Lajmet

UBT me 18 programe të reja të akredituara, bindshëm lider në arsimin e lartë në Kosovë

Programet e reja të studimit.

Publikuar

Gamës së gjerë të studimeve të kualitetit të lartë që ofron UBT i janë shtuar edhe tëtëmbdhjetë (18) programe të reja, deficitare e tejet të kërkuara për tregun e Kosovës.

Këshilli Shtetëror i Cilësisë, në mbledhjen e tij të fundit, ka akredituar programet e reja dhe ka riakredituar trembëdhjetë (13) programe ekzistuese duke i dhënë kështu UBT-së vendin kryesor për studime të larta e të avancuara në Kosovë.

UBT, si institucion i themeluar njëzetë vite më parë nga Profesori Edmond Hajrizi, ka sjellë për herë të parë në Kosovë përvojën dhe cilësinë perendimore për studimet e larta në Kosovë duke nxitur mënyra të reja të të menduarit e duke qenë institucion frymëzuar për studentë e profesorë nga vendi dhe mbarë bota.

Rektori i UBT-së, Prof.Dr. Edmond Hajrizi

Gjatë këtyre dy dekadave të ekzistencës së vetë, UBT nuk ka qenë thjeshtë një institucion që ofon shkollim e dije për studentët. UBT ka shkuar përtej kësaj – – duke gjeneruar njohuri të reja me të cilat ka marrë çmime ndërkombëtare në kompeticione të ndryshme përballë institucioneve prestigjioze ndërkombëtare.  

Programet e reja të studimit:

Menaxhment, Biznes dhe Ekonomi (Bachelor) Prizren

  Menaxhment, Biznes dhe Ekonomi (Bachelor) Pejë

   Juridik (LLB) Prizren

     E Drejta Penale (LLM) Prishtinë

   Shkencat e Ushqimit dhe Bioteknologji (Bachelor) Prizren

   Shkencat e Sportit dhe Lëvizjes (Bachelor) Prishtinë

Administrim Biznesi (Bachelor) Pejë

    Studime të Sigurisë (Bachelor) Prishtinë

  Teknik Dentar (Bachelor) Prishtinë

     Shkenca Politike (Master) Prishtinë

    Psikologji (Bachelor) Prishtinë

    Muzikë Moderne, Produksion Digjital dhe Menaxhment (Master) Prishtinë

    Dizajn i Integruar i Avancuar (Master) Prishtinë

a.       Dizajn i Modës;

b.      Dizajn i Produktit;

c.       Dizajn Grafik;

d.      Dizajn Interieri;

Gjuhë Angleze (Bachelor) Prishtinë

  Shëndet Publik dhe Menaxhment (Master) Prishtinë

    Zhvillim dhe Urbanizëm (Master) Prishtinë

  Menaxhimi i pronave të paluajtshme dhe infrastrukturës ESLG (Bachelor) Prishtinë-ESLG

   Menaxhment, Biznes dhe Ekonomi (Bachelor) Prishtinë

Programet e riakredituara:

1.       Sistemet e Informacionit (Bachelor) Prishtinë

2.       Shkencat e Ushqimit dhe Bioteknologji (Bachelor) Prishtinë

3.       Arkitekturë dhe Planifikim Hapësinor (Bachelor) Prishtinë

4.       Arkitekturë dhe Planifikim Hapësinor (Master) Prishtinë

5.       Arkitekturë dhe Planifikim Hapësinor (Bachelor) Ferizaj

6.       Arkitekturë dhe Planifikim Hapësinor (Bachelor) Prizren

7.       Shkenca Politike (Bachelor) Prishtinë

8.       Inxhinieri e Ndërtimit dhe Infrastrukturë (Bachelor) Prishtinë

9.       Dizajn i Integruar (Bachelor) Prishtinë

10.     Media dhe Komunikim (Bachelor) Prishtinë

11.     Media dhe Komunikim (Master) Prishtinë

12.     Inxhinieri e Ndërtimit dhe Infrastrukturë (Master) Prishtinë

13.     Sistemet e Informacionit dhe Menaxhment (Master) Prishtinë

Studimet në fushat tjera, ku UBT mban vendin e parë: 

Menaxhment, Biznes dhe Ekonomi

Shkenca Kompjuterike dhe Inxhinieri

Menaxhim i Mekatronikës

Sistemet e Informacionit

Arkitekturë dhe Planifikim Hapësinor

Inxhinieri e Ndërtimit (Ndërtimtari) dhe Infrastrukturë

Shkenca Politike

Media dhe Komunikim

Juridik

Inxhinieri e Energjisë

Dizajn i Integruar

Shkenca të Ushqimit dhe Bioteknologji

Muzika Moderne,Prodhimi Digjital dhe Menaxhimi

Agrikultura dhe Inxhinieria e Mjedisit

Art dhe Media Digjitale

Teknik i Anesteziologjisë

Teknik i Radiologjisë

Infermieri

Farmaci

Stomatologji

Zgjedh UBT-në që të jesh pjesë e së ardhmes dhe zhvillimit. Bëhu edhe ti krijues e nxitës i inovacionit, reziliencës e zhvillimit të qëndrueshmë. Bëhu pjesë e zhvillimit, duke gërmuar më thellë e duke u bërë vetë krijues i arritjeve të mëdha .

Lajmet

​Fillon mbledhja e Kryesisë së Kuvendit

Ndër te tjera në rend dite janë interpelanca me ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati.

Publikuar

nga

Ka filluar mbledhja e Kryesisë së Kuvendi të Kosovës.

Ndër te tjera në rend dite janë interpelanca me ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati për cënimin e të drejtave të punëtorëve në administratën shtetërore me ndalimin e pagave, si dhe presioni mbi pushtetin lokal, ndërhyrja në autonominë e komunave, shqyrtimi i parë i projektligjit për sanksionet e shёnjestruara kundër shkelësve të huaj të të drejtave të njeriut dhe formimi i komisionit Ad-hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për dy anëtarë të Komisionit të Pavarur të Mediave.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Kryeshefi ekzekutiv i Pfizer rezulton pozitiv me COVID-19 për herë të dytë

“Ndonëse kemi bërë progres, virusi është ende në mesin tonë”, shkroi ai në Twitter.

Publikuar

nga

Kryeshefi ekzekutiv i Pfizer, Albert Bourla konfirmoi të shtunën se rezultoi pozitiv me COVID-19 për herë të dytë brenda dy muajsh.

“Ndonëse kemi bërë progres, virusi është ende në mesin tonë”, shkroi ai në Twitter.

Bourla, i cili më parë rezultoi pozitiv për COVID-19 kah mesi i muajit gusht, tha se nuk ka simptoma. Ai shtoi se nuk e ka marrë ende përforcuesin e ri të COVID-19, pasi po ndjek udhëzimet nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC)./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

ShBA paralajmëron Rusinë për ‘pasoja katastrofike’ nëse përdor armë bërthamore në Ukrainë

Sullivan tha se Shtetet e Bashkuara do t’i përgjigjen çdo përdorimi rus të armëve bërthamore kundër Ukrainës.

Publikuar

nga

Shtetet e Bashkuara të Amerikës paralajmëruan Moskën për “pasoja katastrofike” nëse përdor armë bërthamore në Ukrainë pasi Rusia premtoi mbrojtje për rajonet ukrainase pas referendumeve.

Qytetarët në katër rajone të Ukrainës po votojnë për të katërtën ditë radhazi të hënën në referendumet e organizuara nga Rusia, të cilat Kievi dhe Perëndimi i kanë cilësuar si të rreme.

Por duke përfshirë katër rajonet – Luhansk dhe Donetsk në lindje dhe Zaporizhzhia dhe Kherson në jug – Moska mund t’i portretizojë përpjekjet e Ukrainës për t’i rimarrë ato si sulme ndaj vetë Rusisë, një paralajmërim për Kievin dhe aleatët e tij perëndimorë.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i ShBA-së, Jake Sullivan tha se Shtetet e Bashkuara do t’i përgjigjen çdo përdorimi rus të armëve bërthamore kundër Ukrainës dhe e ka paralajmëruar Moskën rreth “pasojave katastrofike” me të cilat do të përballet./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Një rast i ri me COVID-19 në Kosovë

Nuk është shënuar asnjë rast i vdekjes nga koronavirusi në këtë 24 orësh të fundit.

Publikuar

nga

Një rast i ri me COVID-19 është regjistruar në Kosovë brenda 24 orëve të fundit.

Nuk është shënuar asnjë rast i vdekjes nga koronavirusi në këtë 24 orësh të fundit.

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në vendin tonë janë 41 raste aktive me koronavirus kurse shtatë persona janë shëruar.

Nuk është dhënë asnjë vaksinë kundër COVID-19. /UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara