Sport

Reagon boksierja Sadiku, kërkon nga India që të rishqyrtojë vendimin dhe të lejojë pjesëmarrjen e saj me të drejtat e plota

Boksieres kosovare iu shua një ëndërr pasi synonte të fitonte medalje në këtë garë prestigjioze.

Publikuar

Edhe Donjeta Sadiku ka reaguar pasi mbeti përfundimisht jashtë pjesëmarrjes për në Kampionatin Botëror të Boksit.

Boksieres kosovare iu shua një ëndërr pasi synonte të fitonte medalje në këtë garë prestigjioze.

Boksieria nga Gollaku u pajis me vizë nga India vetëm dje pasdite, por që kjo ishte e pamjaftueshme për faktin se Qeveria indiane vendosi kushte të papranueshme.

Siç njoftoi Federata e Boksit të Kosovës, indianët i lëshuan vizat dje, por me kushtin që nuk u pranua nga pala kosovare, e cila u konsultua dhe u koordinua me autoritetet kosovare.

Më saktësisht, boksieres më të mirë kosovare iu vu kusht që të paraqitej në Botërorin e Indisë pa simbole shtetërore dhe, nëse eventualisht e fiton ndonjë medalje, të mos e ketë mundësinë ta dëgjojë dhe shijojë himnin shtetëror e as të mos shfaqet flamuri apo simbolet tjera.

Pra, këto kushte ishin të papranueshme pasi Donjeta synonte të garonte pa kushte, njëjtë si shtetet tjera të botës në Botërorin që do të fillojë të mërkurën.

Përmes një video, Donjeta Sadiku ka shfaqur zhgënjimin e saj nga kjo padrejtësi e bërë nga shteti i Indisë. Ajo ka kërkuar nga Qeveria indiane që të rishqyrtojë vendimin dhe të e lejojë të garojë me të drejtat që i takojnë, si çdo sportisti tjetër.

“Pavarësisht se gjatë vitit të kaluar kam fituar medalje botërore dhe evropiane, sot, përsëri, po më mohohet e drejta për të përfaqësuar shtetin tim me simbole shtetërore në Kampionatin Botëror që po zhvillohet në Indi. Ky vendim bie ndesh me të gjitha rregullat dhe ka shkaktuar zhgënjim të madh në mua dhe në të gjithë mbështetësit e mi. Federata e Boksit e Kosovës është anëtare në Federatën Botërorit të Boksit që nga nëntori i vitit 2014. Është e padrejtë që Kosova të trajtohet ndryshe nga të gjithë anëtarët e tjerë për arsye politike. Unë besoj në fuqinë e sportit për të bashkuar njerëzit dhe për të promovuar paqe dhe mirëkuptim midis popujve. Me këtë video po i bëj thirrje Qeverisë të Indisë të rishqyrtojë vendimin e saj dhe të më lejojë të garojë për Republikën e Kosovës me të gjitha të drejtat që më takojnë. Ju inkurajoj të gjithëve që të më bashkoheni në këtë përpjekje dhe të flasim së bashku kundër kësaj padrejtësie”, ka deklaruar Donjeta Sadiku.

Sport

Vjen oferta e parë për sulmuesin e Bolognas, Joshua Zirkzee

Së fundi sipas mediumeve italiane bëhet e ditur se një nga klubet e që ka filluar negocimin për futbollistin e Bolognas është Arsenali.

Publikuar

nga

Joshua Zirkzee po kalon një sezon të jashtëzakonshëm këtë vit në Serie A te Bologna. Sulmuesi holandez është një nga futbollistët kryesorë të skuadrës së Thiago Motta-s me 12 gola të shënuara dhe gjashtë asistime të dhuruara në 34 paraqitje deri më tani në të gjitha kompeticionet. Kjo ka bërë që ish-futbollisti i Bayernit të Munich-ut t’ua tërheq vëmendjen disa klubeve të mëdha evropiane.

Së fundi sipas mediumeve italiane bëhet e ditur se një nga klubet e që ka filluar negocimin për futbollistin e Bolognas është Arsenali, të cilët njëkohësisht janë në bisedime me agjentin e lojtarit, Kia Joorabchian, ku edhe është gati t’i ofrojë yllit të Bolognas një pagë me vlerë gjashtë milionë euro në vit, por pa harruar se duhet të përballet me konkurrencen e Interit, Milanit, Aston Villas dhe Manchester United, të cilët poashtu po e ndjekin me interes të lartë lojtarin.

Për Arsenalin 22-vjeçari tanimë është bërë prioritet sa i përket përforcimeve për sezonin e ardhshëm dhe pritet t’i dërgojë një ofertë Bolognas në javët në vijim./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Sport

Sot pritet të mësohen finalistët e Kupës së Kosovës

Sot pritet të zhvillohen ndeshjet e kthimit të fazës së gjysmëfinales së Kupës së Kosovës, ku dhe do të mësohet çifti i finales së kësaj gare.

Publikuar

nga

Sot pritet të zhvillohen ndeshjet e kthimit të fazës së gjysmëfinales së Kupës së Kosovës, ku dhe do të mësohet çifti i finales së kësaj gare. Sot pritet të zhvillohen ndeshjet e kthimit të fazës së gjysmëfinales së Kupës së Kosovës, ku dhe do të mësohet çifti i finales së kësaj gare.

Të dy ndeshjet e sotme do të zhvillohen me fillim nga ora 15:00. Drita e pret Prishtinën në shtëpi në stadiumin ndihmës te rrethi në Gjilan.

Ndërkaq stadiumi i qytetit në Suharekë do të jetë sot nikoqir i përballjes mes dy skuadrave të këtij qytetit, Ballkanit dhe Suharekës.

Në ndeshjet e para të mbajtura, Prishtina barazoi si vendase me Dritën 0:0, kurse Ballkani e mposhti Suharekën me rezultat minimal 1:0.

Vazhdo të lexosh

Sport

Probleme për Chelsean, Pochettino njofton për një mungesë të rëndësishme ndaj Arsenali

Skuadra e Mauricio Pochettinos pritet nga Arsenali në “Emirates Stadium”, ku edhe do të synojë fitoren në derbin londinez.

Publikuar

nga

Sonte (e marte) me fillim nga ora 20:00, Chelsea rikthehet të luajë në Premier League pas eliminimit në gjysmëfinalen e FA Cup nga Manchester City.

Skuadra e Mauricio Pochettinos pritet nga Arsenali në “Emirates Stadium”, ku edhe do të synojë fitoren në derbin londinez. Ndeshje kjo e cila nuk do të jetë aspak e lehtë, e aq më tepër kur vetë trajneri njoftoi se në përballjen e sotme do të mungojë një nga futbollistët më të rëndësishëm që ka në skuadër, Cole Palmer.

Në konferencë për shtyp, tekniku argjentinas u shpreh se sulmuesi është i sëmurë dhe nuk ka qenë bashk me skuadrën në stërvitjen e fundit, ndaj me shumë mundësi nuk do të jetë i gatshëm për ndeshjen me Arsenalin.

21-vjeçari ka impresionuar këtë sezon me Chelsean, ku në 27 paraqitje në Premier League ka shënuar 20 gola dhe ka dhuruar nëntë asistime./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Sport

Skuadra e Bundesligës futet në garë për shërbimet e Albion Rrahmanit

23-vjeçari po kalon një edicion të shkëlqyeshëm në kampionatin rumun, ku ka arritur të shënoj 16 gola dhe të dhuroj katër asistime në 21 ndeshje të luajtura në të gjitha garat deri më tani.

Publikuar

nga

Skuadra gjermane, Werder Bremen po e ndjek me shumë interes sulmuesin kosovar, Albion Rrahmani, i cili aktualisht luan te Rapid Burcuresti në Rumani.

23-vjeçari po kalon një edicion të shkëlqyeshëm në kampionatin rumun, ku ka arritur të shënoj 16 gola dhe të dhuroj katër asistime në 21 ndeshje të luajtura në të gjitha garat deri më tani.

Një gjë e tillë thuhet edhe nga mediumi gjerman “Liga Insider”, ku theksojnë se skuadra e Werder-it ka tanimë në listë emrin e kandidatit për të mbuluar repartin e sulmit.

Skautët e dërguar nga klubi gjerman ishin prezent nga afër për ta parë në ndeshjen e fundit ish-sulmuesin e Ballkanit, ku edhe arriti të shënojë dhe asistojë një herë. Megjithatë, bisedimet mes dy klubeve ende nuk kanë filluar.

Në anën tjetër, Werder Bremen do të përballet me konkurrencën e Slavia Prague që poashtu duket se janë të interesuar për të nënshkruar me Rrahmanin dhe madje ka dorëzuar një ofertë zyrtare, e cila u refuzua.

Çmimi i reprezentuesit kosovar në tregun e transferimeve arrin në shifrën e 2.3 milionë eurove./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara