Lajmet

Sekuestrohet piceria italiane pronari i së cilës gatoi një picë për Bill Clintonin

Publikuar

Një piceri në zemër të Napolit që u themelua nga një burrë i cili gatoi picë për presidentin amerikan, Bill Clinton, u sekuestrua nga policia pas një hetimi në lidhje me mafinë.

Pronari i Dal Presidente dhe gruaja e tij janë në mesin e pesë personave të arrestuar nën dyshimet se biznesi i tyre ka lidhje me klanin Contini të Camorras.

Piceria, në via Tribunali, u hap nga i ndjeri Ernesto Cacialli, i njohur si “picabërësi i presidentit” pasi përgatiti një pice a portafoglio, ose “picë portofol”, për Clinton në Di Matteo, ku ai punonte kur ish-presidenti i SHBA ishte në qytet për takimin e G7-së në vitin 1994. Clinton ishte duke vizituar qendrën historike të Napolit me shoqëruesit e tij të truprojave, kur thuhet se u josh te Di Matteo nga aroma e picës.

Cacialli, i cili fitoi disa çmime për prodhimin e picave, hapi Dal Presidente në vitin 2001, ku “shiste deri në 1 mijë pica në ditë” deri në vdekjen e tij në moshën 60-vjeçare, sipas faqes së internetit të La Figlia Del Presidente, një restorant në pronësi të vajzës së tij.

Blerja e Dal Presidente nga pronari i saj aktual dyshohet se u financua nga paratë e mbrojtjes, që erdhën nga një anëtar i shquar i klanit Contini. Edhe ky mafioz i dyshuar shprehu interes për biznesin, “nga stafi i pjekjes deri te zgjedhja e produkteve të përdorura për brumin”, raportoi Il Fatto Quotidiano.

Piceria, e njohur nga napolitanët dhe turistët, është ndër pasuritë me vlerë 35 milionë euro të sekuestruara nga policia në këtë hetim.

Shumica e klientëve të rregullt u befasuan nga sekuestrimi i lokalit.

“Kam ngrënë atje shumë herë, është një nga piceritë më të njohura në Napoli”, tha një klient, i cili kërkoi të mbetet anonim. “Pica ishte shumë e mirë, por dëgjova nga të tjerët se kishte diçka pak të çuditshme në lidhje me të… pastaj gjithçka u kuptua dje”.

Tre nga të dyshuarit janë burgosur ndërsa dy, duke përfshirë një oficer policie, janë në arrest shtëpiak. Ata përballen me akuza për transferime mashtruese të aseteve dhe pastrim parash./UBTNews/

Lajmet

​BE mban trendin e rënies së emetimeve të gazrave serrë

Publikuar

nga

Trendi në rënie në emetimet e gazrave serrë të BE-së vazhdoi gjatë gjithë vitit 2023 me një rënie prej pak më shumë se 5%, sipas të dhënave të Eurostat të publikuara këtë javë.

Shtetet anëtare të BE-së lëshuan më shumë se 3.4 miliardë ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit të gazeve serrë në vitin 2023. Kjo është 5.1% më pak se në vitin 2022, kur u lëshuan rreth 3.6 miliardë ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit.

Bullgaria emetoi 47.5 milion ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit ose rreth 1.4% të emetimeve të gazit serrë të BE, sipas llogaritjeve të BTA bazuar në të dhënat e Eurostat.

Vendi uli emetimet e gazeve serrë me pothuajse një të pestën (-19.6%) në 2023, duke regjistruar rënien e dytë më të madhe pas Estonisë (-27%).

Në tremujorin e katërt të vitit të kaluar, Bullgaria u rendit e dyta në mesin e vendeve anëtare të BE-së me uljen më të madhe të emetimeve të gazrave serrë. Pas Estonisë (-23%), ky vend regjistroi një rënie prej afro 17% nga viti në vit.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Edhe Spanja do ta njohë shtetin palestinez bashkë me vendet tjera

Publikuar

nga

Kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez njoftoi të premten se vendi i tij do ta njohë shtetin palestinez bashkë me vendet tjera.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

IBM ka në plan të krijojë 800 vende të reja pune

Publikuar

nga

IBM-ja njoftoi se planifikon të punësojë deri në 800 persona në Irlandë për të ndërtuar një sistem softueri të avancuar sipas teknologjisë së Inteligjencës Artificiale.

Kjo shënon numrin më të madh të vendeve të punës në sektorin shumëkombësh të vendit. IBM është tashmë një nga punëdhënësit më të mëdhenj shumëkombësh në Irlandë me 3 mijë persona staf.

Përmes posteve të reja do t’u kërkohet punonjësve të krijojnë softuer të avancuar bazuar në inteligjencë artificiale gjeneruese në fushat sikurse siguria, automatizimi, etj./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Art

Gruaja më e pasur e Australisë kërkon që të largohet portreti i saj nga një ekspozitë

Publikuar

nga

Arti është subjektiv. Dhe përderisa shumica e artistëve dëshirojnë të ndajnë punën e tyre me botën, nuk ka garanci se publiku do ta kuptojë apo pëlqej punën e tyre artistike.

Kështu duket të jetë edhe rasti i një pikture nga artisti vendas, Vincent Namatjira, që përfshin një portret të gruas më të pasur në Australi, manjates së minierave Gina Rinehart.

Rinehart i ka kërkuar Galerisë Kombëtare të Australisë (NGA) të largojë portretin e saj, një prej 21 veprave të tij individuale që përbëjnë një pjesë të vetme në ekspozitën e Namatjiras, “Australia in Color”.

Kjo ekspozitë po shfaqet në galerinë e kryeqytetit australian, Kanberra, që nga muaji mars.

Subjekte të tjera të kësaj ekspozite janë edhe Mbretëresha Elizabetë II, muzikanti amerikan, Jimi Hendrix, aktivisti australian për të drejtat e aborigjenëve Vincent Lingiari, si dhe ish-kryeministri australian, Scott Morrison./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara