Lajmet

Azemi e konsideron diskriminim ndarjen e shtesave vetëm për punëtorët e sektorit publik

Azemi ka thënë se një ndarje e tillë ka ndodhur vetëm në vitet 90-ta.

Publikuar

Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi ka thënë se vendimi i Qeverisë për ndarjen e shtesave nga 50 eurove për sektorin publik është si shantazh dhe dënim për sektorin privat. Azemi ka thënë se një ndarje e tillë ka ndodhur vetëm në vitet 90-ta.

Ai e ka quajtur vendim të turpshëm, pasi sipas tij punëtorët e sektorit privat kontribuojnë më shumë sesa ata në sektorin publik.

 “Ne po e shohim një shantazh, një diskriminim, një dënim të punëtorëve të sektorit privat të Kosovës kur gjithë parametrat janë se punëtorët e sektorit publik dyfish i kanë pagat më të mëdha, dyfish punojnë më pak, dyfish respektohet ligji dhe marrëveshja kolektive, kurse tek punëtorët e sektorit privat të Kosovës dyfish, besa dikund edhe katërfish pagat tona janë më të vogla, katërfish më shumë se ata punojnë dhe realisht është një vendim i turpshëm”, tha Azemi.

Mosndarjen e shtesave edhe për punëtorët e sektorit privat, Azemi e krahason me kohën e komunizmit. Thotë se kjo gjë ka ndodhur gjatë viteve 90-ta kur Kosova ka qenë në okupim të Serbisë.

“Një vendim që vetëm njerëzit që nuk dinë me vendimet e veta çka janë duke bërë, përndryshe është një diskriminim i cili ka ndodhë vetëm në vitet 1990-1999 në kohën që ne kemi qenë të okupuar nga Serbia”, tha ai.

Kryesindikalisti e konsideron edhe si dënim për sektorin privat, me ç’rast thotë se ndihma është e nevojshme në kohën kur ka ngritje të çmimeve. Ai thotë se edhe punëtorët që kryejnë shërbime për institucionet shtetërore paguhen nga buxheti i shtetit me këtë shumë.

“Sektori privat jo që po neglizhohet, po sektori privat po dënohet me të gjitha formacionet dhe njëfarë forme iu kanë sul këtyre punëtorëve të sektorit privat të Kosovës, pasi që me ardhjen edhe të Qeverive të kaluara po edhe kjo Qeveri nuk e kemi lëvizjen as më të vogël edhe sepse ju e dini që janë ngritur çmimet, kostoja e jetës është rritur dhe ne sot e asaj ditë kemi një pagë minimale që punëtorët e sektorit privat paguhen me 130 dhe 170 euro, e të cilët punëtorë i paguan Qeveria e Kosovës nga buxheti i vet, rreth 2 mijë punëtorë që kryejnë shërbime për institucionet shtetërore”, tha Azemi.

Sot Qeveria ka vendosur të ndajë shtesën prej 50 eurove për punëtorët e sektorit publik.

Lajmet

​Haradinaj: Ligji i Pagave nuk i përmbush kërkesat e policëve, kryeministër reflekto

Ai tha se policë janë të pakënaqur me këtë trajtim që po ju bëhet.

Publikuar

nga

Anëtari i kryesisë së Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Daut Haradinaj ka kërkuar nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, që të reflektojë lidhur me pagat e Policisë së Kosovës.

Haradinaj ka thënë se trajtimi i tyre në Ligjin e Pagave as për së afërmi nuk i përmbush nevojat e tyre. Madje ai ka treguar se shumë policë i kanë shkruar dhe janë ndjerë të pakënaqur me ketë trajtim që po ju bëhet.

“Çdo herë, Policia e Kosovës është në krye të detyrës. Ne, me të drejtë krenohemi me punën e tyre. Por, trajtimi i tyre në Ligjin e Pagave as për së afërmi nuk i përmbush nevojat e tyre. Shumë prej tyre më kanë shkruar, të zhgënjyer me nivelin e trajtimit që ju jep ky ligj. Edhe pse pritej që t’iu rritet paga, me ligjin e ri për shumë pjesëtarë madje parashihet edhe ulja e tyre. Kryeministër, reflekto”, ka shkruar Haradinaj në Facebook.

Qeveria e Kosovës të mërkurën e bëri publik koeficientin për pagat në sektorin publik. Në Polici, drejtori i përgjithshëm do të ketë pagë me koeficient 14.5, ndërsa polici i thjeshtë koeficient 5. Kadeti policor do të ketë koeficientin 2.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

“Putin synon të kapë Donbasin deri në mars”

Edhe Zelensky dhe zyrtarë të lartë ukrainas paralajmëruan se Rusia po planifikon një ofensivë të re në muajt e ardhshëm.

Publikuar

nga

Një zyrtar i inteligjencës ukrainase tha se ai mendon se luftimet në Ukrainën lindore do të intensifikohen gjatë muajve të ardhshëm, pasi qëllimi i presidentit rus, Vladimir Putin është “të pushtojë Donbasin deri në muajin mars”.

“Ne presim ngjarje shumë aktive gjatë periudhës shkurt-mars. Qëllimi i Putinit është të pushtojë Donbasin deri në mars”, tha Andriy Yusov, një përfaqësues i Inteligjencës së Mbrojtjes të Ukrainës.

Andrii Chernyak, një tjetër përfaqësues i Drejtorisë kryesore të Inteligjencës të Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës, tha se ka shenja se Rusia po përgatitet për një ofensivë të madhe për të kapur pjesët lindore të vendit.

Komentet erdhën pasi presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky dhe zyrtarë të lartë ukrainas paralajmëruan se Rusia po planifikon një ofensivë të re të madhe në muajt e ardhshëm, duke u kërkuar vazhdimisht aleatëve perëndimorë më shumë armë, tanke dhe avionë luftarakë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​PedaKos mbyll projektin për edukimin në fëmijëri të hershme

Koordinatorja e projektit “Pedakos”, Anna Toldo tha se gjatë këtij projekti janë mbajtur 100 orë trajnime.

Publikuar

nga

Është përmbyllur projekti PedaKos, i cili fokus kishte edukimin në fëmijërinë e hershme në Kosovë. Ky projekt ka nisur të implementohet nga viti 2018 dhe është mbështetur nga Agjencia Italiane për Bashkëpunim dhe Zhvillim dhe zbatuar nga Volantari nel Mundo RTM me mbështetjen e Ambasadës së Italisë në Kosovë.

Koordinatorja e projektit “Pedakos”, Anna Toldo tha se gjatë këtij projekti janë mbajtur 100 orë trajnime.

“Kemi pasur një vizitë një javore për 37 pjesëmarrës në Regiio Emilia. Veprimi i dytë ishte ambienti i mësimit dhe kemi ofruar 15 shkolla me një atelie. Ofrojmë vegla të ndryshme të cilat janë të dobishme për të ofruar një hapësirë ushqyese të mirë. Pas përmirësimit të ambientit jemi fokusuar në praktika të mira, 15 institucionet parashkollore janë përfshirë edhe prindërit dhe kanë krijuar ngjarje ku prindërit kanë marrë pjesë”, ka treguar ajo.

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci tha se për qeverinë është prioritet edukimi në fëmijërinë e hershme, për çka kanë punuar edhe në ndryshimet legjislative.

“Edukimi në moshën e fëmijërisë së hershme është një nga prioritetet e qeverisë tonë, në më pak se dy vite qeverisje e kemi reflektuar edhe në përmirësimin e legjislacionit, besoj që shumë shpejt do të kalojë edhe në lexim të dytë Ligji për Edukim të Hershëm”, ka thënë ajo.

Nagavci ka shtuar se 6,5 milionë euro janë planifikuar në buxhetin aktual për ndërtimin e objekteve.

Ambasadori i Italisë në Kosovë, Antonella De Riu ka folur për rëndësinë e këtij projekti.

“Lidhja ndërmjet të gjitha shtëpive dhe komuniterteve, vazhdimësia dhe sensi i një identiteti të përbashkët është trashëgëmia që Pedikos ju jep”, ka thënë ambasadori.

Presidenti i Reggio Children, Cristian Fabbi tha se ky projekt ka përfshirë shumë komunitete.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Ukraina hap çështje penale kundër themeluesit të grupit Wagner

Ai është akuzuar për shkelje të integritetit territorial dhe paprekshmërisë së Ukrainës.

Publikuar

nga

Zyra e prokurorit të përgjithshëm të Ukrainës thotë se ka hapur një çështje penale kundër Yevgeny Prigozhin, themeluesit të Grupit Wagner, grup ky i cili po lufton në Ukrainë.

Prigozhin është akuzuar për shkelje të integritetit territorial dhe paprekshmërisë së Ukrainës dhe për një luftë agresioni kundër vendit, tha zyra në një deklaratë të postuar në Telegram.

Prigozhin është një aleat i ngushtë i presidentit rus Vladimir Putin dhe forcat e tij mercenare janë përfshirë në beteja të përgjakshme të shkatërrimit në rajonin lindor të Ukrainës, Donetsk, muajt e fundit./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara