Film & TV

“Vera andrron detin” fitoi çmim në Itali

Filmi është shpërblyer me çmimin e “Best Debute Film”.

Publikuar

Filmi kosovar i metrazhit të gjatë “Vera andrron detin” me regji të Kaltrina Krasniqit, është shpërblyer me çmimin e “Best Debute Film”, në edicionin e 21-të të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit të Shkurtër “Magma”, në Sicili të Italisë, të mbajtur gjatë datave 7-19 nëntor.

Kështu ka bërë të ditur Qendra Kinematografike e Kosovës, e cila ka informuar se “Vera andrron detin” do të shfaqet në Romë në kuadër të Balkan Film Festival, më 30 nëntor 2022.

“Ndërsa projekti i ardhshëm i regjisores Kaltrina Krasniqi dhe skenaristes Dori Basha, “Zbardhje”, është njëri nga 11 projektet e përzgjedhura në mesin e 500 aplikimeve në nivel botëror, i cili do të marrë mbështetjen e Hubert Bals Fund të Fesitvalit Ndërkombëtar të Filmit në Rotterdam të Holandës”, është bërë e ditur në njoftim.

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Regjisori iranian hyn në grevë urie në burg

Atij iu vazhdua masa e paraburgimit.

Publikuar

nga

Një regjisor iranian, i cili u arrestua gjatë verës së kaluar, disa javë para se filmi i tij i fundit të publikohej, ka hyrë në grevë urie në shenjë proteste pas vazhdimit të paraburgimit ndaj tij.

Jafar Panahi, filmat e të cilit kanë emocionuar kritikët dhe me të cilët fitoi çmime të shumta ndërkombëtare, përmes një deklarate njoftoi se do të refuzojë ushqimin dhe ilaçet duke filluar nga e mërkura “në shenjë proteste kundër sjelljes jashtëligjore dhe çnjerëzore të aparatit gjyqësor dhe të sigurisë”.

Ai është në mesin e një numri artistësh iranianë, figura sportive dhe personazhe të tjera të famshme që janë arrestuar pasi janë shprehur kundër teokracisë së Iranit. Arrestime të kësaj natyre janë gjithnjë e më të shpeshta qëkur shpërthyen protestat mbarëkombëtare gjatë muajit shtator pas vdekjes së një gruaje në paraburgim.

Panahi u dënua me gjashtë vjet burgim në vitin 2011 nën akuzat për propagandë kundër Qeverisë, megjithëse dënimi nuk u zbatua kurrë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Ky është profesioni i dytë i Brad Pitt

Ndonjëherë ai prodhon filma në të cilët nuk shfaqet vet.

Publikuar

nga

Aktrimi tejet profesional i Brad Pitt e ka lënë në hije karrierën e tij prej producenti.

Ai është cilësuar si një producent i talentuar, që punon prapa kamerës me ide të mëdha dhe sy kritik për të dalluar dhe financuar talentet e denjë. Karriera e tij mori një kthesë në fillim të viteve 2000, kur ai u bë themelues i Plan B Entertainment.

Ndonjëherë, Brad prodhon filma në të cilët ai luan vet. Ndonjëherë ai prodhon filma në të cilët as nuk shfaqet. Sido që të jetë, ka shumë mundësi që të mos keni kapur disa nga filmat e shumtë që Pitt dhe ekipi i tij kanë prodhuar.

Brad Pitt është poashtu një nga producentët e filmit “Blonde”, film ky që portretizon jetën e aktores së ndjerë, Marilyn Monroe bazuar në romanin e Joyce Carol Oates të vitit 2000, që ka për protagoniste aktoren Ana de Armas.

Këtu gjeni një listë të disa filmave ku Pitt ka shërbyer si producent:

  1. “Kick-Ass/Kick-Ass 2”
  2. “Okja”
  3. “Beautiful Boy”
  4. “12 Years a Slave”
  5. “World War Z”
  6. “Vice”
  7. “The Big Short”
  8. “Moneyball”
  9. “The Departed”
  10. “Moonlight”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Traileri i “Murder Mystery 2” me Jennifer Aniston dhe Adam Sandler premton shumë!

Të hënën, Netflix debutoi trailerin e parë për Murder Mystery 2.

Publikuar

nga

Jennifer Aniston dhe Adam Sandler kanë në duart e tyre një tjetër njeri – këtë herë në Paris.

Të hënën, Netflix debutoi trailerin e parë për Murder Mystery 2, një vazhdim i komedisë rekord të vitit 2019.

I rikthyer katër vjet pas ngjarjeve të filmit të parë, këtë herë, Sandler dhe Aniston janë detektivë me kohë të plotë që përpiqen të hapin agjencinë e tyre private.

Kur ata marrin një ftesë martese nga shoku Maharaja (Adeel Akhtar) në ishullin e tij privat,“telashet i ndjekin përsëri kur dhëndri rrëmbehet për shpërblim menjëherë pas fillimit të festimeve – duke e bërë çdo mysafir, anëtar të familjes dhe vetë nusen një të dyshuar”.

Aniston foli për PEOPLE në qershor duke thënë,“Isha tre muaj larg shtëpisë. Dhe kjo ishte sfiduese, vetëm sepse nuk kisha qenë larg qenve të mi që nga [fillimi i] pandemisë. Gjithashtu, Ukraina ishte një gur larg”.

Ajo shtoi se ndihej “shumë e padobishme” duke bërë një komedi pasi presidenti rus Vladimir Putin filloi pushtimin e tij në Ukrainë në shkurt, por shpejt kujtoi rëndësinë e të qeshurit në jetën e njerëzve.

“I kujtova vetes se kjo është ajo që njerëzit kanë nevojë. Njerëzit duan të qeshin. Njerëzit kanë nevojë për komedi. Njerëzve u pëlqen të mos mendojnë për të paktën një minutë”, tha Aniston.

Aktorja pranoi se nuk i bën më “aq shumë presion” vetes pasi kaloi pandeminë.

Murder Mystery 2 është në Netflix më 31 mars./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Ka vdekur aktorja që solli për herë të parë personazhin e Wednesday Addams

Sipas The Guardian, Loring vdiq të shtunën në mbrëmje në spital e rrethuar nga familja.

Publikuar

nga

Lisa Loring aktorja e cila luajti rolin e Wednesday Addams në filmin e parë të “The Addams Family” është ndarë nga jeta në moshën 64 -vjeçare nga një goditje cerebrale.

Sipas The Guardian, Loring vdiq të shtunën në mbrëmje në spital e rrethuar nga familja.

Laurie Jacobson, mikeshë e Loring ka dhënë lajmin e keq nëpërmjet një postimi në Facebook. Sipas saj, aktorja pësoi një goditje të rëndë në tru për shkak të presionit të lartë të gjakut  dhe konsumit të duhanit. Ajo ka treguar se tre ditët e fundit jeta e saj varej vetëm nga aparaturat, derisa familja vendosi t’i shkëpuste.

Jacobson ka vlerësuar trashëgimin që Loring ka lënë në kinematografi. Ajo do të kujtohet gjithmonë si Wednesday Adams, rol të cilin ajo e luajti nga viti 1964 deri në 1966 në përshtatjen e parë të bërë për “Familjen Adams” të cilat ishin të botuar nga Charles Addams në New Yorker.

Rolin e vajzës së frikshme ajo e mori kur ishte vetëm 5 vjeçe dhe performanca e saj ndikoi shumë në mënyrën se si ky personazh do të transformohej më vonë.

Edhe kërcimi i cili shumë shpejt u kthye në një trend në serialin e Netflix “Wednesday”, e ka zanafillën e tij te kërcimi i Loring pasi ajo ka qenë një frymëzim për aktoren, Jenna Ortega./tvklan.al

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara