Lajmet

Komuna e Prishtinës siguron 40 mijë doza të insulinave

Publikuar

Qytetarë të shumë të Prishtinës të cilët vuajnë nga diabeti sot ia kanë mësyrë barnatores së Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare, kjo pasi tashmë kjo farmaci është furnizuar me 40 mijë doza të insulinave të cilat kanë munguar tash e disa muaj.

Prej këtyre 40 mijë dozave deri në orën 15:00 u shpërndanë rreth 1270 shiringa të insulinave për të cilat qytetarët u detyruan t’i blinin në farmacitë private, por edhe jashtë Kosovës.

Drejtori i Shëndetësisë në Prishtinë, Bujar Gashi tha se fal një kontrate vetanake të Komunës e cila kap shifrën e rreth 200 mijë eurove kanë arritur që të furnizohen me insulina. Ai tha se fondet për këtë kontratë janë siguruar nga Fondi për situate emergjente.

“Sot jemi furnizuar me rreth 40 mijë shiringa me insulina dhe tani janë dy lloje të insulinave, ajo me veprim të mesëm dhe ajo me veprim të shpejtë. Shumica janë me veprim të shpejtë të mesëm sepse konsumi është i tillë qytetarët kanë nevojë për to më shumë, numri i tyre në baza mujore është rreth 5 mijë e 500 deri në 6 mijë. Këto i kemi marr qysh sot i kanë kushtuar komunës së Prishtinës pak më pak se 200 mijë euro. Fonde të cilat i kemi ndarë që i kemi pas fonde rezervë për situate emergjente në rast ët nevojave t tilla apo të ngjashme të tilla. Arsyeja e kërkesave të shumta 4-5 muajve të qytetarëve dhe pamundësia e tyre që në sektorin privat t’i sigurojnë insulinat të këtyre dy insulinave na ka shtyrë që të marrim këtë vendim dhe të mbulojmë sado pak këtë nevojë të domosdoshme”, tha Gashi.

Gashi tutje ka treguar se me këto doza të insulinave që tashmë kanë siguruar, furnizimi për insulinovarësit është i mundur për 5 muaj. Ai tha se këto insulina do të shpërndahen vetëm për banorët e kryeqytetit.

“Njëri lloj nëse nuk gaboj është pesë muaj ndërsa lloji tjetër është 3 muajve t fundit ne kemi pasur disa rezerva të insulinës me veprim të shpejt me të cilat I kemi mbuluar mos furnizimet 2-3 mujore të tyre tani normalisht që kemi marr këto me fondet tona dhe shpresoj që për 5 muajt e ardhshëm do të kemi mjaftueshëm, derisa departamenti farmaceotik MSh do të sigurojë që të rikthejnë në listën esenciale këto lloje të insulinës”, thekoi Gashi.

E blerja e këtij kontingjenti të insulinave i ka gëzuar shumë pacientët që vuajnë nga diabeti, të cilët në pamundësi të furnizimit nga Barnatorja Kryesore e QKMF janë detyruar t’i sigurojnë vetë.

Vuan që 30 vite nga diabeti, por tash e sa muaj i detyrua t’i blejë vetë insulinat për të cilat ka shumë nevojë. Isuf Rexhaj thotë se sot i mori 8 shiringa të cilat i mjaftojnë për 1 muaj. Ai ka kritikuar ashpër ministrin e Shëndetësisë, Arben Vitia që nuk po siguron insulina për këto pacientë, por në anën tjetër e ka lavdëruar kreun e Prishtinës, Shpend Ahmetin.

“I mora sa më duhen 8 copa, unë e kam diabetin që 30 vite më duhen sasi më e madhe….Kam blerë në Kukës kam shkuar dhe kam marr, kam pasur pak që më kanë tepruar nga muajt e mëhershëm me ato të Kukësit jam arnuar. 37 kanë kushtuar 5 copa. Këto për 1 muaj i kam. Ky është dështim total i këtij ministrit. Fatbardhësisht Shpendi në 8 vitet e tij një punë e ka bërë pozitive si kryetari i komunës që unë mund ta vlerësoj”, tha ai.

Edhe Ejup Murati u furnizua me doza të mjaftueshme për 1 muaj me insulina. Ai thotë se duke mos pasur insulina në sektorin farmaceotik publik djali i tij u detyruar t’i dërgoj nga Gjermania.

“Tash njëri më tregoi sepse nuk e kam ditur….I mora 12 edhe 24 po bëjnë 36…Asnjë 1 muaj nuk më dalin…Kemi blerë ku mundeshim për mbi 10 euro më pak se 10 euro nuk kam mundur me gjet….Mi kanë dërguar nga Gjermania djali me autobusa”, tha ai.

Tash e dy muaj nuk ishte furnizuar me insulina as Sahit Shala i cili thotë se mezi ia ka dal për t’i siguruar dozat e nevojshme.

“Tash që dy muaj nuk kemi marr tani i morëm, mirë që na kanë ardhur…I mora 5…për 1 muaj janë të parapara…. Pak kemi pasur rezerva dhe pak i kemi blerë e kemi kaluar”, u shpreh ai.

Pacientët që vuajnë nga diabeti tash e sa muaj janë detyruar që t’i sigurojnë vetë insulinat, pasi Ministria e Shëndetësisë ende nuk ka arritur t’i sigurojë ato edhe pse ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia në një intervistë për KosovaPress ditë më parë ka paralajmëruar se shumë shpejt QKMF-të e Kosovës do të furnizohen me llojet e insulinave, por që kjo ende nuk ka ndodhur.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​Sa e dëmshme është të flini pranë telefonit?

Dëmet e shkaktuara nga telefonat ende nuk janë studiuar plotësisht.

Publikuar

nga

Në botën moderne, është mjaft e zakonshme që njerëzit të përdorin telefonat e tyre para gjumit, madje edhe t’i mbajnë nën një jastëk. Por sa e rrezikshme të flini me një celular pranë jush.

Në fillim të epokës së telefonit celular, shumë mjekë dhe shkencëtarë sugjeruan që rrezatimi i emetuar nga këto pajisje mund të kontribuojë në zhvillimin e kancerit. Sidoqoftë, prova për të mbështetur këtë teori nuk janë gjetur kurrë.

Para se të dilnin në treg, telefonat inteligjentë të sotëm i nënshtrohen testimit të gjerë për të marrë certifikatat e nevojshme të sigurisë. Në çdo rast, duhet të jeni të kujdesshëm, veçanërisht gjatë natës.

Duhet të theksohet se dëmet e shkaktuara nga telefonat ende nuk janë studiuar plotësisht. Rregulli i përgjithshëm është që të mos flini duke përqafuar vegël.

Shumica e pajisjeve janë të certifikuara për ekspozim në një distancë prej gjysmë metri. Në këtë distancë, ndikimi i tyre në shëndet është minimal. Për atë arsye, rekomandohet që të mos e mbani telefonin afër kokës.

Është veçanërisht e rëndësishme që njerëzit me një stimulues kardiak të mos e mbajnë telefonin shumë afër, pasi mund të ndikojë në punën e aparatit të zemrës.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Kina zotohet se s’do të ndërtojë termocentrale me qymyr jashtë vendit

Kina ka financuar projekte të thëngjillit në vende si Indonezia dhe Vietnami.

Publikuar

nga

Kina nuk do të ndërtojë termocentrale me qymyr jashtë vendit, një lëvizje që mund të jetë thelbësore në trajtimin e emetimeve globale. Kështu deklaroi presidenti kinez, Xi Jinping, gjatë adresimit të tij në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Kina ka financuar projekte të thëngjillit në vende si Indonezia dhe Vietnami. Por ka qenë nën presion për t’i dhënë fund financimit, pasi bota po përpiqet të përmbushë objektivat e marrëveshjes së Parisit për klimën.

Xi Jinping theksoi nevojën për të përshpejtuar kalimin në një ekonomi të gjelbër dhe me karbon të ulët dhe për të arritur rimëkëmbjen dhe zhvillimin e gjelbër.

“Kina do të rrisë mbështetjen për vendet e tjera në kalimin në një ekonomi të gjelbër dhe me karbon të ulët, dhe nuk do të ndërtojë projekte të reja të energjisë me qymyr jashtë vendit”, tha Xi në samitin vjetor.

Nuk u dhanë detaje tjera në lidhje me këtë iniciativë./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Ronaldo lojtari më i paguar në këtë sezon

Ronaldo lë pas edhe Messin.

Publikuar

nga

Cristiano Ronaldo do të jetë lojtari më i paguar në botë për këtë sezon, duke e kaluar edhe rivalin e tij afatgjatë, Lionel Messi, sipas Forbes.

Pas kthimit të tij në Manchester United, ylli portugez pritet të fitojë 125 milionë dollarë para taksave këtë sezon – 70 milionë dollarë vijnë nga rroga dhe bonuset.

Në anën tjetër, Messi do të fitojë 110 milionë dollarë, duke u bërë lojtari i dytë më i paguar në botë. 34-vjeçari iu bashkua Paris Saint-Germainit nga Barcelona këtë vit dhe pritet të fitojë më shumë se Ronaldo sa i përket pagës – 75 milionë dollarë.

Por Ronaldo, si lojtari më i popullarizuar në mediat sociale me më shumë se 500 milionë ndjekës në Facebook, Instagram dhe Twitter, sipas Forbes – merr 55 milionë dollarë nga rrjetet sociale krahasuar me 35 milionë dollarët e Messit./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Australia pas tërmetit të sotëm

Publikuar

nga

Një tërmet me magnitudë 6.0 shkallë të Rihterit ka goditur Melburnin në Australi të mërkurën, një nga tërmetet më të mëdha të vendit të regjistruara, duke shkaktuar dëme në ndërtesa.

Epiqendra e tërmetit ishte pranë qytetit rural Mansfield në shtetin Viktoria, rreth 200 km në verilindje të Melburnit, dhe ishte në një thellësi prej 10 km.

Muret e disa ndërtesave u dëmtuan dhe strukturat metalike u shtrinë mbi rrugët e qytetit të dytë më të madh australian.

Kryeministri Scott Morrison në një konferencë për media deklaroi se nuk raportohet për të lënduar./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara