Lajmet

Njerëzit që jetojnë brenda aeroplaneve

Rrëfime të veçanta për jetesën në aeroplan.

Publikuar

Pasi e humbi shtëpinë e saj si pasojë e zjarrit, Jo Ann Ussery kishte një ide të veçantë: të jetonte në aeroplan.

Ajo bleu një Boeing 727 të vjetër, e dërgoi atë në një ngastër toke që ajo tashmë e kishte në pronësi dhe kaloi gjashtë muaj duke e rinovuar aeroplanin, dhe shumicën e punës e kreu vetë. Në fund, ajo siguroi një shtëpi plotësisht funksionale, me mbi 1 mijë e 500 metra katrorë hapësirë ndenjeje, tri dhoma gjumi, dy banja dhe madje edhe një vaskë të nxehtë — aty ku dikur ishte kabina. Të gjitha për më pak se 30 mijë dollarë ose rreth 60 mijë dollarë me vlerën aktuale.

Ussery — një estetiste nga Benoit, Mississippi — nuk kishte asnjë lidhje profesionale me aviacionin dhe po ndiqte sugjerimin e çuditshëm të kunatit të saj, një kontrollor i trafikut ajror. Ajo jetoi në aeroplan nga viti 1995 deri në vitin 1999, kur ai u dëmtua në mënyrë të pariparueshme pasi ra nga kamioni që po e zhvendoste në një vend tjetër aty pranë, ku do të ishte i hapur për ekspozim publik.

Edhe pse ajo nuk ishte personi i parë që jetoi në aeroplan, megjithëse kjo frymëzoi edhe njerëzit e tjerë. Në fund të viteve 1990, Bruce Campbell, një inxhinier elektrik me licencë piloti privat, u mahnit nga historia e saj: “Po ngisja për në shtëpi dhe dëgjoja radio dhe pikërisht historinë e Jo Ann. Fatmirësisht nuk dola nga rruga sepse fokusi im u kthye tërësisht te ajo”, deklaroi ai mes tjerash.

Edhe Campbell ka jetuar në një aeroplan, Boeing 77 – për më shumë se 20 vjet, në pyjet e Hillsboros, Oregon. E falënderoi atë për konceptin dhe thotë se nuk u pendua: “Unë kurrë nuk do të jetoja në një shtëpi konvencionale. Nuk ka shans. Nëse Scotty do të më dërgonte në Mongolinë e brendshme, do të më fshinte gjurmët e gishtave dhe do të më detyronte të jetoja në një strukturë konvencionale, do të bëja atë që duhet të bëj për të mbijetuar, por përndryshe, do të zgjedhja avionin në çdo kohë”.

Projekti i tij kushtoi 220 mijë dollarë në total (rreth 380 mijë dollarë në vlerën aktuale), nga të cilat afërsisht gjysma ishte për blerjen e aeroplanit. Atij iu desh të investonte në aeroplan për disa vjet para se ta shfrytëzonte për banim. Ambientet e brendshme janë pa zbukurime, me një dush primitiv të bërë nga një cilindër plastik dhe një divan. Gjatë pjesës më të ashpër të dimrit, Campbell tradicionalisht tërhiqet në Miyazaki, një qytet në Japoninë jugore me mot subtropikale, ku ai zotëron një apartament të vogël. Por pandemia e ka bërë këtë të vështirë dhe gjatë tri viteve të fundit ai ka jetuar në aeroplan tërë kohën.

Nëse mendoni se jeta në aeroplan është ekstravagante, si thoni të jetoni në dy aeroplane? Ky është plani për Joe Axline, i cili zotëron një MD-80 dhe DC-9, që qëndrojnë afër njëri-tjetrit në Brookshire, Teksas. Axline ka jetuar në MD-80 për më shumë se një dekadë dhe po planifikon të rinovojë DC-8 dhe ta pajisë atë me zona rekreative si një kinema dhe një dhomë muzike.

“Shpenzova më pak se një çerek milion dollarë në të gjithë projektin”, thotë Axline, i cili ka shumë pak shpenzime për shkak se ai zotëron tokën dhe ka ndërtuar pusin e ujit dhe kanalizimit. Ai thotë se e vetmja gjë që i ka mbetur është instalimi i rrymës.

Ka edhe shembuj të tjerë të aeroplanëve të shndërruar në shtëpi. Një nga më të hershmit është një Boeing 307 Stratoliner dikur në pronësi të miliarderit dhe regjisorit të filmit, Howard Hughes, i cili shpenzoi një pasuri duke rimodeluar brendësinë për ta kthyer atë në një “Penthouse Flying”. Pasi u dëmtua nga një uragan, ai u shndërrua në një motor jaht ekstravagant dhe u ble përfundimisht në vitet 1980 nga banori i Floridës, Dave Drimmer, i cili e rinovoi gjerësisht dhe e quajti “Kifle Kozmike”. Ai jetoi në hibrid aeroplan-varkë për 20 vjet, para se ta dhuronte përfundimisht në Muzeun Ajror të Floridës në vitin 2018.

Këngëtari amerikan i country dhe Nashville Hall of Famer, Red Lane, i cili kishte një të kaluar si mekanik aeroplani, jetoi për dekada në një DC-8 të konvertuar që ai e shpëtoi në fund të viteve 1970. Lane, i cili vdiq në vitin 2015, tha se nuk ishte i penduar që jetoi në aeroplan./UBTNews/

Lajmet

Forcat izraelite intensifikojnë sulmet në Jabalia dhe Rafah

Publikuar

nga

Forcat izraelite intensifikuan sulmet e tyre në Gaza, ku luftime të ashpra janë raportuar në veri të Jabalisë dhe me tanke në jug të Rafahut.

Mjekët thanë se të paktën pesë palestinezë u vranë pasi shtëpitë e tyre u goditën në Jabalia dhe besohet se ka edhe shumë të bllokuar nën rrënoja, porse zona nuk mund të arrihet për shkak të intensitetit të bombardimeve. Në qytetin jugor të Rafahut, banorët raportuan për shpërthime dhe tym.

Sulmet e njëkohshme izraelite në skajet veriore dhe jugore të Gazës këtë muaj kanë shkaktuar një eksod të ri të qindra mijëra palestinezëve që ikin nga shtëpitë e tyre dhe kanë ndërprerë rrugët kryesore të hyrjes për ndihma, duke rritur rrezikun e urisë.

Banorët në Jabalia thanë se tanket kanë shkatërruar tregun lokal dhe buldozerët vazhduan të rrafshonin dyqanet dhe pronat. Krahu i armatosur i Hamasit tha se luftëtarët e tij kishin përfshirë tre tanke atje.

Tanket gjithashtu përparuan pranë Spitalit Kamal Adwan aty pranë, ku mjekët thanë se zjarri izraelit kishte shkaktuar pezullimin e operacioneve në objektin e fundit mjekësor funksional në Rripin verior të Gazës./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Kusari–Lila: Kuvendi shpërndahet vetëm nëse ka vullnet të të gjithë grupeve parlamentare

Publikuar

nga

Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje (LVV), Mimoza Kusari-Lila ka folur pas dështimit të mbajtjes së seancës së Kuvendit të Kosovës, ku pritej të diskutohej për tri vjet të qeverisjes Kurti.

Në fjalën e saj, Kusari ka vlerësuar se Kuvendi mund të shpërndahet nëse ka vullnet të grupeve parlamentare që janë pjesë e Kuvendit.

“Është e paimagjinueshme të shpërndahet Kuvendi, për një debat për 3 vjet qeverisje ka kaq pak interesim nga deputetët. Jemi në dinamikën e ritmin e mirë të përmbushjes së agjendës legjislative. Vet AAK-ja nuk e kishte kryetarin e partisë, vetëm 3 deputetë ishin prezentë”, ka deklaruar Kusari-Lila.

Kusari-Lila tha se Kuvendi shpërndahet vetëm nëse ka vullnet të grupeve parlamentare që janë pjesë e Kuvendit.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​Mungojnë deputetët, shtyhet debati parlamentar për tri vjet qeverisje

Publikuar

nga

Në mungesë të deputetëve ka dështuar seanca plenare ku do të diskutohej për tri vjet qeverisje. Kryeparlamentari Glauk Konjufca tha se të pranishëm janë vetëm 40 deputetë dhe si e tillë seanca nuk mund të vijojë pa prezencën e 61 deputetëve.

Kjo seancë është ftuar me kërkesë të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës. Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri tha se janë dakorduar edhe me grupet tjera parlamentare që ky debat të vendoset në një datë tjetër.

“GP i AAK-së tash e tre muaj ka vendosur në kryesi të kuvendit një kërkesë për një debat për tri vjet qeverisje. Në diskutim edhe me grupet parlamentare edhe në mungesë të deputetëve, një temë kaq e rëndësishme që do të jetë një ballafaqim i vërtetë mes opozitës në mes të neve si grup dhe kryeministrit, nuk do të duhej që do të ndodhë pa një dakordim të plot dhe pa pjesëmarrjen të deputetëve. Andaj në mungesë të deputetëve, në dakordim edhe me grupet parlamentare po e shtyjmë këtë debat në kryesi vendosim për datën”, tha ai.

Edhe kryeparlamentari Glauk Konjufca u shpreh se debati parlamentar për tri vjet qeverisje do të vendoset në kryesi për një datë tjetër.

“Merremi vesh në një rast tjetër që kur ka gatishmëri më të madhe të deputetëve, vërtetë nuk do të ishte mirë që kjo seancë të ndodhte me 40 deputetë të pranishëm. Është pa përgjegjësi me prit shumë gjatë, kështu që pritem boll, rreth 40 minuta e ndërprejmë këtë seancë. Duhet me 61 deputetë të zhvillohet seancë. Atëherë merremi vesh për një datë tjetër kur do të ketë kohë kryeministri një datë tjetër, atëherë vijmë në kuvend”, deklaroi Konjufca.

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës po kërkon që përmes një rezolute qeveria ta përmbyllë mandatin e saj me dorëheqje ose me mocion për shkarkim e që më pas të shpërndahet Kuvendi i Kosovës.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Policia në Shqipëri arreston katër persona nga Kosova për trafikim armësh

Publikuar

nga

Policia e Shqipërisë bën të ditur se të premten i ka arrestuar katër persona në një fshat të Tiranës, të cilët dyshohen për trafikimin e armëve të zjarrit nga Kosova. Policia ka njoftuar se të gjithë të arrestuarit, të moshës 20-28 vjeçe, janë banorë nga Kosova.

Gjatë një aksioni policor në vendparkimin e një terminali autobusësh në periferi të Tiranës, policia gjeti dhe sekuestroi një çantë me armë dhe municion.

Sipas policisë, një 28-vjeçar me inicialet B.K dyshohet se kishte futur në një autobus që vinte nga Kosova drejt Shqipërisë një çantë brenda së cilës u gjetën 10 pistoleta, 10 krehra dhe sasi municioni luftarak.

Policia shqiptare në një video të publikuar në Facebook, shfaq momentin e arrestimit të të dyshuarve, si dhe armët e sekuestruara gjatë aksionit.

Sipas Policisë, pas hetimit, erdhi në përfundim se armët po trafikoheshin me qëllim për t’u shitur në vlerat “1.500-3.000 euro”.

“Po nga verifikimet e kryera dyshohet se pronari i linjës së autobusëve, së bashku me shtetas të tjerë, ka trafikuar armë zjarri drejt Shqipërisë, në disa raste”, thuhet në njoftimin e policisë së Tiranës.

“Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan edhe një automjet dhe pesë celularë”, bën të ditur Policia e Shqipërisë.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara