Lajmet

Njerëzit në Japoni po marrin mësime për të rimësuar se si të buzëqeshin

Kjo pas tre viteve të rekomandimeve të qeverisë që njerëzit të mbajnë maska për shkak të Covid-19.

Publikuar

Pas përhapjes së pandemisë së COVID-19 në të gjithë globin, njerëzit në Japoni u këshilluan të mbanin maska ​​për t’u mbrojtur nga sëmundja. Tani që rregullat e maskave janë lehtësuar, njerëzit në vend ndihen sikur kanë harruar se si të buzëqeshin.

Mësimet e buzëqeshjes janë tani të disponueshme për njerëzit në Japoni pas tre viteve të rekomandimeve të qeverisë që njerëzit të mbajnë maska.

Sipas gazetës Asahi Shimbun, që nga heqja e fundit e rregullave të maskës, shumë njerëz kanë luftuar për t’u përshtatur me jetën pa mbulesa të fytyrës.

Disa kanë harruar se si të buzëqeshin dhe të ndjejnë nevojën për të përsëritur shprehjen e fytyrës, thotë gazeta.

Seancat e organizuara nga Qendra e Ndihmës së të Moshuarve Akabane janë rritur në popullaritet me më shumë njerëz që kërkojnë mësime individuale që nga fundi i vitit të kaluar.

Numri i aplikantëve u rrit me 4.5 herë pasi media raportoi për herë të parë në shkurt 2023 se qeveria do të hiqte rekomandimin e saj për të veshur maska.

Në maj, Japonia tha se mbulimi i fytyrës duhet të jetë një zgjedhje individuale dhe uli klasifikimin e ashpërsisë së virusit.

“Me mbajtjen e maskës që është bërë normë, njerëzit kanë pasur më pak mundësi për të buzëqeshur dhe gjithnjë e më shumë njerëz kanë zhvilluar një kompleks në lidhje me të”, tha për Asahi Shimbun Keiko Kawano, trajnere në Egaoiku.

“Lëvizja dhe relaksimi i muskujve të fytyrës është çelësi për të bërë një buzëqeshje të mirë”, shtoi ajo.

Pra, si zhvillohen mësimet?

Pjesëmarrësve u jepet një pasqyrë dore për të kontrolluar përparimin dhe buzëqeshjen e tyre, me disa që rregullojnë shprehjen e fytyrës derisa të jenë të kënaqur me rezultatin e buzëqeshjes së tyre natyrale.

Yasuko Watarai, një pjesëmarrëse në një nga mësimet, i tha gazetës Mainichi Shimbun: “Buzëqeshjet janë thelbësore për komunikimin pa maskë.

Unë dua të zbatoj atë që kam mësuar sot në aktivitete vullnetare dhe tubime të tjera”.

Znj. Kawano tha se dëshiron që njerëzit të kalojnë kohë duke buzëqeshur më shumë për mirëqenien e tyre fizike dhe mendore.

“Buzëqeshja jo vetëm që u bën përshtypje të mirë të tjerëve dhe lehtëson komunikimin, por ndikon edhe për ta bërë veten më pozitiv.

Unë dua që njerëzit të kalojnë kohën duke buzëqeshur me vetëdije për mirëqenien e tyre (fizike) dhe mendore”, shtoi ajo.

Cilat janë disa nga përfitimet e buzëqeshjes?

Sipas Delaware Psychological Services, disa nga përfitimet e buzëqeshjes përfshijnë një jetë më të gjatë dhe uljen e presionit të gjakut.

Një studim i kryer në vitin 2010 zbuloi se një buzëqeshje e vërtetë dhe intensive lidhet me një jetëgjatësi më të gjatë.

Buzëqeshja më shpesh ndihmon në ngritjen e humorit dhe e qeshura mund të ulë presionin e gjakut./UBTNews/

Kulturë, Lifestyle

Arabia Saudite do të organizojë për herë të parë një Javë Mode!

Arabia Saudite do të organizojë Javën e Modës në Riad nga 20 deri më 23 tetor.

Publikuar

nga

Arabia Saudite do të organizojë Javën e Modës në Riad nga 20 deri më 23 tetor me pjesëmarrjen e 30 markash vendase. Krahas ngjarjes inauguruese, e cila po mbahet nga Komisioni i Modës në Arabinë Saudite, do të ketë gjithashtu një hapësirë ekspozite ku produktet e markave vendase do të vendosen dhe do të shfaqen për blerësit ndërkombëtarë dhe vendas.

Arabia Saudite do të organizojë Javën e Modës në Riad nga 20 deri më 23 tetor me pjesëmarrjen e 30 markash vendase. Krahas ngjarjes inauguruese, e cila po mbahet nga Komisioni i Modës në Arabinë Saudite, do të ketë gjithashtu një hapësirë ekspozite ku produktet e markave vendase do të vendosen dhe do të shfaqen për blerësit ndërkombëtarë dhe vendas.

Përveç kësaj, Java e Modës do të nisë me një darkë gala hapëse që do të mirëpresë mbi 250 pjesëmarrës nga komuniteti ndërkombëtar i modës. Në një njoftim, CEO i komisionit, Burak Çakmak, tha: “Për herë të parë, ne po mirëpresim komunitetin global të modës në qendrën e modës në Arabinë Saudite, këtu në Riad.

Ngjarja do të shfaqë më të mirën e talentit tonë krijues, duke i dhënë edhe një mundësi tjetër markave tona për t’u lidhur me botën. Pavarësisht nëse na bashkoheni personalisht ose përmes transmetimit të drejtpërdrejtë, ne mezi presim të nxjerrim në pah atë që ka për të ofruar moda saudite”.

Detajet e Javës së Modës u zbuluan fillimisht gjatë Javës së Modës në Paris, në të cilën Komisioni i Modës në Arabinë Saudite prezantoi një numër stilistësh sauditë për të shfaqur koleksionet e tyre.

Shitjet me pakicë të modës pritet të rriten me 28 për qind, në 32 miliardë dollarë deri në vitin 2025, sipas një raporti nga “Fashion Futures”./syri.net/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

BQE zotohet të ndryshojë kriket pas raportit të barazisë

ICEC publikoi raportin e tij në qershor duke zbuluar diskriminim “të përhapur” në lojë.

Publikuar

nga

Shefat anglezë të kriketit janë zotuar të “ndryshojnë” lojën pasi një raport zbuloi racizëm, seksizëm, klasizëm dhe elitizëm në këtë sport.

Komisioni i Pavarur për Barazi në Kriket (ICEC) publikoi raportin e tij në qershor duke zbuluar diskriminim “të përhapur” në lojë.

Komisioni bëri 44 rekomandime duke përfshirë një thirrje për një “falje publike të pakualifikuar” nga bordi për dështimet e tij, të cilën BQE e bëri menjëherë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Akulli i detit në Antarktidë arrin në nivelin rekord të ulët

“Ky është maksimumi më i ulët i akullit të detit”, sipas NSIDC.

Publikuar

nga

Akulli i detit rreth Antarktidës ka të ngjarë të ketë një sipërfaqe rekord të ulët kur ishte në madhësinë e tij maksimale këtë dimër, tregoi një analizë paraprake amerikane e të dhënave satelitore të hënën.

Ndërsa hemisfera jugore kalon në pranverë, Qendra Kombëtare e të Dhënave për Borë dhe Akull (NSIDC) tha në një deklaratë se akulli i detit Antarktik kishte arritur një madhësi maksimale prej 16.96 milion kilometra katrorë këtë vit, më 10 shtator.

“Ky është maksimumi më i ulët i akullit të detit në rekordin e akullit të detit 1979-2023 me një diferencë të gjerë”, tha NSIDC.

“Është një akull rekord i detit, [rekord] i ulët në Antarktik”, tha shkencëtari i NSIDC, Walt Meier./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Shefi i tregtisë së BE-së paralajmëron se ligjet e Kinës për të dhënat mund të kenë pasoja

Dombrovskis tha në një konferencë shtypi se kishte angazhime “pozitive” me homologët vendas.

Publikuar

nga

Komisioneri i tregtisë së BE-së paralajmëroi sot se ligjet kineze që rregullojnë transferimin e të dhënave jashtë vendit, duke përfshirë një ligj kundër spiunazhit, mund të kenë “pasoja të padëshiruara”.

Valdis Dombrovskis tha në një konferencë shtypi se kishte angazhime “pozitive” me homologët vendas.

I pyetur nga AFP nëse ai kishte diskutuar në mënyrë specifike një ligj që zgjeron në mënyrë dramatike përkufizimin e Kinës për spiunazhin, Dombrovskis tha se ai ishte ngritur në kontekstin e diskutimeve rreth “transferimeve më të gjera të të dhënave dhe vërejtjeve të lidhura me të dhënat”.

“Kjo mund të jetë një çështje e shqetësimit sistemik dhe mund të prekë të gjitha kompanitë aktive ndërkombëtare, jo vetëm kompanitë evropiane por edhe kompanitë kineze”, tha ai.

“Mund të ketë pasoja të padëshiruara”.

“Është pozitive që ne e mbajtëm këtë angazhim tani nga autoritetet kineze”, shtoi ai.

Kina ka zbatuar kohët e fundit rregullore të reja të gjera që mbulojnë sigurinë kibernetike, kundërspiunazhin dhe menaxhimin e të dhënave, duke përmendur nevojën për të mbështetur sigurinë kombëtare./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara