Mobile

Joe Biden ashpërson kufizimet për kompanitë Huawei dhe ZTE

Akti i Pajisjeve të Sigurta thotë se Komisioni Federal i Komunikimeve (FCC) nuk duhet të shqyrtojë më aplikimet nga kompanitë që konsiderohen si kërcënim.

Publikuar

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka nënshkruar legjislacionin që ndalon kompanitë që konsiderohen si kërcënim për sigurinë nga marrja e licencave të pajisjeve të reja të telekomit.

Akti i Pajisjeve të Sigurta thotë se Komisioni Federal i Komunikimeve (FCC) nuk duhet të shqyrtojë më aplikimet nga kompanitë që konsiderohen si kërcënim. Kjo nënkupton që pajisjet nga Huawei, ZTE dhe tri kompanitë tjera kineze nuk mund të përdoren në rrjetet e telekomunikacionit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Senatorët demokratë dhe ata republikanë aprovuan këtë projektligj, që u votua unanimisht nga senati më 28 tetor, pasi kaloi në Dhomën e Përfaqësuesve me 420 vota pro dhe vetëm katër kundër./UBTNews

Lajmet

Fortnite do të kthehet në iPhone në BE

Epic Games e tërhoqi lojën e suksesshme Fortnite nga App Store pasi nuk u pajtua me politikat e Apple.

Publikuar

nga

Videoloja e famshme Fortnite do të rikthehet në iPhone pas një mungese katërvjeçare. Sipas një ligji të ri të Bashkimit Evropian (BE), i krijuar për të rritur konkurrencën, zhvilluesit Epic Games do t’i mundësohet të drejtojë dyqanin e vet të aplikacioneve në pajisjet Apple.

Aktualisht, kushdo që ka iPhone mund të shkarkojë aplikacione vetëm nga App Store i Apple. Por Apple duhet t’ua mundësojë klientëve të saj të qasen në dyqanet alternative të aplikacioneve në pajisjet iOS të blera në BE nga muaji mars.

Apple u angazhua vazhdimisht që përmes rregullave të saj të mbrojë sigurinë e përdoruesve.

Epic Games e tërhoqi lojën e suksesshme Fortnite nga App Store pasi nuk u pajtua me politikat e Apple. Nuk ka qenë i disponueshëm në App Store që nga viti 2020, megjithëse është e mundur të luhet përmes ueb-it./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Apple kalon Samsungun si shitësi kryesor i telefonave inteligjentë

iPhone zuri vendin e parë në vitin 2023 me 234.6 milionë njësi të shitura.

Publikuar

nga

Apple ka kaluar Samsungun si shitësi më i madh në botë i smartfonëve, duke i dhënë fund mandatit 12-vjeçar të firmës koreane të teknologjisë si lider në industri.

iPhone zuri vendin e parë në vitin 2023 me 234.6 milionë njësi të shitura, sipas shifrave të Korporatës Ndërkombëtare të të Dhënave (IDC), duke tejkaluar 226.6 milionë njësitë e Samsung.

Në njoftim thuhet se kjo është për shkak të tendencave dhe popullaritetit në rritje të pajisjeve të nivelit të lartë, të cilat tani përbëjnë më shumë se 20% të tregut.

“Hera e fundit që një kompani jo Samsung qëndroi në krye të tregut të smartfonëve ishte në vitin 2010, dhe tani në vitin 2023 Apple”, thuhet mes tjerash në njoftim./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​4.3 miliardë njerëz përdorin telefona mobilë në botë

4.6 miliardë njerëz në mbarë botën përdorin internetin dhe 4 miliardë kanë qasje në shërbime përmes telefonave inteligjentë.

Publikuar

nga

Shoqata GSM publikoi raportin e saj të Lidhjes së Internetit Mobil për vitin 2023, në të cilin deklaron se 55 për qind e popullsisë së botës, ose rreth 4.3 miliardë njerëz, përdorin telefona mobilë sot.

Sipas të dhënave të publikuara në raport, 4.6 miliardë njerëz në mbarë botën përdorin internetin dhe 4 miliardë kanë qasje në shërbime përmes telefonave inteligjentë.

Raporti i GSMA zbuloi një pabarazi midis rajoneve dhe qasjes së tyre në internetin celular. Rreth 69 për qind e përdoruesve të telefonave të mençur që jetojnë në Amerikën e Veriut, Azinë Lindore dhe rajonin e Paqësorit përdorin pajisje 4G, ndërsa shumica e përdoruesve në Afrikën Sub-Sahariane ende mbështeten në lidhjet 3G, ngjashëm me Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut, ku një në tre përdorues kanë ende internet 3G.

Rritja e përdorimit të internetit në celular nuk është befasi, por rreth 3.4 miliardë njerëz ende nuk kanë qasje në internet. GSMA pretendon se përqindja globale e njerëzve që jetojnë në zona me një rrjet celular dhe nuk e përdorin atë është 38 për qind. Hendeku i lidhjes është i mrekullueshëm në Afrikën Sub-Sahariane dhe Azinë Jugore me 59 dhe 52 për qind të popullsisë që nuk janë të lidhur në internet.

Një tjetër informacion i rëndësishëm në raport është se 600 milionë njerëz, ose rreth 8 për qind e popullsisë së botës, ende përdorin internetin përmes të ashtuquajturave celular “feature phone”, pra një lloj celulari që ka ruajtur formën e gjeneratave të mëparshme, duke përfshirë ekranet e vegjël dhe butonat fizikë.

Barriera të tjera për zgjerimin e mëtejshëm të përdoruesve celularë janë aftësitë digjitale, shkrim-leximi, shqetësimet e sigurisë dhe disponueshmëria e përmbajtjes përkatëse. E gjithë kjo i pengon përdoruesit e telefonave të zgjuar të përdorin plotësisht pajisjet e tyre për të hyrë në internet.

Drejtori i Përgjithshëm i GSMA Mats Granryd thotë se mungesa e lidhjes po u mohon miliarda njerëzve qasjen në shërbimet jetike dhe mundësitë e të ardhurave, duke prekur në mënyrë disproporcionale përdoruesit më të varfër, më pak të arsimuar, ruralë dhe femra.

Këto grupe do të preken më tej nga kriza e kostos së jetesës dhe rritja e emergjencave të shkaktuara nga ndryshimet klimatike, dhe Granryd bëri thirrje për “përshpejtimin e përfshirjes digjitale dhe thyerjen e barrierave për të ndaluar zgjerimin e ndarjes digjitale”.

Vazhdo të lexosh

Mobile

Dyqanet franceze të Apple bëjnë thirrje për protesta në ditën e lansimit të iPhone 15

Kjo pas rritjes për paga.

Publikuar

nga

Dyqanet franceze të Apple kanë bërë thirrje për protesta të premten dhe të shtunën – kur pritet të lansohet iPhone 15 – pas kërkesave për paga.

“Derisa menaxhmenti ka vendosur të injorojë kërkesat dhe shqetësimet tona, pavarësisht nga fakti se ato janë krejtësisht legjitime, katër sindikatat e Apple Retail France (si dhe përfaqësuesit e Barcelonës dhe ekipeve të korporatave) po bëjnë thirrje për protesta më 22 dhe 23 shtator”, njoftoi sindikata CGT Apple Retail në X.

Kjo thirrje për grevë, e cila pritet të prekë shumicën e 20 dyqaneve të Apple në Francë, do të shënohet edhe jashtë Opéra Apple Store në Paris, një nga dyqanet kryesore të markës Apple./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara