Sport

Llapi e Dukagjini luftojnë për trofeun e parë në histori

Publikuar

Kupa e Kosovës është një turne i kupës kombëtare në futbollin e Kosovës. KF.Llapi nga Podujeva dhe KF.Dukagjini nga Klina, janë dy ekipet finaliste të Kupës së Kosovës në futboll në sezonin 2020/2021. Ndeshja finale do zhvillohet më 12 maj 2021, në stadiumin Fadil Vokrri në Prishtinë, duke filluar nga ora 20:45.

Në vitin 1991 nga Federata e Futbollit të Kosovës u formua turneu i kupës kombëtare në futbollin e Kosovës dhe zhvillohet çdo vit. Në këtë turne garojnë ekipet nga Superliga e Kosovës, Liga e Parë dhe Liga e Dytë.

Këtë vit dy ekipet finaliste janë me komplet synime të kundërta në ligat e tyre. KF.Llapi është pjesë e Superligës dhe dëshiron qëndrimin aty edhe më tej, por synon daljen në Europë. Ai ka zgjedhur rrugën më të shkurtër që të dërgon aty, pra Kupën e Kosovës. KF.Dukagjini që garon në Ligën e Parë, nga fillimi vëmendjen e ka pasur te rikthimi në Superligë dhe Kupa nuk ishte në planet e tyre.

Arritja deri në finale nuk ishte e lehtë për asnjërën skuadër. Llapi eleminoi Ballkanin, Trepçën ’89 e në gjysmëfinale e mposhti Prishtinën, kurse Dukagjini u ndesh me 2 Korrikun, Drenicën dhe në gjysmëfinale në lojën e parë mposhti Istogun me rezultat 2:1, por pas një lëshimi të bërë nga ekipi i Istogut, ndeshja u regjistrua me rezultat 3:0 në favor të Dukagjinit dhe u kualifikua direkt në finale.

Për trajnerin e Dukagjinit, Armend Dallku, finalja e Kupës së Kosovës është “qershia mbi tortë”.

“ Po të jem i sinqertë edhe unë nuk e kisha menduar qe të jemi në finale sepse misioni im ka qenë rikthimi i ekipit në superligë, mirëpo edhe në kupë kam kërkuar nga lojtarët e mi qe çdo ndeshje do t’ia bëjmë hyzmetin për ta fituar dhe do të bëjmë gjithçka që të jemi deri në fund në këtë kompeticion. Në finale e para pres ndeshje kualitative, shumë të pëlqyeshme nga dy ekipet. Personalisht unë dhe ekipi im kemi bërë maksimumin e mundshëm për këtë ndeshje edhe pse jemi në finale do të jemi shumë të qetë, pa presion”, deklaroi ai.

Ky është viti i dytë i tij finalist i Kupës si trajner, pasi që vitin e kaluar ishte fitues i Kupës me ekipin e KF.Prishtinës.

Nga ana tjetër Tahir Batatina, trajner i Llapit e kishte mision nga fillimi Kupën.

“Ne kemi humbur një finale vite më parë, por kemi tentuar të bëjmë ndeshje cilësore dhe gjithmonë kemi synuar trofe, por ndoshta na ka munguar edhe përvoja viteve të kaluara. Tashmë kemi një ekip të komponuar dhe me lojtarë kampionë dhe që kanë fituar tituj dhe mendoj që finalja e 12 majit na gjen të përgatitur maksimalisht për të triumfuar. Gjithashtu nuk do kemi mungesa sepse na u kanë rikthyer nga lëndimet Zhdrella, Leci e Haliti”, tha ai.

Për të dyja klubet ky do të jetë trofeu i parë në histori të tyre./UBTNews

(Alketë Zejnullahu, studente në Media dhe Komunikim në UBT)

Lajmet

Kosova, e dyta në “Tokyo 2020” në sportin e xhudos

Publikuar

nga

Sot kanë përfunduar garat në të gjitha kategoritë në sportin e xhudos në Lojërat Olimpike “Tokyo 2020”.

Japonia prin bindshëm në renditjen përfundimtare me 10 medalje gjithsej, tetë të arta, një të argjendtë dhe një të bronztë.

E menjëherë pas Japonisë, në vendin e dytë renditet Kosova me dy medalje gjithsej, të dyjat të arta.

Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova janë meritoret që Kosova shkroi një sukses kaq të madh dhe një renditje kaq të lartë në mesin e të gjitha vendeve.

Vazhdo të lexosh

Sport

Man City e blindon Edersonin

Publikuar

nga

Ederson do të vazhdojë të jetë numri një në portën e Manchester City.

Sipas “Athletic”, klubi i ka ofruar kontratë të re portierit brazilian.

Ai ka kontratë deri më 2025, por paraqitjet mbresëlënëse kanë bërë që klubi t’i ofrojë rinovimin e kontratës me kushte më të mira ekonomike.

Ai do të vazhdojë të jetë numri një i skuadrës së Pep Guardiolës edhe për shumë vite.

Vazhdo të lexosh

Sport

City zyrtarisht në bisedime me Aston Villën, ofron 120 milionë për Grealish

Publikuar

nga

Manchester City ka bërë ofertë zyrtare 100 milionë funte për Grealish, apo ndryshe 117.4 milionë euro.

Grealish është dëshira e madhe e Pep Guardiolës.

Drejtuesit e Manchester City janë duke bërë gjithçka që është e mundur për t’ia plotësuar këtë dëshirë trajnerit të tyre të dashur.

Eksperti i transferimeve, italiani Fabrizio Romano, të premten në mëngjes raportoi se zyrtarisht, City ka nisur bisedimet me Aston Villën për Grealish.

Tani “Telegraph” raporton se oferta zyrtare e Cityt është 100 milionë funte, afër 120 milionë euro, një shifër vështirë e refuzueshme nga ana e Aston Villës.

Vazhdo të lexosh

Sport

Aguero nis stërvitjet te Barça, i lumtur dhe mezi pret të startojë sezoni

Publikuar

nga

Sergio Aguero është rikthyer nga pushimet dhe ka nisur punën te klubi i ri, Barcelona.

Ai është stërvitur i veçuar të premten në mëngjes, derisa thotë se mezi pret që të takojë shokët dhe të nisë sezonin me Barcelonën.

Aguero, te Barcelona do ta ketë Lionel Messin, shokun më të mirë, ani pse Messi ende zyrtarisht s’e ka rinovuar kontratën.

Që nga largimi i Luis Suarez, Messi ka qenë disi i vetmuar, por tashmë ka shokun e jetës, Agueron, i cili ka nënshkruar deri më 2023 me Barçën. 

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara