Lajmet

Kardinali në Hong Kong shpallet fajtor për fondin që mbështeste protestuesit antiqeveritar

Ai dhe të tjerët u arrestuan sipas legjislacionit gjithëpërfshirës të sigurisë kombëtare.

Publikuar

Një kardinal 90-vjeçar nga Hong Kongu ishte në mesin e gjashtë disidentëve të dënuar të premten për drejtimin e një fondi mbrojtjeje prej miliona dollarësh për protestuesit e arrestuar antiqeveritar.

Pesë nga grupi u gjobitën me 4000 dollarë HK (500 dollarë amerikanë) për krimin e mosregjistrimit të duhur të fondit, ndërsa i gjashti mori një gjobë më të vogël.

Kardinali Joseph Zen, një nga katolikët e rangut më të lartë të Azisë, është në mesin e shumë aktivistëve që përballen me kërcënime ligjore.

Të gjashtë u arrestuan sipas legjislacionit gjithëpërfshirës të sigurisë kombëtare që Pekini vendosi në vitin 2020, një vit pas shpërthimit të protestave të mëdha dhe shpesh të dhunshme.

Ata ende nuk janë përballur me akuza sipas atij ligji, i cili mund të çojë në një dënim deri në burgim të përjetshëm./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Shefi i mbikëqyrjes bërthamore të OKB-së do të vizitojë centralin bërthamor të Zaporizhzhia-s këtë javë

Publikuar

nga

Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA), Rafael Grossi, pritet të vizitojë termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia-s në Ukrainë gjatë kësaj jave.

Përmes një postimi të dielën në Twitter, ai ka thënë se do të vlerësojë sigurinë bërthamore dhe sigurinë në objekt.

“Unë do të vazhdojë përpjekjet për të mbrojtur centralin bërthamor gjatë vazhdimit të konfliktit ushtarak”, deklaroi ai mes tjerash.

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike lëshoi një deklaratë në të cilën thuhej se Grossi dëshiron të shoh evoluimin e situatës nga muaji shtator dhe të flasë me ata që operojnë në objekt./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Gjermani: Rrjeti i transportit publik hyn në grevë, punëtorët kërkojnë paga më të larta

Dy nga sindikatat më të mëdha të Gjermanisë po kërkojnë paga më të larta.

Publikuar

nga

Rrjeti i transportit të Gjermanisë është pothuajse në një ndalesë, kjo pasi vendi përjeton një nga grevat më të mëdha në dekada.

Stafi në aeroporte, porte, hekurudha, autobusë dhe metro u largua pak pas mesnate për një ndalim 24-orësh.

Dy nga sindikatat më të mëdha të Gjermanisë po kërkojnë paga më të larta për në koston e jetesës.

Ministrja e Brendshme e vendit Nancy Faeser tha se ishte optimiste se një marrëveshje do të arrihet këtë javë.

“Shumë punonjës të shërbimeve publike po vuajnë çmimet e larta të energjisë dhe inflacionin e lartë” i tha ajo Reuters të hënën. “Kjo është arsyeja pse është detyra jonë të gjejmë një marrëveshje të mirë”.

Kohët e fundit ka pasur largime nga nëpunës të tjerë publikë.

“Megagreva” e së hënës, siç është quajtur në mediat lokale, ka prekur trenat e udhëtarëve dhe rajonalë të operuar nga Deutsche Bahn, operatori hekurudhor kombëtar i Gjermanisë.

Shërbimet e transportit lokal, përfshirë tramvajet dhe autobusët, gjithashtu nuk funksionojnë në shtatë shtete.

“Çmimet e benzinës dhe të ushqimeve janë rritur”, tha një protestues në Berlin për agjencinë e lajmeve AFP. “Po e vërej në portofolin tim”.

Mijëra fluturime janë anuluar, përfshirë dy nga aeroportet më të mëdha të vendit – Mynihut dhe Frankfurtit.

Fluturime të shumta nga aeroporti i Mynihut gjithashtu u ndërprenë të dielën nga aksionet e grevës./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​Suedia ofron mbështetjen për anëtarësimin e Kosovës në Këshill të Evropës

U tha se Suedia po punon edhe për shqyrtimin e aplikacionit të Kosovës për marrjen e statusit vend kandidat për anëtarësim në BE.

Publikuar

nga

Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë priti të hënën në takim ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. Aty u konfirmua mbështetja e Suedisë ndaj Kosovës në proceset euro-integruese, veçmas në anëtarësimin në Këshill të Evropës. Derisa u bë e ditur se kompania suedeze e veturave Volvo pritet të hap së shpejti degën e saj në Kosovë.

Pas takimit me ambasadorin Westerlund, kryetarja e Komisionit për Punë të Jashtme, Arbëreshë Hyseni-Kryeziu, në një konferencë për medie, tha se Suedia e cila udhëheq me Këshillin e Bashkimit Evropian, po punon edhe për shqyrtimin e aplikacionit të Kosovës për marrjen e statusit vend kandidat për anëtarësim në BE.

“Me ambasadorin Westerlund folëm specifikisht për proceset integruese në për të cilat po kalon Kosova dhe atë që Suedia po bën gjatë këtyre muajve kur edhe po udhëheq me presidencën e Bashkimit Evropian. Sigurisht ka mundësi që nga afër të diskutojë qoftë me pesë vendet jonjohëse apo me vendet të tjera që janë të përfshira në proceset integruese, në të cilat është e përfshirë edhe Republika e Kosovës. Këtë po e bën dhe po e mbështetë jashtëzakonisht shumë shtetin tonë. Ne kemi parë se Suedia publikisht dhe hapur e ka ofruar mbështetjen për anëtarësimin e Kosovës në Këshill të Evropës dhe ka pranuar edhe aplikacionin për anëtarësim në Bashkim Evropian. Këtu pozicioni i tyre mbetet pak më i mbyllur për shkak të faktit se ata po udhëheqin me presidencën, jo se ata janë kundër apo kanë vërejtje për këtë çështje”, tha ajo.

Krahas kësaj, Kryeziu-Hyseni bëri të ditur se ambasadori Westerlund iu ka konfirmuar se shumë shpejt kompania Volvo do të hap degën e saj më të re në Kosovë.

“Po punohet jashtëzakonisht shumë që të sjellën investitor të huaj, më specifikisht nga Suedia në Republikën e Kosovës. Me sa duket na u tha se jo shumë larg do të shkojë prej kur Volvo do të hap degën e saj më të re këtu në Kosovë. Jo vetëm Volvo, kemi edhe dy kompani të rëndësishme që tashmë kanë hapur bizneset e tyre”, tha ai.

Në anën tjetër, ambasadori suedez në PrishtinëJonas Westerlund nuk pranoi të prononcohet para mediave në lidhje me këtë takim.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Macron mban një takim për krizën aktuale në vend

Macron tha javën e kaluar se ai pranoi “jopopullaritetin” që erdhi me reformën.

Publikuar

nga

Presidenti Emmanuel Macron thirri ministrat e qeverisë për një takim krize të hënën, ndërsa tensionet u rritën një ditë përpara një dite tjetër të madhe grevash dhe protestash kundër reformave të tij të pensioneve.

Gati dy javë pasi Macron e futi ligjin e ri në parlament duke përdorur një dispozitë të veçantë duke anashkaluar çdo votë, sindikatat janë zotuar të mos pushojnë nga protestat masive për të bërë që qeveria të tërhiqet.

Macron tha javën e kaluar se ai pranoi “jopopullaritetin” që erdhi me reformën.

Kryeministrja e Francës, Elisabeth Borne, ndërkohë tha se ndërsa nuk kishte plan për të hequr legjislacionin, ajo ishte gati për një dialog të ri me sindikatat.

Duke filluar nga e hëna, Borne ka planifikuar bisedime për tre javë, përfshirë anëtarët e parlamentit, partitë politike, autoritetet lokale dhe sindikatat.

Një vizitë shtetërore në Francë nga Mbreti Charles III i Britanisë, e cila duhej të fillonte të dielën, u shty për shkak të trazirave aktuale./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara