Fotografi & Dizajnë

Shenja misterioze në trupin e pashkaqenit

Fotoja që shkrepi Jail Najafov mori shumë vëmendje.

Publikuar

Mendimi i parë i fotografit Jalil Najafov kur e pa peshkaqenin e madh, ishte: “A është i vërtetë?”

Ishte gushti i vitit 2019 dhe Najafov, një entuziast i peshkaqenëve, konservator dhe regjisor, po eksploronte bregdetin e Meksikës me disa miq. Grupi pa një peshkaqen të madh të bardhë që notonte pranë varkës së tyre.

Ishte emocionuese. Pastaj grupi kuptoi se peshkaqeni kishte një shenjë misterioze kafshimi në trupin e tij.

“U befasova vërtet pasi nuk kam parë kurrë diçka të tillë në jetën time. Gjurma e kafshimit ishte kaq e madhe në një peshkaqen kaq të madh”, tha Najafov për CNN Travel, transmeton Klan Kosova.

Regjisori i lindur në Azerbajxhan u zhyt në ujërat poshtë, i ‘armatosur’ me kamerën e tij të papërshkueshme nga uji, GoPro7, për të kapur një pamje të shenjës së kafshimit në peshkun e madh.

Një nga fotografitë ai e postoi në llogarinë e tij në Instagram për herë të parë në fund të dhjetorit 2021.

Pas udhëtimit në Meksikë, ai e kishte humbur kartën memorizuese të aparatit, dhe tani thotë se i rizbuloi fotot.

Najafov e dinte se imazhi ishte emocionues.

“Kam shumë vite që punoj me peshkaqenë dhe përmbajtje peshkaqenësh, kam shumë përvojë në këtë vend. Unë e di me siguri kur shoh diçka të rrallë, nuk kam parë kurrë një gjurmë kafshimi kaq të madhe peshkaqeni”, thotë Najafov.

Fotografi & Dizajnë

Vullnetarët i bashkohen kërkimit nën rrënojat e Gazës

Publikuar

nga

Shoqëria Palestineze e Gjysmëhënës së Kuqe (PRCS) tregon vullnetarët e saj që i bashkohen një kërkimi për të mbijetuar në mes të skenave të shkatërrimit brenda enklavës.

“Ky është mëngjesi i Gazës”, thuhet në një deklaratë të PRCS. “Bombardim shtëpish, më shumë viktima dhe shkatërrime”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Fotografi & Dizajnë

Përmes fotografive: Sulmet izrealite ndaj Gazës vazhduan edhe sot

Publikuar

nga

Janë shkrepur shumë fotografi ku shihet tymi që ngrihet nga Gaza ndërsa aksioni izraelit vazhdon brenda enklavës.

Izraeli ka kryer rreth 300 sulme në të gjithë territorin vetëm në 24 orët e fundit. Këto foto janë bërë përtej kufirit, nga Izraeli jugor./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Fotografi & Dizajnë

Gjendja në Khan Younis, përmes fotografive

Publikuar

nga

Sulmet izraelite po vazhdojnë të bombardojnë qytetin jugor të Khan Younis ndërsa ushtria izrealite kryen fazën e dytë të ofensivës së saj.

Në fotot e mëposhtme, palestinezët shqyrtojnë shkatërrimin pasi shtëpitë janë lënë në gërmadha, me gjëra të shpërndara nëpër rrugë:

 

Vazhdo të lexosh

Fotografi & Dizajnë

Vritet një fotoreporter palestinez nga sulmet ajrore izraelite

Publikuar

nga

Sulmet ajrore izraelite kanë vrarë fotoreporterin Mohammad Moin Ayyash së bashku me një numër anëtarësh të familjes së tij.

Avionët izraelitë bombarduan shtëpinë e tij në kampin e refugjatëve Nuseirat të enjten, njoftoi agjencia palestineze e lajmeve Wafa.

Sipas Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve, të paktën 53 gazetarë dhe punonjës të medias janë vrarë që nga fillimi i luftës më 7 tetor./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara