Kulturë, Lifestyle

Angelina Jolie në Pakistan për mbështetje të viktimave të përmbytjeve

Ajo kishte vizituar edhe viktimat e përmbytjeve të vitit 2010 dhe tërmetit të vitit 2005 në Pakistan.

Publikuar

Ylli i Hollivudit dhe humanitarja ndërkombëtare Angelina Jolie mbërriti në Pakistan të martën në shenjë mbështetjeje për më shumë se 33 milionë personat e prekur nga përmbytjet katastrofike.

Jolie do të vizitojë zonat e shkatërruara nga uji dhe do të theksojë nevojën për mbështetje urgjente, si dhe zgjidhje afatgjata për të adresuar krizat e shumëfishuara të ndryshimeve klimatike, tha Komiteti Ndërkombëtar i Shpëtimit në një deklaratë.

Një video që tregon Jolie në një aeroport pakistanez u bë virale në mediat sociale menjëherë pasi ajo u ul dhe lajmi u transmetua gjithashtu nga mediat lokale.

Ajo kishte vizituar edhe viktimat e përmbytjeve të vitit 2010 dhe tërmetit të vitit 2005 në Pakistan.

Më parë, qeveria i bëri thirrje kombit për donacione bujare duke thënë se i mungojnë burimet për t’u përballur me një fatkeqësi kaq të madhe.

Ta kthejmë këtë fatkeqësi në një mundësi“, tha në një konferencë shtypi Ministri i Planifikimit Ahsan Iqbal, i cili gjithashtu drejton Qendrën Kombëtare të Koordinimit të Përgjigjes ndaj Përmbytjeve (NFRCC).

Apeli është bërë pasi vendi ka marrë një përgjigje të vakët nga komuniteti ndërkombëtar.

OKB-ja nisi një apel të shpejtë prej 160 milionë dollarësh për të ndihmuar Pakistanin të trajtojë përmbytjet shkatërruese që kanë vrarë më shumë se një mijë e 500 njerëz, përfshirë mbi 550 fëmijë, deri më tani.

Sipas Fondit të Kombeve të Bashkuara për Popullsinë, rreth 650 mijë gra shtatzëna në zonat e goditura nga përmbytjet kanë nevojë për shërbime të shëndetit të nënës. Deri në 73 mijë gra pritet të lindin muajin e ardhshëm do të kenë nevojë për mjekë të aftë të lindjes, kujdes dhe mbështetje për të porsalindurit.

Sipas të dhënave zyrtare, të paktën 318 vdekje janë shkaktuar nga ethet e dengës, malarja, kolera, diarreja dhe infeksionet e lëkurës. /UBTNews/

Kulturë, Lifestyle

Ky është frymëzimi që Dua Lipa gjen tek gratë shqiptare

“Gjëja që më duket më fuqizuese tek gratë kosovare është vetëbesimi i tyre”, tha ajo.

Publikuar

nga

Për katër vitet e fundit, Dua Lipa ka qenë një ambasadore globale për YSL Beauty dhe fytyra e Libre, e cila po hyn në gjeneratën e saj të pestë. Duke qenë fytyra e Libre që nga fillimi i saj në 2019, Lipa gëzon natyrën “bashkëpunuese” dhe “mbështetëse” të partneritetit.

Udhëtimi nuk është gjithashtu një përfitim i keq. “Me çdo fushatë të re vijnë xhirime të reja që na kanë çuar në disa vende të jashtëzakonshme dhe ne kemi kaluar kohën më të pabesueshme në këto grupe”, thotë ajo për ELLE.com.

Më poshtë, Lipa ndan regjimin e saj të kujdesit për lëkurën e udhëtimit, frymëzimin e flokëve të saj për këtë fushatë dhe, në thelb të Libre, çfarë do të thotë liria për të.

Ajo ndër të tjerash u pyet se cfarë praktike të bukurisë ka marrë gjatë kohës në Kosovë dhe gratë këtu.

“Jeni rritur në Kosovë – a ka ndonjë trend të bukurisë specifike për zonën që keni mbajtur me vete sot?”, u pyet ajo.

“Nuk do të thosha domosdoshmërisht se ekziston një trend i bukurisë, por gjëja që më duket më fuqizuese tek gratë kosovare është vetëbesimi i tyre”, u përgjigj Dua Lipa. /Prive.al

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Përfundon greva e shkrimtarëve të Hollivudit

Bordet drejtuese dhe komiteti i tyre i përbashkët negociues votuan të gjithë për të pranuar marrëveshjen.

Publikuar

nga

Greva e shkrimtarëve të Hollivudit u shpall e përfunduar pas gati pesë muajsh, kur anëtarët e bordit nga sindikata e tyre miratuan një marrëveshje kontrate me studiot, duke e rikthyer industrinë të paktën pjesërisht nga një ndalesë historike e prodhimit.

Bordet drejtuese dhe komiteti i tyre i përbashkët negociues votuan të gjithë për të pranuar marrëveshjen, dy ditë pasi u arrit marrëveshja tentative me një koalicion të studiove më të mëdha të Hollivudit, shërbimeve të transmetimit dhe kompanive të prodhimit.

Pas votimit ata deklaruan se greva do të përfundonte dhe shkrimtarët do të ishin të lirë të fillonin me skenarë nga ora 12:01 në mëngjesin e së mërkurës./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

BRIT Awards 2024 do të rikthehet marsin e ardhshëm

Shfaqja e këtij viti u drejtua nga komediani Mo Gilligan.

Publikuar

nga

Ceremonia muzikore e mbushur me yje do të rikthehet zyrtarisht në arenën O2 në Londër, me një vend në fundjavë në ITV1 dhe ITVX, pasi të arrijë vetëm katër milionë shikues në vitin 2023.

Damian Christian, i cili është rikthyer si Kryetar i Komitetit BRIT për vitin 2024, komentoi: “Lëvizja në mbrëmjen e së shtunës për herë të parë doli të ishte një sukses i madh, kështu që jam i kënaqur që do të kthehemi përsëri në një vend primetime në mars. Një shfaqje e së shtunës mbrëma na ndihmoi të mbyllim audiencën tonë më të angazhuar ndonjëherë, dhe ne do të kërkojmë të ndërtojmë këtë bazë ndërsa lidhemi me akoma më shumë fansa në vitin 2024. BRIT e vitit të ardhshëm do të jetë shfaqja jonë më ambicioze deri më tani, me një mori performanca emocionuese nga artistë të jashtëzakonshëm, teksa presim të festojmë muzikën që tingëlloi kolonën zanore të vitit 2023”.

Shfaqja e këtij viti u drejtua nga komediani Mo Gilligan, ndërsa Beyoncé dhe Wet Leg ishin fituesit e radhës më të mëdhenj./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Bebe Rexha flet për incidentin famëkeq në qershor

Ajo u shpreh se përvoja e performimit pas incidentit ishte e frikshme.

Publikuar

nga

“Isha shumë e frikësuar”, tha Bebe Rexha për performancën për herë të parë pas incidentit famëkeq ku u sulmua me telefon.

Të premten, Bebe Rexha u ndal në Life is Beautiful Pool Party ku Dave & Mahoney transmetonin drejtpërdrejt.

Në qershor, një 27-vjeçar i hodhi një telefon Bebe Rexhës teksa ajo po performonte në New York City. Sipas NBC, sulmi i shkaktoi një mavijosje brutale të syrit këngëtares.

Kur u pyet se si ishte përvoja në performancën e parë pas incidentit, ajo u përgjigj se fillimisht ishte e frikshme. Ajo e gjeti veten duke performuar larg turmës. Por, etika e saj e punës, përkushtimi ndaj artit dhe këmbënguljes së saj luftuan kundër atyre ndjenjave të mbushura me ankth për t’i dhënë audiencës së saj performancën më të mirë, kërcimin e bukur dhe këngën mahnitëse për të cilat ajo njihet.

Rexha foli edhe për mënyrën se si e zhvillon kohezivitetin me kërcimtarët dhe ekipin e saj. Dave përmendi se kur e pa atë të performonte disa muaj më parë, ai nuk mund të mos vinte re se sa “në harmoni” ishte ajo me kërcimtarët e saj dhe kjo ishte vetëm një shoqëri e shkëlqyer me ekipin e saj./UBTNews/​

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara