë nga Deti i Kuq dhe ato janë më komode në Adriatik. Speciet autoktone, të tilla si karkalecat, do të zhduken ngadalë në të ardhmen, por disa të tjera do të vijnë te ne. Por ka specie që janë shumë të ndjeshme ndaj këtyre ndryshimeve, kështu që kripësia do të ndikojë në florën dhe faunën ”, shpjegoi shkencëtari nga Spliti.

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

Izraeli i përgjigjet me zjarr Libanit pas hedhjes së tri bombave në territor të tij

Publikuar

nga

Tre raketa u hodhën nga Libani në territorin izraelit të mërkurën dhe ushtria e Izraelit u përgjigj me zjarr artilerie pandërprerë, tha ushtria izraelite.

Ende nuk është raportuar për dëme apo viktima, njofton Klan Kosova.

Njoftimi erdhi pasi sirenat u dëgjuan në Izraelin verior duke paralajmëruar për një sulm të mundshëm raketash nga Libani.

Dy raketa ranë brenda territorit izraelit, tha ushtria, duke shtuar se ajo gjuajti drejt Libanit.

Mediumi “Kanal 12” raportoi se një raketë shpërtheu në një zonë të hapur dhe një tjetër u kap nga sistemi mbrojtës i Izraelit, i cili njihet si Kupola e Hekurt.

Një zyrtar i ushtrisë libaneze tha se ushtria nuk kishte asnjë koment dhe se është në pritje të hetimeve.

Zyrtarë të tjerë libanezë të sigurisë nuk u përgjigjën për The Associated Press.

Megjithatë, disa dëshmitarë në zonën kufitare në jug të Libanit thanë se dy raketa ranë në një komunitet izraelit përtej kufirit, të pasuara nga predha të shumta artilerie të lëshuara nga Izraeli.

Predhat izraelite ranë në një zonë midis fshatrave libanezë të Marjayoun dhe Khiam, thanë ata, duke shtuar se nuk ishte e qartë se nga ishin lëshuar raketat.

Ka pasur disa incidente të ngjashme muajt e fundit.

Sulmi me raketa besohet nga autoritetet izraelite të jetë nisur nga grupet palestineze me bazë në Liban dhe jo grupi Hezbollah.

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

Ndryshimet klimatike bënë që Lojërat Olimpike të jenë më të nxehtat në histori

Publikuar

nga

Është shfaqja më e madhe në botë, por Lojërat Olimpike “Tokio 2020” kanë qenë shumë ndryshe nga ato të viteve të kaluara.

Lojërat Olimpike të këtij viti u përqendruan në pandeminë Covid-19, me atletët që po përgatiteshin për një garë jashtëzakonisht të qetë pasi spektatorët ishin të ndaluar të shikonin. Protestuesit bënë thirrje që ngjarja tashmë e shtyrë të anulohet tërësisht, duke argumentuar se dyndja e konkurrentëve ndërkombëtarë dhe ekipet e tyre do të çonte në rritjen e rasteve të reja, transmeton KultPlus.

Edhe rastet janë rritur, me disa atletë që e kanë pasur të pamundur të garojnë pasi kanë rezultuar pozitiv me koronavirus, deri më tani gjërat kanë ecur mjaft mirë shikuar nga perspektiva  e pandemisë.

Ndoshta kritikët duhet të ishin përqëndruar në një mysafir tjetër – nxehtësinë, po aq të padëshiruar që ka lënë në hije të keqe në këto lojëra. Megjithëse virusi ishte padyshim shqetësimi më i madh i njerëzve në Tokio 2020, temperatura ka zënë vend qendror që kur filloi ngjarja.

Kjo Olimpiadë duket se do të jetë më e nxehta në histori. Megjithëse janë bërë disa përpjekje për të zbutur nxehtësinë e jashtëzakonshme, vuajtjet e dukshme të atletëve kanë bërë që disa njerëz të vënë në dyshim të gjithë të ardhmen e Lojërave në botën tonë gjithnjë e më të nxehtë.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara