Lajmet

Kush është Jakov Milatoviq që do të garojë me Mila Gjukanoviqin në zgjedhjet për president të Malit të Zi?

Kush është Jakov Milatoviq?

Publikuar

Pasi janë përpunuar votat në zgjedhjet presidenciale në Mal të Zi, bëhet e ditur se në raundin e dytë do të jenë presidenti aktual Milo Gjukanoviq dhe Jakov Milatoviq nga Lëvizja Evropa Tani.

Përderisa në dekadat e fundit është thënë pak a shumë gjithçka për presidentin Gjukanoviq, dihet shumë pak për kundërshtarin e tij në raundin e dytë të zgjedhjeve dhe duke qenë se ai ka lindur në vitin 1986, Milatoviq nuk ka pasur mundësi të angazhohet në politikë për një periudhë të gjatë kohore.

Kush është Jakov Milatoviq?

Ndryshe nga disa politikanë, Millatoviqi e filloi karrierën e tij si ekonomist dhe, ndër të tjera, u shkollua në Mal të Zi, por edhe në Universitetin Shtetëror të Ilinoisit si bursist i qeverisë amerikane.

“Ka kaluar një semestër në Universitetin e Ekonomisë dhe Biznesit në Vjenë (WU Wien) si bursist i qeverisë austriake; një vit akademik në Universitetin e Romës (La Sapienza) si bursist i Komisionit Evropian. studimet e tij master në Universitetin e Oksfordit”, thotë biografia e tij.

Karrierën e tij si ekonomist e ndërtoi në disa banka të njohura në rajon, por edhe në Evropë, dhe është veçanërisht interesant fakti që ka punuar në Bankën Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim që nga viti 2014 në ekipin e analizave ekonomike dhe politike.

“Gjatë vitit 2018 u gradua kryeekonomist me detyrën e mbulimit të vendeve të BE-së, përfshirë Rumaninë, Bullgarinë, Kroacinë dhe Slloveninë nga zyra në Bukuresht”, shkruajnë mediat malazeze për të.

Karriera politike

Ndryshe nga karriera e tij në sektorin ekonomik, e cila zgjati për një periudhë më të gjatë, Milatoviq është një fytyrë e politikës që njihet prej pak vitesh. Edhe pse karrierën e tij si ekonomist e ndoqi jashtë vendit, ai vendosi të kthehet në Mal të Zi në vitin 2020 kur kryeministri i atëhershëm Zdravko Krivokapiq e zgjodhi në postin e ministrit të Ekonomisë dhe Zhvillimit Ekonomik.

Në atë periudhë, Milatoviq ishte një nga ata që përgatiti planin e reformave ekonomike të quajtur “Evropa tani”, i cili më vonë do të shërbente si emërtim i organizatës politike me të njëjtin emër, në themelimin e së cilës ai mori pjesë.

Qeveria propozoi një program ekonomik – “Evropa tani!” me objektivat e mëposhtëm. Rritja e standardit të jetesës së qytetarëve,rritja e punësimit, reduktimi i ‘ekonomisë gri’ në tregun e punës, përmirësimi i mjedisit të biznesit dhe investimeve”, deklaruan ata në atë kohë.

Masat e propozuara përfshinin një rritje të pagës minimale nga 250 euro në 450 euro, një ulje të kostove për punëdhënësit përmes një barre më të ulët tatimore mbi punën dhe futjen e taksimit progresiv si një model tatimor më efikas.

Megjithëse qytetarët vlerësuan lëvizjet e tij, ekonomistët i konsideruan masat reformuese të Millatoviçit si një hyrje në skenarin grek në Mal të Zi.

Pas rënies së Qeverisë së Malit të Zi, e udhëhequr nga Krivokapiqi, Milatoviqi formoi projektin e tij politik, i cili mori emrin sipas reformave politike që ai zbatoi. Tundimi i parë për lëvizjen ishin zgjedhjet lokale në Mal të Zi dhe Milatoviq aplikoi për postin e kryetarit të kryeqytetit të Podgoricës si kandidat në listë.

“U ktheva sepse dua t’i lexoj përralla Sarës dhe Davidit në gjuhën tonë, t’i çoj në Goricë në fundjavë. Të eci me Milenën pranë Moraçës dhe të jem vetëm disa rrugë larg shtëpisë së prindërve të mi. Për të gjithë të punojmë së bashku dhe të krijojmë ditë më të mira.Po çdo ditë tjetër është një mundësi, dhe çdo natë është më e qetë se ajo e mëparshmja. Të gjitha qyteteve ku kam studiuar dhe punuar i ka munguar pak Podgorica. Pak nga shpirti që kam lënë këtu. prandaj u ktheva”, tha në atë kohë Milatoviq.

Rezultatet e zgjedhjeve treguan se lëvizja e Milatoviqit fitoi 21 për qind të votave, të cilat së bashku me partitë e tjera opozitare mjaftuan për të formuar shumicën dhe për të larguar nga pushteti DPS Milo Gjukanoviq.

Megjithatë, pas zgjedhjeve, pasuan një sërë ankesash për procesin zgjedhor, për të cilat Gjykata Kushtetuese duhej të vendoste. Për shkak të bllokimit të zgjedhjes së gjyqtarëve, Gjykata Kushtetuese nuk kishte kuorum prej muajsh, pasi 7 gjyqtarë në pension lanë tre. Procesi u zhbllokua vetëm në fund të shkurtit, pra në fillim të marsit, gjë që krijoi kushtet për kalimin e pushtetit dhe zbatimin e rezultateve zgjedhore.

Në ndërkohë, Milatoviq hoqi dorë nga posti i kryetarit të komunës dhe njoftoi se do të kandidojë për president të Malit të Zi, ndërsa në fushatën e tij theksoi se fokusi i tij do të jetë lufta kundër korrupsionit dhe reformat ekonomike.

“Sapo mora përgjegjësinë dhe hyra në garën presidenciale për të mposhtur Milo Gjukanoviqin dhe gjithçka që ai përfaqëson në Mal të Zi, dhe ai është simbol i së kaluarës dhe i politikës që ndau këtë vend”, u tha Milatoviç gazetarëve në Podgoricë.

Edhe pse Gjukanoviq fitoi numrin më të madh të votave në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale, dallimi mes tij dhe Milatoviqit nuk mund të përkufizohet si i madh dhe i paarritshëm.

Në raundin e dytë të zgjedhjeve, Milatoviq do të ketë patjetër mbështetjen e një pjese të opozitës dhe pritet që në raundin e dytë të zgjedhjeve Mali i Zi të ketë një luftë tejet të pasigurt mes “ujkut të vjetër” Milo. Gjukanoviq dhe shpresa e re politike Jakov Milatoviq.

Lajmet

QUINT: Kosova të mos ndërmarrë masa të reja për hyrje me forcë në ndërtesat komunale

QUINT përësriti deklaratën e 26 majit, kur dënoi vendimin e Kosovës “për të hyrë me forcë në ndërtesat komunale në veri, pavarësisht thirrjeve tona për përmbajtje”.

Publikuar

nga

Shtetet e QUINT-it dhe Bashkimi Evropian thanë se presin që Qeveria e Kosovës të mos ndërmarrë asnjë masë të re “për hyrje me forcë në ndërtesat” komunale në veri të Kosovës.

QUINT përësriti deklaratën e 26 majit, kur dënoi vendimin e Kosovës “për të hyrë me forcë në ndërtesat komunale në veri, pavarësisht thirrjeve tona për përmbajtje”.

“Në këtë kontekst, QUINT-i dhe BE-ja presin që Qeveria e Kosovës nuk do të ndërmarrë asnjë masë të re për hyrje me forcë në ndërtesat e Komunës së Leposaviqit, Zubin Potokut dhe Zveçanit. Kryetarët e zgjedhur duhet po ashtu të tregojnë përmbajtje dhe të ndërmarrin veprime të menjëhershme për të treguar përkushtimin e tyre dhe përgjegjësinë për të përfaqësuar dhe për t’iu shërbyer të gjithë anëtarëve të komuniteteve të tyre”, thuhet në deklaratën e përbashkët të Shteteve të Bashkuara, Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Bashkimit Evropian të lëshuar më 28 maj.

Më 26 maj, grupe të serbëve lokalë kundërshtuan shkuarjen në zyra të kryetarëve të rinj shqiptarë të Zveçanit, Zubin Potokut dhe Leposaviqit.

Kryetarët e rinj u shoqëruan nga Policia e Kosovës, e cila u përlesh me grupet e serbëve. Gjatë përleshjeve, forcat policore përdorën shok-bomba dhe gaz lotsjellës, ndërkaq serbët lokalë hodhën gurë në drejtim të forcave të rendit.

Të paktën pesë policë u lënduan, ndërkaq disa vetura policore u dogjën.

QUINT tha po ashtu se u bën thirrje të gjitha palëve që të jenë të kujdesshme ndaj kërcënimeve të tjera apo veprimeve që mund të kenë ndikim në një mjedis të sigurt “përfshirë edhe lirinë e lëvizjes, që mund të ndezë tensionet dhe të prodhojë konflikt.

“Ne veçanërisht jemi të shqetësuar lidhur me sigurinë dhe mirëqenien e civilëve, zyrtarëve policorë, pjesëtarëve të EULEX-it dhe KFOR-it. Çdo veprimi i ri i njëanshëm do të ketë ndikim negativ në raportet me shtetet e QUINT-it dhe BE-së”, u tha në deklaratë.

Shtetet e QUINT-it po ashtu theksuan se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë, që ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian, është “rruga që çon drejt normalizimit” të raporteve “dhe anëtarësimit në BE”. Në deklaratë iu bë thirrje palëve që të punojnë për zbatimin e Marrëveshjes drejt normalizimit, që Kosova dhe Serbia arritën në shkurt, dhe aneksit të saj, por edhe marrëveshjes për themelimin e Asociacionit.

Shkuarjen e kryetarëve të rinj të komunave në veri në zyrat komunale e kanë dënuar ashpër edhe Shtetet e Bashkuara, që i kanë bërë thirrje Kosovës që të heqë dorë “nga masat e dhunshme”.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar se i kupton shqetësimet e partnerëve ndërkombëtarë, por ai ka thënë se çdo opsion tjetër do të ishte mospërmbushje e obligimeve kushtetuese.

Në katër komunat në veri të Kosovës, në zgjedhjet lokale të 23 prillit u zgjodhën katër kryetarë të rinj shqiptarë, pasi në këto zgjedhje të jashtëzakonshme nuk morën pjesë partitë serbe.

Zgjedhjet u mbajtën pas dorëheqjes së kryetarëve nga radhët e Listës Serbe – partisë më të madhe të serbëve të Kosovës – në nëntor të vitit të kaluar.

Kjo parti i braktisi të gjitha institucionet e Kosovës, për shkak të vendimit të Qeverisë në Prishtinë për të kryer procesin e riregjistrimit të makinave me targa ilegale serbe.

Zgjedhjet u bojkotuan nga popullata shumicë serbe në atë zonë, e cila tani nuk i pranon rezultatet, përkatësisht kryetarët e rinj.

Pjesëmarrja në zgjedhjet e prillit ishte 3.47 për qind e numrit të përgjithshëm të votuesve të regjistruar./REL

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​Erdogan shpall fitoren në zgjedhjet presidenciale në Turqi

Erdogan para simpatizantëve të tij ka thënë se sot ka fituar populli i Turqisë.

Publikuar

nga

Edhe pse janë numëruar vetëm 70 përqind të votave, presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka shpallur fitoren në balotazhin për zgjedhjet presidenciale, të mbajtura sot në Turqi. Erdogan kishte kundër-kandidat Kemal Kilicdaroglun.

Erdogan para simpatizantëve të tij ka thënë se sot ka fituar populli i Turqisë.

Udhëheqësit e Katarit, Hungarisë, Somalisë dhe Pakistanit, Azejbergjanit, ishin ndër krerët e parë të shteteve dhe qeverive që uruan Presidentin Rexhep Tajip Erdogan, i cili kryeson në balotazhin e zgjedhjeve presidenciale.

Votimi filloi në orën 8 të mëngjesit me orën lokale dhe përfundoi në orën 17:00.

Më shumë se 64.1 milionë njerëz kishin të drejt vote, duke përfshirë mbi 1.92 milion votues jashtë shtetit që kanë hedhur tashmë votat e tyre dhe 4.9 milionë votues për herë të parë.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Borrell për situatën në veri: Kosova mos të ndërmarrë hapa të njëanshëm dhe destabilizues

Borrell ka shkruar në Twitter se ata pajtohen që Prishtina duhet të depërshkallëzojë dhe mos të ndërmarrë hapa të njëanshëm dhe destabilizues.

Publikuar

nga

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell ka diskutuar me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg lidhur me situatën në veri të Kosovës. 

Borrell ka shkruar në Twitter se ata pajtohen që Prishtina duhet të depërshkallëzojë dhe mos të ndërmarrë hapa të njëanshëm dhe destabilizues. 

Ai gjithashtu ka vlerësuar koordinimin e mirë të vazhdueshëm ndërmjet EULEX-it dhe KFOR-it në sigurimin e një mjedisi të sigurt dhe të qetë.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Numërohen 54.6% të votave në Turqi

Votimi filloi në orën 8 të mëngjesit me orën lokale dhe përfundoi në orën 17:00.

Publikuar

nga

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan kryeson balotazhin e zgjedhjeve të së dielës me 54.47% të votave, ndërsa kandidati i opozitës, Kemal Kilicdaroglu ka 45.53%, nga 54.6% të votave të numëruara në mbarë vendin.

Ahmet Yener, kryetari i Këshillit të Lartë Zgjedhor (YSK), dha rezultatet zyrtare në numërimin e votave deri më tani për gazetarët në kryeqytetin Ankara. 

Votimi filloi në orën 8 të mëngjesit me orën lokale dhe përfundoi në orën 17:00.

Më shumë se 64.1 milionë njerëz kishin të drejt vote, duke përfshirë mbi 1.92 milion votues jashtë shtetit që kanë hedhur tashmë votat e tyre dhe 4.9 milionë votues për herë të parë.

Votuesit kanë vendosur midis Erdoganit, i cili kërkon rizgjedhjen, dhe kandidatit kryesor të opozitës Kemal Kilicdaroglu.

Zgjedhjet presidenciale janë mbajtur fillimisht më 14 maj, ku Erdogan mori 49.52% të votave, ndërsa Kilicdaroglu doli i dyti me 44.88% dhe Sinan Ogan i Aleancës ATA mori 5.17%, derisa sot është zhvilluar edhe votimi në balotazh, ku ai që merr shumicën e plotë, më shumë se gjysmën e totalit të votave, do të jetë presidenti i ardhshëm.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara