Lajmet

OKB-ja thotë se ekonomia palestineze u tkurr me 4% gjatë muajit të luftës

Më shumë se dy të tretat e popullsisë prej 2.3 milionë banorësh të Gazës janë larguar nga shtëpitë e tyre.

Publikuar

Një raport i OKB-së ka treguar se prodhimi i brendshëm bruto u tkurr me katër për qind në Bregun Perëndimor dhe Gaza në muajin e parë të luftës, duke dërguar mbi 400 mijë njerëz në varfëri.

Hamasi, i cili e sundon Gazën, nisi një sulm të befasishëm ndaj Izraelit më 7 tetor, duke vrarë rreth 1 mijë e 400 njerëz, kryesisht civilë, dhe duke rrëmbyer rreth 240 të tjerë.

Më shumë se dy të tretat e popullsisë prej 2.3 milionë banorësh të Gazës janë larguar nga shtëpitë e tyre qëkur Izraeli nisi javë të tëra sulmesh ajrore intensive të ndjekura nga një operacion tokësor i vazhdueshëm, duke u zotuar të zhdukë Hamasin.

Vlerësimi i shpejtë i pasojave ekonomike të luftës së Gazës i lëshuar nga Programi i Zhvillimit i OKB-së dhe Komisioni Ekonomik dhe Social i OKB-së për Azinë Perëndimore ishte raporti i parë i OKB-së që tregonte ndikimin e konfliktit.

Nëse lufta vazhdon për një muaj të dytë, OKB-ja parashikon që PBB-ja palestineze, e cila ishte 20.4 miliardë dollarë para fillimit të luftës, do të bjerë me 8.4 për qind, një humbje prej 1.7 miliardë dollarësh.

Dhe nëse konflikti zgjat tre muaj, PBB-ja palestineze do të bjerë me 12 për qind, me humbje prej 2.5 miliardë dollarësh dhe më shumë se 660 mijë njerëz të shtyrë në varfëri, raporton “The Times of Izrael”.

Ndihmës Sekretari i Përgjithshëm i Programit të Zhvillimit të OKB-së, Abdallah Al Dardari, tha në një konferencë shtypi se një humbje prej 12 për qind e PBB-së në fund të vitit do të ishte “masive dhe e paprecedentë”.

Për krahasim, thotë ai, ekonomia siriane humbte 1 për qind të PBB-së së saj në muaj në kulmin e konfliktit të saj dhe Ukrainës iu deshën një vit e gjysmë luftime për të humbur 30 për qind të PBB-së së saj, një mesatare prej rreth 1.6 për qind një muaj.

Lajmet

​BE mban trendin e rënies së emetimeve të gazrave serrë

Publikuar

nga

Trendi në rënie në emetimet e gazrave serrë të BE-së vazhdoi gjatë gjithë vitit 2023 me një rënie prej pak më shumë se 5%, sipas të dhënave të Eurostat të publikuara këtë javë.

Shtetet anëtare të BE-së lëshuan më shumë se 3.4 miliardë ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit të gazeve serrë në vitin 2023. Kjo është 5.1% më pak se në vitin 2022, kur u lëshuan rreth 3.6 miliardë ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit.

Bullgaria emetoi 47.5 milion ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit ose rreth 1.4% të emetimeve të gazit serrë të BE, sipas llogaritjeve të BTA bazuar në të dhënat e Eurostat.

Vendi uli emetimet e gazeve serrë me pothuajse një të pestën (-19.6%) në 2023, duke regjistruar rënien e dytë më të madhe pas Estonisë (-27%).

Në tremujorin e katërt të vitit të kaluar, Bullgaria u rendit e dyta në mesin e vendeve anëtare të BE-së me uljen më të madhe të emetimeve të gazrave serrë. Pas Estonisë (-23%), ky vend regjistroi një rënie prej afro 17% nga viti në vit.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Edhe Spanja do ta njohë shtetin palestinez bashkë me vendet tjera

Publikuar

nga

Kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez njoftoi të premten se vendi i tij do ta njohë shtetin palestinez bashkë me vendet tjera.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

IBM ka në plan të krijojë 800 vende të reja pune

Publikuar

nga

IBM-ja njoftoi se planifikon të punësojë deri në 800 persona në Irlandë për të ndërtuar një sistem softueri të avancuar sipas teknologjisë së Inteligjencës Artificiale.

Kjo shënon numrin më të madh të vendeve të punës në sektorin shumëkombësh të vendit. IBM është tashmë një nga punëdhënësit më të mëdhenj shumëkombësh në Irlandë me 3 mijë persona staf.

Përmes posteve të reja do t’u kërkohet punonjësve të krijojnë softuer të avancuar bazuar në inteligjencë artificiale gjeneruese në fushat sikurse siguria, automatizimi, etj./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Art

Gruaja më e pasur e Australisë kërkon që të largohet portreti i saj nga një ekspozitë

Publikuar

nga

Arti është subjektiv. Dhe përderisa shumica e artistëve dëshirojnë të ndajnë punën e tyre me botën, nuk ka garanci se publiku do ta kuptojë apo pëlqej punën e tyre artistike.

Kështu duket të jetë edhe rasti i një pikture nga artisti vendas, Vincent Namatjira, që përfshin një portret të gruas më të pasur në Australi, manjates së minierave Gina Rinehart.

Rinehart i ka kërkuar Galerisë Kombëtare të Australisë (NGA) të largojë portretin e saj, një prej 21 veprave të tij individuale që përbëjnë një pjesë të vetme në ekspozitën e Namatjiras, “Australia in Color”.

Kjo ekspozitë po shfaqet në galerinë e kryeqytetit australian, Kanberra, që nga muaji mars.

Subjekte të tjera të kësaj ekspozite janë edhe Mbretëresha Elizabetë II, muzikanti amerikan, Jimi Hendrix, aktivisti australian për të drejtat e aborigjenëve Vincent Lingiari, si dhe ish-kryeministri australian, Scott Morrison./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara