Lajmet

​Limaj: Qeveria Kurti duhet të shkarkohet, jo të shpërbehet Kuvendi

Publikuar

Kryetari i Nisma Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka thënë se Qeveria Kurti duhet të shkarkohet për t’i hapur rrugë zgjedhjeve të parakohshme dhe jo të shpërbëhet Kuvendi. Limaj u ka bërë thirrje deputetëve që të mos e shkarkojnë veten, pasiqë sipas tij në këtë formë administrohet keqqeverisja e kryeministrit Kurti.

Ish-deputeti Limaj tha se Kurti ka dështuar në secilin sektor, andaj duhet të jap dorëheqje ose të shkarkohet nga deputetët.

“Kur keni dështime në të gjitha planet, në planin social, planin e brendshëm ekonomik, ka dështime në diplomaci, në çdo sektor të zhvillimit ekonomik. Sot arsimtari dhe punëtori i shëndetësisë jeton shumë më keq sesa para katër vjetëve, shporta familjare është dyfishuar. Rrogat nuk kanë lëvizur, kurse gjendja sociale në shoqëri, polarizimi dhe përplasjet kanë arritur në shkallën më të lartë. Largimi i njerëzve dhe fuqisë aktive të punës e shohim si faktor dhe në situata të tilla duhet dikush të marrë përgjegjësinë. Përgjegjësinë e merr ai që e drejton vendin, ata që e duan vendin dhe janë të përgjegjshëm para atyre që kanë votuar japin dorëheqje. Nëse s’ka nivel të tillë të sensit të përgjegjësisë shkohet në një rrugë tjetër, mblidhen deputetët dhe shkarkojnë. Këto janë dy rrugë që i bënë demokracia dhe njihet në sistemin demokratik. Sot tendenca që të mos bëhet askush përgjegjës për këtë situatë është skandaloz. Ne e mbështesim këtë rrugë që e ka iniciuar Aleanca, çdo rrugë tjetër është me i ikë përgjegjësisë dhe me amnistua dhe kjo është me zgjatë agoninë dhe keqmenaxhimin. Apeli jonë është që i ftoj të gjithë deputetët që mos te marrin përgjegjësinë që s’iu takon. Askund në botë deputeti nuk e shkarkon vetën. Bashkohuni dhe shkarkoni”, tha ai.

Duke folur për dialogun me Serbinë, Limaj tha se është e trishtueshme rruga që e ka ndjekur kryeministri Kurti.

“Është e trishtueshme se me sa lehtësi dhe papërgjegjshmëri sillen ata që flasin në emër tonin. Është e trishtueshëm me i pa diplomatët ndërkombëtar që tash nuk e fshehin. Ata që ne na prezantojnë si negociator ne i quajmë si gënjeshtar dhe mashtrues, fatkeqësisht tash e disa herë ka ndodhur nga Brukseli t’i shohim kështu ata që na përfaqësojnë neve si negociator. Kjo është një arsye shtesë për t’u alarmuar dhe për të lanë mërit anash. Tani është koha për racionalitet, pjekuri që dikur mund të bëhet vonë. Ashtu dëmi është bërë dhe jemi të vonuar dhe koha është për ndryshime të mëdha”, theksoi Limaj.

Këto komente i bëri ai pasi prezantoi aderimin e ri në parti, doktor Murtez Zekolli. Zekolli para mediave tha se angazhimi në Nisma është për shkak të nevojës për ndryshim në Kosovë.

“Jam i pakënaqur me gjendjen që gjendet Kosova në këto momente dhe dëshirojë të jap kontribut për vendin tim, çfarë kontributi përpos aktivitetit politik. Unë kam vendosur që përmes këtij subjekti politik të ndryshojmë gjendjen në Kosovë. Besoj se Kosova se ka merituar këtë gjendje që e ka sot”, deklaroi Zekolli.

Kryeministri Albin Kurti para dy ditësh ka takuar kryetarin e PDK-së, Memli Krasniqi me të cilin kanë diskutuar edhe mundësinë për zgjedhje të parakohshme. Kurti ka takuar edhe Mimoza Kusari-Lila nga Alternativa dhe Donika Gërvallën nga iniciativa Guxo, por ftesën për takim e kanë refuzuar nga LDK dhe AAK. Kurti po kërkon që në zgjedhje të shkohet duke e shpërbërë Kuvendin, me të cilët janë të pajtimit edhe në PDK, por LDK dhe AAK po kërkojnë që së pari Kurti të jap dorëheqje dhe pastaj të shpërbëhet Kuvendi.

Lajmet

​BE mban trendin e rënies së emetimeve të gazrave serrë

Publikuar

nga

Trendi në rënie në emetimet e gazrave serrë të BE-së vazhdoi gjatë gjithë vitit 2023 me një rënie prej pak më shumë se 5%, sipas të dhënave të Eurostat të publikuara këtë javë.

Shtetet anëtare të BE-së lëshuan më shumë se 3.4 miliardë ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit të gazeve serrë në vitin 2023. Kjo është 5.1% më pak se në vitin 2022, kur u lëshuan rreth 3.6 miliardë ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit.

Bullgaria emetoi 47.5 milion ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit ose rreth 1.4% të emetimeve të gazit serrë të BE, sipas llogaritjeve të BTA bazuar në të dhënat e Eurostat.

Vendi uli emetimet e gazeve serrë me pothuajse një të pestën (-19.6%) në 2023, duke regjistruar rënien e dytë më të madhe pas Estonisë (-27%).

Në tremujorin e katërt të vitit të kaluar, Bullgaria u rendit e dyta në mesin e vendeve anëtare të BE-së me uljen më të madhe të emetimeve të gazrave serrë. Pas Estonisë (-23%), ky vend regjistroi një rënie prej afro 17% nga viti në vit.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Edhe Spanja do ta njohë shtetin palestinez bashkë me vendet tjera

Publikuar

nga

Kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez njoftoi të premten se vendi i tij do ta njohë shtetin palestinez bashkë me vendet tjera.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

IBM ka në plan të krijojë 800 vende të reja pune

Publikuar

nga

IBM-ja njoftoi se planifikon të punësojë deri në 800 persona në Irlandë për të ndërtuar një sistem softueri të avancuar sipas teknologjisë së Inteligjencës Artificiale.

Kjo shënon numrin më të madh të vendeve të punës në sektorin shumëkombësh të vendit. IBM është tashmë një nga punëdhënësit më të mëdhenj shumëkombësh në Irlandë me 3 mijë persona staf.

Përmes posteve të reja do t’u kërkohet punonjësve të krijojnë softuer të avancuar bazuar në inteligjencë artificiale gjeneruese në fushat sikurse siguria, automatizimi, etj./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Art

Gruaja më e pasur e Australisë kërkon që të largohet portreti i saj nga një ekspozitë

Publikuar

nga

Arti është subjektiv. Dhe përderisa shumica e artistëve dëshirojnë të ndajnë punën e tyre me botën, nuk ka garanci se publiku do ta kuptojë apo pëlqej punën e tyre artistike.

Kështu duket të jetë edhe rasti i një pikture nga artisti vendas, Vincent Namatjira, që përfshin një portret të gruas më të pasur në Australi, manjates së minierave Gina Rinehart.

Rinehart i ka kërkuar Galerisë Kombëtare të Australisë (NGA) të largojë portretin e saj, një prej 21 veprave të tij individuale që përbëjnë një pjesë të vetme në ekspozitën e Namatjiras, “Australia in Color”.

Kjo ekspozitë po shfaqet në galerinë e kryeqytetit australian, Kanberra, që nga muaji mars.

Subjekte të tjera të kësaj ekspozite janë edhe Mbretëresha Elizabetë II, muzikanti amerikan, Jimi Hendrix, aktivisti australian për të drejtat e aborigjenëve Vincent Lingiari, si dhe ish-kryeministri australian, Scott Morrison./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara