Lajmet

Paditen qeveritë e BE-së për shkelje të të drejtave të njeriut, dyshohet se nuk vepruan për të adresuar ndryshimet klimatike

Gjykata do të dëgjojë një çështje të ngritur nga Damien Carême.

Publikuar

Qytetarët e prekur nga ndryshimet klimatike po padisin qeveritë e më shumë se 30 vendeve evropiane në tre raste të veçanta përpara Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut, duke pretenduar se mosveprimi i shtetit ka shkelur të drejtat e tyre njerëzore.

Këto janë rastet e para të tilla që do të dëgjohen para Gjykatës në Strasburg, Francë, dhe mund të rezultojnë në urdhra për qeveritë e përfshira për të ulur emetimet e dioksidit të karbonit shumë më shpejt se sa është planifikuar aktualisht.

Ja çfarë duhet të dini:

Cilat janë tre rastet?
Rasti i parë që do të dëgjohet të mërkurën e ardhshme fokusohet në ndikimin shëndetësor të valëve të të nxehtit të shkaktuara nga ndryshimet klimatike, në një rast të ngritur nga mijëra gra të moshuara zvicerane kundër qeverisë zvicerane si pjesë e një beteje ligjore gjashtëvjeçare.

Gjithashtu të mërkurën, gjykata do të dëgjojë një çështje të ngritur nga Damien Carême, anëtar i Parlamentit Evropian për partinë e Gjelbër franceze, i cili po sfidon refuzimin e Francës për të marrë masa më ambicioze sa i përket klimës.

Rasti i tretë, që do të dëgjohet pas verës, ka të bëjë me gjashtë të rinj portugez, të cilët po përballen me 33 vende – duke përfshirë të 27 vendet anëtare të Bashkimit Evropian, Britaninë, Norvegjinë, Rusinë, Zvicrën, Turqinë dhe Ukrainën.

Ata gjithashtu argumentojnë se ato vende kanë shkelur të drejtat e tyre dhe duhet të urdhërohen të ndërmarrin veprime më ambicioze për të adresuar ndryshimet klimatike. Gjashtë raste të tjera klimatike janë në pritje.

Rastet do të jenë hera e parë që Gjykata shqyrton nëse politikat e ndryshimeve klimatike mund të cenojnë të drejtat e njeriut të parashikuara në Konventën Evropiane.

Gratë zvicerane argumentojnë se duke dështuar në uljen e emetimeve në përputhje me hapat që kufizojnë ngrohjen globale në 1.5C, Berna shkeli, ndër të tjera, të drejtën e tyre për jetë.

Çështja citon Panelin Ndërqeveritar të OKB-së për Ndryshimet Klimatike – i cili gjeti me besim shumë të lartë se gratë dhe të moshuarit janë ndër ata që rrezikohen më shumë nga vdekshmëria e lidhur me temperaturën gjatë valëve të të nxehtit./UBTNews/

Internet

Elon Musk është sërish njeriu më i pasur në botë

Vlera neto e CEO të Tesla (TSLA) tani është rreth 192 miliardë dollarë.

Publikuar

nga

Elon Musk ka rifituar pozicionin e tij si personi më i pasur në botë. Kjo sipas një raporti të miliarderëve të Bloomberg, i cili vlerësoi se vlera neto e CEO të Tesla (TSLA) tani është rreth 192 miliardë dollarë, krahasuar me 187 miliardë dollarë të CEO të LVMH (LVMHF), Bernard Arnault.

Dy centiliarderët, një term i përdorur për t’iu referuar njerëzve me pasuri më shumë se 100 miliardë dollarë, kanë qenë në garë për vendin e parë për muaj të tërë.

Këtë javë, pasuria e Arnault ra pas një rënie të aksioneve të LVMH të mërkurën, sipas llogaritjeve të Bloomberg.

Arnault e kaloi Musk-un gjatë muajit dhjetor, pasi pasuria e tij u rrit për shkak të një bumi në shitjet e mallrave luksoze që ndihmoi në rritjen e çmimit të aksioneve të LVMH. LVMH, një nga konglomeratet më të mëdha në botë, është shtëpia e markave duke përfshirë Louis Vuitton, Dior dhe Celine./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

A është e drejtë që Ukraina të bashkohet me NATO-n?

Nga Frank Gardner – BBC News.

Publikuar

nga

A është e drejtë që Ukraina të bashkohet me NATO-n?

Për Ukrainën, përgjigja është e qartë. Po, sepse pasi të jetë brenda strehës mbrojtëse të aleancës perëndimore, atëherë çdo sulm i ardhshëm nga Rusia do ta detyronte të gjithë NATO-n të dilte në mbrojtje të saj – me trupa, jo vetëm me pajisje.

Ish-komandanti i ushtrisë amerikane në Evropë, gjenerallejtënant Ben Hodges, i tha BBC-së: “Evropa do të jetë më e sigurt me Ukrainën në NATO. Rusia nuk do ta sulmojë Ukrainën pasi të jetë në NATO”.

Ai tha se samiti i ardhshëm i NATO-s në Vilnius do të ishte një dështim i madh i besueshmërisë nëse nuk do të kishte mesazh të qartë për pashmangshmërinë e anëtarësimit të Ukrainës në NATO.

Por në anën tjetër të argumentit, kjo do të rriste rrezikun në mënyrë dramatike. Po sikur anëtarësimi i ardhshëm i Ukrainës në NATO të mos frenonte agresionin rus dhe konflikti të shpërthente në kufijtë e saj?

Kjo do të thotë se NATO atëherë ishte në luftë me Rusinë, me të gjitha rreziqet shoqëruese të përshkallëzimit bërthamor.

Nacionalistët rusë, përfshirë presidentin Putin, tashmë e konsiderojnë zgjerimin e NATO-s drejt lindjes si një provokim të patolerueshëm.

Është e vështirë të parashikohet se si do të reagonte Moska ndaj kombit të dytë më të madh të Evropës, dhe një vendi që disa e konsiderojnë si pjesë e Rusisë, duke iu bashkuar një aleance që ajo tani e sheh si një armik të paepur./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Prokurorët kanë një regjistrim audio ku Trump dëgjohet duke thënë se mbante dosje të klasifikuara

Hetimi raportohet se është afër fundit dhe mund të rezultojë në akuza.

Publikuar

nga

Prokurorët amerikanë kanë siguruar një regjistrim audio të Donald Trump, në të cilin ai pranon se ka mbajtur një dokument të klasifikuar pas largimit nga Shtëpia e Bardhë.

Departamenti i Drejtësisë po heton trajtimin e materialeve të klasifikuara nga z. Trump. Ai mohon keqbërjen.

Hetimi raportohet se është afër fundit dhe mund të rezultojë në akuza.

Regjistrimi audio thuhet se është nga një takim në klubin e golfit të z. Trump në New Jersey në korrik 2021, që është rreth gjashtë muaj pasi ai u largua nga detyra.

Dy njerëz të njohur me këtë çështje i thanë CBS se z. Trump mund të dëgjohet duke pranuar se ka kufizime të sigurisë kombëtare në një memorandum ushtarak, sepse ai detajon një sulm të mundshëm ndaj Iranit./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Japonia raporton pranverën më të ngrohtë në histori

Temperaturat përgjatë marsit, prillit dhe majit ishin 1.59 gradë Celsius më të larta se mesatarja.

Publikuar

nga

Japonia përjetoi pranverën e saj më të ngrohtë këtë vit, tha të enjten agjencia kombëtare e motit, pasi gazrat serrë dhe El Nino shkaktojnë rritje të temperaturave në mbarë botën.

Temperaturat përgjatë marsit, prillit dhe majit ishin 1.59 gradë Celsius më të larta se mesatarja, tha Agjencia Meteorologjike e Japonisë.

Kjo e bëri atë pranverën më të nxehtë që kur agjencia filloi të bënte matje të krahasueshme në 1898.

“Ngrohja globale i ka bërë temperatura të tilla në nivel rekord më të shpeshta dhe ato pritet të bëhen edhe më të zakonshme në të ardhmen me përparimin e ngrohjes globale”, thuhet në deklaratë.

Kombet e Bashkuara thanë muajin e kaluar se ishte pothuajse e sigurt se 2023-2027 do të ishte periudha më e ngrohtë pesëvjeçare e regjistruar ndonjëherë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara