Lajmet

Ushtrimet që djegin më së shumti kalori

Stërvitja në intervale me intensitet të lartë ushtrimesh do t’ju ndihmojnë të digjni sa më shumë kalori.

Publikuar

A mund të digjni shumë kalori edhe nëse nuk keni shumë kohë? Po, mundeni! E tëra çfarë ju duhet të bëni është të përqendroheni në stërvitje me intensitet të lartë që rrisin ritmin e zemrës.

Stërvitja në intervale me intensitet të lartë ushtrimesh do t’ju ndihmojnë të digjni sa më shumë kalori.

Nëse jeni gati të rrisni rrahjet e zemrës dhe të filloni të digjni shpejt ato kalori, filloni të bëni këto ushtrime:

Vrapimi me gjunjët lart

240-355 kalori të djegura në 30 minuta

Vraponi në vend duke ngritur gjunjët sa më lart. Lëvizni krahët lart e poshtë.

Sprintet

240-355 kalori të djegura në 30 minuta

Nëse nuk keni kohë për të vrapuar bëni sprinte me intensitet të lartë. Trupi juaj do të djegë me shpejtësi kalori për të ushqyer stërvitjen tuaj.

Biçikleta stacionare

210-310 kalori të djegura në 30 minuta

Nëse keni një biçikletë të palëvizshme, provoni biçikletën me intensitet të lartë.

Kërcim aerobik

7-10 kalori të djegura në minutë

Nëse ju pëlqen të kërceni, provoni një stërvitje kërcimi me energji të lartë. Është argëtuese dhe padyshim që do të djegë kalori.

Kërcimi me litar

8-10 kalori të djegura në minutë

Kjo do t’ju ndihmojë të digjni kalori ndërsa forconi këmbët.

Not

198-300 kalori të djegura për 30 minuta

Noti do t’ju ndihmojë të digjni kalori, të përmirësoni forcën e muskujve, rrjedhjen e gjakut dhe të përmirësoni kapacitetin e mushkërive dhe zemrës.

Vrapimi

10-16 kalori të djegura në minutë

Vrapimi është më i miri për përmirësimin e fleksibilitetit, rritjen e qëndrueshmërisë dhe djegien e kalorive. Sa më shpejt të vraponi, aq më shumë kalori digjni!

Mos harroni të ngroheni para stërvitjes! Do të rrisë rrjedhjen e gjakut dhe temperaturën e trupit dhe për këtë arsye do ta përgatisë trupin tuaj për stërvitje. Ngrohja do të zvogëlojë gjithashtu rrezikun e lëndimit!

Lajmet

PDK e AAK kërkojnë pagë minimale 370€ dhe përfshirjen e veteranëve në ligj

Në emër të PDK-së, amendamentin e lexoi deputeti i PDK-së, Ferat Shala.

Publikuar

nga

Partitë opozitare, Partia Demokratike e Kosovës (PDK) dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), kanë dhënë propozimet e tyre për pagën minimale.

Në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere, teksa u shqyrtua Projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që përcaktojnë shumën e beneficionit në lartësi të pagës minimale, PDK ka kërkuar që në pagën minimale të përfshihen veteranët, ndërsa AAK, përpos kësaj, ka kërkuar që paga minimale të jetë 370 euro.

Në emër të PDK-së, amendamentin e lexoi deputeti i PDK-së, Ferat Shala. Ai kërkoi që neni që i largon veteranët nga paga minimale të hiqet.

“Përjashtimi i veteranëve të luftës, është i papranueshëm dhe diskriminues dhe pensioni i tyre është i përcaktuar në ligjin bazik. Unë nuk e di sesi ka ardhur deri te drafti i parë dhe ne kërkojmë që të largohet ky diskriminim. Ky ligj ka kaluar në lexim pa pëlqimin e këshillit ekonomiko-social”, deklaroi ai.

Mirëpo, sipas ministrit të Financave, Hekuran Murati, neni për përjashtimin e veteranëve nuk duhet të hiqet.

“Amendamenti që ju po kërkon fshirjen ka të bëjë me përcaktimin e një pensioni të dedikuar për veteranë. I jep mundësi që Qeveria të përcaktojë pension të veçantë. Nuk mendoj se është e nevojshme të hiqet ky nen”, tha Murati.

Pas këtij deklarimi, ministrit Murati i reagoi Shala teksa tha se është “një ministër të cilit ia njohim qëndrimet ndaj kësaj kategorie”.

“Ne nuk presim asgjë nga një ministër të cilit ia njohim qëndrimet ndaj kësaj kategorie. Një ministër që pretendonte se vendi mund të çlirohej me mercenarë. Si të ju besojmë kur që për 13 muaj ky ligj qëndron në sirtarë”, tha ai.

Ndërsa, deputeti i AAK-së, Pal Lekaj, prezantoi amendamentin e Grupit Parlamentar të AAK-së. Sipas tyre, paga minimale duhet të jetë 370 euro.

“Kaluan 13 muaj që ky ligj qëndroi në sirtarët e kuvendit. Procedimi që ka qenë më parë, paga minimale ka qenë e ulët dhe qesharake. Ne si GP kemi propozuar një amendament. Në emër të GP të AAK-së, Qeveria e Kosovës çdo vit ta prezantojë pagën minimale në mbledhjen e këshillit ekonomiko-social, dhe të prezantohet paga 370 euro neto për këtë vit”, tha Lekaj.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​Szunyog flet pas takimit, tregon çka kërkoi nga kryetarët e komunave veriore

Shefi i Zyrës së BE-së në Kosovë tha se i ftuan që të tregojnë përmbajtje.

Publikuar

nga

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier dhe ai i Bashkimit Evropian, Tomas Szunyog, takuan kryetarin e Zveçanit, Ilir Peci, dhe atë të Zubin Potokut, Izmir Zeqiri, të cilëve u bënë thirrje të mos bëjnë veprime që mund të përshkallëzojnë situatën në veri.

Kryetarëve që janë nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, shefi i Zyrës së BE-së në Kosovë, tha se i ftuan që të tregojnë përmbajtje.

“I lumtur të pres ambasadorin amerikan në Kosovë dhe kryetarët e sapozgjedhur të komunës së Zveçanit, z. Ilir Peci dhe atë të Zubin Potokut, z. Izmir Zeqiri, sot në zyrën tonë, me të cilët diskutuam për zhvillimet aktuale në veri të Kosovës. Ambasadori Hovenier dhe unë u bëmë thirrje dy kryetarëve të komunave që të tregojnë përmbajtje dhe të mos përdorin veprime që mund të përshkallëzojnë më tej situatën. Më vjen keq që kryetarët e Leposaviqit dhe Mitrovicës së Veriut nuk mundën të na bashkohen”, ka shkruar Szunyog në Twitter.

Takimi i diplomatëve me kryetarët e zgjedhur është mbajtur në ditën kur disa serbë në Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq po protestojnë duke kundërshtuar hyrjen e kryetarëve të rinj shqiptarë në objektet komunale.

Situata në këto komuna është tensionuar të premten e 26 majit kur kryetarët e betuar u detyruan të futën në zyrat e tyre të punës nën asistencën e Policisë së Kosovës.

Pesë policisë mbetën të lënduar ndërsa katër vetura u dëmtuan, si pasojë veprimeve të protestuesve.

Kryetarët shqiptarë kanë dalë nga zgjedhjet e 23 prillit në katër komunat veriore të vendit, zgjedhje këto të cilat janë bojkotuar nga partia më e madhe e serbëve në Kosovë, Lisa Serbe, me përkrahjen e Beogradit zyrtar.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​Kurti: Është koha të qetësohet situata në veri

Kështu shkroi Kurti në Twitter pas takimit me ministrin e Jashtëm të Italisë, Antonio Tajani.

Publikuar

nga

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se situata në veri të vendit duhet të qetësohet si dhe duhet zbatuar marrëveshja bazë e arritur në muajin shkurt në Bruksel.

Ai ka bërë të ditur se ka zhvilluar një bisedë me ministrin e Jashtëm të Italisë, Antonio Tajani, me të cilin tha se janë pajtuar për këto çështje.

“Pata një bisedë telefonike me ministrin e Punëve të Jashtme të Italisë, Antiono Tajani sot. Të dy ramë dakord se është koha që të zbatohet Marrëveshja Bazë dhe të qetësohet situata në veri”, ka shkruar Kurti në Twitter.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Japonia paralajmëron se do të shkatërrojë çdo raketë të Koresë së Veriut që hyn në territorin e saj

“Ne do të marrim masa shkatërruese kundër raketave balistike”, tha në një deklaratë Ministria e Mbrojtjes e Japonisë.

Publikuar

nga

Ministria e Mbrojtjes e Japonisë paralajmëroi të hënën se do të shkatërronte çdo raketë të Koresë së Veriut që hyn në territorin e saj pasi Pheniani njoftoi vendin për planet për të lëshuar një “satelit” midis 31 majit dhe 11 qershorit.

“Ne do të marrim masa shkatërruese kundër raketave balistike dhe të tjera që janë konfirmuar se zbarkojnë në territorin tonë”, tha në një deklaratë Ministria e Mbrojtjes e Japonisë.

Agjencia e zhvillimit hapësinor të Koresë së Veriut kishte thënë vitin e kaluar se do të përfundonte përgatitjet për satelitin e zbulimit deri në prill 2023./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara