Kulturë, Lifestyle

Amsterdami ndalon reklamat nga kompanitë e karburanteve fosile

Publikuar

Amsterdami vendosi të jetë qyteti i parë në botë që ndalon reklamat nga kompanitë e karburanteve fosile dhe aviacionit në një përpjekje për të zvogëluar reklamat e tepërta të karburanteve fosile (lëndë djegëse fosile – lëndët e krijuara nga procese të gjata bio dhe gjeokimike, shpesh milionavjeçare).

Kjo do të thotë që automjetet me lëndë djegëse fosile, siç janë makinat me benzinë, nuk do të reklamohen më në stacionet e metrosë në Amsterdam ose në qendrën e qytetit. Ligji i ri erdhi si pasojë e lëvizjeve masive në dhe rreth kryeqytetit të cilat u drejtuan nga nisma Reclame Fossielvrij.

Amsterdami bëhet qyteti i parë në botë që ndalon

“Vendimi për të ndaluar reklamimin e karburanteve fosile nga stacionet e metrosë vjen në një moment vendimtar në luftën kundër ndryshimit të klimës. Reklamat që paraqesin lëndët djegëse fosile si normale përkeqësojnë përçarjen e klimës dhe nuk kanë vend qytet,” tha (via Euronews) Femke Sleegers, koordinator i Reclame Fossielvrij.

Amsterdami bëhet qyteti i parë në botë që ndalon

Fushata holandeze për momentin synon vetëm kryeqytetin, por nuk përjashtohet mundësia që të përhapet në qytete të tjera të mëdha, si Hagë, Roterdam dhe Utrecht.

“Të gjitha reklamat promovojnë nivele të paqëndrueshme të konsumit, pasi shumica e produkteve të reklamuara janë produkte për të cilat askush nuk ka nevojë. Kur njerëzit blejnë gjëra të domosdoshme, ata i blejnë ato sepse ekziston një nevojë e natyrshme e cila nuk ka nevojë t’u reklamohet atyre. Në mënyrë që të përmbysim krizën e klimës, ne duhet të synojmë të gjitha reklamat, jo vetëm lëndët djegëse fosile.” – tha (via Euronews) Leo Murray, themelues i një organizate për klimën, Possible, që synon të ndalojë këto reklama në Mbretërinë e Bashkuar.

Aktualitet

​Inaugurohet vepra e artit “Never Say Never”

Kjo vepër është artistit Alban Muja.

Publikuar

nga

Është bërë inaugurimi i veprës së artit në hapësira publike “Never Say Never” e artistit Alban Muja.

Ky i fundit është shprehur i lumtur që ka arritur ta përfundojë këtë vepër, e cila ka filluar rreth një viti. Muja ka treguar edhe idenë se si ka rrjedhur deri te realizimi i kësaj vepre.

“Është kënaqësi dhe privilegj që po e prezantojmë një punë që kemi filluar qe një vit. Si ide rrjedh më shumë se 20 vjet kur kemi dëgjuar për herë të parë, pra si inspirim vjen nga diskutimi publik i Adem Demaçit që thërriste për lirinë që e gëzojmë sot. Dhe si ide kemi menduar që një vepër duhet dedikuar atij dhe gjithë të burgosurve politikë”, tha Muja.

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, e ka vlerësuar veprimtarin Adem Demaçin si një nga figurat vendore të rezidencës kombëtare shqiptare.

“Janë dy dobi të karakteristika të veçanta që shenjon kjo vepër, dhe që lidhet me figurën e Adem Demaçit, një nga figurat qendrore të rezidencës kombëtare shqiptare, dhe jo vetëm me emrin e tij, por edhe me të tjerët që kanë qenë pjesë e rezidencës. Sot po e shtojmë edhe një pikë në qytetin e Prishtinës për ta memoralizuar gjithë ekzistencë kombëtare që e ka udhëhequr Adem Demaçi. Hapësirat publike të jenë hapësira për më shumë art mes publikut dhe veprave të artit. Kjo praktikë do të jetë e rregullt edhe me sheshet dhe hapësirat e tjera”, tha Çeku.

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama tha se kjo vepër e përjetëson punën e kamotshme të Adem Demaçit dhe përmes kësaj kujtohen të gjithë të burgosurit politik që kanë besuar që vendi mund te jetë i lirë.

“”Never say never” përjetëson edhe fjalën e tij që e ka thënë në Beograd. ‘Kurrë mos thuaj kurrë’ duhet të merret si një pikënisje e gjithë popullit tonë. Nëse ne besojmë mund të arrijmë çdo gjë, është fjalë që e ngrit vetëbesimin në popullin tonë dhe kujton të gjithë të burgosurit politikë që kanë besuar që mundemi të jemi të lirë, të barabartë e po ashtu mund të mbërrijmë çdo gjë që besojmë”, tha Rama.

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Zbulohet data e lansimit të “Harry & Meghan”

Dje u publikua edhe një trailer i ri mbi dokumentarin.

Publikuar

nga

Duka dhe dukesha e Sussexit kanë një dhuratë për Krishtlindje për fansat e tyre.

Një trailer i ri për dokumentarin e tyre të Netflix, “Harry & Meghan”, u publikua të hënën. Krahas tij u zbulua edhe data se kur do të transmetohen episodet e dokumentarit.

Vëllimi I do të përfshijë episodet 1-3 dhe do të transmetohet më 8 dhjetor, dhe vëllimi II me episodet 4-6 do të dalë më 15 dhjetor.

Në trailerin e fundit, çifti foli edhe më shumë rreth jetës së tyre për aq kohë sa ishin pjesë e familjes mbretërore./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Vdiq aktorja Kirstie Alley

Aktorja fitoi një çmim për rolin e saj në serialin “Cheers”.

Publikuar

nga

Aktorja Kirstie Alley, e njohur më së shumti për rolin e saj në serialin “Cheers” në vitet 1980 dhe ’90, ka vdekur si pasojë e kancerit, në moshën 71-vjeçare.

“Me keqardhje ju njoftojmë se nëna jonë e dashur ka ndërruar jetë”, njoftuan fëmijët e saj.

Alley fitoi një çmim Emmy për rolin e saj si menaxhere e një lokali në serialin e famshëm.

Ajo është shfaqur gjithashtu në filmat “Star Trek II: The Wrath of Khan”, “Drop Dead Gorgeous” dhe serialin “Look Who’s Talking”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Princ Harry surprizon fëmijët jetimë, vishet si “Spiderman”

Duka i Sussex u vesh si heroi i famshëm për fëmijët.

Publikuar

nga

Princi Harry u vesh si Spiderman dhe befasoi fëmijët jetimë në Mbretërinë e Bashkuar.

BBC shkruan se Duka i Sussex u vesh si heroi i famshëm për fëmijët, në kuadër të një aktiviteti bamirësie për fëmijët jetimë të ushtarëve të vdekur në Britani.

Nëpërmjet një videomesazhi për fëmijët e qendrës “Scotty’s Little Soldiers”, princ Harry u dërgoi atyre fjalë të ëmbla dhe inkurajuese.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara