Kulturë, Lifestyle

Amsterdami ndalon reklamat nga kompanitë e karburanteve fosile

Publikuar

Amsterdami vendosi të jetë qyteti i parë në botë që ndalon reklamat nga kompanitë e karburanteve fosile dhe aviacionit në një përpjekje për të zvogëluar reklamat e tepërta të karburanteve fosile (lëndë djegëse fosile – lëndët e krijuara nga procese të gjata bio dhe gjeokimike, shpesh milionavjeçare).

Kjo do të thotë që automjetet me lëndë djegëse fosile, siç janë makinat me benzinë, nuk do të reklamohen më në stacionet e metrosë në Amsterdam ose në qendrën e qytetit. Ligji i ri erdhi si pasojë e lëvizjeve masive në dhe rreth kryeqytetit të cilat u drejtuan nga nisma Reclame Fossielvrij.

Amsterdami bëhet qyteti i parë në botë që ndalon

“Vendimi për të ndaluar reklamimin e karburanteve fosile nga stacionet e metrosë vjen në një moment vendimtar në luftën kundër ndryshimit të klimës. Reklamat që paraqesin lëndët djegëse fosile si normale përkeqësojnë përçarjen e klimës dhe nuk kanë vend qytet,” tha (via Euronews) Femke Sleegers, koordinator i Reclame Fossielvrij.

Amsterdami bëhet qyteti i parë në botë që ndalon

Fushata holandeze për momentin synon vetëm kryeqytetin, por nuk përjashtohet mundësia që të përhapet në qytete të tjera të mëdha, si Hagë, Roterdam dhe Utrecht.

“Të gjitha reklamat promovojnë nivele të paqëndrueshme të konsumit, pasi shumica e produkteve të reklamuara janë produkte për të cilat askush nuk ka nevojë. Kur njerëzit blejnë gjëra të domosdoshme, ata i blejnë ato sepse ekziston një nevojë e natyrshme e cila nuk ka nevojë t’u reklamohet atyre. Në mënyrë që të përmbysim krizën e klimës, ne duhet të synojmë të gjitha reklamat, jo vetëm lëndët djegëse fosile.” – tha (via Euronews) Leo Murray, themelues i një organizate për klimën, Possible, që synon të ndalojë këto reklama në Mbretërinë e Bashkuar.

Art

Për herë të parë ekspozohet vizatimi i sapozbuluar i Van Goghut

Publikuar

nga

Një vizatim me laps i piktorit Vincent van Gogh është ekspozuar për herë të parë në kryeqytetin e Holandës, në Amsterdam.

Vepra artistike “Study for Worn Out”, në të cilën shfaqet një i moshuar i lodhur, ishte vizatuar në fillimet e karrierës së artistit, në vitin 1882.

Nga muzeu “Van Gogh” konfirmuan se kjo skicë po qëndronte në koleksionin e një familjeje holandeze për më shumë se një shekull. Por të enjten u ekspozua për herë të parë në muzeun e Amsterdamit.

Një nga studiuesit e muzeut “Van Gogh” tha se kjo copëz arti s’është parë më herët.  

Kjo vepër do të ekspozohet deri më 2 janar, para se t’iu kthehet koleksionuesve privatë./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Historia pas unazës së fejesës së Meghan Markle

Publikuar

nga

Sa i përket unazave të fejesës, ato mbretërore janë pa dyshim disa nga aksesorët më të njohur në botë.

Qoftë një trashëgimi familjare, e dhuruar nga breza mbretërish, apo një ekstravagancë e bërë me porosi, koleksionet e unazave të fejesave mbretërore janë tërheqëse, por elegante, dhe secila me një histori pas saj.

Unaza e fejesës së Meghan Markle nuk ndryshon aspak. Unaza mahnitëse përputhet me thjeshtësinë klasike të stilit të saj më shumë sesa një unazë e cilësisë së mirë, por kjo nuk do të thotë se nuk ka një ngarkesë të tërë historie pas saj.

Kjo është historia pas unazës së fejesës së Meghan Markle:

E vendosur në ar të verdhë, unaza e fejesës së Meghan Markle përmban tre diamante, secili me një domethënie prekëse për çiftin. Në mënyrë të përshtatshme, unazat prej tre gurësh thuhet se përfaqësojnë miqësinë, dashurinë dhe besnikërinë, si dhe të kaluarën, të tashmen dhe të ardhmen e çiftit.

Guri qendror tërheqës është një diamant nga Botsvana, ku Princi Harry ka kaluar shumë kohë si gjatë vizitave zyrtare dhe udhëtimeve personale gjatë jetës së tij dhe një vend me rëndësi në marrëdhëniet e Meghan dhe Harry, siç zbuloi çifti në intervistën e tyre të parë televizive me BBC pas njoftimit që Meghan fluturoi për në Botsvana për të kaluar pesë ditë atje me Harry në fazat e hershme të marrëdhënies së tyre.

Sipas autorëve të biografisë së “Meghan dhe Harry Finding Freedom”, Omid Scobie dhe Carolyn Durand, Harry filloi kërkimin për diamantin e përsosur gjashtë muaj para se fejesa e tyre të shpallej zyrtarisht në nëntor të vitit 2017.

Ndërsa unaza e fejesës së Princeshës Diana e cila dikur i përkiste Harryt u hoq nga tregu kur Princi William i propozoi Kate Middleton në 2010, Duka i Sussex gjeti një mënyrë tjetër për të siguruar që nëna e tij e ndjerë do të ishte me të dhe Meghan. Në krah të gurit të madh qendror janë dy diamantë nga koleksioni personal i stolive të Dianas, “për t’u siguruar që ajo është me ne në këtë udhëtim të çmendur së bashku”, tha Harry gjatë intervistës së parë me BBC të çiftit pas njoftimit .

Duke ndjekur traditën mbretërore që unazat e fejesës duhet të jenë një trashëgimi ose e bërë me porosi, në mënyrë që të jetë e paimitueshme nga dikush tjetër ose ndonjë dizajner tjetër, Princi Harry krijoi unazën – bërë nga argjendarët e gjykatës Cleave and Company – vetë, dhe u zbulua në fejesën e çiftit intervistë që ai e modifikoi në ar të verdhë “sepse kjo është e preferuara e Meghan”./EO

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Shannen Doherty foli hapur për betejën e saj me kancerin

Publikuar

nga

Aktorja Shannen Doherty foli hapur për përballjen e saj me kancerin e gjirit. Ajo thotë se kanceri “është pjesë e saj e jetës në këtë pikë”.

Ylli i “Beverly Hills 90210” foli rreth gjendjes së saj shëndetësore për filmin e ardhshëm për jetën e saj, “List of a Lifetime”, film që flet për një grua që u diagnostikua me kancerin e gjirit.

“Mendoj se kam përgjegjësi më të madhe në jetën publike, të cilën e ndaj nga aktrimi, të flasë rreth kancerit dhe madje t’i edukojë njerëzit dhe t’ua bëjë me dije se njerëzit në fazën e katërt të kancerit kanë jetë më aktive dhe më të gjallë”, deklaroi ajo.

“Burri im më thotë se askush s’do ta dinte që vuaj nga kanceri. Nuk ankohesh. Me të vërtetë nuk flas rreth kësaj çështje. Është pjesë e jetës tashmë”, shtoi ajo më tej.

Doherty u martua me fotografin Kurt Iswarienko që nga viti 2011.

Filmi i ardhshëm i saj rrëfen ngjarjen e një gruaje, rol të cilin e interpreton aktorja Kelly Hu, e cila diagnostikohet me kancer dhe provon ta gjejë vajzën të cilën e dha për adoptim vite më parë.

Aktorja Doherty thotë se ky është filmi i parë që e ka bërë rreth kancerit.

Doherty ishte diagnostikuar me kancer të gjirit fillimisht në vitin 2015. Në vitin 2020 ajo e kuptoi se kanceri iu kthye./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Zbulohet se çka Kim i tha Kendall-it në momentin që u bë viral në rrjet

Publikuar

nga

Veshja e yllit të “Keeping Up With the Kardashians” shkaktoi zhurmë në internet pasi u shfaq e maskuar në tapetin e kuq e gjitha në Balenciaga.

“Çfarë ka më amerikane sesa një bluzë nga koka te këmbët?!”- shkroi Kim në rrjete sociale.

Mirëpo, një moment shumë funny u bë viral në rrjet, kur dy motrat Kim dhe Kendall u përballën me njëra-tjetrën. Njerëzit në internet supozuan ç’kishin thënë ato në momentin e shkrepjes së fotos, ndërsa Kim ka zbuluar më në fund “enigmën”.

“Kendall po thërriste emrin tim dhe unë nuk mund ta shihja se kush ishte, por pashë imazhin e veshjes së saj me shkëlqim”- tregoi Kim, duke lënë të kuptohet se gjatë gjithë natës nuk paska parë asgjë!

Nuk është hera e parë që Kim e bën diçka të tillë, pasi ylli i “KUWTK”, Kim Kardashian, i çuditi të gjithë kur për të mbështetur sërish Kanye-n në Soldier Field u shfaq e veshur si nuse. Ata rikrijuan edhe një herë skenën e martesës së tyre, që u organizua në vitin 2014.

Në fund të spektaklit, Kim dhe Kanye janë larguar nga stadiumi dorë për dore si një çift i vërtetë. Ky moment u fiksua nga të pranishmit në event dhe bëri xhiron e rrjetit.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara