Sport

Ushtroi dhunë ndaj gruas, një muaj paraburgim ndaj burrit në Gjilan

Palët kanë të drejtën e ankesës ndaj të këtij vendimi mbi caktimin e paraburgimit në Gjykatën e Apelit.

Publikuar

Gjykata Themelore në Gjilan ka informuar sot se ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji ndaj të pandehurit P.C për veprën penale “Dhunë në familje”.

“Ekziston dyshimi i bazuar se i pandehuri gjatë muajit mars, në kohë të papërcaktuar, në shtëpinë e përbashkët familjare, ka ushtruar dhunë psikike, fizike dhe ekonomike ndaj të dëmtuarës – bashkëshortes së tij, A. C., ashtu që nën ndikimin e substancave narkotike, e humb kontrollin dhe të dëmtuarën e godet me shuplakë, gjithashtu vazhdimisht i bërtet me tonë të lartë të zërit, ku tek e dëmtuara shkakton trauma dhe ka cenuar rëndë dinjitetin e të dëmtuarës, duke shkaktuar frikë, ankth, pasiguri dhe shqetësim permanent emocional”, është bërë e ditur në komunikatë.

Më këtë veprime, sipas gjykatës, P.C dyshohet se ka kryer veprën penale “Dhunë në familje”, vepër e sanksionuar me Kodin Penal të Republikës së Kosovës (KPRK).

Gjyqtari i procedurës paraprake ka vlerësuar se janë plotësuar kushtet për caktimin e masës së paraburgimit ndaj të pandehurit, pasi që i njëjti po të gjendet në liri mund të përsërit veprën penale.

Palët kanë të drejtën e ankesës ndaj të këtij vendimi mbi caktimin e paraburgimit në Gjykatën e Apelit.

Sport

Moment historik, skuadra franceze siguron pjesëmarrjen në Champions për here të parë në histori

Publikuar

nga

Këtë të diel kampionati francez ka mbyllur sezonin 2023/24 duke dhënë edhe verdiktet e fundit të këtij sezoni. Me Monaco-n dhe Brest që i bashkohen PSG-së për një vend në Champions League, ndërsa Lille përmes eliminatoreve do të provojë të futet në garën më të madhe për klube.

Padyshim që surpriza e këtij sezoni ishte Brest, të cilët u pozicionuan në vendin e tretë dhe me këtë ata do të jenë pjesëmarrës në Champions sezonin e ardhshëm.

Një ngjarje historike kjo për skuadrën franceze që feston gjithashtu edhe fitoren e 200-të të të gjitha kohërave në elitën e futbollit francez. Kjo shifër u sigurua pas triumfit të fundit, 0-3 ndaj Toulouse në transfertë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Sport

Mësohet vendi se ku do të zhvillohet finalja e Kupës së Kosovës në futboll

Publikuar

nga

Finalja e madhe e Kupës së Kosovës në futboll po afron, ku kanë mbetur më pak se një javë deri te zhvillimi i saj.

Të mërkurën e 22 majit Ballkani do të përballet me Prishtinën për trofeun e Kupës së Kosovës, teksa tanimë është mësuar edhe vendi se ku do të luhet ndeshja.

Stadiumi “Rexhep Rexhepi” do të jetë nikoqir i kësaj finaleje mes dy finalistëve, Ballkanit dhe Prishtinës.

Ndeshja pritet të zhvillohet me fillim nga ora 15:00.

Fituesi i Kupës së Kosovës kualifikohet për kompeticionin UEFA Europa League në sezonin e ardhshëm, 2024/2025./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Sport

Për 90 vite në Cyrih, FIFA mund ta ndryshojë vendin e selisë qendrore

Publikuar

nga

Shoqata botërore e futbollit FIFA ka krijuar kushte formale për një lamtumirë teorike në selinë e saj në Cyrih. Kongresi i shoqatës botërore miratoi një ndryshim në statut të premten në Bangkok. Aty thuhet se selia është në Cyrih derisa Kongresi të marrë një vendim tjetër. Nuk ka pasur një kufizim të tillë deri më tani. FIFA ka selinë në Cyrih që nga viti 1932.

“Ka shumë organizata sportive dhe ndërkombëtare me bazë në Gjenevë dhe Lozanë, por derisa anëtarët tanë të vendosin ndryshe, Zyrihu mbetet selia jonë,” tha një zëdhënës i agjencisë gjermane të shtypit. “Në fakt, ne aktualisht po shqyrtojmë hapjen e degëve diku tjetër në Zvicër dhe kështu të zgjerojmë praninë tonë në vend”, ka shtuar ai.

FIFA kohët e fundit ka hapur gjithnjë e më shumë zyra në vende të tjera, përfshirë Parisin. Departamenti juridik është i vendosur në Florida. “Meqenëse ne jemi një organ global qeverisës, është e vetëkuptueshme që ne kemi zyra në mbarë botën, duke përfshirë në Miami, Paris dhe Xhakarta”, tha një zëdhënës i FIFA-së.

Vazhdo të lexosh

Sport

Kthesë e madhe te Barça, Laporta do ta shkarkojë Xavin

Publikuar

nga

Kthesë e re në skenar te Barça. Siç raportohet  dhe konfirmohet se presidenti i klubit, Joan Laporta, ka vendosur që Xavi Hernández të mos vazhdojë në pankinën e Barçës sezonin e ardhshëm . Vendimi, i cili ndoshta nuk do të zyrtarizohet deri pas ndeshjes kundër Rayo Vallecano nëse skuadra arrin objektivin minimal për të qenë e dyta në Ligë, është marrë nga presidenti këtë të enjte pas konferencës për shtyp të Xavi Hernández para ndeshjes kundër Almerias.

Laporta, i cili tashmë ka shfaqur zemërimin e tij me skuadrën pas humbjes ndaj Girona në Montilivi, nuk i kanë pëlqyer fjalët e Xavi-t, në të cilat ai deklaroi se do të ishte shumë e vështirë për të konkurruar sezonin e ardhshëm me Real Madridin dhe klubet e tjera evropiane për shkak të vështirësive ekonomike. nëpër të cilat po kalon klubi.

Xavi kërkoi ndryshime në skuadër për të shmangur gabimet e këtij sezoni, por ai paralajmëroi tifozët se klubi nuk ishte në gjendje të nënshkruante me lojtarët që donte, siç mund të bënte vite më parë.

Këto fjalë shkaktuan zhgënjim të thellë te presidenti, i cili shumë i inatosur nuk udhëtoi për në Almeria dhe as drejtori sportiv, Deco. Laporta, i zemëruar dhe i zhgënjyer dhe pasi foli me anëtarët e komisionit të sportit dhe gjithashtu dëgjoi disa nga drejtorët e tij, vendosi të rikthehej në marrëveshjen që nënshkroi me Xavin më 24 prill, me të cilën njeriu nga Terrassa hoqi dorë nga njoftimi i tij se ai do të largohej nga pankina më 30 qershor dhe do të vazhdonte si trajner i Barçës sezonin e ardhshëm.

Pikërisht fakti që Laporta nuk udhëtoi për në Almería vuri të gjitha alarmet në Barcelonë, ndonëse Xavi, pasi fitoi ndeshjen ndaj skuadrës së Pepe Mel, shpjegoi se askush nga klubi nuk i ishte afruar për të folur për të ardhmen e tij apo deklaratat e tij.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara