Kulturë, Lifestyle

“Shakira po na kujton një të vërtetë universale”

Përmes këngës ajo përçoi një deklaratë domethënëse kundër ish-partnerit.

Publikuar

Nga Ximena N. Beltran Quan Kiu

Javën e kaluar, Shakira i bëri ish-yllit të saj të futbollit Gerard Piqué, atë që çdo person që është keqtrajtuar dhe nënvlerësuar nga partneri dëshiron të bëjë. Ajo e rrëzoi egon e tij dhe gjatë procesit i kujtoi vetes – dhe botës – se çfarë është në gjendje të bëjë.

Brenda 24 orëve, “BZRP Music Session #53”, kënga e saj e fundit, arriti 63 milionë shikime në YouTube. Balada tërheqëse e pop-it është një tjetër këngë që iu shtua listës së këngëve të ndarjes, por realisht është më shumë se një diss për ish-partnerin e saj dhe babanë e dy fëmijëve të saj. Përmes këngës ajo përçoi një deklaratë domethënëse kundër ish-partnerit, duke refuzuar kështu të mbajë turpin që lidhen me përfundimin e marrëdhënies së tyre.

Por aty qëndron fërkimi. Jo të gjithë janë dakord me qasjen e saj. Titujt rreth këngës së saj të jashtëzakonshme kanë marrë një ton seksist duke e quajtur sjelljen e saj “të ulët” dhe duke e cilësuar këngën një “hit hakmarrjeje”. Përdoruesit në rrjete sociale po pyesin nëse Shakira theu një rregull të pashkruar mes grave duke tërhequr zvarrë flakën e re të ish-it të saj. Megjithatë ka edhe prej atyre që janë të lumtur që e panë këtë dramë.

Ne kemi dëgjuar stigmatizimin e grave që përjetojnë këso dhimbje. Rast i njohur është Taylor Swift. Në një intervistë të vitit 2014, Swift iu përgjigj kritikave se ajo përfiton nga ish-ët e saj.

“Do të ketë njerëz që do të thonë: “Oh, e dini, ajo thjesht shkruan këngë për ish të dashurit e saj”, tha këngëtarja. “Dhe unë mendoj sinqerisht se ky është një kënd shumë seksist. Askush nuk e thotë këtë për Ed Sheeran. Askush nuk e thotë këtë për Bruno Marsin. Ata të gjithë po shkruajnë këngë për ish-et e tyre, të dashurat e tyre aktuale, jetën e tyre të dashurisë dhe askush nuk e ngre flamurin e kuq atje”.

Dhe ajo ka të drejtë. Vetëm shikoni Bad Bunnyn. Albumi i tij në gjuhën spanjolle “Un Verano Sin Ti”, theu rekord pas rekord dhe i dha atij vendin e parë për albumin e vitit në Billboard. Titulli i përkthyer do të thotë “Një verë pa ty”, një temë emocionale që u shfaq pikërisht në titull dhe përsëritet në shumicën e 23 këngëve të tij. E megjithatë në internet nuk mund të gjesh kritika për këngëtarin portorikan, e as në lidhje me atë se fiton nga jeta e tij e dashurisë. Madje përkundrazi, gjenialiteti dhe krijimtaria e tij duartrokiten.

Për të kuptuar me të vërtetë mesazhin e këngës, duhet ta shihni bashkë me videon, ku gjuha e trupit të Shakirës shton një shtresë tjetër kompleksiteti.

Kjo këngë mund të jetë bërë si një akt mbijetese – ajo e quan atë “katartike” dhe këndon se duhet të “zhbëjë” dhimbjen e saj, por nuk bën të mohohet fakti se me këtë këngë ajo fitoi para dhe se i tregon botës se ajo është emër i njohur në industri. Por duke qenë kaq e hapur për atë që po kalon, ajo ka hyrë në fuqinë e saj dhe po triumfon. Ajo ka refuzuar pritshmëritë dhe presionet shoqërore për t’u sjellë në një mënyrë të caktuar ndërsa një marrëdhënie afatgjatë i erdhi fundi.

Si një grua, që dikur partneri i saj i jetës u bë ish-i i saj – është një kujtim i dhimbshëm i asaj që ndodh kur pranoni më pak sesa vleni – Shakira po ua kujton të tjerëve një të vërtetë universale. Nuk ka asnjë libër lojërash për momentet më të këqija në jetën tuaj. Shansat janë të mëdha që të kritikoheni nga dikush për çdo gjë që bëni ndërsa shëroheni, kështu që mund të bëni edhe atë që ju duket e drejtë./UBTNews/


Kulturë, Lifestyle

Dylan Sprouse fejohet me modelen Barbara Palvin

Çifti filloi të takohej në vitin 2018.

Publikuar

nga

Dylan Sprouse thuhet i ka propozuar të dashurës së tij, Barbara Palvin.

“Dylan dhe Barbara janë fejuar”, ka thënë një burim për Entertainment Tonight. “Ata u kanë treguar njerëzve unazën e saj dhe janë shumë të lumtur, duke shtuar se “Mezi presin të fillojnë këtë kapitull të ri së bashku”.

Çifti filloi të takohej në vitin 2018./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

The Weeknd thyen rekordin Guiness si artisti më i dëgjuar në histori

Kënga e The Weeknd “Blinding Lights” është tani kënga më e transmetuar në Spotify.

Publikuar

nga

The Weeknd është zyrtarisht mbreti i botës së muzikës, sipas Librit të Rekordeve Botërore Guinness.

Artisti vendosi së fundmi dy rekorde krejt të reja: më së shumti dëgjues mujor në Spotify ndonjëherë, me 111.4 milionë mbresëlënës, dhe ai është artisti i parë që ka arritur 100 milionë dëgjues në platformën e transmetimit.

Por ka edhe më shumë: Kënga e The Weeknd “Blinding Lights” është tani kënga më e transmetuar në Spotify e të gjitha kohërave, me 3.47 miliardë dëgjime mahnitëse që nga e hëna.

Edhe pse Grammy e hodhi poshtë këngën, “Blinding Lights” prapë arriti të bënte histori si kënga më e gjatë në listë në Billboard Hot 100 e të gjitha kohërave, duke kaluar 90 javë në listë. Artistja më e afërt me të për sa i përket dëgjuesve mujor të Spotify është Shakira me 81.6 milionë, e ndjekur nga Ariana Grande me 80.6 milionë, Taylor Swift me 80.2 milionë dhe Rihanna me 78.5 milionë.

Kënga e tij e re “Die For You” me Ariana Grande goditi numrin një në Billboard Hot 100. Është hiti i shtatë numër një për të dy artistët dhe bashkëpunimi i tyre i katërt së bashku. “Die For You” është në fakt një remix i një kënge që The Weeknd e publikoi në vitin 2016, të quajtur “Starboy”, e cila ishte një sukses i madh për të.

Duke folur për suksesin, rekordet e reja botërore të The Weeknd nuk janë të parat e tij. Ai në fakt ka fituar disa Rekorde Botërore Guinness më parë, duke përfshirë një për albumin më të transmetuar të vitit 2015 dhe një tjetër për javët më të njëpasnjëshme në Top 10 të Billboard Hot 100 nga një artist mashkull solo./lapsi.al

Vazhdo të lexosh

Art

​Sot hapet ekspozita e pamjeve satelitore “Duke parë përtej”

Çelja e ekspozitës do të bëhet të hënën, në orën 17:30 në “Pallatin e Rinisë”.

Publikuar

nga

Një vit pas rihapjes për publikun, Observatori Astronomik i Prishtinës në bashkëpunim me Ambasadën e Italisë në Kosovë organizon ekspozitën e pamjeve satelitore “Looking Beyond – Duke parë përtej”, promovuar nga Ministria e Punëve të Jashtme Italiane me kontributin e Agjencisë Italiane të Hapësirës (ASI) dhe të kompanive e-GEOS dhe Telespazio, aktive në fushën e zgjidhjeve dhe shërbimeve satelitore.

Çelja e ekspozitës do të bëhet të hënën, në orën 17:30 në “Pallatin e Rinisë”, ku gjendet edhe Observatori, me pjesëmarrjen e Ambasadorit Antonello De Riu, kryetarit të Prishtinës, Përparim Rama, si dhe kuratorit, Filippo Maggia, një nga ekspertët më të mëdhenj italianë në fushën e fotografisë bashkëkohore.

Sipas një njofitmi të mabasadës, pas çeljes, në kuadër të “Ditës së kërkimit italian në botë”, ekspozita do të jetë e hapur për publikun deri më 14 prill, çdo ditë, nga e hëna në të premte, nga ora 11:00 – 18:00 dhe hyrja do të jetë falas.

Ambasadori De Riu, shpjegon se “projekti përbëhet nga një ekspozitë imazhesh të marra nga plejada satelitore COSMO SkyMed që synon të rrisë kërkimin italian mbi shkencën dhe hapësirën dhe të ndërgjegjësojë publikun për përdorimet e shumta të teknologjive të zbulimit satelitor, veçanërisht në fushën bujqësore, infrastrukturë, parandalimin dhe menaxhimin e ndryshimeve klimatike dhe fatkeqësive mjedisore. Ekspozita – shton diplomati – përfaqëson një mundësi për të prezantuar dhe ndarë një qasje në të cilën Italia beson bindshëm, atë të vënies së shkencës në shërbim të paqes, sigurisë dhe prosperitetit të planetit tonë. Një ngjarje që është kulturore dhe shkencore dhe që jemi krenarë ta sjellim në Observatorin e Prishtinës, i rihapur për publikun pas kaq shumë vitesh falë këmbënguljes së një grupi kosovarësh të rinj dhe të pasionuar.”.

Për Suhel Ahmetin, udhëheqës i Observatorit dhe kryetar i Klubit të Astronomisë së Kosovës (ACK), “qëllimi i ekspozitës, për të cilën falënderojmë përzemërsisht Ambasadën Italiane, është t’i ofrojë publikut një mundësi për të reflektuar për kontributin e teknologjive satelitore për vëzhgimin e Tokës, për promovimin e zhvillimit të qëndrueshëm dhe për mbrojtjen e trashëgimisë natyrore dhe kulturore. Në përgjithësi, përmes kësaj ekspozite, inaugurimi i së cilës bie në një ditë shumë të veçantë për ne që është përvjetori i nëntë i themelimit të Klubit tonë, shpresojmë të rrisim interesimin e publikut kosovar për astronominë dhe hapësirën”.

COSMO-SkyMed është një nga programet më inovative në fushën e vëzhgimit të Tokës, financuar nga ASI dhe Ministria Italiane e Mbrojtjes dhe Universitetit. Sistemi bazohet në një konfigurim të katër satelitëve të pajisur me sensorë SAR (Synthetic Aperture Radar), të aftë të vëzhgojnë planetin ditën dhe natën, në të gjitha kushtet atmosferike. I projektuar për qëllime të dyfishta, programi është në gjendje t’i plotësojë nevojat civile dhe ushtarake.

Observatori Astronomik i Prishtinës, i hapur për herë të parë në vitin 1977, kishte funksionuar vetëm 3-4 vite, megjithatë kishte shërbyer si qendër shkencore dhe arsimore dhe si nyje e bashkëpunimit midis Lindjes dhe Perëndimit gjatë Luftës së Ftohtë. Në vitin 2022, pas 43 vitesh pasiviteti dhe falë kontributit të Misionit të OKB-së në Kosovë (UNMIK) dhe Komunës së Prishtinës, rihapi dyert e tij me përpjekjet e disa të rinjve entuziastëve të hapësirës. Qendra ka disa teleskopë dhe një stacion meteorologjik. Organizon ngjarje shkencore dhe takime vëzhgimi të hapësirës, sidomos gjatë eklipseve.

Dita e kërkimit italian në botë promovohet nga Ministria e Universitetit dhe Kërkimit me mbështetjen e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar me synimin për të rritur kontributin e studiuesve italianë në shkencën ndërkombëtare. Në mënyrë simbolike festohet rreth datës 15 prill, përvjetorit të lindjes së gjeniut italian Leonardo Da Vinci.

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Aktori Luke Evans i shpreh mbështetje Ukrainës

Ai dëshiron që “lufta e tmerrshme dhe e pakuptimtë të përfundojë”.

Publikuar

nga

Aktori nga Uellsi, Luke Evans, i cili u shfaq në filmat “Beauty and The Beast” dhe “The Beast and The Hobbit”, i shprehu mbështetje popullit të Ukrainës.

Qytetarët ukrainas janë “vëllezërit dhe motrat tona”, thotë ai, duke shtuar se dëshiron që “lufta e tmerrshme dhe e pakuptimtë të përfundojë”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara