Art

Portrete të mahnitshme

Borsi vendosi të kapte ngjashmëritë mes njerëzve dhe kafshëve në projektin e saj.

Publikuar

Flóra Borsi, një fotografe profesionale dhe njohëse e mirë e photoshop-it, inkorporoi dy talente në artin e saj.

Borsi vendosi të kapte ngjashmëritë mes njerëzve dhe kafshëve në projektin e saj. Peshqit, ketrat dhe mjellmat janë vetëm disa nga speciet e ndryshme që ndajnë një sy me të në këto portrete./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Art

Fotografia e Man Ray ‘Le Violon d’Ingres’ shitet për 12.4 milionë dollarë në ankand

Fotografia bardhë e zi, u realizua në vitin 1924 nga artisti surreal amerikan.

Publikuar

nga

Fotografia e famshme e Man Ray, “Le Violon d’Ingres” shënoi historinë të shtunën meqë u bë fotografia më e shtrenjtë që u shit ndonjëherë në ankand.

Fotografia bardhë e zi, u realizua në vitin 1924 nga artisti surreal amerikan. Kryevepra, e cila konsiderohet konsideruar gjerësisht si vepra më e famshme e Man Ray, u shit për 12.4 milionë dollarë, duke thyer vlerësimet e shitjeve.

Ray, emri i plotë i të cilit është Emmanuel Radnizky, jetoi nga vitet 1890 deri në vitin 1976. Ai ishte një anëtar kyç i lëvizjeve Dada dhe Surrealizmit dhe “Le Violon d’Ingres” i tij ishte pjesa më e mirë që ofrohej nga koleksioni i Rosalind Gersten Jacobs dhe Melvin Jacobs, drejtues të shitjes me pakicë dhe koleksionistë arti që kishin lidhje me qarqet surrealiste.

Para ankandit, Darius Himes, kreu ndërkombëtar i fotografive në Christie’s, e kishte quajtur foton “një nga veprat më ikonike të shekullit të 20-të”.

“Ky imazh magjepsës surrealist është rezultat i një procesi unik dhe të manipuluar me dorë në dhomën e errët”, thuhet në deklaratën e shtëpisë së ankandit./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Art

Ylli i Bollywood-it emërohet ambasadore e Louis Vuitton-it

Në vitin 2020, ajo u bë aktorja e parë indiane që iu bashkua një kampanje për brendin.

Publikuar

nga

Aktorja Deepika Padukone është zgjedhur ambasadore e brendit francez, Louis Vuitton, njoftoi shtëpia e modës të martën. Roli i yllit 36-vjeçar të Bollywood-it u zbulua si pjesë e një fushate të re të çantave, në të cilën ajo bashkohet me Emma Stone dhe aktorin kinez, Zhou Dongyu në një seri fotosh promovuese.

Përveçse është fotografuar rregullisht me veshje dhe çanta sportive Louis Vuitton, Padukone ka modeluar më parë për markën. Në vitin 2020, ajo u bë aktorja e parë indiane që iu bashkua një kampanje për brendin.

“Pas bashkëpunimi të fuqishëm me Maison… aktorja fituese e çmimeve fillon një kapitull të ri emocionues të rrugëtimit të saj me Louis Vuitton”, njoftoi shtëpia e modës në një deklaratë për shtyp.

Padukone u shfaq në 30 filma, përfshirë “Padmaavat”, një nga filmat indian me fitimet më të larta të të gjitha kohërave. Ajo u emërua së fundmi si pjesë e jurisë prej nëntë personash në Festivalin e Filmit në Kanë të këtij viti dhe fitoi rreth 6 milionë dollarë në vitin 2019, sipas edicionit të fundit të listës së 100 të famshëmve të Forbes India./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Art

Një nga portretet ikonike të Monroe shitet për një çmim rekord

“Shot Sage Blue Marilyn”, ndërkohë ishte në pronësi të një sërë galeristësh dhe koleksionistësh të profilit të lartë.

Publikuar

nga

Një nga portretet ikonike të Marilyn Monroe që u realizua nga Andy Warhol është bërë vepra arti më e shtrenjtë e shekullit të 20-të që ka dalë ndonjëherë në ankand. “Shot Sage Blue Marilyn”, ​​një nga dhjetëra imazhet që artisti e realizoi për Monroe në vitet 1960, u shit për një çmim rekord prej 195 milionë dollarësh në Christie’s në New York, të hënën mbrëma.

Portreti u shfaq në disa galeri, përfshirë Muzeun Guggenheim në New York, Qendra Pompidou në Paris dhe në Londër. Shtëpia e ankandit tha se priste oferta prej 200 milionë dollarësh.

“Shot Sage Blue Marilyn”, ndërkohë ishte në pronësi të një sërë galeristësh dhe koleksionistësh të profilit të lartë para se të blihej nga tregtari i ndjerë zviceran i artit, Thomas Ammann. Portreti u ofrua në ankand nga Fondacioni Thomas and Doris Ammann Cyrih, organizata bamirëse e krijuar në emrin e tij (dhe motrës së tij), e cila do të përdorë të ardhurat për të financuar programe shëndetësore dhe arsimore për fëmijët në mbarë botën, sipas një njoftimi për shtyp./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Art

Krijimtaria e fotografëve të National Geographic në shitje për t’i dalë në ndihmë Ukrainës

Shitja, e cila do të zgjasë deri më 20 prill, është organizuar nga Vital Impacts.

Publikuar

nga

Pinguinët perandorë që lëshojnë miliona mikroflluska nga pendët e tyre, studentët që qëndrojnë midis shatërvanëve në Kiev dhe imazhe të tjera janë të gjitha vepra nga fotografët e National Geographic. Kjo krijimtari e tyre do të dalë në shitje për ta ndihmuar Ukrainën.

Shitja e cila do të zgjasë deri më 20 prill, është organizuar nga Vital Impacts, një organizatë jofitimprurëse që mbështet grupet lokale që mbrojnë habitatet e njerëzve dhe kafshëve të egra.

Vital Impacts ka bashkëpunuar me fotografët e National Geographic për të shitur krijimtarinë e tyre, prej nga 100% e fitimeve do të shkojnë për Direct Relief, një organizatë humanitare që aktualisht punon në Ukrainë për të ofruar ndihmë mjekësore për njerëzit e prekur nga lufta. Organizatorët presin se nga kjo shitje do të fitojnë 1 milion dollarë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara