Kuriozitete

Pavarësisht fatkeqësive, ngrohja globale është një çështje tabu në Kentaki të SHBA-së

Në dhjetor, tornadot vranë 80 njerëz në Kentakin perëndimor.

Publikuar

Shteti është shkatërruar kohët e fundit nga moti ekstrem.

Në dhjetor, tornadot vranë 80 njerëz në Kentakin perëndimor dhe në fund të korrikut, shirat e dendur të paprecedentë lanë të vdekur 40 banorë në lindje të shtetit.

Duke qëndruar në fund të një lugine të largët në brigjet e një përroi të vogël, Chase Hays nuk e kishte parë kurrë ujin të zbriste kaq shpejt.

Ai mezi pati kohë të çante një gardh për të shpëtuar me familjen e tij, përpara se përroi t’ia merrte verandën, një pishinë mbi tokë, madje edhe një derr dhe të përmbyste themelet e shtëpisë së tij.

Edhe nëse ai ende nuk mund të jetojë atje, ai e konsideron veten “një nga ata me fat në lagjen time”, i quajtur River Caney, ku rreth 20 shtëpi u shkatërruan.

Për më tepër, ai ishte i siguruar, ndryshe nga fqinjët e tij, disa prej të cilëve ende flenë në tenda pa asnjë perspektivë për të gjetur një çati para dimrit.

Në emër të atyre fqinjëve, ai ka bërë një ankesë kundër ndërmarrjes minerare që nxjerr qymyr sipër fshatit.

Hays është i bindur se një nga pellgjet mbajtëse të kompanisë u thye kur shiu u intensifikua.

“Një pjesë e madhe e arsyes pse pellgjet (ishin) në gjendje të thyheshin ishte se ato thjesht shpërthyen shumë fort dhe ndoshta i plasën pellgjet”, tha ai.

Por Hays vjen nga një varg i gjatë minatorësh dhe është i kujdesshëm për të bërë përgjithësime.

“Ajo që ndodhi këtu ishte faji i mos mirëmbajtjes dhe kontrollit”, tha ai.

Rreth 50 fqinjë i janë bashkuar padisë së tij, duke përfshirë Christy White, një grua 57-vjeçare, shtëpia e së cilës dikur e mirëmbajtur tani është një “guaskë” e lagur.

Hays ka dëgjuar studimet mbi ngrohjen globale:“Këtu nuk është një temë e mirë për të folur, vetëm sepse pa qymyr, ky vend po pakësohet”.

Shteti, dikur i kontestuar nga dy partitë kryesore politike, që nga vitet 1990 është kthyer në shumicë dërrmuese republikane, pjesërisht për shkak të çështjeve të energjisë dhe mjedisit, tha Steve Voss, profesor i shkencave politike në Universitetin e Kentakit.

Kohët e fundit, kandidatët nga të dyja partitë janë të kujdesshëm të “theksojnë se janë miq të qymyrit”, megjithëse disa demokratë kanë filluar të flasin për klimën, tha ai.

Për vendasit si Hays, debati për ndryshimet klimatike ka pak efekt në zgjedhje, madje edhe me përmbytje katastrofike.

“Ne ndihemi të harruar këtu” tha Hays. “Ne thjesht na shikojnë si njerëz të paarsimuar dhe të paaftë”.

Sa për White, një fanse e zjarrtë e ish-presidentit Donald Trump, shtëpia e saj e dëmtuar i pushton të gjitha mendimet e saj dhe ajo nuk i ka menduar fare zgjedhjet afatmesme.

Ndërsa merrte gjërat e saj, ajo hodhi dyshime nëse ngrohja globale kishte ndonjë lidhje me fatkeqësitë. “Unë thjesht mendoj se është vullneti i Zotit… Zoti thjesht po përpiqet të na bëjë të përgatitur për atë që do të vijë”./UBTNews/

Kuriozitete

Shitet në ankand penda më e shtrenjtë në botë

Publikuar

nga

Një pendë e vetme e zogut Huia të Zelandës së Re, i zhdukur tashmë, ka shënuar rekord të ri botëror, pasi u shit për 46 mijë e 521 dollarë në një ankand.

Kjo pendë, e cila fillimisht parashihej të shitej deri në 3 mijë dollarë, theu rekordin e mëhershëm që ishte për një pendë të së njëjtës specie me 450%, njoftoi shtëpia e ankandeve Webb.

Ky lloj zogu është i shenjtë për popullin Maori. Puplat e këtyre zogjve shpesh mbaheshin si koka nga krerët dhe familjet e tyre dhe gjithashtu dhuroheshin ose tregtoheshin.

Huia ishte një zog i familjes së zogjve në Zelandën e Re dhe ishte i njohur për aftësitë e tij të kërcimit dhe pendën e bukur, e cila dallohet për majën e bardhë përgjatë skajit./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kuriozitete

Rikonstruktohet fytyra e gruas 75 mijëvjeçare të Neandertalit

Publikuar

nga

Arkeologët kanë arritur të bashkojnë kafkën e një skeleti 75 mijëvjeçar të Neandertalit.

Studiues nga Universiteti i Kembrixhit dhe Liverpulit zbuluan kafkën në shpellën Shanidar, 500 milje në veri të Bagdadit në Irak.

Në kuadër të një dokumentari të ri të Netflixit, Sekretet e Neandertalëve, ata arritën të vendosin sërish kafkën dhe të rikrijojnë fytyrën e gruas të cilës dikur i përkiste.

Kafka u gjet për herë të parë në vitin 2018, ku ishte rrafshuar në rreth dy centimetra të trashë. Ai ishte grimcuar, ndoshta nga rënia e gurëve, menjëherë pas vdekjes dhe ishte ngjeshur më tej nga dhjetëra mijëra vjet sediment.

Arkeologët e quajtën skeletin Shanidar Z./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kuriozitete

Si ndodhi klonimi i qengjit Dolly?

Shkenca e paraqiti Dollyn si arritjen të vitit.

Publikuar

nga

Shkencëtarët skocezë më 22 shkurt të vitit 1997, njoftuan klonimin e suksesshëm të një qengji, Dolly, me kontributin e tre deleve nëna, një me vezë , tjetra me ADN-në, dhe e treta kishte mbajtur në fetus embrionin e klonuar.

Shkenca e paraqiti Dollyn si arritjen të vitit. Dolly jetoi në Institutin Roslin në Edinburg, Skoci, madje lindi edhe gjashtë qengja.

Dolly u prek nga artriti dhe më 14 shkurt 2003 u vu në gjumë për vdekje për shkak të sëmundjes progresive të mushkërive. Klonimi i gjitarëve (grupim qeniesh ku bën pjesë edhe njeriu) është provuar tejet joefikas. Dolly ishte e vetmja mes 277 përpjekjeve që mbijetoi dhe arriti deri në atë moshë 6 vjeç, edhe pse në vitin 2014 shkencëtarët kinezë raportuan sukses në klonimin e derrave.

Shkencëtarët që klonuan Dollyn, shpallën në vitin 2007 se teknika e përdorur në rastin e Dollyt nuk mund të jetë e efektshme për klonimin e njeriut.

Vazhdo të lexosh

Kuriozitete

Pesë fakte interesante rreth Diellit

Dielli ka një moshë mesatare, astronomët besojnë të jetë formuar 4.59 miliardë vjet më parë. Në pesë miliardë vjet do të hyjë në fazën e Gjigantit të Kuq.

Publikuar

nga

Dielli është afro 25 mijë vite dritë larg nga qendra e galaktikës tonë “Udha e Qumështit”.

Dielli ka një moshë mesatare, astronomët besojnë të jetë formuar 4.59 miliardë vjet më parë. Në pesë miliardë vjet do të hyjë në fazën e Gjigantit të Kuq.

Dielli prodhon një sasi enorme të energjisë për të nxehur sistemin tonë diellor. Çdo sekondë rreth 700 milionë ton të Hidrogjenit shndërrohen në Helium, me procesin kimik të Fusionit Nuklear.

Dielli përbëhet nga 72% hidrogjen dhe 26% helium, dhe disa elemente të tjera në gjurmë. Kjo masë e dendur përbën rreth 99% të tërë masës në sistemin tonë diellor.

Nëse dielli do të shuhej, brenda një jave temperatura e tokës do të bëhej -18  ̊C. Për një vjet do të bëhej -73  ̊C, ndërsa brenda disa milionë viteve do të stabilizohej në -240  ̊C./UBTNews/

 

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara