Ekonomi

Shefja e FMN-së: Lufta në Ukrainë do të ketë pasoja ‘shkatërruese’ për ekonominë e Rusisë

Gjatë muajit janar, FMN-ja parashikoi që ekonomia e Rusisë do të zgjerohet me 0.3% këtë vit dhe 2.1% vitin e ardhshëm.

Publikuar

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka ngritur kritika mbi parashikimin se Rusia do të ketë rritje më të madhe ekonomike gjatë këtij viti sesa Mbretëria e Bashkuar apo Gjermania, pavarësisht rritjes së presionit si pasojë e sanksioneve nga Perëndimi.

Por Kristalina Georgieva, drejtoresha menaxhuese e FMN-së, tha për CNN se perspektiva ekonomike për Rusinë përtej vitit 2023 është “mjaft shkatërruese”.

“Nëse i merrni për bazë parashikimet tona për një periudhë afatmesme, nënkupton se ekonomia e Rusisë po tkurret me të paktën 7%”, tha Georgieva në një intervistë që u transmetua të mërkurën.

Gjatë muajit janar, FMN-ja parashikoi që ekonomia e Rusisë do të zgjerohet me 0.3% këtë vit dhe 2.1% vitin e ardhshëm. Ky parashikim është më optimist sesa parashikimet e fundit si nga Banka Botërore ashtu edhe nga Organizata për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim.

Edhe vetë Banka Qendrore e Rusisë vlerësoi se produkti i brendshëm bruto mund të tkurret me 1% këtë vit./UBTNews/

Ekonomi

Ekonomia gjermane në recesion, si pasojë e inflacionit

Një shtet konsiderohet se është në recesion kur ekonomia i tkurret për periudhë gjashtëmujore.

Publikuar

nga

Inflacioni i vazhdueshëm e ka shtyrë Gjermaninë në recesion, në tre muajt e parë të vitit, sipas të dhënave të Agjencisë Federale të Statistikave, Destatis.

Mbi ekonominë më të madhe në Evropë, ka rënduar edhe situata me furnizimet me gaz rus, pas nisjes së luftës në Ukrainë, kanë thënë analistët.

Ekonomia është tkurrur për 0.3 për qind në periudhën janar – mars, ka thënë Zyra e Statistikave. Kjo shifër e ka pasuar një tkurrje prej 0.5 për qind në tre muajt e fundit të vitit të kaluar.

Një shtet konsiderohet se është në recesion kur ekonomia i tkurret për periudhë gjashtëmujore.

“Si pasojë e inflacionit të vazhdueshëm, konsumi gjerman ka rënë në gjunjë, duke e tërhequr gjithë ekonominë poshtë”, ka thënë Andreas Scheuerle, analist në DekaBank.

Inflacioni në Gjermani ka prekur shifrën 7.2 për qind në prill. Kjo shifër është e lartë sesa mesatarja e vendeve të Eurozonës, por më e vogël sesa inflacioni në Mbretëri të Bashkuar, prej 8.7 për qind.

Çmimet e larta vërehen më së shumti në produkte ushqimore, në veshmbathje me mobilieri. Megjithatë, sipas analistëve, recesioni është më i vogël sesa është parashikuar, duke marrë parasysh varësinë e madhe të Gjermanisë ndaj gazit rus.

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka parashikuar që Gjermania do të jetë ndër ekonomitë më të dobëta – në grupin e ekonomive të avancuara – me një tkurrje prej 0.1 për qind.

Vazhdo të lexosh

Ekonomi

Banka e Anglisë rrit normat e interesit për herë të 12-të në përballje me inflacionin

Tha se ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar do të shmangë recesionin pasiqë çmimet e energjisë po bien.

Publikuar

nga

Banka e Anglisë rriti normat e interesit me një çerek pikë përqindjeje të enjten në përballjen e saj me inflacionin dhe tha se ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar do të shmangë recesionin pasiqë çmimet e energjisë po bien.

Vendimi për të rritur normat e interesit për herë të 12-të radhazi e çon normën kryesore të huamarrjes për bankat tregtare në Mbretërinë e Bashkuar në 4.5%, më e larta që nga tetori i vitit të 2008. Vendimi vjen një javë pasi Rezerva Federale e SHBA dhe Banka Qendrore Evropiane gjithashtu rritën normat me një të katërtën -pikë.

“Inflacioni mbetet shumë i lartë dhe është detyra jonë ta ulim atë në 2%”, u tha gazetarëve guvernatori i Bankës së Anglisë, Andrew Bailey. “Inflacioni i ulët dhe i qëndrueshëm është themeli për një ekonomi të shëndetshme”.

Banka Qendrore pret që ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar të rritet me 0.25% këtë vit dhe me 0.75% në 2024 – një vlerësim shumë më pozitiv se në shkurt, kur parashikoi tkurrje prej 0.5% dhe 0.25%, respektivisht./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Ekonomi

Inflacioni, Eurostat: Vendet e Eurozonës pësuan rritje me 7% gjatë muajit prill

Inflacioni u rrit në muajin prill, duke ushtruar presion mbi Bankën Qendrore Evropiane.

Publikuar

nga

Inflacioni në vendet evropiane që përdorin monedhën euro u rrit me 7% gjatë muajit prill, sipas Eurostat. Inflacioni u rrit në muajin prill, duke ushtruar presion mbi Bankën Qendrore Evropiane.

Çmimet e konsumit në 20 vendet që përdorin monedhën euro u rritën me 7% në prill nga një vit më parë, pak më poshtë nga norma vjetore prej 6.9 për qind në mars, tha të martën agjencia e statistikave të Bashkimit Evropian Eurostat.

Çmimet e ushqimeve u lehtësuan pak, duke rënë në 13.6% vjetore nga 15.5% e marsit, ndërsa çmimet e energjisë u rritën me 2.5% më modeste.

Inflacioni bazë, i cili përjashton ushqimin dhe karburantin e paqëndrueshëm, u ngadalësua pak, por ishte ende i lartë në 5.6 për qind, duke nënvizuar pritshmërinë se BQE do të vazhdojë me fushatën e saj për të mposhtur inflacionin në nënshtrim me rritje të normave.

Analistët thonë se takimi i BQE-së të enjten në Frankfurt mund të përfundojë me një rritje prej një çerek ose gjysmë pikë përqindjeje. Një rritje prej çerek pikësh do të ishte një moderim në serinë e rritjeve të shpejta të bankës, ndërsa një gjysmë pikë do të nënvizonte shqetësimin se inflacioni ende nuk po kthehet drejt objektivit të bankës prej dy për qind që konsiderohet më i miri për ekonominë.

Vazhdo të lexosh

Ekonomi

A po ndikojnë sanksionet perëndimore në popullin e Rusisë?

Sanksionet përfshijnë masa kufizuese ndaj individëve dhe masa më të gjera ekonomike.

Publikuar

nga

BE-ja dhe Perëndimi kanë vendosur sanksione të shumta kundër Rusisë në përgjigje të pushtimit të tyre në Ukrainë.

Sanksionet përfshijnë masa kufizuese të synuara ndaj individëve dhe masa më të gjera ekonomike – përfshirë ndalimin e importeve të naftës ruse të sjellë nga deti dhe masat e vizave.

Por çfarë ndikimi kanë sanksionet në ekonominë e Rusisë?

Në një intervistë me podkastin e Wall Street Journal, një banor në Moskë tha se nuk ndjente se mënyra e jetesës kishte ndryshuar shumë në vendin e tij, por ajo që po zbërthehej ishte “efekti i ndërlikuar”.

“Jeta u bë më e shtrenjtë. Ka më shumë frikë. Ka më shumë ankth”, i tha qytetari Ryan Knutsonit.

Duke përshkruar ndryshimet që kishte parë në vendin e tij vitin e kaluar, ai vazhdoi të thoshte se shumica e njerëzve nuk e kishin ndjerë se sanksionet kishin ndikuar në jetën e tyre dhe arsyeja më e mundshme për këtë ishte se shumica e tyre synonin bizneset.

Sanksionet që godasin njerëzit në tre fusha kryesore:

Megjithatë, sanksionet financiare kishin ende një ndikim mjaft të madh në tre fusha – banka, çmimin e mallrave dhe udhëtimi.

“Është praktikisht e pamundur të paguash për ndonjë gjë jashtë Rusisë”, shtoi ai.

“Pra, për shembull, nëse doni të shkoni disi në pushime ose të transferoni para te disa të afërm, ju duhet të gjeni mënyra përmes kriptomonedhës, përmes disa miqve. Dhe kështu është një detyrë mjaft e madhe që kërkon shumë kohë”.

Ai gjithashtu tha se ishte “me të vërtetë e vështirë për të gjetur rroba të mira në Rusi” dhe udhëtimi ishte “shumë më i vështirë”.

“Më pëlqen të udhëtoj. Tani është shumë më e vështirë për të bërë dhe ky është ndikimi. Kështu që është më e vështirë të kalosh kufirin”, tha ai.

Kremlini ka ndikim më të madh se sanksionet

Megjithatë, ai tha se efekti më i madh në jetën e përditshme të rusëve nuk vjen nga sanksionet, por nga ajo që po bënte Kremlini.

“Ata po ndryshojnë jetën tonë më së shumti. Pra, ata po ndalojnë, ndalojnë, ndalojnë gjithçka”, tha ai.

Ai tha gjithashtu se qytetarët duhet të “peshojnë fjalët e tyre”.

“Duhet të peshoni çdo postim që shkruani, sepse ka shumë raste kur njerëzit shkojnë në burg dhe kështu e kuptoni që duhet të jeni gjithmonë të kujdesshëm.

Ju duhet të mendoni përpara se të bëni diçka, përshembull, para se të shprehni mendjen tuaj”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara